• Sobota, 30. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Ferdinand

Křeček zvolen navzdory Milionu chvilek pro demokracii. Nebo díky němu?
Počet návštěv: 854

Křeček zvolen navzdory Milionu chvilek pro demokracii. Nebo díky němu?

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem lze interpretovat jako vítězství parlamentní demokracie nad demokracií pouliční.  

Nástupcem Anny Šabatové v čele úřadu veřejného ochránce práv bude Stanislav Křeček. Od poslanců obdržel ve druhém kole volby 91 hlasů (ke zvolení jich bylo potřeba 88) a přesvědčivě tak porazil Víta Alexandra Schorma, který jich obdržel jen 53.

Zda je to dobrá volba, ukáže samozřejmě až čas. Křečkovi, kterého do funkce navrhl prezident Miloš Zeman, je vytýkáno především to, že v minulosti neoprávněně používal titul JUDr. (ten řádně získal až v roce 2005 po složení rigorózní zkoušky). Někteří mají rovněž problém s jeho dřívějším působením na postu předsedy Sdružení nájemníků České republiky, handicapem pro něj zcela jistě bylo i to, že mu letos bude již 82 let, přičemž ombudsman (přesnější termín je veřejný ochránce práv) je volen na šestileté funkční období.

Jak je tedy možné, že i přes výše uvedené byl pan Křeček veřejným ochráncem práv zvolen? Možná čistě proto, že i přes tato negativa vyšel u řady poslanců ze všech tří kandidátů jako nejmenší možné zlo. U vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva, Víta Alexandra Schorma, podporovaného Piráty a TOP 09, panovaly obavy, že by mohl být pokračovatelem příliš aktivistického pojetí tohoto úřadu, typického pro dosluhující ombudsmanku Annu Šabatovou. Advokát Jan Matys, kterého podporovala ODS, byl zase pro většinu lidí zcela neznámou osobou.

Hlavní zásluhu na zvolení Stanislava Křečka do funkce veřejného ochránce práv má však dle mého názoru (a dle toho, co jsem před chvilkou slyšel v televizní reportáži od některých očitých svědků dnešního dění ve Sněmovně, to není jenom názor můj) sdružení Milion chvilek pro demokracii. Jeho hlavní představitel Mikuláš Minář totiž před dnešní volbou hlasujícím poslancům na facebookovém účtu vzkázal: „Pokud poslanci hnutí ANO skutečně zvolí v zájmu trojice Babiš-Faltýnek-Hrad ombudsmanem Stanislava Křečka, popřou tím smysl a účel celé této instituce. Dnes ombudsman, zítra veřejnoprávní média a jejich kontrolní rady. Nebaví nás jen tak přihlížet postupující agrofertizaci státu a veřejných institucí. Stane-li se pan Křeček ombudsmanem, oznámíme termín, kdy vyjdeme do ulic.“ O tomto vzkazu informovala čtenáře již během dnešního dopoledne řada našich hlavních médií (viz například zde iDNES), takže se o něm nepochybně zákonodárci dozvěděli.

Představitelé Milionu chvilek pro demokracii by tedy chtěli určovat nejenom, kdo může či nemůže být premiérem nebo ministrem spravedlnosti, ale už dokonce i ombudsmanem. Pokud někteří budou argumentovat tím, že žijeme v demokracii a mají tudíž na svůj názor právo, tak odpovídám: ano, právo na svůj názor jistě mají. Ale je něco jiného vyslovit svůj názor či přání a něco diametrálně jiného vyhrožovat demonstracemi pokaždé, když nebude po jejich.

Jsem proto rád, že většina poslanců tomuto tlaku Milionu chvilek pro demokracii nepodlehla, naopak to některé nerozhodnuté zákonodárce možná přimělo dát ve volbě svůj hlas právě panu Křečkovi. Je totiž dobře, že parlamentní demokracie zvítězila nad demokracií pouliční.

