• Neděle, 08. prosinec 2019
  • Svátek má Rukojmí Květoslava

ŽIJEME V DOBĚ UMÍRÁNÍ
Počet návštěv: 1231

ŽIJEME V DOBĚ UMÍRÁNÍ

   Lesy umírají. Lesníci se vymlouvají na globální oteplování, na sucho, díky němuž smrky zkolabovaly a zkázu dokončil kůrovec. Kde je pravda?

     Staří lesníci viní systémové zásahy vedení Lesů české republiky. Zřejmě mají pravdu, viděli do „kuchyně“, zažili převratné změny, kdy jejich funkci přebraly soukromé společnosti, tzv. akciovky. Když jsem ukázal jednomu lesníkovi na penzi fotografie z Rajnochovic, tedy z oblasti Hostýnských vrchů, konstatoval smutně: „Jeseníky jsou na tom podobně. Projel jsem cestu Z Karlovic do Krnova a ten pohled mě vyděsil. Viděl jsem zbytky buků, modřínů, sem tam borovice a jedle. Ruiny lesa na místě kdysi nádherných porostů. Tyto stromy svalí první silný vítr. Současný stav bych bez váhání nazval – PROFESIONÁLNÍ ZMIZENÍ LESŮ. Hospodaření s lesy není možné řídit po mobilu a od volantu auta, jak se nyní zřejmě děje.“

   Pomůže nové zalesnění?

   „Obávám se, že na to nebude dost sazenic správných proveniencí. Holiny by se dle zákona měly zalesnit do dvou let. Bude dost vody, aby se sazenice ujaly? A budou lesy schopné vůbec vodu zadržet? Než vyrostou mlaziny, uplyne tak patnáct let, a jedině tyto mladé porosty jsou schopny plnit funkci zadržování vody…“

   Oslovil jsem přátelé z různých míst republiky. Odpovědi potvrzovaly špatný stav lesů všude. Navíc poukazovali na kácení buků a ostatních listnáčů v soukromých lesích. Důvodem je zřejmě zisk. Zmínili umírání jasanů. Obojí mohu potvrdit i já. Na pozemku jednoho takového majitele vidím hromady bukových kmenů, zřejmě z nich budou špalky palivového dříví. V Poodří jsou jasany prakticky suché všechny, byť vyrostly na březích rybníků nebo řek. Tedy v dostatku vody.

   Voda?

   Z oblasti Beskyd jsem dostal odpověď, která byla přímočará a jasná.

   „Řeky a potoky bez života? Není to jen dílem vyder, kormoránů a dalších predátorů. Na vině jsou splašky odpadů a všeho dalšího, co dnes v řekách

teče. Vidím to všude, jsou to mrtvé tekoucí žumpy. To, co zabíjí přírodu, nejsou predátoři, ale lidé. Hlupáci vytvoří legislativu a ani si neuvědomují katastrofální následky. Tam, kam lidská noha šlápne, navždy zůstane problém!“

  Premiér Babiš v předvolební kampani vyslovil jednoduchou větu: „Za řepku může Evropská unie.“

   A je to jasné! Jestliže v roce 1980 se brambory pěstovaly na 130 043 ha a řepka pouze na 63 992 ha, pak v roce 2018 rostly brambory jen na 22 889 ha, kdežto řepka požlutila neuvěřitelných 411 802 ha zemědělské půdy. To jsou údaje z Českého statistického úřadu. Jeden by řekl: „Zatracená Evropská unie! A nemůže ona vlastně i za to, že z naší krajiny vymizelo na 80 procent hmyzu, že mizí drobné zpěvné ptactvo, že zemědělci stále používají chemické prostředky, které tráví ten nešťastný hmyz, koroptve, bažanty, zajíce i spodní vody? (A v konečném důsledku tráví i lidi!) Vždyť EU může asi i za to, že v pitné vodě jsou pesticidy, plasty a bůhvíjaký ještě neřád?

   Je třeba hledat viníka za stav současného světa včetně naší malé země uprostřed Evropy. Jednoho už premiér Babiš našel. 

   Když se to vezme kolem a kolem, tak hyne příroda v tom nejširším slova smyslu. Mizí lesy, vody jsou silně znečištěné, jídlo kontaminované pesticidy, není čím krmit dobytek, i ten vzduch, který všichni dýcháme, má k ideálu velmi daleko, vlastně i on zabíjí… pomalu, nenápadně, ale jistě. Žijeme v době umírání!

   Nostalgické vzpomínky ročníků, které přišly na svět v minulém století, si pamatují přírodu ještě krásnou, svěží, bohatou, inspirující. Přírodu, která snad doufala, že i Člověk se stane její přínosnou součástí. Byl to však fatální omyl. Možná však, že budoucí generace na základě vzpomínek předků využijí své schopnosti nasimulovat ve virtuálním světě tu bývalou Přírodu s velkým ´P´.  Ve virtuálním světě se však reálně žít nedá… A bude za padesát let na této planetě žít vůbec ještě někdo z rodu Homo sapiens?  

