• Sobota, 26. září 2020
  • Svátek má Rukojmí Andrea

Byl jsem tam. Happy Brexit Day, jednu vteřinu jste v EU a druhou už ne
Počet návštěv: 819

Byl jsem tam. Happy Brexit Day, jednu vteřinu jste v EU a druhou už ne

František Matějka Článek od František Matějka

Představte si to. Stojíte na jednom místě a ani se nehnete. Na rozdíl od Dobytí severního pólu Járy Cimrmana a slavného „Jdu na sever. A už jdu na jih!“, nemusíte udělat jediný krok. Jednu vteřinu jste v EU a druhou už ne.  

„Poletíme, u toho nesmíme chybět!“, napsal mi přítel. „Koupil jsem nám letenky. Sraz na Letišti Ruzyně. V podvečer tam a ráno zpět.“ A jak napsal, tak se stalo. Byl to den, na který se nezapomíná. Viděl jsem v tom příležitost být u historického okamžiku, který se už nebude opakovat. Jednou o tom budu vyprávět vnoučatům, až budou jako každá kroutit hlavou nad tím, v jaké době jsme taky žili. Chtěl jsem zažít tu atmosféru. Na vlastní oči to vidět a po těle cítit tu energii, která provází plné náměstí ve vteřině opětovného získání svobody a nezávislosti. Dodatečně jsem ale také získal mimo jiné příležitost porovnat obsah zpravodajství o Happy Brexit Day v České republice s tím, co jsem tam prožil na vlastní kůži. A právě sledování Studia Brexit v ČT ze záznamu se nakonec stalo důvodem, proč píšu tento článek. Sousloví „všechno je jinak“ totiž sedí jak zadek na mísu.

Cestou na Parliament Square, kde Happy Brexit Day vrcholil, byla v ulicích skvělá atmosféra. Lidé s britskými vlajkami v ruce nebo zahalení do nich. Mladí, staří, muži, ženy, děti, lidé v kravatách i ve špinavých montérkách, když šli rovnou z práce. Všude radost, nadšení, pozitivní energie. Nasvícené budovy v národních barvách. A v dáli zvuk bubnů. Snad proto, abyste v té euforii neztratili směr.

Jestli se cestou dala popsat atmosféra jako skvělá, na Parliament Square byla fantastická. Kazily ji snad jen obsahy přímých vstupů Bohumila Vostála, stojícího opodál. Zatímco kolem slavilo plné náměstí lidí, kteří se těšili na hodinu před půlnocí, kdy měla Velká Británie oficiálně odejít z EU, do České republiky vysílali slova nejistoty a informaci o stovkách účastníků. Následně jsem za zveřejnění fotografie z místa a slova „Bohumil Vostál, Česká televize, Londýn, 31. 1. 2020, HAPPY BREXIT DAY. Pohled na něj k nezaplacení... :)“ získal zablokování přístupu na jeho Twitter. Jsem zvyklý. Podobně reagují zaměstnanci v ČT, placení i z mých koncesionářských poplatků, poměrně pravidelně.

Lidé na náměstí střídavě tleskali a jásali, když byl ve videu například Boris Johnson nebo Nigel Farage (ten přišel nakonec osobně), nebo bučeli, když se objevovaly zmínky a videa s představiteli EU nebo bývalou premiérkou Theresou Mayovou. A víte, kdy lidé v Londýně na oslavách brexitu projevovali bezkonkurenčně nejsilnější odpor? Když byla v projevech nebo na videu zmínka o BBC a jejím vysílání. Ani představitelé EU ji nepřekonali. Po tom, co jsem viděl záznam Studia Brexit ČT a porovnal s tím, co jsem zažil tam na Parliament Square, chápu postoj Britů k BBC a postoj nemalého počtu lidí u nás k ČT.

A pak to přišlo. Ve 22:59:30 začal odpočet. Posledních 30 vteřin v EU. Stojíte na místě a cítíte neuvěřitelnou sílu okamžiku. Odpočítává celé náměstí. A zatímco ve 22:59:59 ještě stojíte v EU, o vteřinu později, aniž byste udělali krok, už jste z ní pryč. Propukly oslavy, národní vlajky šly nahoru a lidé začali zpívat „God save our gracious Queen...“

Okamžik, kdy Velká Británie odešla z EU. Historický okamžik v Evropě, neskutečná síla, neskutečné emoce a velká naděje. Takhle to vypadá, když dosáhnete svobody. Úžasný příběh a velký vzor pro Českou republiku. Bylo mi ctí být u toho a jakkoliv nás to bude stát ještě velké úsilí, věřím, že jednou si tohle prožijeme i u nás. Že se dočkáme a užijeme si czexit.

