• Neděle, 24. leden 2021
  • Svátek má Rukojmí Milena

Hejtmanka Jermanová  a oslavy 115. výročí značky Harley Davidson v Česku.
Počet návštěv: 1918

Hejtmanka Jermanová a oslavy 115. výročí značky Harley Davidson v Česku.

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

    Mnohému motoristovi, přesněji motocyklistovi či motorkáři při zmínce názvu amerického motocyklu Harley Davidson srdce zaplesá. Aby ne, je to motocykl, který má svou letitou tradici, ale také patřičnou image, která  neodmyslitelně patří k pořádnému, zdravému a odvážnému chlapovi, i když v poslední době si tuto značku oblíbily i stejně statné a odvážné ženy. Jako motorista mám také kladný vztah k tomuto motocyklu. Nikdy jsem jej nevlastnil (měl jsem ale Jawu), ale je to jedna ze motocyklových značek, která se mi (spolu s BSA)  líbí a jako motocyklová klasika (bez těch výstředních úprav) patří mezi ty mé oblíbené. 

     Musím však přiznat, že nejsem pro tento motocykl až takový fanatik, abych sledoval jeho historii. To vážně neregistruji, mám totiž jiné starosti. Nicméně, při prohlížení internetu jsem shodou okolností našel článek, jehož obsahem není motocykl Harley Davidson, přesto je o něm krátká či malá noticka o tom, že Středočeský kraj, v souvislosti oslavami 115. výročí této motocyklové značky přispěl na Velký sraz motorkářů v Praze 10 mil. korun. A po tomto zjištění mi spadla brada, neboť  jakkoli uznávám značku Harley Davidson, jakkoli jich bude v Česku několik stovek ( možná i více), nemyslím, že by Středočeský kraj měl takovou akci dotovat, notabene dech beroucí částkou. Zvážím-li, že 10 milionů Kč jistě nebyly všechny finanční prostředky pro účely této akce, ale že také byly použity  ještě jiné finance, jistě v řádů několik set tisíc, pak mi přijdou oslavy 115. výročí značky Harley Davidson hodně nepřiměřené, megalomanské a ze strany Středočeského kraje svým příspěvkem naprosto nezodpovědné, jakkoli by tento příspěvek byl velkoryse věnován ku zdaru srazu motorkářů a oslavám 115. výročí značky HD.

     Nabízí se otázka, jaký společenský či jiný  mimořádný význam nebo přínos má motocyklová značka Harley Davidson (kromě motocyklistů samotných) pro českou motoristickou, ale hlavně občanskou veřejnost, pokud takováto oslava byla uskutečněna v rozsahu příspěvku. Jakkoli také vysoce pozitivně hodnotím veřejnou angažovanost motorkářů při významných politických událostech myslím, že by si neměli svou popularitu a pověst kazit tímto způsobem. Jistě je hodně motoristů, majitelů HD, kteří se osobně angažují v charitativní oblasti, ale i sociální, zdravotní, nebo jinými společensky prospěšnými akcemi, o to více mrzí jejich účast na megalomanské, ne-li  až snobské oslavě výročí americké motocyklové značky!

    Při představě částky 10 milionů Kč, darované motorkářskému srazu, se mi vybavuje celá řada potřeb, které nelze realizovat jenom proto, že na to nejsou finanční prostředky. Ať to jsou nevyléčitelně postižené děti, na které se konají sbírky víček, finanční příspěvky, charitativní nebo jiné akce, pak hejtmanka Jermanová  je natolik velkorysá, že dá souhlas s dotací deseti milionů korun     (z cizího přece krev neteče) na celospolečensky ne zrovna významnou akci v Praze, jakoby měla Praha nějaký přebytek finančních prostředků. Samozřejmě že nemá, ale to není důvod nepodpořit něco, co jí třeba  (po)může se více zviditelnit vůči našim americkým „spojencům“  a „ochráncům“! 

