• Sobota, 22. únor 2020
  • Svátek má Rukojmí Petr

Fejeton: Starý jsi když…
Počet návštěv: 4002

Fejeton: Starý jsi když…

- Karel Stýblo - Článek od - Karel Stýblo -

Když se podíváš na kotrmelce Europa Mutther Merkel (Evropské matky Merkelové), na pach blízkovýchodní ropy na uprchlickou povodeň a při tom tvůj kardiostimulátor otevře blízká garážová vrata, jsi opravdu starý.

A také už Evropská unie dávno není pomocnice národů, která zastupuje suverénní členské státy pro jejich hospodářský prospěch. Po byrokratickém souznění politických elit její proklamace už nejde brát vážně. Z jednoduchých věcí dělá kočkopsy a ostatní problémy?  Úřady sice „jedou,“ ale je to tak - nějak všechno. Protože europoslancům s dobře vyfutrovanými platy, se hlídat demokracii nedaří, nebo se jim nechce.

Ještě více jsou zaneprázdněny orgány EU, které si nestačí foukat národní bebíčka.  A čím větší stát - tím potřebuje větší fuk, který však sfoukne menšího.  Až moc, pro nás pamětníky to připomíná RVHP.  Radu vzájemné hospodářské pomoci jsme chtěli předhodit tehdejším kočkopsům, jenomže diktatura po dvaceti letech - vylezla odjinud. Abychom věděli, kdo dnešní Evropu řídí - nezaškodí troška opakování: Evropský parlament (751 poslanců), Evropská rada, Rada Evropské unie, Evropská komise, Soudní dvůr Evropské unie, Evropská centrální banka (ECB), Evropský účetní dvůr (EÚD), Evropská služba pro vnější činnost (ESVČ), Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV), Výbor regionů (VR), Evropská investiční banka (EIB), Evropský veřejný ochránce práv, Evropský inspektor ochrany údajů, Interinstitucionální orgány, atd.

Vypátrat, kolik lidí úřednická Evropa zaměstnává, se mně nepodařilo. Také nikdo neví, jaké astronomické částky se vynakládají na neziskové organizace, na propagandu a sebepropagaci. Zato lehce poznáme, že zcela nedemokraticky vládne tandem Německo – Francie. Ať dnes z Bruselu zazní cokoliv, jsou to jenom proklamace a diplomatické tlachy. Proklamace a plky v krizi, kdy nám hrozí zadupání tisícileté evropské kultury.

A jak Evropu, ostrov kulturního dědictví a hospodářské prosperity bráníme, když to všude okolo vře? Zestárlí urounijní byrokrati sedí docela pohodlně ve svých křeslech, a hledí do značně povadlých předností Matky Evropy. A tak se zvědavě ptám, kam vzhlížejí náš mladý premiér Slávek a další vyvolení z naší krásné české kotliny? (Rád bych napsal vlasti, ale to je dnes, takřka sprosté slovo.) Kdy konečně pochopí, že jsou de facto, zaměstnanci svých voličů?

Svého kardiostimulátoru se také dočkají!

- Karel Stýblo -
Muzikant. Psaní a dopisování do novin a šuplíku. Sběratelství užitkových předmětů, pivní lahve apod. Laicky filosofie, k tomu nadprůměrně zvýšené sociální cítění.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Čenda Procházka

Čenda Procházka

02.08.2016 20:37

pravda pravdoucí , co více dodat..


 
Jan Esterka

Jan Esterka

08.04.2016 12:22

Nechci, aby krásná Česká republika byla v područí Německa a Německé unie! Je zapotřebí z EU vystoupit! Obnovit ochranu hranic ČR!


 
Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

Ožily mi znovu vzpomínky na havárii v černobylské atomové elektrárně V. I. Lenina; chvíle, kdy jsem poznal také ústředí ukrajinských “disidentů”, včetně mladého Kučmy. Pamatuji si též sexy blondýnku Tymošenkovou

V devadesátých letech jsem byl v Kyjevě pečený vařený. Dělal jsem rozhovor s náčelníkem kyjevské milice, který se mě na závěr interwievu a pózování do objektivu zeptal: Nu što, maladěc, kakaja u vas prabléma? V domnění, že jsem asi někde vytřískal hospodu a chci rozhovorem s ním průšvih zamést pod koberec.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (4)

Opravdu se setkali v kasinu. Všude plno světel, zelené stoly trochu připomínaly obyčejné hospodské kulečníky, ale rozhodně ne ty noblesní krupiérky, které u nich postávaly, ani ty hromady barevných žetonů na okrajích stolů, kolem nichž posedávali a postávali většinou muži, ale i několik málo žen.

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Jan Padych: Bankéři z pergoly (3)

Sál se starým, značně už zchátralým pódiem, se pozvolna plnil. Dětí přibývalo,  s nimi i křik a výskot. Dvě učitelky, obě už postarší a značně nervózní, okřikují neposedné caparty a ukazují na  řady židlí, kam si kdo má sednout. Kdosi zatáhne závěsy na velkých oknech a značně se setmí.

Poslední domácí zprávy