• Neděle, 13. červen 2021
  • Svátek má Rukojmí Antonín

  Šťastně, lidsky, v kruhu nejbližších prožité svátky vánoční přeje Štěpán Neuwirth
Počet návštěv: 2351

Šťastně, lidsky, v kruhu nejbližších prožité svátky vánoční přeje Štěpán Neuwirth

Jsem rád, že mí čtenáři drží diskuzi, týkající se článku GENIALITA, STUPIDITA, IDIOTSTVÍ, na intelektuálně-společenské úrovni, jinými slovy, že moje úvahy nevzbuzují vášně, ale spíše nabádají k zamyšlení, k úvaze nad problémy této společnosti, této Země. Tak by to mělo být!

   Když paní Ljuba Hermanová svého času zpívala píseň MY JSME TI OSTRAVŠTÍ CHACHAŘI, měl jsem vždy před očima havíře, chlapy s černě podmalovanýma očima, když po šichtě šli na pivo. Cítil jsem k těmto dříčům pod zemí neskonalou úctu, obdiv a také bázeň. Bál jsem se o ně, protože dost často tam v hloubce, kde nejsou žádná okna, umírali. Většina jich však zemřela na silikózu (stejně jako můj tatínek, kterému uhelný prach zanesl plíce a průdušky), to byla krutá daň za vyšší výdělky. Ostravsko-karvinský revír má na svědomí tisíce životů. Bez jejich oběti by však doma nebylo teplo, nesvítila by okna domů a bytů, nejezdily by tramvaje…

   Je krásné a povzbudivé, pokud Ostravák je hrdý na svůj původ, stejně tak Pražák, Brňák, Plzeňák, Olomoučák i Zlíňák. Je přirozené, že se mezi sebou někdy škádlí, vytahují se, provokují… Tedy, pokud se vše děje v rámci slušného lidství. Proto odmítám, byť i myšlenku, že Moraváci nabádají své děti k nenávisti – třeba k Pražákům. Ona má ta naše matička Praha jednu velkou smůlu, totiž, že na její půdě se kumuluje tak zvaná politická elita. Osobně v té „elitě“ nacházím tak pramálo osobností, kterým bych tuto hodnost přiznal, že si kladu otázku, odkud pocházejí všichni ostatní. Slýchávám poznámky typu: ti gauneři, ti darebáci, ti lumpové – a mnohdy ještě horší přízviska.

   Ale aby to nezůstalo na nás, kdo politikům vytýkají jejich činy, dovolím si dát slovo mysliteli dávno mrtvému. Tomu už totiž nemůže ublížit nikdo! 

   Tak tedy pan VOLTAIRE: „V životě potkáte dva druhy zlodějů. Obyčejného, běžného, který vám ukradne peníze, vaši náprsní tašku, hodinky, vašeho koně atd.

  Druhým typem je politický zloděj. Ten vás připraví o vaši budoucnost, o vaše sny, o vaše znalosti, ukradne vám váš výdělek, vaše vzdělání, vaše zdraví, zbaví vás síly a energie, a nakonec i vašeho úsměvu.

  Velký rozdíl mezi těmito dvěma druhy zlodějů spočívá v tom, že obyčejný zloděj si vybírá vás, aby vás připravil o to, co vám patří, zatímco politického zloděje, který vás připraví o všechnu vaši životní perspektivu, si vybíráte sami.

  Další velký rozdíl (nikoli poslední) mezi nimi je, že běžný zloděj je obvykle policií stíhán, zatímco politický zloděj je obyčejně policií chráněn.“ Konec citace.

   Tož tak, milí spoluobčané, myslete na to, až půjdete – pokud vůbec půjdete – k volbám, že svůj osud máte skutečně ve SVÝCH RUKOU!

  Šťastně, lidsky, v kruhu nejbližších prožité svátky vánoční přeje

Štěpán Neuwirth

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

17.12.2019 19:29

Pane Neuwirthe,já jsem projezdil pracovně v podstatě celou Moravu a na rozdíl od doby se počet nenávistných útoků,naštěstí jen slovní,zvýšil o 200%.To není vývojem,ale výchovou.A na mysli mám právě moravské politiky.Jenom si spočítejte,kolik premiérů bylo z Čech,kolik z Moravy a kolik skutečných pražáků.Mohu jmenovat:Klaus z Haliče,Zeman z rozhraní Čech a Moravy,Gross z Čech(možná skutečně pražák) a nasledují moravští premiéři Topolánek,Nečas,Sobotka a špatní jsou v každém případě Pražáci.Tak z toho vyplývá,že je na Moravě ve výchově něco špatně.Pokud máte proti Praze neustále nějaké výhrady,tak se zasaďte o přeložení těch vládních institucí do Brna,nebo kamkoliv jinam na Moravu.Budete nadávat zase někomu jinému a všichni Moraváci,co po převratu nalezli do Prahy se opět vypaří za koryty.Potom je ještě jedna možnost,oddělte se od Čech a založte si svůj stát.Oni se totiž Moraváci v Praze chovají stejně,jako Slováci před rozpadem Československa.


