• Úterý, 07. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Bohuslava

ÚTERNÍ GLOSY
Počet návštěv: 2896

ÚTERNÍ GLOSY

Miroslav Macek Článek od Miroslav Macek

Vlastně je skvělé, že je dle představitelů EU zásah policie v Katalánsku vnitřní záležitostí Španělska. Od této chvíle bude totiž také vše ostatní vnitřní záležitostí Polska, Maďarska či Česka, o Rusku ani nemluvě…

Stále platí:
Pokud vláda zabrání občanům, aby se domohli změny nenásilným způsobem, mají právo jí prosadit násilnými prostředky.

Britský umělec Roger Hiorns nechal v neděli v parku v areálu Výzkumného centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy pohřbít pod zem vojenský letoun MiG-21. Aktu přihlížely desítky lidí, letadlo do připraveného hrobu položil jeřáb. Akci pořádá Galerie Rudolfinum při oslavách sté výstavy, kterou zahájila před dvěma týdny. 
Dolní Břežany byly podle kurátora Galerie Rudolfinum Davida Koreckého vybrány kvůli kontextu celého díla. Ideu pohřbívání letadel autor sleduje několik let, první zahrnutí letounu hlínou uskutečnil loni.
„Všichni se ptají po smyslu té akce, což je diskutabilní nebo problematické zodpovědět smysl uměleckého díla. Ale víceméně ty souvislosti a ten kontext je důležitý, není to jakékoliv letadlo na jakémkoliv místě v jakémkoliv čase, je to hodně specificky a hodně konkrétně vázané na to prostředí,” řekl Korecký.
Jen dvě poznámky:
Mnohem originálnější by bylo pohřbít toho britského „umělce“.
Doufám, bohužel asi chybně, že na to nepadla ani koruna z našich daní, ale zaplatil si to „umělec“ s pořadateli sám.

Vlastimil Tlustý:
Když jsem se v Katalánsku ptal na důvod referenda, jeden důvod byl uváděn nejčastěji a zní : "my už to platit nechceme". Většina z vás asi ví co "to" znamená, ale raději to trochu popíšu. Nelíbí se jim rostoucí povinná solidarita produktivních s "čerpači" a vidí, že celošpanělské volby to už dlouho nezlepšují. Nelíbí se jim, že jejich peníze rozdávají jiní jiným a ještě na tom získávají podporu "čerpačů" ve volbách, které vyhrávají ti, kteří chtějí z cizího rozdávat více. Nelíbí se jim být součástí Španělska, které je díky "čerpačské" politice v hluboké krizi a na pokraji bankrotu. Zároveň dodávají, že být solidární s potřebnými chtějí, pokud o tom budou rozhodovat sami a pokud podporovaní budou vědět, kdo jim pomáhá. Jinými slovy i tady platí, že když je něčeho moc tak je toho příliš. Usuzuji z toho, že se ani tak nejedná o nacionálně motivované jednání, jak se nám snaží vnutit ohrožení, ale o snahu zbavit se nepřijatelného rozsahu přerozdělování. Pak se nás dění v Katalánsku týká mnohem více, než tušíme.

Ilja Kraval na facebooku:
Když tak čtu ty nejnovější moderní rozbory okolností přijetí Mnichovské dohody, tak největším padouchem té doby byl vlastně ten trumpovsko-brexitovský válkychtivý anglický nacionalista W. Churchill...

Češi jsou smějící se bestie:
Barcelona u nás? Vyloučeno! Jen výběrové řízení na gumové projektily by trvalo roky.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

03.10.2017 20:45

To nyní uslyší vedení EU v Bruseli pokaždé,když se budou míchat mezi jednotlivé strany konfliktů v druhých zemích.Tím pádem už nemohou mluvit do konfliktu na Donbasu či o postavení Krymu.O Sýrii ani nemluvě. To si panáci neuvědomují a budou se divit odmítavým reakcím na svoji snahu něco řešit. Britský občan,pohřbívajicí letadlo,si měl vybrat některé z těch,která zabíjala civilisty v Bělehradě.Představa,že dotyčný"umělec"to zaplatil,je směšná. Nelze se Kataláncům divit.Jsou pracovití,zatímco ostatní řeknou maňana. Nechtějí plati prebendy druhých,když sami dost potřebují.Na rozdíl od Čechů,kteří zažili"ohleduplné jednání policie"při demonstracích proti romským parazitům,byli v Katalánsku policajti zlí! Nedávno jsem četl hlásání od jakéhosi režiséra(snad)Zelenky,že dohoda v Mnichově 1938 byla vynikajícím výskĺedkem československé diplomacie. Že by se Barcelona nemohla vyskytnout i u nás je chybný závěr.V případě nutnosti by elity věděli,kde je mají schované.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

03.10.2017 20:36

Nepodceňujte náš zbrojní průmysl. Dokáže vyzbrojit i slepce slepými patronami. ...Mějte se hezky.


 
Putin a náš svět…

Putin a náš svět…

Zatímco USA den po dni prohlubují svůj rozval, zatímco EU, kromě sankcí proti Rusku nezvládla ve své "vyspělé" západní části koronavirus a lidé umírali po desetitisících, Rusko ukázalo světu jak je semknuté, jak si drží tolik potřebné tradiční hodnoty.

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté

Cestou z Velehradu hlásili v rádiu, že se uvažuje zavést poplatek za to, že půjdete v Krkonoších na Sněžku. Ač obyvatel obce (Pec pod Sněžkou), chodím nahoru jen tak 2x za rok. Při Svatovavřinecké pouti 10. srpna jdeme většinou celá rodina a pak obvykle ještě jednou nějací známí, co na Sněžce ještě nebyli, nebo tak něco. Takže by mne to finančně nezruinovalo. Ale věc má širší rozměr než peněžní.

Poslední domácí zprávy