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

13.02.2020 18:55

Milionoví debílci si ani neuvědomují,že propagují anarchii.A právě jejich vyhrožování asi zabralo.Ovšem zcela opačně,než mělo.Takové demonstrace zažila Ukrajina a skončilo to likvidací demokraticky zvoleného prezidenta.Stejný postup byl zvolen na Slovensku a skončilo to odvoláním demokraticky zvoleného premiéra.Ať už byl Fico jakýkoliv,nešlo v případě Janukovyče a ani Fica o demokratický postup.V ČR se postupuje stejně a najednou demonstranti zjišťují,že na jejich řeči nikdo nedbá.Jen jejich podporovatelé a v pozadí stojící zadavatelé a plátci jen udiveně kroutí hlavou.Dvakrát se to povedlo a po třetí už to nejde!Nejsme fašistická Ukrajina,ani Slovensko,kde rozhoduje ulice.Ke změně slouží volby a když je někdo prohraje,tak si s tím nedokáže poradit a zahajuje nátlak anarchie?To přece není ta demokracie,jíž se anarchisté zaštiťují!


 
Nenávist patří k životu

Nenávist patří k životu

Vážené kolegyně, kolegové, jenom krátká reakce na pana místopředsedu Sněmovny Vojtěcha Pikala. Pane místopředsedo, já váš názor plně respektuji a přeji vám, aby vás za něj jednou nezavřeli. (Potlesk v sále.) Vážené – a teď vážně. Karla toho už hodně řekla, ale myslím si, že je velmi důležité celou tu věc pojmenovat a říct si, o co vlastně jde. Podle mého názoru – a mrzí mě, že tady není pan ministr vnitra Hamáček, který by to určitě měl slyšet – je Karla Maříková jenom střípkem celé té věci, která tady kolem nás jakoby letí.

 Značná část potravin prudce zdražuje a dále bude. Určitě za to může Babiš a Agrofert za přispění Putina.

Značná část potravin prudce zdražuje a dále bude. Určitě za to může Babiš a Agrofert za přispění Putina.

My všichni, kdož chodíme nakupovat, to vidíme. Ceny potravin rostou, brambory jsou už pomalu sváteční jídlo a nyní prosakují zprávy o tom, že v Evropě dochází maso. Už i viníci se hledají a v Česku za to jako obvykle může Babiš a jeho Agrofert. Už jen čekám, až vyskočí nějaký blbec a bude vyřvávat, že za tuto situaci může Rusko a Putin. Skutečně je to trapné takhle lidem lhát!!

Začněme přemýšlet o renesanci moderní Středoevropské konfederace

Začněme přemýšlet o renesanci moderní Středoevropské konfederace

Připouštím, že matematika není mou silnou stránkou, i proto jsem kdysi za tolerantního „komunistického“ režimu mohl absolvovat tzv. humanitní gymnázium. Nakonec jsem se stal doktorem práv, možná špatným, možná dobrým, ale ta matematika mi nikdy nechyběla. Ne, neumím vyhodnocovat ty miliardy, které by se měly rozházet v rámci EU. Ale nezdá se mi to.

Tři podmínky, bez jejichž splnění nelze schválit Macron-Merkelový Fond obnovy

Tři podmínky, bez jejichž splnění nelze schválit Macron-Merkelový Fond obnovy

Premiéři budou v červnu na Evropské radě projednávat způsob financování Fondu obnovy EU. Jeho zřízení schválili už v květnu, ale tehdy se nedohodli, jak by měl fungovat. S nápadem na jeho zřízení přišel v dubnu italský premiér Giussepe Conte. Podle jeho původního návrhu, který podpořili premiéři všech jižních zemí, Francie a zemí Beneluxu, měl mít fond něco mezi 1 až 2 biliony eur. Měl rozdávat dotace podnikům, kterým pandemie COVID-19 způsobila problémy a tím přispět k oživení ekonomiky.

Poslední domácí zprávy

Provokace nebo test ?

Provokace nebo test ?

Včera se na Pražském mezinárodním letišti v Ruzyni stala podivná, v civilizovaných zemích málo vídaná věc. Okolo deváté večer tam bez...