 

17.12.2019 14:11

Motto: ...Hermann Hesse: Není, není, není jiné povinnosti pro probudilé lidi, než jedna jediná: Hledat sám sebe, sám v sobě se upevňovat, propátrávat svou vlastní cestu vpřed, lhostejno, kam povede. Pravé povolání je pro každého jen jedno jediné: dostat se k sobě samému. Věcí každého je najít svůj vlastní osud, ne nějaký libovolný, aprožít ho v sobě naprosto a nezlomně. ....Což o to, Vánoce se blíží a bezdomovec Ježíšek už zase spí v jesličkách mezi zvířátky přikrytý ovčím kožíškem. Měi bychom především myslet na zázrak zrození, nejen v Betlému, ale na zázrak, díky němuž přežíváme na naší modré planetě z pohledu milosrdenství a vědomí zmaru. Nelze překročit rubikon, který máme jasně vytyčen. Ten varovný prst předcházející naší zkáze, se v současnosti opět zřetelně objevuje. Chce předcházet blížící se apokalypse. Bůh naše volání vyslyší vždy. Jde o to, abychom i my slyšeli tichý hlas, který nás varuje: Sešli jste z cesty, kterou jsem vám vytýčil. Nemyslete si, že jsem lhostejný, má odpověď na vaše činy přije, tak jako přišla od věků. Toto je moje planeta a váš osud je v mých rukou. Neriskujte! Nenávist a války povedou pouze k tomu, že převezmu otěže vašich osudů do svých rukou. .....Mějte se hezky.


 
 Policie jako hybatel v politice

Policie jako hybatel v politice

Politikům a novinářům dělá hodně starostí nezávislost policie a státního zastupitelství na politických vlivech. Některým to ale vydrží jen tak dlouho, než policie sáhne na jejich lidi, neboť považují za nepatřičné, aby je vůbec obtěžovala prověřováním podezření, že se dopustili nezákonného jednání. Takže když se dostal do potíží místopředseda vlády Jiří Čunek, KDU-ČSL hrozila opuštěním vlády, pokud se její představitel dostane před soud. Vynucená opatření připravila Jiřího Čunka o možnost odnést si z veřejného soudního řízení zprošťující rozsudek. Jeho trestní stíhání bylo zastaveno. Ale vypukla „válka žalobců“, kterou uhasila až ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová zbytečnou, leč úspěšnou stížností pro porušení zákona, na jejímž základě Nejvyšší soud ČR rozhodl, že trestní stíhání Jiřího Čunka bylo od počátku nezákonné. Trestní stíhání bylo tehdy již dávno  nevratně zastaveno. 

Putin dává Bidenovi a Západu lekci za lekcí, ale to světu prospívá

Putin dává Bidenovi a Západu lekci za lekcí, ale to světu prospívá

Ještě nikdy v minulosti se nekonalo setkání představitelů Ruska a USA v tak schizofreničtější situaci než dnes. Zatímco Trump doslova toužil po setkání s Putinem, Joe Biden měl vždy k němu negativní vztah. Kdysi v pozici viceprezidenta Putinovi vyčetl, že nemá duši, jako prezident postoupil o level výš a označil jej za zabijáka. Putin byl v reakcích usměvavý a popřál mu mnoho zdraví a ironicky řekl, že to myslí vážně, když krátce předtím měl Biden výpadky paměti a pády na schůdkách svého letadla.

Odmítala jsem odebírat licence fotovoltaickým elektrárnám „na objednávku“

Odmítala jsem odebírat licence fotovoltaickým elektrárnám „na objednávku“

Institut Aleny Vitáskové z.s. (IAV) ochrana lidských práv a svobod se mimo
jiné zabývá vymahatelnosti práva a spravedlnosti. Ve dnech nedávno
minulých oznámil rezignaci NSZ Pavel Zeman, hlava všech soudních
procesů. Zní to nadneseně, ale skutečným pánem procesu je státní
zástupce. Je to on, kdo bez odpovědnosti obžaluje, nebo neobžaluje. Je
to on, státní zástupce, kdo může občany zastrašovat až psychicky vydírat,
aniž by se mu cokoliv stalo. 

Poslední domácí zprávy

Lidice

Lidice

Je to 79let od lidické tragédie. České Lidice, hornická vesnice nedaleko Kladna, se stala 10. června 1942 výkladní skříní německého...

A znovu do Protektorátu?

A znovu do Protektorátu?

Toto pondělí se německý ministr zahraničí Heiko Maas opravdu odvázal. Sundal si pomyslné rukavičky a otevřeně vyzval Evropskou unii ke zrušení...