• Úterý, 21. leden 2020
  • Svátek má Rukojmí Běla

ZEMĚDĚLCI? NE – ZABÍJEČI!
Počet návštěv: 1097

ZEMĚDĚLCI? NE – ZABÍJEČI!

Tak prý dvacet zemědělských velkopodnikatelů vyvíjelo tlak na Ministerstvo zemědělství, aby bylo povoleno užít STUTOX (prostředek pro zabíjení hlodavců) velkoplošně. Prý také odmítli návrh vrátit se k hluboké orbě, třebaže by tento postup obdělávání orné půdy mohl být jedním z kroků, jak decimovat stavy hlodavců.

     Jak mám ve zvyku, požádal jsem soukromé zemědělce, aby se k tomu vyjádřili. Jejich postupy jsou jasné a zděděné po předcích: snažit se sklízet s co nejmenšími ztrátami (ukázali mi pole po sklizni pšenice, která nebyla ZELENÁ, protože vydrol byl tak mizivý, že nemělo co vzklíčit. To je rozdíl mezi nimi a velkopodnikateli, jejichž pole jsou po sklizni zelená, jako kdyby byla čerstvě osetá!). Za další: hluboká orba sama zlikviduje velkou část populace myšovitých (kdežto plytké obracení půdy, které používají velkopodnikatelé, nezničí nic, ale naopak dostane pod povrch množství nesklizených obilek, která se tak stávají zdrojem potravy hrabošů. Takže si tito velkopodnikatelé chovají myši sami!) Hnojení chlévskou mrvou rovněž „nevoní“ hrabošům, jenž jsou z polí puzeni tím pachem, po němž tak krásně zavoní chléb. Velkopodnikatelé převážně hnojí tekutým dusíkem.

   Mimo jiné mi také tito skromní lidé řekli: „Je pravda, že při orbě se za našimi radlicemi ve dne už neslétávají hejna racků, protože tito ptáci, kteří zlikvidovali množství myší – díky honbě rybnikářů za většími zisky – ztratili přirozená hnízdiště, jelikož rybníky jsou zbavovány rákosin, aby se zvětšila plocha pro chov ryb. Že se tím sníží i samočistící schopnost rybníků už také nikoho nezajímá. A v noci“, pokračovali soukromníci, „se za našimi traktory pohybují lišky, které v brázdách loví zbytky hrabošů. Inu, přírodě se musí rozumět a řídit se jejími zákony, jinak bude zle.“

   Pozřením STUTOXU přijde o život mnoho dalších užitečných ptáků a zvířat. Takže zemědělci-zabíječi, kteří už tak hodně zničili v naší krajině, hodlají zřejmě v ničivém díle pokračovat. Dodnes nese příroda důsledky používání chlorovaných bifenylů v minulém století (např. DDT), které se váží na tělní tuk a v období hladu jsou vyplavovány do krve a – zabíjejí! Nejen zvířata, ale i lidi. Jedním z důvodů výskytu určitých typů rakoviny je rovněž také chemie.

   Takže jen dál, jen pokračujte v ničivém díle. Díky vašemu neuvěřitelnému chování jsou lány bez ornice a mnohde i bez podornice, které vzala voda. Zůstala jíloviště, kam se ornice už nikdy nevrátí. Tato eroze zaviněná člověkem má a bude mít fatální následky pro budoucí generace. Vaší motivací byly a jsou zisky; stále máte málo, stále doslova ždímáte půdu, abyste z ní dostali maximum. Ceny potravin dnes letí vzhůru, nebude dlouho trvat a velká část našeho obyvatelstva na jisté druhy potravin (maso, zelenina, ovoce) prostě mít nebude!  

   Zemědělská půda se odjakživa dědila z pokolení na pokolení. Bohužel, novodobí vlastníci ke zděděné půdě předků ztratili vztah; buď ji prodali k zástavbě nebo pronajali výše zmíněným podnikatelům. Jednoho z nich jsem se zeptal, co udělají, až půdu zničí úplně. Jeho odpověď: „Vrátíme ji majitelům!“ mě šokovala.

   Nedokážu tento materiál ukončit jinak, než citací řeckého filozofa: „Veritas temporis filia est!“ (Pravda je dcerou času!) Gellius. 

