• Středa, 21. srpen 2019
  • Svátek má Rukojmí Johana

ŽIJEME V DOBĚ UMÍRÁNÍ
Počet návštěv: 883

ŽIJEME V DOBĚ UMÍRÁNÍ

   Lesy umírají. Lesníci se vymlouvají na globální oteplování, na sucho, díky němuž smrky zkolabovaly a zkázu dokončil kůrovec. Kde je pravda?

     Staří lesníci viní systémové zásahy vedení Lesů české republiky. Zřejmě mají pravdu, viděli do „kuchyně“, zažili převratné změny, kdy jejich funkci přebraly soukromé společnosti, tzv. akciovky. Když jsem ukázal jednomu lesníkovi na penzi fotografie z Rajnochovic, tedy z oblasti Hostýnských vrchů, konstatoval smutně: „Jeseníky jsou na tom podobně. Projel jsem cestu Z Karlovic do Krnova a ten pohled mě vyděsil. Viděl jsem zbytky buků, modřínů, sem tam borovice a jedle. Ruiny lesa na místě kdysi nádherných porostů. Tyto stromy svalí první silný vítr. Současný stav bych bez váhání nazval – PROFESIONÁLNÍ ZMIZENÍ LESŮ. Hospodaření s lesy není možné řídit po mobilu a od volantu auta, jak se nyní zřejmě děje.“

   Pomůže nové zalesnění?

   „Obávám se, že na to nebude dost sazenic správných proveniencí. Holiny by se dle zákona měly zalesnit do dvou let. Bude dost vody, aby se sazenice ujaly? A budou lesy schopné vůbec vodu zadržet? Než vyrostou mlaziny, uplyne tak patnáct let, a jedině tyto mladé porosty jsou schopny plnit funkci zadržování vody…“

   Oslovil jsem přátelé z různých míst republiky. Odpovědi potvrzovaly špatný stav lesů všude. Navíc poukazovali na kácení buků a ostatních listnáčů v soukromých lesích. Důvodem je zřejmě zisk. Zmínili umírání jasanů. Obojí mohu potvrdit i já. Na pozemku jednoho takového majitele vidím hromady bukových kmenů, zřejmě z nich budou špalky palivového dříví. V Poodří jsou jasany prakticky suché všechny, byť vyrostly na březích rybníků nebo řek. Tedy v dostatku vody.

   Voda?

   Z oblasti Beskyd jsem dostal odpověď, která byla přímočará a jasná.

   „Řeky a potoky bez života? Není to jen dílem vyder, kormoránů a dalších predátorů. Na vině jsou splašky odpadů a všeho dalšího, co dnes v řekách

teče. Vidím to všude, jsou to mrtvé tekoucí žumpy. To, co zabíjí přírodu, nejsou predátoři, ale lidé. Hlupáci vytvoří legislativu a ani si neuvědomují katastrofální následky. Tam, kam lidská noha šlápne, navždy zůstane problém!“

  Premiér Babiš v předvolební kampani vyslovil jednoduchou větu: „Za řepku může Evropská unie.“

   A je to jasné! Jestliže v roce 1980 se brambory pěstovaly na 130 043 ha a řepka pouze na 63 992 ha, pak v roce 2018 rostly brambory jen na 22 889 ha, kdežto řepka požlutila neuvěřitelných 411 802 ha zemědělské půdy. To jsou údaje z Českého statistického úřadu. Jeden by řekl: „Zatracená Evropská unie! A nemůže ona vlastně i za to, že z naší krajiny vymizelo na 80 procent hmyzu, že mizí drobné zpěvné ptactvo, že zemědělci stále používají chemické prostředky, které tráví ten nešťastný hmyz, koroptve, bažanty, zajíce i spodní vody? (A v konečném důsledku tráví i lidi!) Vždyť EU může asi i za to, že v pitné vodě jsou pesticidy, plasty a bůhvíjaký ještě neřád?

   Je třeba hledat viníka za stav současného světa včetně naší malé země uprostřed Evropy. Jednoho už premiér Babiš našel. 

   Když se to vezme kolem a kolem, tak hyne příroda v tom nejširším slova smyslu. Mizí lesy, vody jsou silně znečištěné, jídlo kontaminované pesticidy, není čím krmit dobytek, i ten vzduch, který všichni dýcháme, má k ideálu velmi daleko, vlastně i on zabíjí… pomalu, nenápadně, ale jistě. Žijeme v době umírání!

   Nostalgické vzpomínky ročníků, které přišly na svět v minulém století, si pamatují přírodu ještě krásnou, svěží, bohatou, inspirující. Přírodu, která snad doufala, že i Člověk se stane její přínosnou součástí. Byl to však fatální omyl. Možná však, že budoucí generace na základě vzpomínek předků využijí své schopnosti nasimulovat ve virtuálním světě tu bývalou Přírodu s velkým ´P´.  Ve virtuálním světě se však reálně žít nedá… A bude za padesát let na této planetě žít vůbec ještě někdo z rodu Homo sapiens?  

