• Středa, 05. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Kristián

Hejtmanka Jermanová  a oslavy 115. výročí značky Harley Davidson v Česku.
Počet návštěv: 1343

Hejtmanka Jermanová a oslavy 115. výročí značky Harley Davidson v Česku.

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

    Mnohému motoristovi, přesněji motocyklistovi či motorkáři při zmínce názvu amerického motocyklu Harley Davidson srdce zaplesá. Aby ne, je to motocykl, který má svou letitou tradici, ale také patřičnou image, která  neodmyslitelně patří k pořádnému, zdravému a odvážnému chlapovi, i když v poslední době si tuto značku oblíbily i stejně statné a odvážné ženy. Jako motorista mám také kladný vztah k tomuto motocyklu. Nikdy jsem jej nevlastnil (měl jsem ale Jawu), ale je to jedna ze motocyklových značek, která se mi (spolu s BSA)  líbí a jako motocyklová klasika (bez těch výstředních úprav) patří mezi ty mé oblíbené. 

     Musím však přiznat, že nejsem pro tento motocykl až takový fanatik, abych sledoval jeho historii. To vážně neregistruji, mám totiž jiné starosti. Nicméně, při prohlížení internetu jsem shodou okolností našel článek, jehož obsahem není motocykl Harley Davidson, přesto je o něm krátká či malá noticka o tom, že Středočeský kraj, v souvislosti oslavami 115. výročí této motocyklové značky přispěl na Velký sraz motorkářů v Praze 10 mil. korun. A po tomto zjištění mi spadla brada, neboť  jakkoli uznávám značku Harley Davidson, jakkoli jich bude v Česku několik stovek ( možná i více), nemyslím, že by Středočeský kraj měl takovou akci dotovat, notabene dech beroucí částkou. Zvážím-li, že 10 milionů Kč jistě nebyly všechny finanční prostředky pro účely této akce, ale že také byly použity  ještě jiné finance, jistě v řádů několik set tisíc, pak mi přijdou oslavy 115. výročí značky Harley Davidson hodně nepřiměřené, megalomanské a ze strany Středočeského kraje svým příspěvkem naprosto nezodpovědné, jakkoli by tento příspěvek byl velkoryse věnován ku zdaru srazu motorkářů a oslavám 115. výročí značky HD.

     Nabízí se otázka, jaký společenský či jiný  mimořádný význam nebo přínos má motocyklová značka Harley Davidson (kromě motocyklistů samotných) pro českou motoristickou, ale hlavně občanskou veřejnost, pokud takováto oslava byla uskutečněna v rozsahu příspěvku. Jakkoli také vysoce pozitivně hodnotím veřejnou angažovanost motorkářů při významných politických událostech myslím, že by si neměli svou popularitu a pověst kazit tímto způsobem. Jistě je hodně motoristů, majitelů HD, kteří se osobně angažují v charitativní oblasti, ale i sociální, zdravotní, nebo jinými společensky prospěšnými akcemi, o to více mrzí jejich účast na megalomanské, ne-li  až snobské oslavě výročí americké motocyklové značky!

    Při představě částky 10 milionů Kč, darované motorkářskému srazu, se mi vybavuje celá řada potřeb, které nelze realizovat jenom proto, že na to nejsou finanční prostředky. Ať to jsou nevyléčitelně postižené děti, na které se konají sbírky víček, finanční příspěvky, charitativní nebo jiné akce, pak hejtmanka Jermanová  je natolik velkorysá, že dá souhlas s dotací deseti milionů korun     (z cizího přece krev neteče) na celospolečensky ne zrovna významnou akci v Praze, jakoby měla Praha nějaký přebytek finančních prostředků. Samozřejmě že nemá, ale to není důvod nepodpořit něco, co jí třeba  (po)může se více zviditelnit vůči našim americkým „spojencům“  a „ochráncům“! 