Štěpán Neuwirth

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

13.08.2019 21:22

Symbióza. ...Člověk a potravinové řetězce. ...Z času na čas se některý živočich přemnoží, což ve výsledku znamená, že vytlačí slabší faunu ze svého okolí a zmocní se tak většího území pro své rozmnožování a vyživování. Litujeme, že z naší krajiny mizí bažanti a zajíci a (zatím) se nechceme smířit s tím, že zde máme v současnosti až třicetinásobek černé zvěře. Neuplyne noc na silnicích, aby s touto přemnoženou zvěří nebyly dopravní kolize. Totéž se týká srnčí a jelení zvěře. Jeleni se páří s asijskými jeleny sika a vznikají tak noví míšenci. Dnes jsou u nás šakali, na východě se objevují medvědi, z Německa přicházejí vlci. Je větší počet rysů, volně žijících nutrií, tu a tam bobři. Lidé vlastní spousty psů a koček, Srnčí zvěř také v rozmnožování nezahálí. Také američtí norci vytlačili původní dravé šelmičky. A navíc bychom si přáli, aby byly zachovány původní druhy drobné zvěře. Jenomže to nejde. Invaze jedněch znamená ústup druhých. A tak místo koroptví se stále častěji řadí do našeho jídelníčku daňci, mufloni, srnčí hřbet a kančí kýta na šípkové omáčce. Ty dnes plnohodnotně nahrazují zajíce, koroptve a další naši užitkovou zvěř, oblíbenou našimi předky. Za faunou nepokulhává ani flóra. Po období lijáků přišla na řadu suchá léta. Říká se: "Změna je život". Suchomilný akát zajišťuje včelám nektar, právě tak rakytník, trnka i šípková růže. I zahrádkáři přispívají svými rajčaty, paprikami a dalšími nektar a pyl nesoucími keři zeleniny. Květ rybízu, malin, jahod včely přímo milují.. A co teprve slunečnicový květ. I lípy pořád kvetou. Na naší lodžii je přímo džungle z malých rajčátek, papriček, máty a dalšího koření. Vše opyleno, aniž používáme štěteček. Papriky a rajčata jsou obalené plody. To znamená, že opylovači dolétnou i k nám do čtvrtého patra. A tak jsem alespoň částečný optimista. Vidím, že leccos může být ku prospěchu (nejen) nám, ale i bližním. Dokážeme za příznivých podmínek (kvalitní půda) pěstovat žampiony i hlívu ústřičnou, česnek a další zdraví prospěšné plody. A taková pažitka v truhlíku vždy čerstvě utržená, to je lahoda! Právě zapršelo a mezi domy v travnatých plochách se objevily žampiony. Snad není tak zle. Přírodní hnojivo mají dnes na starosti přemnožení kanci a další zvěř. Té se tak zle nedaří, protože její počty neustále přibývají. Sice asijští jeleni nelahodí tak mému zraku, ale když už jsme se smířili se zavlečenými akáty a zpíváme odrhovačku "Akáty bílé", snad někdo složí píseň i na psa mývalovitého. Ten je tu prý taky. .....Mějte se hezky. ....Napsal Jiří Přibyl.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

13.08.2019 19:14

Už jsem to jednou napsal.Vyhubte místo toho člověka,protože to je největší nepřítel této planety.Bez odezvy!


 
Než zemřel Ariel Šaron – jestřáb jestřábů, král Izraele a buldozer Arik...

Než zemřel Ariel Šaron – jestřáb jestřábů, král Izraele a buldozer Arik...

Někdejší izraelský premiér Ariel Šaron, přezdívaný "Arik" a později také "král Izraele" se narodil jako Ariel Scheinermann 26. února 1928 v kibucu Kfar Malal v Palestině, kam jeho rodiče utekli před pogromy v Sovětském svazu. V roce 2006 zemřel. Třináct let byl v komatu, kdy po mozkové mrtvici lékaři prohlásili, že jeho mozek přestal reagovat a že žil jen zásluhou umělého dýchání. Přesto ho jeho synové odvezli do farmy v Negevské poušti...

Poslední domácí zprávy