• Úterý, 18. leden 2022
  • Svátek má Rukojmí Vladislav

 Moje poselství
Počet návštěv: 2887

Moje poselství

 Převzal jsem z jednoho seriálu rčení: "Můj čas je pouhopouhé prozatím!" V tomto pojetí už nic neřeším a beru život takový, jaký je. Nějak jsem zpokorněl, věnuji se rodině, zejména vnoučatům. Na posed dojdu, k vodě taky, těším se na jaro, protože tahleta zima stojí za mnoho nestojí, spíše ji chápu jako zdvižený prst Přírody.

   Celý bývalý život jsem prožíval dost hekticky, takže mám nárok sjíždět z kopce zvolna, opatrně, abych se ještě stačil kochat tím, co míjím... Politika a politici mají pro mne cenu bublifuku, nafouknuté bublinky – prsk! – a všechna zářivost je ta tam.

   Mám kolem sebe pár přátel, chutná mi víno bílé suché, k tomu mnou vyrobená klobáska ze zvěřiny (tak jednou týdně), kousek dobrého sýra, zelenina a ovoce, rybí masíčko... 

   Když jsem pozván k lékaři, jdu tam jako se chodí k příteli, protože už přistoupili na mou verzi, že se toho v mém věku už moc nedá ani napravit, ani pokazit. Sem tam ještě napíši nějakou povídku, úvahu, dopis. Na ten náš národ se dívám asi tak, jak bych se díval na rytíře z Blaníku; pořád čekám, že se probudí, ale když setrvá v podřimování, budiž. Ve stádu je bezpečně, sem tam si z něho nějaký kus vezme "řezník", ale v té záplavě masy se to nepozná.

  Takže shrnuto a podtrženo: To, k čemu jsem byl neviditelnými, nehmatatelnými a nepochopitelnými silami veden, jsem v mnoha ohledech naplnil. Dovolte mi – a věřím ve vaši shovívavost – abych uzavřel tento text citací posledního čtyřverší z motta, kterým uvádím svou knihu ZELENÉ DĚDICTVÍ:

… Pak naplním řádek osudu, ten z mnoha, jenž napsán byl, a díky němuž i já budu částečkou drobnou, protože jsem ŽIL...

 Štěpán Neuwirth

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

28.12.2019 18:17

Mám svoji budoucnost už za sebou a jsem rád za všechny ty maličkosti,jež mi zpříjemňují zbytek života.Rád se ráno probudím a nedělám si iluze,že dnešní den bude něčím výjimečným.A v mém věku už nic napravit ani nelze.Prostě mne dohnaly hříchy mého mládí!


 

28.12.2019 15:10

Motto: ...Se stářím směřujeme k moudrosti, jíž jsme se jako mladí neřídili a pokud k ní věkem dospějeme, zbaví nás jí naše zapomnětlivost. ...Jiří Suchý odpověděl redaktoru na otázku "Co byste si v životě nejvíc přál?" slovy..."Nejvíc bych si přál dožít se devadesáti let". …"Z jakého důvodu?" zněla otázka. …"Z osobní zkušenosti vím, že po devadesátce umírá strašně málo lidí". A navíc je zbytečné brát život příliš vážně, když se stejně nedá přežít. A tak přeji všem esprit, nadhled a zdravou mysl do každého dne. To, co z nás dělá člověka, je lidství. Poznáním naplňujeme svou sudbu o níž kdesi v neznámu rozhodoval náš nejvyšší. Ten, jenž dal smysl našemu životnímu příběhu a směřoval naše kroky k nám daným dovednostem. Mějme na mysli, že ani ta sebevýznamnější filozofie nás od hladu nezachrání, ale pouze ten, kdo obdělává pole a daruje nám ze svého část své úrody vzešlé z usilovné práce. Buď dík všem těm, kteří umožnili naše poznání. Jim primárně vděčíme za svou existenci. Každý z nás se obklopí tím spektrem světa, v němž touží žít. Proto přeju Vám i všem, aby se dožili věku, v němž už málokdo umírá. …..Mějte se hezky.


 
Kdo se má bát božích mlýnů ?

Kdo se má bát božích mlýnů ?

Náhodou se mi dostal do rukou článek Markéty Chaloupské o obvinění 10 osob kvůli krácení daně se škodou 170 milionů Kč. Zaujala mě v něm dvě jména: uherskohradišťského multimilionáře Pavla Buráně, kterého jsem dosud považoval za nedotknutelného, ne-li přímo chráněného orgány státní moci, a jeho „pravé ruky“ Roberta Juřičky.

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Dopis ze dne 14. 1. 2022 zaslaný ministru průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi, premiéru Petru Fialovi, poslancům a senátorům – ti mají v rukou řešení. Občanskou veřejnost, neparlamentní strany a hnutí zveřejněním dopisu informujeme.

• Žádáme politiky, aby konali • Pracovní skupina „Energie není luxusní zboží“ zaslala politikům dopis • Navrhujeme řešení nastupující energetické krize

Poslední domácí zprávy