     Paní hejtmanka má vůbec svérázný  postoj k zodpovědnosti zvláště, pokud jde o peníze a jak je známo, o ty jde vždy a všude především! Stačí nahlédnout do ukázek, jak se na Středočeském krajském úřadě sjednávají a účtují pracovní činnosti, které by měli vykonávat sami úředníci. Ale to už je jiná kapitola. Viz: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/psani-na-facebook-za-44-tisic-mesicne-podivejte-se-na-utajovane-smlouvy-na-uradu-hejtmanky-jermanove-69632 

      Jsme-li však u motocyklů není od věci připomenout , jak se na světové trhy tlačí znovu vzkříšená česká značka JAWA, bohužel vzkříšená nikoliv našimi lidmi, ale snaživými a pro značku zapálenými Indy. Navzdory tomu, je o řadu modelů české motocyklové klasiky motocyklů JAWA  v provedení typu „kývačka“ a souvisejících modelů, je ve světě mimořádný zájem. Malá indická firma se také potýká s nedostatkem financi k tomu, aby mohla rozjet  seriovou výrobu motorek, na které již existují pořadníky ze zájemců z celého světa. Zmiňuji to proto, že je-li hejtmanka Jermanová natolik zanícená motorkářská fanynka, pak mohla místo oslav výročí americké značky Harley Davodson těmi deseti miliony Kč raději podpořit firmu a pořád českou značku JAWA v Indii, aby se dostala zpět na výsluní, jaké zažívala v dobách své největší slávy, které se jí paradoxně dostalo v době komunistického režimu! Nu což, nestalo se tak, třeba příště si paní hejtmanka také někdy vzpomene a podpoří když ne výrobu motocyklu JAWA, tak aspoň na ty sociálně či zdravotně potřebné občany v Praze, Středočekém kraji, potažmo v celé  České republice.

PS: Zdravím  všechny harleyáře! 

Jiří  B a ť a , 14. ledna 2020

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

15.01.2020 22:35

Paní hejtmanka krade a rozdává z cizího.Ona to potom už okecá,proč nejsou peníze na potřebné věci.Nakonec se živí politikou a tím je přece vše vysvětleno.Jako všichni ostatní,ani ona neponese za své jednání jakoukoliv odpovědnost.O to se partaje postaraly svými zmršenými zákony.


 
Už máte svou zemljanku?

Už máte svou zemljanku?

Je na čase připravit se na život v podzemí. Je to myšleno samozřejmě obrazně. Nicméně je jasné, že už nelze doufat v nějaký zvrat, který by nás otočil zpátky ke svobodě. Je lepší si to přiznat a zařídit se podle toho.

Spontánní demonstrace za osvobození Navalného v režii ambasády USA v Moskvě

Spontánní demonstrace za osvobození Navalného v režii ambasády USA v Moskvě

Lze si představit, co by se mohlo stát, kdyby ruské velvyslanectví ve Washingtonu zveřejnilo mapu protestních tras vyznačující, že hlavním bodem bude Kapitol. „Taková směrnice by vedla ke globální hysterii americké politiky, včetně protiruských sloganů, hrozby sankcí a vyhoštění ruských diplomatů,“ uvedla dnes ve svém prohlášení mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. Protože přesně to udělalo velvyslanectví USA v Moskvě, které oznámilo dobu a místa demonstrací za propuštění Alexeje Navalného ještě předtím, než je oznámil jeho štáb

        Pane poslanče Volný-onen flákanec by ve sněmovně potřebovalo opravdu hodně těch vyžírků. To by Vám ruce upadly.

Pane poslanče Volný-onen flákanec by ve sněmovně potřebovalo opravdu hodně těch vyžírků. To by Vám ruce upadly.

Nejsem sice příznivcem nějakého násilí, ale po pravdě řečeno, když je zlost, není ctnost. Platí to tak v běžném životě, ale i v politice. Spousta lidí, ale i politiků si o poslance Volného otřelo hubu. Já to neudělám. Spíše jeho postup kvituji, neboť všechny ty šlejšky, co mají plnou hubu demokracie a slibů si do vlastní huby ani nevidí. Možná byste řekli, že flákanec není také demokratický, ale jeho užitím lze jisté formy demokracie dosáhnout-alespoň dočasně. Co však tady žvaním o demokracii??? K té máme ještě hodně daleko všude na světě.                                                                                       

Poslední domácí zprávy

Už máte svou zemljanku?

Už máte svou zemljanku?

Je na čase připravit se na život v podzemí. Je to myšleno samozřejmě obrazně. Nicméně je jasné, že už nelze doufat v nějaký zvrat, který by...