• Úterý, 21. leden 2020
  • Svátek má Rukojmí Běla

KDYŽ NÁM VLÁDNOU NESCHOPNÍ
Počet návštěv: 1268

KDYŽ NÁM VLÁDNOU NESCHOPNÍ

V úterý 9. července 2019 vyšel na internetových Novinkách článek: SUCHO MĚNÍ KRKONOŠE PŘED OČIMA. RAŠELINIŠTĚ VYSYCHAJÍ A TAMNÍ LESY BRZY UMŘOU.

   Sucho je dnes tématem číslo jedna. Všichni mocní a bezmocní mají až dojemnou starost o to, kam to spěje. Odpověď je stručná: Ke konfliktu nebývalého rozsahu. Ale k tomu poznání dojdou zřejmě  teprve v okamžiku, kdy po otočení vodovodního kohoutku nevyteče ani kapka! Zatím se o tom apokalyptickém průseru jen žvaní.

   Jsem v přírodě každý den – v lese i u vodstva všeho druhu. A pozoruji a zaznamenávám. Krkonoše? A co Beskydy, Jeseníky, Libavá, Oderské vrchy? Včera jsem při čekané na divočáky zaznamenal ve večerních hodinách příjezd dřevaře a za chvíli v blízkém lesním oddělení vrčela motorová pila a mohutné smrky napadené kůrovcem se s praskotem řítily k zemi. 

   Vina za sucho je svalována na klimatické změny. Je pravda, že naše planeta Země prochází evolučním vývojem, což nelze popřít. Ale o tom, jak se na současném stavu krajiny podílí lidská populace, se jaksi cudně mlčí. Obchází se nepochybná vina zemědělců, kteří doslova zničili půdu svým exploatačním hospodařením. Obchází se vina lesníků, kteří ještě před několika lety hulákali pyšně, že spravují, cituji: „ZELENÉ BOHATSTVÍ, KTERÉ ROSTE!“ Dnes se jim toto bohatství změnilo na bezlesé pouště a ti, kdo za to nesou nepochybně vinu v první řadě, otevírají nenasytný chřtán, do něhož je stát ochoten sypat ohromné peníze z našich daní, aniž by byla jistota, že se peníze změní na lesy. Proč? O tom nechám promluvit jednoho starého lesního inženýra, který jim vidí až do žaludku, cituji:

    „Sucho, sucho, sucho. Byl jsem s vnukem u náhonu z Bílé Opavy. Vody chybí víc než deset cm, a to jsme v horách! Včera sprchlo, ale MÁLO!!! S těmi ptáky mně je to také divné. Denně vycházím v 5 ráno na balkón a je podivné ticho. Myslím, že i to je vedrem a suchem. Sýkorek máme v zahradě dost, sem tam brhlík a kos. Bývali tady drozdi – nevidím je. S vodou je to zlé! Holiny po kůrovci (oblast od M. Berouna k Opavě) jsou obrovské. Syn, který je dědičně také lesníkem, mně provezl touto oblastí a bylo to k pláči. Lesáci všeobecně nemají sadební materiál (natož ten odpovídající provenience), takže budou uděleny výjimky ze dvou zákonných let k zalesnění holin, a to na 5-10 let. To ale znamená dva zásadní problémy. Holiny ovládne buřeň, ta proroste do mnohde neuklizeného klestu a až budou k dispozici sazenice stromků, nikdo ten travnatodřevěný beton neukopne! A hlavně: mlazina, než vyroste a zadrží vodu natolik, že bude schopná dotovat "spodní zdroje", potřebuje podle lokality 6-10 let. Výjimky, které dnes stát hodlá udělovat, sice zbaví lidi zodpovědnosti, ale dobu k udržení dešťové vody protáhne adekvátně o tolik, kolik bude nadstaveno. Takže kde tuhle, po republice z obrovských pasek, chybějící vodu "sebereme", toť otázka, na kterou marně hledám odpověď. Viník neznámý, bylo prý sucho. Sakra, sucho bylo za posledních 100 let mnohokrát, ale tehdy se hospodařilo s rozumem, ne na kšefty! Nemůže být správné hospodaření v lesích, pokud vlastníci (LČR) uzavírají smlouvy s firmami, ty pak nedodrží termín, ale za to je nikdo nepostihne! Jedině denní styk s lesem a hajným, který k němu má vztah, denní kontakt s dřevaři, ženskými, kočími, jinak se to řídit nedá – viz dnešní stav. Pitomí politici rozsekali všechno, co fungovalo a je mně jedno, zda to bylo za komunistů anebo za císaře pána. Dneska už snad pochopili(?), takže se volá po nápravě; ví se, že v lánech chybí meze, remízky, že lány bez konce je fatální chyba ale, co se děje?! Nic. Stále se jen žvaní o nových koncepcích, ale skutek je v nedohlednu. Vinou systému, jaký politici nastavili, vládne chaos, který se bude jen velmi těžko napravovat. S volantem terénního bouráku v rukou a s mobilem na uchu, jak se dnes lesníci producírují, to „synci“, kteří se odnaučili poctivé práci, nespraví.“ Konec citace. 

