• Sobota, 24. srpen 2019
  • Svátek má Rukojmí Bartoloměj

DOBRÝ PRÁZDNINOVÝ DEN,  MILÍ PŘÁTELÉ !
Počet návštěv: 320

DOBRÝ PRÁZDNINOVÝ DEN, MILÍ PŘÁTELÉ !

Nastalo léto. Fráňa Šrámek ho vítal slovy "léto budiž pochváleno". Duchovní hovořívali o požehnaném létě. Meteorologové téměř denně hlásí desítky překročených teplotních rekordů a škod, způsobených abnormálními jevy počasí.

Nastává stále více pojistných událostí k plnění v důsledku přírodních pohrom. Lesy žízní, lesy usychají, šíří se biotičtí škůdci. Rozsáhlé oblasti trpí zemědělským suchem. Průtoky na vodních tocích klesají na minima. Hladina podzemních vod se trvale snižuje. Nebýt předvídavosti stavitelů Švihovské vodní nádrže  pitné vody  pro Prahu, Praha by už mnohokrát žíznila.
 
Koncentrace oxidu uhličitého , hlavního skleníkového plynu v ovzduší se  trvale zvyšuje. Extrémních jevů počasí přibývá. Škody jimi způsobené  na přírodě a na majetcích se zvětšují. 
 
Růst HDP jako kritérium úspěšnosti je podmíněn stále se zvyšující spotřebou energie, resp. energetických zdrojů: obrovskou spotřebou a stále rostoucí spotřebou tak, aby stačila pokrýt nároky "ekonomického růstu", a tím  růstem koncentrace CO2 v atmosféře.
 
Největší část energie se získává spalováním fosilních (tedy uhlíkatých) paliv. Tím se do ovzduší zpětně dostává oxid uhličitý, ze kterého fosilní paliva řadou biochemických pochodů v průběhu cca 350 milionů let vznikla. Značná část (25% ?) fosilních paliv byla během necelých 2 století a zejména v posledních 50 letech spálena.  CO2  je  v současnosti nejzávažnějším GHG (Green House Gas) v atmosféře, tedy plynem, který vrací tepelnou radiaci zpět na Zem. Stoupne-li oteplení Země až tak, že se bude rozehřívat permafrost, budou se z uloženého metan.hydrátu uvolňovat kvanta metanu, jehož odrazová radiační hodnota je vyšší než u CO2. Ty souvislosti jsou rozvedeny v mnoha učených knihách a odborných časopisech. 
 
Já chci poukázat jen na maličkost , "an inconvenient truth".
Současný model trvalého ekonomického růstu je modelem trvalé neudržitelnosti životního prostředí pro člověka - a jak se stále více prokazuje  i pro další organizmy z říše rostlinné a živočišné.  
 
Ekonomický model založený na růstu HDP, podmíněný růstem GHG v atmosféře,  je pro lidstvo a planetu Zemi sebevražedný.
 
Celou situaci zostřuje populační exploze.
 
S přáním reálného optimizmu
Váš Vladimír Valenta
- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

