• Úterý, 07. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Bohuslava

PONDĚLNÍ GLOSY
Počet návštěv: 3358

PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslav Macek Článek od Miroslav Macek

Dozajista nelze pochybovat o tom, že Katalánci jsou národ s vlastní historií, vlastním jazykem a vlastní kulturou (byť za diktátora Franka pod ohromným španělským tlakem a represemi a nyní se opět rozvíjejícími). Platí tedy právo na sebeurčení národů nebo neplatí? Či spíše: platí jen tehdy, když si to velmoci přejí? Jejich reakce bude velmi zajímavá a poučná… Nicméně, je jasno: vždy jde o moc a peníze.  

Čtenář glos V. M. mi napsal:
V roce 1999, od března do června toho roku, bylo provedeno 37000 bojových leteckých misí na území Srbska. Důvodem měly být srbské represe proti kosovským Albáncům, kteří dle mezinárodně uznávaného práva na sebeurčení národů, usilovali o samostatnost, i když jejich touha nebyla potvrzena žádným referendem.
Není to, co se teď děje v Katalánsku, důvodem pro podobný zásah? Neměly by znovu odstartovat americké, německé a jiné bombardéry a Kataláncům samostatnost zajistit? Určitě by to nemuselo trvat 78 dní jako v Srbsku. Nebo ty práva platí jen někdy?

Po týdenním pobytu v cizině mi při pohledu do tváří spoluobčanů vyskakovalo na jazyk slovní spojení „mražené držky“. Že by nedostatek a vysoká cena másla byly příčinou té zřetelné nenálady vepsané ve tvářích?

Čeština je jazyk vtipný:
Volební kampaň jede jako po másle…

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

02.10.2017 21:11

Je to jenom pouhý systém.Podporuje se to,co je pro EU nejvhodnější. Agresi proti Srbsku,vlastně Jugoslávii,což bylo společenství Srbska a Černé Hory,se ochraňovali muslimové,aby získali další území,což se nakonec podařilo.To samé bylo tzv.arabské jaro,jehož cílem byla likvidace nepohodlných režimů.Až po zásahu Ruska v Sýrii se celá akce ukázala být k ničemu.Kdo bombardoval Lybii a otevíral tak cestu muslimům do Evropy,tak se má o ně postarat.Není mi známo,že by se toho zúčastnila česká letadla.Jen v případě Srbska bylo ochotně umožněno letadlům NATO přelétávat nad naším územím.Katalánci z EU nechtějí a tak se jim dostalo ponaučení,že jenom v španělské jednotě.V případě našeho referenda o vystoupení z EU a NATO nás zřejmě budou nepřátelé a zrádci, vlastně noví spojenci,bombardovat?Nebo jen pošlou policejní posily?


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

02.10.2017 18:20

Pravda pravdoucí nám buší na dveře, až na to, že ji chápeme každý jinak. Z toho potom vzniká vysoký krevní tlak a zdravotní problémy. Myslet si, že EU žije plnou demokracií, je fantasmagorie. Je třeba vystřílet (gumové) projektily do "odpadlíků". (Pokud se rozhodnete pro svobodu projevu, tak si to slíznete!) EU dnes znamená, že jakékoliv dělení zvané separatismus je pouhou kosmetickou vsuvkou, vadou do evropského soukolí. Tak, jako tak zůstává EU kompaktní, s referendy tak, či onak. Neslyšel jsem, že by se Katalánci z EU trhli. A tak v té velké Evropě uvíznou, jako v rašeliništi. Velká policejní pendrekiáda je zcela zbytečná. Katalánci se chtějí odtrhout od chudších oblastí Španělska, aby nemuselii sponzorovat chudší enklávy. Je to jejich právo. Nikdo nechce přispívat do oblastí, kde čekají na jeho peníze, příspěvky z daní, jako na smilování Boží. ....Mějte se hezky.


 
Putin a náš svět…

Putin a náš svět…

Zatímco USA den po dni prohlubují svůj rozval, zatímco EU, kromě sankcí proti Rusku nezvládla ve své "vyspělé" západní části koronavirus a lidé umírali po desetitisících, Rusko ukázalo světu jak je semknuté, jak si drží tolik potřebné tradiční hodnoty.

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté

Cestou z Velehradu hlásili v rádiu, že se uvažuje zavést poplatek za to, že půjdete v Krkonoších na Sněžku. Ač obyvatel obce (Pec pod Sněžkou), chodím nahoru jen tak 2x za rok. Při Svatovavřinecké pouti 10. srpna jdeme většinou celá rodina a pak obvykle ještě jednou nějací známí, co na Sněžce ještě nebyli, nebo tak něco. Takže by mne to finančně nezruinovalo. Ale věc má širší rozměr než peněžní.

Poslední domácí zprávy