 Štěpán Neuwirth

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

04.05.2019 22:31

Pražský primátor Hřib demonstruje za práva feťáků. Piráti se zasazují o legalizaci marihuany. Mé hodnocení? Primátor Hřib verzus atomový hřib? Zazáří a pohasnou. Jde jen o to, který z nich je zhoubnější. ....JP.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

04.05.2019 21:03

Ekologové dostali "výborný" nápad. Pojďme nahradit fosilní paliva nahraditelnými zdroji. I stalo se. Dostali štempl a povolení bylo na světě. Kdo by nepěstoval supervýhodnou řepku, za níž se utržené peníze ani nevejdou do kasy podnikavců. Rádi ve své naivnosti svádíme vinu na pěstitele. Zapomínáme, že zelenými viníky jsou ti, kteří na pěstování zlatokvěté řepky získali štempl. Ti, kteří nám pozlatili pole, pouze využili nabídky na trhu. Pěstujte si brambory, když nemáte z výnosu jasný zisk! Řepka je sázka na jistotu. Kdo by riskoval tím, že by na poli pěstoval ztrátové plodiny pro obživu občanů..? ...Zrovna tak je nutno hodnotit stav lesů. Každý těžař, chytrák přijde na to, že lze kácet stromy tak, aby byly zbaveny v lesním porostu podpůrných dřevin. Na návětrné straně se nechají stát vysoké stromy zbavené opěr lesního zárůstu. (Jeden strom tak podpírá druhý a slouží jako větrolam). Chytří těžaři přišli na to, že stromy zbavené kompaktního zalesnění padají i při silnějším větru. Vznikají holiny s vyvrácenými stromy, které je pak třeba odtěžit. A to je to, oč tu běží. Lépe odtěžit co možná největší objem dřevní hmoty hned, i třeba s poloviční finanční ztrátou, než čekat třicet, padesát let na povolenou těžbu. Šikovně připravený les, který nemůže odolat náporu větru, přináší okamžitý zisk. Těžba se nevyhne ani přírodním rezervacím. (Kůrovec, větrné polomy). I tam se dá realizovat těžba takovým způsobem, že vysoké stromy ze zárůstu se stanou po odtěžení podpůrných stromů obětí větru. (Však my si i s těmi přísně chráněnými územími poradíme)! Mnoho spekulantů skupovalo lesy pro zisk. Nebudou tedy čekat do doby, kdy jejich náhrobek zrezaví a mramor se rozpadne....Mějte se hezky.....PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

04.05.2019 19:06

Člověk je úhlavní nepřítel přírody a tím také svůj.Ve jménu mamonu se všechno zlikviduje a pak přijde na řadu onen člověk sám.Ani on se svojí likvidaci nevyhne.Už jenom snaha kácet deštné pralesy v zájmu zisku několika osob znamená,že ten pán tvorstva je obyčejný hlupák,který si nevidí na špičku nosu.


 
Blíží se Vánoce, ty nejkrásnější svátky v křesťanském světě; Američané se rovněž ve svém farizejském pokrytectví skrývají za Boží lásku, přičemž už přes 200 let přinášejí

Blíží se Vánoce, ty nejkrásnější svátky v křesťanském světě; Američané se rovněž ve svém farizejském pokrytectví skrývají za Boží lásku, přičemž už přes 200 let přinášejí "demokracii" a vraždí po celé planetě.

Jednou z ukázek USA, země neomezených možností a splněných přání, bylo během desetileté americko-vietnamské války se třemi miliony zavražděných Vietnamců a Laosanů, též vánoční bombardování Hanoje koncem šedesátých let, kdy nechal pouze prezident Richard Nixon shodit větší množství bomb, než kolik bylo svrženo na Drážďany během druhé světové války. Šlo bezpochyby o nejbrutálnější nálet v historii. 

Zase je 18. prosinec 2011, datum skonu Václava Havla. Ať je mu země lehká, byť nechal zmizet svazky StB se svými kamarády z „mokré čtvrti“; od Petra Cibulky si za to vysloužil nesmrtelnou větu:

Zase je 18. prosinec 2011, datum skonu Václava Havla. Ať je mu země lehká, byť nechal zmizet svazky StB se svými kamarády z „mokré čtvrti“; od Petra Cibulky si za to vysloužil nesmrtelnou větu: "Vašku, jsi prase, jsi prase, jsi hovado“

Tak si opět připomínáme 18. prosinec 2011, datum skonu Václava Havla. Nyní pokus o připomenutí mého nezvyklého nekrologu; o mrtvých jenom dobře, budiž jim země lehká, nicméně není od věci dodat, že díky němu byla vyměněna naše svoboda za lichvu exkomunistických oligarchů.

Proč světu vadí islámský terorismus bez výhrad, kromě muslimských vrahů z Číny, krvežíznivých Ujgurů; prý vězňů absurdistánu. A co potom byli saúdskoarabští atentátníci z 11. září 2001...?

Proč světu vadí islámský terorismus bez výhrad, kromě muslimských vrahů z Číny, krvežíznivých Ujgurů; prý vězňů absurdistánu. A co potom byli saúdskoarabští atentátníci z 11. září 2001...?

„Čína roste, Čína je silná, Čína má tak velký trh! Každý to opakuje – a tím přikrmuje zlo. Všichni víme, jaké zločiny má Komunistická strana Číny na svědomí,“ říká v rozhovoru pro ČT24 Rušan Abbásová, proslulá ujgurská aktivistka. Dobře ví, o čem mluví. Její rodinu prý spolkl koncentrační tábor.

Poslední domácí zprávy