   A politici? Chacha! Z velké části chytráci, kteří mají politiku jako zdroj významných peněz; ti se jen starají v prvním plánu o to, aby ve funkcích vydrželi aspoň rok, dva – více ne, protože vlády padají, aniž by se dočkaly konce funkčního období. Takže jakápak odpovědnost za spravování věcí veřejných? Jeden hloupý nápad střídá druhý, jedna lež či polopravda se snaží zakrýt chyby, které napáchali jak ti dnešní, tak ti minulí. Tvrzení, že sucho bylo i kdysi dávno, je zase jen jedna obezlička. Srovnejme stav země pře sto a více lety se současností: V 19. století byly vesničky jako dlaň a města jen o něco málo větší. Půdě byla věnována péče až dojemná, protože bývalí sedláci si byli vědomi toho, jak jsou na ní závislí. Jedno auto na vesnici byl zázrak, na celé planetě žilo na půldruhé miliardy lidí. Polní cesty byly prašné, cesty od vesnice k vesnici maximálně sypané štěrkem. (Už slyším odezvu – Chceš se vrátit do jeskyní? Tak odpovídám předem: Jen abychom se tam nevrátili dříve, než se nadějeme!)

  Dnes žije na planetě Zemi na sedm a půl miliardy lidí; množí se zejména populace v Indii, Africe, odkud také pramení migrantské toky. Lidé prchají před hladem, válkami, suchem. A všechno to směřuje do Evropy nebo severní Ameriky, kde problémů je dost i tak. Stejně jako betonu a asfaltu, protože jsme půdu obětovali automobilismu a výstavbě všeho druhu. Denně mizí tisíce hektarů, denně se staví většinou na půdě nejvyšší bonity, protože POKROK nelze zastavit a kritici tohoto vývoje jsou nálepkováni jako zpátečníci, pesimisté, zaostalci.   Tak jen dál, politici vteřin. Neřešte problémy, protože vám o ně až tak nejde. Vám jde v první řadě o hlasy, protože to jsou poukázky na finanční zdroje. Vysychající vodstva, kupící se odpady, zvyšující se spotřeba a rostoucí nároky přemnoženého lidstva – to vás nezajímá. Mizící hmyz? Vymírající druhy zvířat? Rostoucí agrese? Plýtvání – třeba vodou v bazénech? Náprava regulovaných toků? Změna systému pěstování plodin a návrat k tomu, co už bylo jasné při vzniku českého státu (792) – tedy k trojpolnímu hospodářství? Jenže to byli lidé ještě hodně, hodně spjati s přírodou, vnímali její proměny a respektovali zákonitosti. Dnes se pitnou vodou plní bazény (statisíce bazénů, miliony kubíku upravené vody), zalévají se zahrady a valem se vyčerpávají spodní zdroje, protože ani majitelé studní neberou ohled na kritický stav vod.

   Zaznamenal jsem mimo jiné také, že poslanci hodlají zřídit komise, které mají problém sucha řešit. Už nějaké komise něco vyřešily? Inu, i tak se dají navýšit jejich příjmy. Zastávám názor, že platy se mají vyplácet tehdy, až je prokazatelný výsledek práce. Ale to by politici odcházeli z funkcí o žebrácké holi.