     Paní hejtmanka má vůbec svérázný  postoj k zodpovědnosti zvláště, pokud jde o peníze a jak je známo, o ty jde vždy a všude především! Stačí nahlédnout do ukázek, jak se na Středočeském krajském úřadě sjednávají a účtují pracovní činnosti, které by měli vykonávat sami úředníci. Ale to už je jiná kapitola. Viz: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/psani-na-facebook-za-44-tisic-mesicne-podivejte-se-na-utajovane-smlouvy-na-uradu-hejtmanky-jermanove-69632 

      Jsme-li však u motocyklů není od věci připomenout , jak se na světové trhy tlačí znovu vzkříšená česká značka JAWA, bohužel vzkříšená nikoliv našimi lidmi, ale snaživými a pro značku zapálenými Indy. Navzdory tomu, je o řadu modelů české motocyklové klasiky motocyklů JAWA  v provedení typu „kývačka“ a souvisejících modelů, je ve světě mimořádný zájem. Malá indická firma se také potýká s nedostatkem financi k tomu, aby mohla rozjet  seriovou výrobu motorek, na které již existují pořadníky ze zájemců z celého světa. Zmiňuji to proto, že je-li hejtmanka Jermanová natolik zanícená motorkářská fanynka, pak mohla místo oslav výročí americké značky Harley Davodson těmi deseti miliony Kč raději podpořit firmu a pořád českou značku JAWA v Indii, aby se dostala zpět na výsluní, jaké zažívala v dobách své největší slávy, které se jí paradoxně dostalo v době komunistického režimu! Nu což, nestalo se tak, třeba příště si paní hejtmanka také někdy vzpomene a podpoří když ne výrobu motocyklu JAWA, tak aspoň na ty sociálně či zdravotně potřebné občany v Praze, Středočekém kraji, potažmo v celé  České republice.

PS: Zdravím  všechny harleyáře! 

Jiří  B a ť a , 14. ledna 2020

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

15.01.2020 22:35

Paní hejtmanka krade a rozdává z cizího.Ona to potom už okecá,proč nejsou peníze na potřebné věci.Nakonec se živí politikou a tím je přece vše vysvětleno.Jako všichni ostatní,ani ona neponese za své jednání jakoukoliv odpovědnost.O to se partaje postaraly svými zmršenými zákony.


 
Harvey A.Risch : Klíč ke zdolání Covidu-19 už existuje. Je jen třeba jej použít

Harvey A.Risch : Klíč ke zdolání Covidu-19 už existuje. Je jen třeba jej použít

Jako profesor epidemiologie na lékařské fakultě Univerzity v Yale jsem autorsky vydal 300 odborných publikací a v současnosti zastávám vedoucí pozice v radách několika odborně vědeckých časopisů. Probojovávám takovou léčbu, kterou všechny údaje sice plně podporují, avšak z důvodů, jež se správným pochopením vědy nemají nic společného, byly odsunuty na slepou kolej. Výsledkem takovéto praxe pak je, že např. desetitisíce pacientů s Covidem-19 umírají zbytečně. Naštěstí existuje možnost obrátit dosavadní postupy snadno i pohotově v jejich pravý opak.

Užívejme si Babišovu vládu. Za rok už tady nemusí být

Užívejme si Babišovu vládu. Za rok už tady nemusí být

Václav Moravec, který přeje Babišově vládě jen to nejhorší, opět ve svých nedělních OVM jásal, že máme propad HDP o 10 %. No máme - no a co? Pokud z dostupných čísel Eurostatu jsme úspěšnější než Německo (-11,7 %), Rakousko (-13,3 procent) či Belgie (-14,5), Itálie (-17, 3 %), Francie (-19 %) či dokonce Španělsko (-22, 14 % ), pak jsme v podstatě z hlediska západní části EU premianty.

Poslední domácí zprávy

Srpnová předtucha

Srpnová předtucha

Bez ohledu na rozmary počasí a plíživou pandemii nás naše veřejnoprávní média letos zásobují hlavně novými pohledy na historii.

Prapodivné rozsudky

Prapodivné rozsudky

Ve veřejnosti probublává pohoršení nad prapodivnými rozsudky nad provinilci z okraje společnosti, kteří se dostali do vazby nebo byli odsouzeni za...