• Čtvrtek, 13. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Alena

Za svobodna Vilma Suchá, provdaná Vilma Houska, nebo Vilma Suchá-Houska. Hloupé, směšné, že? I to je u nás možné!
Počet návštěv: 1553

Za svobodna Vilma Suchá, provdaná Vilma Houska, nebo Vilma Suchá-Houska. Hloupé, směšné, že? I to je u nás možné!

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Tato poznámka se týká tzv. přechylování jmen u žen, tedy ženské jméno s koncovkou -ová. Tuto problematiku mi připomněl start nového ročníku SP v biatlonu, nebo také  SP ve sjezdovém lyžování, SP v rychlobruslení, kde se to různými jmény jen hemží. Nicméně, jak už bývá u našich sportovních reportérů zvykem, či spíše povinností, vyplývající údajně z pravidel českého jazyka, u (příjmeních) jmen cizích závodnic se ještě stále používá ono nelibozvučné přechylování s koncovkou -ová (např. Wiererová místo Wiere, Olsbeová místo Olsbe, Mironovová místo Mironova, Todorovová místo Todorova, Ojaová místo Oja a pod).

   Vzhledem k tomu, že se v našich podmínkách v poslední době rozmáhá používání mužského příjmení u žen bez koncovky -ová, např. Julie Smutný, Magdalena Bříza, Karla Pátý, Petra Pytlík apod., je přechylování cizích ženských (příjmení) jmen naprosto nepatřičné, či spíše výsměchem skutečnosti, že jsou przněna cizí ženská jména, zatímco některé naše dámy dnes již mají (legitimně?) umožněno svá jména nežensky, často až komicky komolit (když už nepoužiji výraz „prznit“) bez předepsané koncovky -ová (viz výše). 

   Výjimku snad mohou být případy, kdy se česká žena provdá za cizince a převezme jeho jméno, které si ponechá v původní podobě. Je také pravda, že u některých ženských jmen existují jména nepřechýlená tedy bez koncovky -ová, jako např. Mahulena Suchá, Evženie Tlustá, Vlasta Malá, Jarmila Bílá, nebo Zdena Kočí, případně Eva Jirků, ale to už s tvarem klasického mužského jména, jak výše zmíněno, nemá nic společného.

    Jestliže už byly, v rámci bezmezné demokracie, svobody a lidských práv v ČR  překročeny pravidla českého jazyka a ženám je umožněno používat jiný tvar svého příjmení, než jak stanovují pravidla českého jazyka, pak by neměla být u sportovních reportérů (novinářů a pod.) vyžadována  zásada přechylování u cizích ženských (příjmeních) jmen. Jednak to foneticky působí velmi divně a nelibozvučně a komolí to jména natolik, že se až divím, že si dosud žádná z řen na tuto skutečnost ještě nestěžovala. Podle mého soudu by měl být dán našim sportovním, ale také jiným redaktorům a novinářům pokyn, aby to nešťastné, nelibozvučné  přechylování skončilo a ženy byly nazývaly „původními“ tj. originálními jmény. A konečně také upravit Pravidla jazyka českého, aby bylo celé věci učiněno zadost.

    Nicméně je smutnou skutečností, že na jedné straně dochází k porušování, resp. k ataku na dlouhodobě praktikovanou vžitou praxi užívat u české vdané ženy jméno po manželovi s přechýlenou koncovkou -ová (kromě výjimek výše zmíněných), přičemž na druhé straně se ukládá či vyžaduje u cizích (příjmeních) jmen tuto praxi také povinně uplatňovat a cizí ženská jména tak trestuhodně komolit. Nabízí se otázka, zda v případě našich žen, které používají mužské jméno bez koncovky -ová (klasické výjimky v to nepočítaje) lze považovat za módní výdobytek (výstřelek) demokracie a (neomezené) svobody (podobně jako je to v případě genderismu, LGBT, multikulturismu apod.), nebo za jakési individualistické jednání v touze se něčím odlišovat, i když to mnohdy vzbuzuje nejen úsměv, ale i soucit o soudnosti (spíše úchylnosti) té které ženy s pozoruhodným mužským jménem bez koncovky -ová, jako Eva Smetana, Viktorie Hubený, Klára Ocásek, Denisa Hrejsemnou, Božka Skočdopole, Marie Váhala, apod. (asi blahoslavení chudí duchem…sorry!).

Jiří  B a ť a , 11. 12. 2019

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

11.12.2019 18:51

Jsem proti přechylování cizích jmen,neboť to v mnoha případech tahá za uši.V dnešní době se rozmohla móda nepřechylovat česká ženská příjmení a je to proti pravidlům českého pravopisu.Jak mi sdělila jistá redaktorka z Economie,která také nepřechylovala,tak to udělala z důvodu světovosti.Je to normální všude jinde a tak se snaží být něčím jiným.Všechny,které náš jazyk przní cizími výrazy(dnes hlavně angličtinou) a které si neváží rodného jazyka,bych vyhnal ze země.Kdo nemá v úctě vlastní jazyk,nemá v úctě ani národ,ze kterého pochází.A právě tito lidé jsou nejnáchylnější ke zradě národa!Proto pryč s nimi!


 
Fakt zme tak hlupi?

Fakt zme tak hlupi?

Přemyšlam o tym, jak hluboko pude tento test naroda. Jak daleko nas ponoři do te žumpy, aby nam ukazali, že zme nuly, neschopne myslet? Copak su lidi take ovce, že nevyhažu ty hajzly z oken?

 

Školní rok za dveřmi

Školní rok za dveřmi

Neučím již pět let, ale pořád mám prázdninovou učitelsko/ředitelskou fobii z 14. srpna. To jsem vždy jako říďa nastupoval „do procesu“.

 Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Je o mě všeobecně známo, že Václava Havla jsem si nikdy neoblíbil. Bude to asi tím, že žiji cca 20 Km od Hrádečku a od Trutnova, kde Havel takzvaně vykuloval a chlastal jako duha. Díky té blízkosti ledacos vím o osobě tohoto neřáda a jsem toho názoru, že měl dostat lopatou přes palici, jen co vylezl z basy. Nicméně vraťme se k filmu o tomto .........!  Celé toto dílko je velice tendenční a populistické ve snaze glorifikovat osobu Václava Havla. Dá se říci, že v tomto směru si nemá co vyčítat s Klementem Gottwaldem. Je to jen snaha o vytvoření kultu osobnosti a o obhajobě protistátní činnosti Havla.

Poslední domácí zprávy

Fakt zme tak hlupi?

Fakt zme tak hlupi?

Přemyšlam o tym, jak hluboko pude tento test naroda. Jak daleko nas ponoři do te žumpy, aby nam ukazali, že zme nuly, neschopne myslet? Copak su lidi...