• Sobota, 24. srpen 2019
  • Svátek má Rukojmí Bartoloměj

Náhodné, ale o to více prospěšné „odhalení nechtěného“.
Počet návštěv: 688

Náhodné, ale o to více prospěšné „odhalení nechtěného“.

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

 Díky případu s nápisem graffiti na mostním pilíři Karlova mostu, které způsobili dva cizinci, byly svým způsobem také odhaleny některé vážné problémy a nešvary v naší společnosti. Nemá to samozřejmě znamenat, že provedené graffiti bylo snad nějakou pozitivní činností, to v žádném případě, ale nebýt této události nevíme, jak lze složité věci řešit nejen snadno a jednoduše, ale také rychle a levně či naopak na tom snadno a rychle vydělat.

     Po zjištění, že jistá část mostního pilíře byla „obohacena“ nic neříkajícím, pohříchu nevzhledným graffiti, zainteresované úřední osoby započaly konat. Kromě vlastního šetření Policie ČR stran pachatelů, byly také zahájeny přípravy na odstranění graffiti     s tím, že k případu byli přizvání památkáři, kteří se měli ke způsobu odstranění graffiti vyjádřit a poté jej odstranit. Tady začíná první kapitola prosáknutí skutečností, které se díky jednomu člověku dostaly na veřejnost, ač zcela jistě měly zůstat utajeny. O co tedy vlastně šlo?

     Předně o to, že odborníci-památkáři museli: zjistit charakter a rozsah poškození,  stanovit technický způsob odstranění, proces odstraňování graffiti dát ke schválení a pak naplánovat, kdy, jak a za kolik se bude odstraňování graffiti provádět. Z uvedeného „postupu“ nevyplývá, že by se nějak spěchalo, že by šlo o čas a to přesto, že jak později zjistíme i v tomto případě hraje čas svou roli. 

    Mezi tím však do příběhu s graffiti a jeho odstraňováním vstupuje člověk, kterého nikdo neočekával, nikdo jej nezval ani nežádal, aby se procesu zúčastnil. Tento člověk, který se odstraňováním graffiti profesionálně zabývá a živí, se sám a o své vůli rozhodl, že graffiti na pilíři mostu odstraní nezávisle na úřední moci. Rozhodl se konat, protože jak se nechal slyšet, šlo o čas a čím dříve se graffiti odstraní, tím bude čištění snažší a kvalitnější. V souvislosti s prací  na odstranění graffiti zmíněným člověkem-dobrákem dovolím uvést názory občanů, kteří se k věci vyjádřili jak novinářům, tak na sociálních sítích:

- Vodní párou hotové za dvě hoďky (hodiny), restaurátoři by se s tím kartáčkem patlali tři týdny, to byl jen odhad, aby nakonec z toho byly dva měsíce. Zajímalo by mně, kolik by si hodlali účtovat za použité chemikálie, které by jistě nebyly tak neškodné jako je voda a pára. Pěkná ukázka toho, jak se všechno předražuje, aby si každý přišel na své.

- Je to problém, někdo si dělá ambice, jak „podojí“ stát a už to má i přislíbeno, v tom přijde někdo jiným nezvaný, udělá to samé, co by udělal on a za co mohl shrábnout pěkný balík. To není fér!

- Památkáři to už měli v plánu tržeb na srpen a najednou je plán v pr….To je snad na žaloba na náhradu ušlého zisku.

- Tři týdny měli na to, jak vymyslet způsob to odstranit, když je to odstraněno, tak prý neodborně. A toto jsou schopni zjistit za jedno odpoledne!

- Celá kauza jasně dokazuje, že v ČR je mnoho úředníků a rádoby odborníků, kteří asi nemají co dělat a proto vymýšlejí a hledají, jak to udělat, aby se na tom dalo bez velké námahy co nejvíce vydělat a také chtějí ukázat, jak jsou potřební a nepostradatelní.   Když pan Černý, jak zní jméno toho dobrodince, který odstranění graffiti bezplatně dokončil, na již očištěné místo nastoupila restaurátorka z Památkového úřadu, která očištění posoudila se závěrem, že očištění bylo provedeno neodborným zásahem, že na úpravě povrchu mostního pilíře se musí dodatečně provést jakési „dočišťování“, konzervování a podobné práce.  K tomu řekla své jedna paní:

     "Zaráží mně ta věta „neodborný zásah“! Kdyby mi chtěl ten šéf památkářů vysvětlit, co je naopak „tak odborného“ na zásahu paní restaurátorky, jak je patrné z fotek, která to místo postříká rozprašovačem od Vietnamců nebo bůh ví čím a pak to pomalu drhne kartáčem? Tím kartáčem se to zdivo nepoškodí? To má být odborný zásah?

     No dá  rozum, že na již provedené akci se chtěli  také nějakým způsobem „přiživit“   i restaurátoři, přece si nenechají ujít kšeft, který jim byl de facto ukraden! Vždyť to byl původně jejich job, že ano?

