• Úterý, 07. duben 2020
  • Svátek má Rukojmí Heřman / Hermína

  Šťastně, lidsky, v kruhu nejbližších prožité svátky vánoční přeje Štěpán Neuwirth
Počet návštěv: 947

Šťastně, lidsky, v kruhu nejbližších prožité svátky vánoční přeje Štěpán Neuwirth

Jsem rád, že mí čtenáři drží diskuzi, týkající se článku GENIALITA, STUPIDITA, IDIOTSTVÍ, na intelektuálně-společenské úrovni, jinými slovy, že moje úvahy nevzbuzují vášně, ale spíše nabádají k zamyšlení, k úvaze nad problémy této společnosti, této Země. Tak by to mělo být!

   Když paní Ljuba Hermanová svého času zpívala píseň MY JSME TI OSTRAVŠTÍ CHACHAŘI, měl jsem vždy před očima havíře, chlapy s černě podmalovanýma očima, když po šichtě šli na pivo. Cítil jsem k těmto dříčům pod zemí neskonalou úctu, obdiv a také bázeň. Bál jsem se o ně, protože dost často tam v hloubce, kde nejsou žádná okna, umírali. Většina jich však zemřela na silikózu (stejně jako můj tatínek, kterému uhelný prach zanesl plíce a průdušky), to byla krutá daň za vyšší výdělky. Ostravsko-karvinský revír má na svědomí tisíce životů. Bez jejich oběti by však doma nebylo teplo, nesvítila by okna domů a bytů, nejezdily by tramvaje…

   Je krásné a povzbudivé, pokud Ostravák je hrdý na svůj původ, stejně tak Pražák, Brňák, Plzeňák, Olomoučák i Zlíňák. Je přirozené, že se mezi sebou někdy škádlí, vytahují se, provokují… Tedy, pokud se vše děje v rámci slušného lidství. Proto odmítám, byť i myšlenku, že Moraváci nabádají své děti k nenávisti – třeba k Pražákům. Ona má ta naše matička Praha jednu velkou smůlu, totiž, že na její půdě se kumuluje tak zvaná politická elita. Osobně v té „elitě“ nacházím tak pramálo osobností, kterým bych tuto hodnost přiznal, že si kladu otázku, odkud pocházejí všichni ostatní. Slýchávám poznámky typu: ti gauneři, ti darebáci, ti lumpové – a mnohdy ještě horší přízviska.

   Ale aby to nezůstalo na nás, kdo politikům vytýkají jejich činy, dovolím si dát slovo mysliteli dávno mrtvému. Tomu už totiž nemůže ublížit nikdo! 

   Tak tedy pan VOLTAIRE: „V životě potkáte dva druhy zlodějů. Obyčejného, běžného, který vám ukradne peníze, vaši náprsní tašku, hodinky, vašeho koně atd.

  Druhým typem je politický zloděj. Ten vás připraví o vaši budoucnost, o vaše sny, o vaše znalosti, ukradne vám váš výdělek, vaše vzdělání, vaše zdraví, zbaví vás síly a energie, a nakonec i vašeho úsměvu.

  Velký rozdíl mezi těmito dvěma druhy zlodějů spočívá v tom, že obyčejný zloděj si vybírá vás, aby vás připravil o to, co vám patří, zatímco politického zloděje, který vás připraví o všechnu vaši životní perspektivu, si vybíráte sami.

  Další velký rozdíl (nikoli poslední) mezi nimi je, že běžný zloděj je obvykle policií stíhán, zatímco politický zloděj je obyčejně policií chráněn.“ Konec citace.

   Tož tak, milí spoluobčané, myslete na to, až půjdete – pokud vůbec půjdete – k volbám, že svůj osud máte skutečně ve SVÝCH RUKOU!

  Šťastně, lidsky, v kruhu nejbližších prožité svátky vánoční přeje

Štěpán Neuwirth

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

17.12.2019 19:29

Pane Neuwirthe,já jsem projezdil pracovně v podstatě celou Moravu a na rozdíl od doby se počet nenávistných útoků,naštěstí jen slovní,zvýšil o 200%.To není vývojem,ale výchovou.A na mysli mám právě moravské politiky.Jenom si spočítejte,kolik premiérů bylo z Čech,kolik z Moravy a kolik skutečných pražáků.Mohu jmenovat:Klaus z Haliče,Zeman z rozhraní Čech a Moravy,Gross z Čech(možná skutečně pražák) a nasledují moravští premiéři Topolánek,Nečas,Sobotka a špatní jsou v každém případě Pražáci.Tak z toho vyplývá,že je na Moravě ve výchově něco špatně.Pokud máte proti Praze neustále nějaké výhrady,tak se zasaďte o přeložení těch vládních institucí do Brna,nebo kamkoliv jinam na Moravu.Budete nadávat zase někomu jinému a všichni Moraváci,co po převratu nalezli do Prahy se opět vypaří za koryty.Potom je ještě jedna možnost,oddělte se od Čech a založte si svůj stát.Oni se totiž Moraváci v Praze chovají stejně,jako Slováci před rozpadem Československa.