 Štěpán Neuwirth

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

04.05.2019 22:31

Pražský primátor Hřib demonstruje za práva feťáků. Piráti se zasazují o legalizaci marihuany. Mé hodnocení? Primátor Hřib verzus atomový hřib? Zazáří a pohasnou. Jde jen o to, který z nich je zhoubnější. ....JP.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

04.05.2019 21:03

Ekologové dostali "výborný" nápad. Pojďme nahradit fosilní paliva nahraditelnými zdroji. I stalo se. Dostali štempl a povolení bylo na světě. Kdo by nepěstoval supervýhodnou řepku, za níž se utržené peníze ani nevejdou do kasy podnikavců. Rádi ve své naivnosti svádíme vinu na pěstitele. Zapomínáme, že zelenými viníky jsou ti, kteří na pěstování zlatokvěté řepky získali štempl. Ti, kteří nám pozlatili pole, pouze využili nabídky na trhu. Pěstujte si brambory, když nemáte z výnosu jasný zisk! Řepka je sázka na jistotu. Kdo by riskoval tím, že by na poli pěstoval ztrátové plodiny pro obživu občanů..? ...Zrovna tak je nutno hodnotit stav lesů. Každý těžař, chytrák přijde na to, že lze kácet stromy tak, aby byly zbaveny v lesním porostu podpůrných dřevin. Na návětrné straně se nechají stát vysoké stromy zbavené opěr lesního zárůstu. (Jeden strom tak podpírá druhý a slouží jako větrolam). Chytří těžaři přišli na to, že stromy zbavené kompaktního zalesnění padají i při silnějším větru. Vznikají holiny s vyvrácenými stromy, které je pak třeba odtěžit. A to je to, oč tu běží. Lépe odtěžit co možná největší objem dřevní hmoty hned, i třeba s poloviční finanční ztrátou, než čekat třicet, padesát let na povolenou těžbu. Šikovně připravený les, který nemůže odolat náporu větru, přináší okamžitý zisk. Těžba se nevyhne ani přírodním rezervacím. (Kůrovec, větrné polomy). I tam se dá realizovat těžba takovým způsobem, že vysoké stromy ze zárůstu se stanou po odtěžení podpůrných stromů obětí větru. (Však my si i s těmi přísně chráněnými územími poradíme)! Mnoho spekulantů skupovalo lesy pro zisk. Nebudou tedy čekat do doby, kdy jejich náhrobek zrezaví a mramor se rozpadne....Mějte se hezky.....PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

04.05.2019 19:06

Člověk je úhlavní nepřítel přírody a tím také svůj.Ve jménu mamonu se všechno zlikviduje a pak přijde na řadu onen člověk sám.Ani on se svojí likvidaci nevyhne.Už jenom snaha kácet deštné pralesy v zájmu zisku několika osob znamená,že ten pán tvorstva je obyčejný hlupák,který si nevidí na špičku nosu.


 
Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Legendární operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo čelí obvinění, že řadu žen nutil k sexuálním stykům. Údajně jim nabízel práci a trestal je, když jeho návrhy odmítly. Informovala o tom v úterý agentura AP. Osmasedmdesátiletý Domingo tato obvinění označil za „hluboce znepokojivá a tak, jak byla představena, za nepřesná“. Dodal, že se domníval, že veškeré jeho chování a vztahy byly přijímány kladně a se souhlasem.

"Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí,“ prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Život Radovana Krejčíře v johannesburgské věznici Leeuwkop s maximální mírou ostrahy, kde si Čech odpykává pětatřicetiletý trest, není ohrožen, ujistila právě jihoafrická vězeňská správa podle místních médií. Reagovala tak na tvrzení Krejčířových příbuzných, kteří si v tisku stěžovali, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z Leeuwkopu přeložen do jiného zařízení.

Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Exministryně obrany Parkanová pro Bushe s kreslířem Výčítalem bryskně, jako kdysi Gustav Brom bleskem sepsal píseň pro Gagarina, stvořila a nazpívala na stejnou melodii kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář 13. srpna 2019 u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů CASA pro českou armádu. Uvedl, že stroje se stoprocentně osvědčily doma i na zahraničních misích, a zmínil se též, že si nevzpomíná, že by při dojednávání nákupu zaznamenal výhrady, například k ceně.

I přes údajný konec studené války mají jaderné zbraně hlavně její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…

I přes údajný konec studené války mají jaderné zbraně hlavně její bývalí aktéři - Rusko a USA: Rusko cca 5000 strategických hlavic, USA 8000 hlavic; zbývajících cca tisíc je rozděleno mezi Francii, Velkou Británii a Čínu…

Spojené státy mají přes 8 tisíc jaderných hlavic, rozmístěných na stovkách svých vojenských základen po celém světě. Jen na německém území je rozmístěno na 35 tisíc amerických vojáků ne desítkách základen, kde je také asi 17 tisíc amerických civilistů ve službách armády; všichni by se prý měli z Německa stěhovat..

Poslední domácí zprávy