     Co z uvedeného vyplývá je skutečnost, že podobných odborných, specializovaných  „aktivit“ v různých oborech lidské činnosti, jak se podobným způsobem dostat k  jobu a balíku z eráru, je u nás nepochybně bezpočet. Jak zmínil jeden občan, práce a náklady se určí odhadem, ale v důsledku různých okolností, neočekávaných překážek v práci se nejen doba, ale i náklady z„objektivních“ důvodů nechtěně, zato nutně zvýší o 50 %!   A od investorů či plátců nepadne jediné slovo nesouhlasu, odporu či zamítnutí. Taky proč, vždyť z cizího krev neteče! Nelze se potom divit, že se na různé potřebné věci a záležitosti nedostávají potřebné finanční prostředky. 

     Ve výše uvedením případě s graffiti se možná jednalo o několik desítek tisíc korun (škoda byla údajně vyčíslena ve výši cca 40 tisíc korun) a práce na odstranění na několik týdnů, ale jde o případy, kdy se podobně plánují státní a komunální investice či finanční prostředky v milionových, často  miliardových částkách, kde ty „neočekávané“ výdaje ze státního rozpočtu jsou značné a ty pak již citelně chybí jinde. Připočteme-li k tomu rozbujelou korupci a laické jednání a nekvalifikované rozhodování nezkušených úředníků a rádobyodborníků, nelze se divit situaci, že se stále potýkáme s nedostatkem financí, ačkoliv příjmy do státní pokladny jsou stále větší a větší. Jen na okraj poznámka jako příklad: bývalý ministr kultury Staněk odvolal generálního ředitele NG Fajta pro porušování hospodářských pravidel a údajné zpronevěry cca 1,5 mld Kč, podal na něj trestního oznámení, Za  odměnu byl vedením ČSSD odvolán z postu ministra. Více slov snad netřeba.

Jiří  B a ť a , 6. srpna 2019

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

08.08.2019 19:07

Za vším hledej peníze.Památkáři by tři týdny zkoumali,jakým způsobem to odstranit.Další minimálně dva týdny by se čekalo na konec schvalovacího řízení a potom by nastoupili pamatkáři a restaurátoři(pokud nejsou restautéry) a dva až tři měsíce by se bavili údajným odstraňováním.A to všechno by si nechali řádně zaplatit.Takže jde opět jen o peníze.


 
Jiří Šedivý

Jiří Šedivý

08.08.2019 13:25

Nedivte se nasranosti památkářů a jim na roveň postavených. Konečně měli možnost si trochu přivydělat a za státní peníze dovybavit své laboratoře analyzátory, spektrometry, elektronovými mikroskopy a možná i urychlovači částic a přijde bába s kbelíkem, koštětem a hadrem a zdárně započatý kšeft jim zhatí. Zabít ji nemohou a tak aspoň do světa vykřikují, že bába bez vysokoškolského vzdělání a bez titulů svou práci odvedla neodborně.


 
Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí, prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí, prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Život Radovana Krejčíře v johannesburgské věznici Leeuwkop s maximální mírou ostrahy, kde si Čech odpykává pětatřicetiletý trest, není ohrožen, ujistila právě jihoafrická vězeňská správa podle místních médií. Reagovala tak na tvrzení Krejčířových příbuzných, kteří si v tisku stěžovali, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z Leeuwkopu přeložen do jiného zařízení.

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Legendární operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo čelí obvinění, že řadu žen nutil k sexuálním stykům. Údajně jim nabízel práci a trestal je, když jeho návrhy odmítly. Informovala o tom v úterý agentura AP. Osmasedmdesátiletý Domingo tato obvinění označil za „hluboce znepokojivá a tak, jak byla představena, za nepřesná“. Dodal, že se domníval, že veškeré jeho chování a vztahy byly přijímány kladně a se souhlasem.

Nový ministr kultury Zaorálek blábolil ještě jako volební lídr ČSSD a šéf české diplomacie v červnu 2017:

Nový ministr kultury Zaorálek blábolil ještě jako volební lídr ČSSD a šéf české diplomacie v červnu 2017: "Mám vysoké ambice - vyhrát volby. Nikoho nenechám si do toho mluvit; přejímám celou zodpovědnost na sebe

To bylo směšných vyhrůžek a svalnatých řečí: „My Šmardu nedáme, raději vládnutí s ANO zbouráme!“ Pak ale musel Hamáček stáhnout před prezidentem Zemanem ocas mezi nohy; plné koryto je plné koryto, od kterého se socani neodtrhnou, ani omylem. A tak prozatimní šéf ČSSD raději zatáhl za záchrannou brzdu a připlazil se po čtyřech, aby navrhl na post ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Jak poznat totalitu?

Jak poznat totalitu?

Ve zkratce: naše pravda je jedině správná, nesouhlasící je třeba zastrašit, umlčet, zostudit, když to nepůjde „podobrém“, potrestat, vyhodit z práce, obžalovat, zavřít…

Poslední domácí zprávy

Jak poznat totalitu?

Jak poznat totalitu?

Ve zkratce: naše pravda je jedině správná, nesouhlasící je třeba zastrašit, umlčet, zostudit, když to nepůjde „podobrém“, potrestat, vyhodit...