   Nečiním si iluze o tom, že tento článek může něco změnit. Blahobytné tváře politiků (až na výjimky) nesvědčí o nějakém mimořádném nasazení sil, o stresu, jímž by byl zatížen jejich psychický stav, pokud by s velkým úsilím pracovali na správě věcí veřejných. (A že toho k řešení je!) Ale nemohu nereagovat na trestuhodné zanedbávání povinností, tolik proklamovaných v předvolebních slibech voličům.

   Uzavřu své myšlenky jasně a stručně: Společnost se nachází v době úpadku, v krizi morální, odpovědnost politiků je pouhá fráze, protože za svá pochybení se zodpovídat nemusí, nechtějí a nebudou.

   SALUS POPULI SUPREMA LEX ESTO. (Blaho národa je nejvyšším zákonem.) CICERO

ŠTĚPÁN NEUWIRTH

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

10.07.2019 07:56

PS: Díky za ty komáry. Vím o nich jenom to, že se množí, když krví nasáté samičky nakladou vajíčka (nebo co to je) do stojaté vody a nová generace samiček si nás pak všude najde. Bzíkají v noci a nedají pokoj a nedají! ....JP.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

10.07.2019 07:45

Mám v přihlašovacích údajích zadané své jméno, které se občas z neznámých příčin neotiskne. ....K věci: bydlím v Praze. Nelze si nevšimnout havárií hlavních vodovodních řádů, kdy unilají z prasklého potrubí potoky vody, vymílající v mžiku vodní koryta při průtoku parky. Tyto ztráty pitné vody musí být obrovské, skutečně havarijní. Pokud jsou takové zastaralé řády i v jiných městech, pitná voda po stovkách krychlových metrů mizí a ještě páchá škody. Nevím, zda-li se vede statistika úniku pitné vody po havariích tohoto typu. .....Mějte se hezky. ...PS: Napsal Jiří Přibyl.


 

09.07.2019 22:30

Obávám se, že spotřeba pitné vody není poloviční. Kdysi jsem pracoval pro Pražské kanalizace a vodní toky a byl jsem ve vodoměrných stanicích. Na vodoměrech potrubí kolem 1000mm býval okamžitý průtok do 50l/s, což je při metrovém průměru roury rychlost něco kolem 1,5 m/s. Podle mě je spotřeba vody tak asi 1/5 stavu z roku 1989. Taky proto vzrostla cena 1 kubíku (vodné i stočné) ze 60,- haléřů až na hodnotu od 70,- do 160,- Kč. A k zemědělcům? Jak chcete donutit soukromě hospodařící zemědělce v dnešním dotačním marasmu donutit, aby uprostřed pole vysadili remízky a za co? Ony ta restituovaná pole jsou meliorovaná a ta meliorace dosud funguje, jak ji mají soukromníci zrušit, kdo jim na to dá dotace? A totéž vodní napřímené (regulované) toky, kdo zaplatí zrušení regulace. To bylo tenkrát nadšení a nebylo to nadšení bolševické. Vzpomeňte si na film s Burianem "Ryba na suchu". https://www.csfd.cz/film/8516-ryba-na-suchu/prehled/ a nechci svého předřečníka nějak poučovat, ale komáři se nerodí z larev pakomárů. Pakomáři jsou jiný živočišný druh viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Pakom%C3%A1rovit%C3%AD


 
Než zemřel Ariel Šaron – jestřáb jestřábů, král Izraele a buldozer Arik...

Než zemřel Ariel Šaron – jestřáb jestřábů, král Izraele a buldozer Arik...

Někdejší izraelský premiér Ariel Šaron, přezdívaný "Arik" a později také "král Izraele" se narodil jako Ariel Scheinermann 26. února 1928 v kibucu Kfar Malal v Palestině, kam jeho rodiče utekli před pogromy v Sovětském svazu. V roce 2006 zemřel. Třináct let byl v komatu, kdy po mozkové mrtvici lékaři prohlásili, že jeho mozek přestal reagovat a že žil jen zásluhou umělého dýchání. Přesto ho jeho synové odvezli do farmy v Negevské poušti...

Poslední domácí zprávy