• Pondělí, 06. duben 2020
  • Svátek má Rukojmí Vendula

Fejeton: Malé okurkové proroctví
Počet návštěv: 5482

Fejeton: Malé okurkové proroctví

Jaromír Bradávka Článek od Jaromír Bradávka

Jsou prázdniny, léto, čas dovolených, táborů, kempů a výletů. Navzdory horkému politickému létu běží, zejména v televizi, i okurková sezóna. Abych dostál její náplni a přitom nezapadl do šedivého průměru, pokusím se o malou předpověď toho, co nás v blízké i vzdálenější budoucnosti čeká.  

Na serveru Eurasia 24 vyšly v minulých dnech téměř současně dva rozhovory s významnými ruskými politickými analytiky - geopolitikem, politologem a filozofem, profesorem Alexandrem Duginem. a Leonidem Ivašovovem, bývalým náčelníkem Hlavní správy mezinárodní vojenské spolupráce Ministerstva obrany Ruské federace. Připomínám, že oba rozhovory se odehrály ještě před nezdařeným vojenským převratem v Turecku.

Oba analytici docházejí ve svých vývodech ke stejnému závěru: éra dominance Západu končí, těžiště světového dění se přesouvá na Východ. Generál Ivašov výsledek shrnul do lakonické věty: „Za deset let bude Amerika hrát druhořadou roli“ a jeho kolega jej doplnil: „Bod nenávratu rozpadu Evropy byl překročen.“. Důkazem pro jejich tvrzení je předání žezla centra moci z Británie do Číny při návštěvě čínského prezidenta ve Velké Británii, neúspěch amerického „vývozu demokracie“ na Střední Východ či na Ukrajinu, politický, ekonomický a sociální rozvrat Evropské unie prostřednictvím nelegálních migrantů a konečně Brexit.

Dovolím si i ve své maličkosti oběma analytikům poněkud oponovat tvrzením, že svět bude jiný podstatně dříve, přesněji řečeno na konci roku 2017. Podporou mi budiž tempo změn od konce r. 2013 do poloviny r. 2016 – na podzim 2013 se totiž objevily první náznaky, že se něco chystá v těsné blízkosti Ruska a přes Majdan, řeckou krizi, uprchlickou krizi a obrat ve válce v Sýrii jsme se za dva a půl roku dopracovali až k Brexitu. Počínaje rokem 2018 se pod taktovkou Číny a Ruska bude svět dál rychle měnit, pokud ovšem někdo jako Hillary Clinton nerozpoutá jaderný armagedon, nebo aspoň vícečetnou hybridní válku na ruských hranicích.

Co nás tedy čeká?

 

Parlamentní volby v Rusku na podzim 2016. Předpokládá se vítězství strany V. Putina a následné změny ve vládě, v centrální bance a celková změna ekonomické politiky státu, dosud dušené „západofily“ v čele s premiérem Medveděvem.

  1. Prezidentské volby v USA v listopadu 2016. První kritický bod v blízké budoucnosti. Názory a vize směřování politiky USA se u obou kandidátů diametrálně liší a tak si musíme počkat na toho, kdo skutečně zvítězí.

  2. Parlamentní a prezidentské volby ve Franciina jaře 2017. Druhý kritický bod. Pokud do data jejich konání nevypukne ve Francii občanská válka, je jasným kandidátem na vítězství Marie Le Pen a její strana a následná změna kursu ve francouzské politice může vést až k odchodu z EU i NATO.

  3. Parlamentní volby v Německu na podzim 2017. Z Německa dosud přicházejí rozporné zprávy o pozici A. Merkelové, ale pokračující atentáty a útoky na občany ze strany muslimů ji budou dál oslabovat. Pokud rozzuření Němci nevezmou spravedlnost do vlastních rukou dřív, může být výsledkem i volební pat a následný chaos v celé EU, který dál urychlí její rozpad.

  4. Bankrot Itálie není přímo na spadnutí, ale co není dnes, může být za pár měsíců hotovou věcí. To by znamenalo zřejmě konec eura jako evropské měny a definitivní rozpad EU jako takové.

  5. Přidejme si opakované prezidentské volby v Rakousku a refrendum o imigračních kvótách v Maďarsku na podzim 2016. Vítězství kandidáta Svobodných a jasné maďarské ne kvótám budou po brexitu další hřebíčky do rakve EU. Bez vyhlídek není aní vítězství G. Wilderse v nizozemských parlametních volbách a následné referendum o vystoupení Holandska z EU.

Po těchto událostech bude politická i ekonomická situace v Evropě pravděpodobně velmi odlišná od současnosti. Poslední ranou z milosti EU bude dokončení Nord Streamu 2 a ukončení tranzitu ropy a plynu přes Ukrajinu do střední a západní Evropy v r. 2019.

Ve světové ekonomice budé důležitým počinem otevření Nikaragujského průplavu v r. 2020, který odsune americkou hegemonii nad byť rekonstruovaným panamským průplavem na vedlejší kolej.

 

  1. Parlamentní volby v České republice na podzim 2017 a následné prezidentské volby v lednu 2018 tamtéž. Zatímco parlamentní volby mohou přinést povolební pat v tom smyslu, že vítězné ANO nenajde koaličního partnera pro sestavení vlády s většinovou podporou v parlamentu, Miloš Zeman je jasným favoritem na obhajobu svého prezidentské křesla.

Doufejme, že i do naší lehce zapšklé české kotliny foukne čerstvý vítr změn a odnese do propadliště dějin všechny, kdo tam dávno patří. O Moravu strach nemám, u nás máme Moravskou bránu a tou se dá vždycky veškeré harabudí rychle vymést.

