• Neděle, 26. květen 2019
  • Svátek má Rukojmí Filip

ŽIJEME V DOBĚ UMÍRÁNÍ
Počet návštěv: 539

ŽIJEME V DOBĚ UMÍRÁNÍ

   Lesy umírají. Lesníci se vymlouvají na globální oteplování, na sucho, díky němuž smrky zkolabovaly a zkázu dokončil kůrovec. Kde je pravda?

     Staří lesníci viní systémové zásahy vedení Lesů české republiky. Zřejmě mají pravdu, viděli do „kuchyně“, zažili převratné změny, kdy jejich funkci přebraly soukromé společnosti, tzv. akciovky. Když jsem ukázal jednomu lesníkovi na penzi fotografie z Rajnochovic, tedy z oblasti Hostýnských vrchů, konstatoval smutně: „Jeseníky jsou na tom podobně. Projel jsem cestu Z Karlovic do Krnova a ten pohled mě vyděsil. Viděl jsem zbytky buků, modřínů, sem tam borovice a jedle. Ruiny lesa na místě kdysi nádherných porostů. Tyto stromy svalí první silný vítr. Současný stav bych bez váhání nazval – PROFESIONÁLNÍ ZMIZENÍ LESŮ. Hospodaření s lesy není možné řídit po mobilu a od volantu auta, jak se nyní zřejmě děje.“

   Pomůže nové zalesnění?

   „Obávám se, že na to nebude dost sazenic správných proveniencí. Holiny by se dle zákona měly zalesnit do dvou let. Bude dost vody, aby se sazenice ujaly? A budou lesy schopné vůbec vodu zadržet? Než vyrostou mlaziny, uplyne tak patnáct let, a jedině tyto mladé porosty jsou schopny plnit funkci zadržování vody…“

   Oslovil jsem přátelé z různých míst republiky. Odpovědi potvrzovaly špatný stav lesů všude. Navíc poukazovali na kácení buků a ostatních listnáčů v soukromých lesích. Důvodem je zřejmě zisk. Zmínili umírání jasanů. Obojí mohu potvrdit i já. Na pozemku jednoho takového majitele vidím hromady bukových kmenů, zřejmě z nich budou špalky palivového dříví. V Poodří jsou jasany prakticky suché všechny, byť vyrostly na březích rybníků nebo řek. Tedy v dostatku vody.

   Voda?

   Z oblasti Beskyd jsem dostal odpověď, která byla přímočará a jasná.

   „Řeky a potoky bez života? Není to jen dílem vyder, kormoránů a dalších predátorů. Na vině jsou splašky odpadů a všeho dalšího, co dnes v řekách

teče. Vidím to všude, jsou to mrtvé tekoucí žumpy. To, co zabíjí přírodu, nejsou predátoři, ale lidé. Hlupáci vytvoří legislativu a ani si neuvědomují katastrofální následky. Tam, kam lidská noha šlápne, navždy zůstane problém!“

  Premiér Babiš v předvolební kampani vyslovil jednoduchou větu: „Za řepku může Evropská unie.“

   A je to jasné! Jestliže v roce 1980 se brambory pěstovaly na 130 043 ha a řepka pouze na 63 992 ha, pak v roce 2018 rostly brambory jen na 22 889 ha, kdežto řepka požlutila neuvěřitelných 411 802 ha zemědělské půdy. To jsou údaje z Českého statistického úřadu. Jeden by řekl: „Zatracená Evropská unie! A nemůže ona vlastně i za to, že z naší krajiny vymizelo na 80 procent hmyzu, že mizí drobné zpěvné ptactvo, že zemědělci stále používají chemické prostředky, které tráví ten nešťastný hmyz, koroptve, bažanty, zajíce i spodní vody? (A v konečném důsledku tráví i lidi!) Vždyť EU může asi i za to, že v pitné vodě jsou pesticidy, plasty a bůhvíjaký ještě neřád?

   Je třeba hledat viníka za stav současného světa včetně naší malé země uprostřed Evropy. Jednoho už premiér Babiš našel. 

   Když se to vezme kolem a kolem, tak hyne příroda v tom nejširším slova smyslu. Mizí lesy, vody jsou silně znečištěné, jídlo kontaminované pesticidy, není čím krmit dobytek, i ten vzduch, který všichni dýcháme, má k ideálu velmi daleko, vlastně i on zabíjí… pomalu, nenápadně, ale jistě. Žijeme v době umírání!

   Nostalgické vzpomínky ročníků, které přišly na svět v minulém století, si pamatují přírodu ještě krásnou, svěží, bohatou, inspirující. Přírodu, která snad doufala, že i Člověk se stane její přínosnou součástí. Byl to však fatální omyl. Možná však, že budoucí generace na základě vzpomínek předků využijí své schopnosti nasimulovat ve virtuálním světě tu bývalou Přírodu s velkým ´P´.  Ve virtuálním světě se však reálně žít nedá… A bude za padesát let na této planetě žít vůbec ještě někdo z rodu Homo sapiens?  