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

06.02.2020 19:29

Není třeba připomínat reakce ČT na cokoliv.Její vyvážené zpravodajství se projeví tím,že se jiné,než oficiální Brusel,nikdy v ČT neobjeví.Nemusíme chodit ani do Britanie.Stačí skočit do Zlína.Tam protestuje 30(slovy třicet) lidí proti Babišovi a už z toho mají v ČT obrovskou demonstraci.A z toho počtu je 10 lidí od medií.Nepamatuji si počet obyvatel Zlína,ale těch 30 lidí činí jak velké procento tamních občanů?Domnívám se,že jich nebylo ani jedna tisícina procenta,ale v očích ČT je to nadpoloviční počet občanů.Tak se nemůže o vyrovnanosti zpravodajství pochybovat.Ona žádná vyrovnanost není,jen v hloupých mozečcích tamních zaměstnanců!


 

06.02.2020 10:41

Pane Matějko, Vy budete asi nějaký provokatér. Já si svou troškou platím svého zpravodaje z CT a ten kdesi uštval angličanku, co určitě představovala většinový názor a ta byla jasně proti Brexitu. Snad jediné, co by toho mého joudu z CT omlouvalo je, že v tak pozdní hodinu, kdy Vy čekáte na Brexit, on už spí. Neví o tom, co se děje. Moje hloupost je, že já zase nevím, zdali nevědět co se děje je poslání veřejnoprávní televize. Na druhou stranu mi ta "naše" CT dokáže zprostředkovat "demonstraci" před Bílým domem, kde chlapec a děvče drží jakýsi plakát. Jinak nikdo nikde. No uznejte sám, objevit v Americe dva demonstrující zoufalce, vyslat k nim televizní štáb ... nó, to nedokáže jen tak někdo. Pak je jasné, že na takovéto služby opravdu nemůže stačit pětadvacet milionů (!) korun denně. A pro Vás z toho plyne ponaučení - choďte dřív spát - a ráno se dozvíte tu správnou pravdu. Vždyť si ji přeci patíme, né ?
A propó, zrovna tak jako CT z našich peněz platí ty skvělé politology a odborníky, co už dopředu viděli ty problémy na hranicích, chaos na letištích, chaos v přístavních terminálech ... prostě tu hrůzu po Brexitu. A Vy najednou jak z jiného světa - jeden den tam a druhý den zpátky ! No z toho už jsem úplně perplex !


 
K lékaři bez papírů?

K lékaři bez papírů?

Stalo se vám někdy, že jste přišli na kontrolu ke svému lékaři a výsledky vašich krevních testů zůstaly doma na stole? Mně ano, a několikrát. Proto moc dobře vím, co v takové situaci následuje. Váš lékař nemůže správně stanovit diagnózu, jelikož nemá kompletní přehled o vašem zdravotním stavu. Co to pro vás znamená? Přijďte druhý den znovu a nezapomeňte - papíry s sebou

Když na vylet, tak do Běloruska.

Když na vylet, tak do Běloruska.

Tuž co s tym Běloruskem? Jet? Nejet? Předpokladam, že pokud ste tam nebyli v dobach klidnějšich, tak fčil ste tak vystrašeni ze zprav koronovize, že tam nepojedete. Přitom to je kusek.

 

Peníze nejsou všechno

Peníze nejsou všechno

Až moc dobře si pamatují mnozí z nás hlášku přisuzovanou Václavu Klausovi „Peníze až v první řadě“. A teď se ukazuje, že peníze neznamenají nic, že nejdůležitější je, jak se srovnáváme se svými blízkými a hlavně sami se sebou

 

Novinky z italské migrační fronty

Novinky z italské migrační fronty

Po povzbudivých zprávách z Řecka, zprostředkovaných nám europoslancem Ivanem Davidem, o vyšetřování a obvinění příslušníků tamějších proimigračních neziskovek, přichází další pozitivní signály, tentokrát z Itálie.

Poslední domácí zprávy

Peníze nejsou všechno

Peníze nejsou všechno

Až moc dobře si pamatují mnozí z nás hlášku přisuzovanou Václavu Klausovi „Peníze až v první řadě“. A teď se ukazuje, že peníze...