V časovém horizontu oněch zmíněných deseti let nás čeká další zbrojení velmocí, na bojišti střety zbraní bez lidské posádky, přenesení zbraní do blízkého i vzdálenějšího kosmu a další vojenské vymoženosti, řada nových lokálních konfliktů všude tam, kde si Američané či jejich pohůnci ještě troufnou, a ekonomické problémy zbytku světa po definitivní dedolarizaci Ruska a jeho spojenců a přátel.

Na závěr trochu té okurkové náplně:

Baba Vanga předpověděla, že 44. prezident USA bude černý a bude poslední a vyšlo jí to. Jestli tím myslela, že 45. bude prezidentka, nebo po atentátu na D. Trumpa nastane chaos a občanská válka, se ještě uvidí.

V r. 2025 dokončí Rusko své přezbrojení na další úroveň a Čína se stane světovou ekonomickou i vojenskou velmocí č.1.

V r. 2029 a 2036 nás jen těsně mine (doufejme) planetka Aphophis, jedn z tzv. křížičů (srážka s ním by znamenala celoplanetární katastrofu). Ve druhé polovině 21. století bude takových příležitostí ještě několik, zatím poslední se jeví v r. 2106.

Do r. 2030 přistanou Číňané na Měsíci a do r. 2050 lidé na Marsu. Kdo to bude, není jisté, ale Američané už zřejmě ne.

Už 30 let slábne Golfský proud a současný 24. sluneční cyklus je nejslabší za posledních 200 let od tzv. Daltonova minima v letech 1790 – 1830, což může přinést, podobně jako tenkrát, výrazné globální ochlazení, jehož důsledkem bude neúroda, hladomory a války.

Rok 2116 je dalším a údajně nejsprávnějším datem, kdy končí Mayský kalendář. (21.12.2012 byl výsledek nepřesného výpočtu). Nasvědčuje tomu i skutečnost, že souběžně s tímto datem (někdy kolem r. 2135) definitivně skončí současný Věk Ryb a začne nový Věk Vodnáře, v němž lidé dosáhnou skutečného lidství a skutečného poznání vesmíru.

Supervulkán v Yellowstone se, zdá se, začíná probouzet a jezero Laach nedaleko německého Bonnu je na tom podobně. Výbuch kteréhokoliv z nich by znamenal zničení lidské civilizace. Přežití pár tisíc lidí v odlehlých oblastech by mohlo znamenat počátek nové kulturnější civilizace, jejíž rozvoj by však přišel až za několik století nebo tisiciletí. Zůstává otázkou, zda by se ti zbylí lidé ze své historie poučili.

I přesto, co jsem tu uvedl, však, jak již kdysi pravil jeden moudrý rabín, všechno může být jinak.

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Koronavirus je brnkačka, tolerance bezpečnostních orgánů vůči rozvratu je sebevražedná

Koronavirus je brnkačka, tolerance bezpečnostních orgánů vůči rozvratu je sebevražedná

To vede k tomu, že poslankyně SPD vtipně použije slovní hříčku o invazivních rostlinách na migranty. Ale když starosta Prahy 6 (Kolář, člen TOP 09) urazí cítění minimálně 30 % českého národa, že maršál Koněv, historicky muž, který byl oceněn demokratickým prezidentem Edvardem Benešem, a jehož vedení 1. Ukrajinského frontu směr Praha, odstartovalo úprk nacistů a mimochodem i Vlasovců z Prahy 8. a 9. května 1945 směr americké zajetí, musel být odstraněn, protože neměl roušku, mlčí se.

Co se nezmění?

Co se nezmění?


Pár lidí možná bude víc naštvaných na EU, ale ta si pojede své bomby dál. Rozpočty jsou naplňovány, poslanci vypláceni, procedury naplňovány.

 

Výzva k vyjádření názoru na stržení sochy maršála I.S. Koněva v Praze

Výzva k vyjádření názoru na stržení sochy maršála I.S. Koněva v Praze

Jako jednotlivci a jako občané této republiky jsme hluboce pobouřeni vandalským činem stržení pomníku válečného hrdiny a osvoboditele Prahy maršála I.S. Koněva, spáchaném na náměstí Interbrigády v pátek 3. dubna t.r., a to z vůle, ale správněji ze zlovůle představitelú Prahy 6 a jejich starosty Ondřeje Koláře, který den po tomto činu, a tedy v sobotu ve vysílání České televize přiznal, že k odstranění sochy využila radnice Prahy 6 období nouzového stavu a omezeného volného pohybu, takže dlouho chystaná akce stržení maršálovy sochy se tak mohla obejít bez veřejných protestů.

Kolář, Kolář, Kolář. I to jméno zní blbě a nehodí se ani k použití jako nadávka.

Kolář, Kolář, Kolář. I to jméno zní blbě a nehodí se ani k použití jako nadávka.

Co je to za člověka, ten pan Kolář, když si své ego musí posilovat soubojem s již dávno zemřelým člověkem??? Co je to za primitiva, jenž pro své osobní zviditelnění musí strhávat památníky??? To asi nebude člověk ryzího charakteru-viďte?? Je to ubožák a zbabělec, jenž aby vyhrál, tak vede souboj s mrtvým, neboť živému se bojí postavit z očí do očí. Vyzývám tě tedy Koláři. Pojď. Čekám na tebe. Jsem živý a má sevřená pěst čeká.

Poslední domácí zprávy

Co se nezmění?

Co se nezmění?


Pár lidí možná bude víc naštvaných na EU, ale ta si pojede své bomby dál. Rozpočty jsou naplňovány, poslanci vypláceni, procedury...