04.07.2019 10:45

Zvítězí přírodní procesy nad člověkem, nebo člověk nad přírodními procesy...? ...Sopečná činnost má na svědomí mnohem více spadu popílku a jeho výskytu v atmosféře až stratosféře, než "dokáže" svou dosavadní činností člověk. Stačí výbuch sopky (v poslední době St. Helens a islandská Hekla s dalšími tamními činnými sopkami) a máme hned hrozbu několikaleté změny klimatu na celé planetě. V nedávných dějinách se tak již několikrát přihodilo. Sluneční svit byl omezen vrstvou vyvrženého popela, a tak nastala koncem středověku malá doba ledová, doprovázená neúrodou a následným hladem. Přírodní procesy nebudeme mít nikdy pod kontrolou. Sílu zemského magmatu nelze spoutat. V budoucnu budeme pravděpodobně využívat triliony gigawattů, co máme přímo, kolmo pod nohama. Ta by mohla být ekologicky čistá, protože k její výrobě netřeba energetické zdroje (uhlí, uran). Období tepla a chladu se střídají od nepaměti. Takové teplo, jako za Přemyslovců dnes nepanuje, ani malá doba ledová pozdního středověku. Nevyzpytatelnou veličinou jsou samotné přírodní procesy a jejich neovladatelnost, nezvladatelnost. Pokud chceme myslet na budoucnost, je nutné se zabývat především tím, že jako primární energie budeme využívat zdroje, které netřeba dovážet i za cenu válečných konfliktů pro jejich získání. Všehomír nám ji nadělil štědře. Pokud k ní najdeme cestu a budeme ji zužitkovávat, tak ji máme v takovém množství, že je po věky nespotřebovatelná. Máme ji všude, po celé planetě přímo pod našima nohama. .....Také přeju všem dovolenkářům čisté nebe nad hlavou a především porci optimismu, který je nutný ke zdolávání překážek, jež nám život nastraží. Ano! Léto budiž pochváleno! ....Mějte se hezky.


 
Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí, prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Radovan Krejčíř a jeho rodina si mohou být jisti, že v naší péči je v bezpečí, prohlásil mluvčí jihoafrické vězeňské správy Singabakho Nxumalo. A než se jeho manželka vzpamatovala, „náhodou“ vyhořel jejich dům v Černošicích

Život Radovana Krejčíře v johannesburgské věznici Leeuwkop s maximální mírou ostrahy, kde si Čech odpykává pětatřicetiletý trest, není ohrožen, ujistila právě jihoafrická vězeňská správa podle místních médií. Reagovala tak na tvrzení Krejčířových příbuzných, kteří si v tisku stěžovali, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z Leeuwkopu přeložen do jiného zařízení.

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Poznal jsem operního pěvce Plácida Dominga osobně v Římě, pomluvy pro údajné anonymní obvinění ze sexuálních obtěžování pěveckých hvězdiček v 80. letech jsou výmysly; Havel tak činil se svými milenkami legálně

Legendární operní zpěvák a dirigent Plácido Domingo čelí obvinění, že řadu žen nutil k sexuálním stykům. Údajně jim nabízel práci a trestal je, když jeho návrhy odmítly. Informovala o tom v úterý agentura AP. Osmasedmdesátiletý Domingo tato obvinění označil za „hluboce znepokojivá a tak, jak byla představena, za nepřesná“. Dodal, že se domníval, že veškeré jeho chování a vztahy byly přijímány kladně a se souhlasem.

Nový ministr kultury Zaorálek blábolil ještě jako volební lídr ČSSD a šéf české diplomacie v červnu 2017:

Nový ministr kultury Zaorálek blábolil ještě jako volební lídr ČSSD a šéf české diplomacie v červnu 2017: "Mám vysoké ambice - vyhrát volby. Nikoho nenechám si do toho mluvit; přejímám celou zodpovědnost na sebe

To bylo směšných vyhrůžek a svalnatých řečí: „My Šmardu nedáme, raději vládnutí s ANO zbouráme!“ Pak ale musel Hamáček stáhnout před prezidentem Zemanem ocas mezi nohy; plné koryto je plné koryto, od kterého se socani neodtrhnou, ani omylem. A tak prozatimní šéf ČSSD raději zatáhl za záchrannou brzdu a připlazil se po čtyřech, aby navrhl na post ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Jak poznat totalitu?

Jak poznat totalitu?

Ve zkratce: naše pravda je jedině správná, nesouhlasící je třeba zastrašit, umlčet, zostudit, když to nepůjde „podobrém“, potrestat, vyhodit z práce, obžalovat, zavřít…

Poslední domácí zprávy

Jak poznat totalitu?

Jak poznat totalitu?

Ve zkratce: naše pravda je jedině správná, nesouhlasící je třeba zastrašit, umlčet, zostudit, když to nepůjde „podobrém“, potrestat, vyhodit...