 

17.12.2019 14:11

Motto: ...Hermann Hesse: Není, není, není jiné povinnosti pro probudilé lidi, než jedna jediná: Hledat sám sebe, sám v sobě se upevňovat, propátrávat svou vlastní cestu vpřed, lhostejno, kam povede. Pravé povolání je pro každého jen jedno jediné: dostat se k sobě samému. Věcí každého je najít svůj vlastní osud, ne nějaký libovolný, aprožít ho v sobě naprosto a nezlomně. ....Což o to, Vánoce se blíží a bezdomovec Ježíšek už zase spí v jesličkách mezi zvířátky přikrytý ovčím kožíškem. Měi bychom především myslet na zázrak zrození, nejen v Betlému, ale na zázrak, díky němuž přežíváme na naší modré planetě z pohledu milosrdenství a vědomí zmaru. Nelze překročit rubikon, který máme jasně vytyčen. Ten varovný prst předcházející naší zkáze, se v současnosti opět zřetelně objevuje. Chce předcházet blížící se apokalypse. Bůh naše volání vyslyší vždy. Jde o to, abychom i my slyšeli tichý hlas, který nás varuje: Sešli jste z cesty, kterou jsem vám vytýčil. Nemyslete si, že jsem lhostejný, má odpověď na vaše činy přije, tak jako přišla od věků. Toto je moje planeta a váš osud je v mých rukou. Neriskujte! Nenávist a války povedou pouze k tomu, že převezmu otěže vašich osudů do svých rukou. .....Mějte se hezky.


 
        Do jisté doby jsem si Vás vážil pane Prymulo. Dnes bych Vás však nejraději přetáhl holí po zádech.

Do jisté doby jsem si Vás vážil pane Prymulo. Dnes bych Vás však nejraději přetáhl holí po zádech.

Proč tak ostře, ptáte se. Inu to je tak. Přijde mi poněkud hloupé a ubohé, když už člověk neví kudy kam, tak okolo sebe začne kopat a vymýšlet ničím nepodložené návody pro ostatní. Samozřejmě tím myslím záměrné a podotýkám v úvozovkách řízené promořování společnosti!!! Tato bohulibá formulka se velmi lehce může stát smrtící zbraní proti bezbranným lidem v rukách mocipánů. Proto se ptám pane Prymulo-co žerete, že jste tak blbej??? Kdo Vás platí za to, že by se skrze takzvané promořování dalo zbavovat starých a nemocných lidí?? To je Goebbelsovská propaganda a jistě by se to moc líbilo Himmlerovi.

Kdy napsal Martin  Shabu  pravdu ?

Kdy napsal Martin Shabu pravdu ?

V článku z 16. února 2020 „Justiční fakenews z Lidovek“ jsem znectil novináře Martina Shabu za způsob, jakým ve třech článcích z 10.,12. a 14.února 2020 referoval o zahájení trestního řízení proti podezřelým, kteří se pokoušeli z chráněnců spolku  Chamurappi vylákat 20 milionů Kč pod záminkou, že jim zařídí zprošťující rozsudek.

Tak to bychom měli!

Tak to bychom měli!

To si asi řekli na radnici městské části Prahy 6 v čele s panem starostou Ondřejem Kolářem. Odstranění sochy maršála Koněva byl pro ně nepochybně nepopsatelný zážitek, životní počin, kterým se jim zřejmě vryje hluboko do paměti. Ovšem v jejich nadšení jim může být velkým problémem fakt, že jejich čin nebyl přijat všemi občany se stejným nadšením a uspokojením.

Poslední domácí zprávy

Tak to bychom měli!

Tak to bychom měli!

To si asi řekli na radnici městské části Prahy 6 v čele s panem starostou Ondřejem Kolářem. Odstranění sochy maršála Koněva byl pro ně...

Předposlední zvonění

Předposlední zvonění

Pod rouškou noci, skoro ještě nezačalo svítat, přikázal jistý starosta jeřábníkům strhnout sochu maršála Koněva. Svině v prasečinci nemají...

Co se nezmění?

Co se nezmění?


Pár lidí možná bude víc naštvaných na EU, ale ta si pojede své bomby dál. Rozpočty jsou naplňovány, poslanci vypláceni, procedury...