 Štěpán Neuwirth

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

04.05.2019 22:31

Pražský primátor Hřib demonstruje za práva feťáků. Piráti se zasazují o legalizaci marihuany. Mé hodnocení? Primátor Hřib verzus atomový hřib? Zazáří a pohasnou. Jde jen o to, který z nich je zhoubnější. ....JP.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

04.05.2019 21:03

Ekologové dostali "výborný" nápad. Pojďme nahradit fosilní paliva nahraditelnými zdroji. I stalo se. Dostali štempl a povolení bylo na světě. Kdo by nepěstoval supervýhodnou řepku, za níž se utržené peníze ani nevejdou do kasy podnikavců. Rádi ve své naivnosti svádíme vinu na pěstitele. Zapomínáme, že zelenými viníky jsou ti, kteří na pěstování zlatokvěté řepky získali štempl. Ti, kteří nám pozlatili pole, pouze využili nabídky na trhu. Pěstujte si brambory, když nemáte z výnosu jasný zisk! Řepka je sázka na jistotu. Kdo by riskoval tím, že by na poli pěstoval ztrátové plodiny pro obživu občanů..? ...Zrovna tak je nutno hodnotit stav lesů. Každý těžař, chytrák přijde na to, že lze kácet stromy tak, aby byly zbaveny v lesním porostu podpůrných dřevin. Na návětrné straně se nechají stát vysoké stromy zbavené opěr lesního zárůstu. (Jeden strom tak podpírá druhý a slouží jako větrolam). Chytří těžaři přišli na to, že stromy zbavené kompaktního zalesnění padají i při silnějším větru. Vznikají holiny s vyvrácenými stromy, které je pak třeba odtěžit. A to je to, oč tu běží. Lépe odtěžit co možná největší objem dřevní hmoty hned, i třeba s poloviční finanční ztrátou, než čekat třicet, padesát let na povolenou těžbu. Šikovně připravený les, který nemůže odolat náporu větru, přináší okamžitý zisk. Těžba se nevyhne ani přírodním rezervacím. (Kůrovec, větrné polomy). I tam se dá realizovat těžba takovým způsobem, že vysoké stromy ze zárůstu se stanou po odtěžení podpůrných stromů obětí větru. (Však my si i s těmi přísně chráněnými územími poradíme)! Mnoho spekulantů skupovalo lesy pro zisk. Nebudou tedy čekat do doby, kdy jejich náhrobek zrezaví a mramor se rozpadne....Mějte se hezky.....PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

04.05.2019 19:06

Člověk je úhlavní nepřítel přírody a tím také svůj.Ve jménu mamonu se všechno zlikviduje a pak přijde na řadu onen člověk sám.Ani on se svojí likvidaci nevyhne.Už jenom snaha kácet deštné pralesy v zájmu zisku několika osob znamená,že ten pán tvorstva je obyčejný hlupák,který si nevidí na špičku nosu.


 
Prázdné heslo: Zabraňte globálnímu oteplování! Byť za něho lidé mohou jen 10%, když účinky přírody jsou mnohokrát větší vlivem vypařováním moří a oceánů vydechující největší skleníkový plyn - vodní páry…

Prázdné heslo: Zabraňte globálnímu oteplování! Přitom za něho lidé mohou jen cca 5%, když účinky přírody jsou mnohokrát větší vlivem vypařováním moří a oceánů, vydechujících největší skleníkový plyn - vodní páry…

Čeští studenti se přesto připojili k celosvětové protestní akci, která chce přimět politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí. Nechce se ti do školy, přijď mezi nás a protestuj; v rámci iniciativy Fridays for Future se tak účastní mladí lidé z více než stovky zemí světa.

„S proruskými maniaky nechci mít nic společného,“ rozzuřil se Václav Bartuška a z mého rozhovoru pro Rukojmi.cz nebylo nic. Přes mé ujišťování, že by šlo o férové interwiev „padni komu padni“ a objasnění slov „proruský“ a „protiruský“

„S proruskými maniaky nechci mít nic společného,“ rozzuřil se Václav Bartuška a z mého rozhovoru pro Rukojmi.cz nebylo nic. Přes mé ujišťování, že by šlo o férové interwiev „padni komu padni“ a objasnění slov „proruský“ a „protiruský“

Měl jsem zase jeden utkvělý a notně ztřeštěný plán; udělat pro internetové noviny Rukojmi.cz rozhovor, jehož hlavním protagonistou měl být Václav Bartuška, velvyslanec České republiky pro energetickou bezpečnost. A ten by byl, resp. měl být mým novinářským sólokaprem. Pak jsem ho náhodně potkal v Praze a drze oslovil se svojí utajenou strategií; připadal jsem si jako směšný konspirátor.

STÍN „SOUDKYNĚ OLO“ NA OBNOVENÉM PROCESU

STÍN „SOUDKYNĚ OLO“ NA OBNOVENÉM PROCESU

Od 6. června 2018 jsem se na svém bloggu opakovaně věnoval svéráznému postupu „soudkyně OLO“, tedy paní Ivety Šperlichové, soudkyně zlínské pobočky Krajského soudu v Brně, v řízení proti údajným pachatelům krácení spotřební daně z tabáku, který dovedla k odsuzujícímu rozsudku z 22.června 2018. V r.2019 ji ale uznal Ústavní soud za podjatou a následně jí Vrchní soud v Olomouci případ odebral a rozsudek zrušil.

Poslední domácí zprávy