• Čtvrtek, 13. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Alena

 Moje poselství
Počet návštěv: 1305

Moje poselství

 Převzal jsem z jednoho seriálu rčení: "Můj čas je pouhopouhé prozatím!" V tomto pojetí už nic neřeším a beru život takový, jaký je. Nějak jsem zpokorněl, věnuji se rodině, zejména vnoučatům. Na posed dojdu, k vodě taky, těším se na jaro, protože tahleta zima stojí za mnoho nestojí, spíše ji chápu jako zdvižený prst Přírody.

   Celý bývalý život jsem prožíval dost hekticky, takže mám nárok sjíždět z kopce zvolna, opatrně, abych se ještě stačil kochat tím, co míjím... Politika a politici mají pro mne cenu bublifuku, nafouknuté bublinky – prsk! – a všechna zářivost je ta tam.

   Mám kolem sebe pár přátel, chutná mi víno bílé suché, k tomu mnou vyrobená klobáska ze zvěřiny (tak jednou týdně), kousek dobrého sýra, zelenina a ovoce, rybí masíčko... 

   Když jsem pozván k lékaři, jdu tam jako se chodí k příteli, protože už přistoupili na mou verzi, že se toho v mém věku už moc nedá ani napravit, ani pokazit. Sem tam ještě napíši nějakou povídku, úvahu, dopis. Na ten náš národ se dívám asi tak, jak bych se díval na rytíře z Blaníku; pořád čekám, že se probudí, ale když setrvá v podřimování, budiž. Ve stádu je bezpečně, sem tam si z něho nějaký kus vezme "řezník", ale v té záplavě masy se to nepozná.

  Takže shrnuto a podtrženo: To, k čemu jsem byl neviditelnými, nehmatatelnými a nepochopitelnými silami veden, jsem v mnoha ohledech naplnil. Dovolte mi – a věřím ve vaši shovívavost – abych uzavřel tento text citací posledního čtyřverší z motta, kterým uvádím svou knihu ZELENÉ DĚDICTVÍ:

… Pak naplním řádek osudu, ten z mnoha, jenž napsán byl, a díky němuž i já budu částečkou drobnou, protože jsem ŽIL...

 Štěpán Neuwirth

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

28.12.2019 18:17

Mám svoji budoucnost už za sebou a jsem rád za všechny ty maličkosti,jež mi zpříjemňují zbytek života.Rád se ráno probudím a nedělám si iluze,že dnešní den bude něčím výjimečným.A v mém věku už nic napravit ani nelze.Prostě mne dohnaly hříchy mého mládí!


 

28.12.2019 15:10

Motto: ...Se stářím směřujeme k moudrosti, jíž jsme se jako mladí neřídili a pokud k ní věkem dospějeme, zbaví nás jí naše zapomnětlivost. ...Jiří Suchý odpověděl redaktoru na otázku "Co byste si v životě nejvíc přál?" slovy..."Nejvíc bych si přál dožít se devadesáti let". …"Z jakého důvodu?" zněla otázka. …"Z osobní zkušenosti vím, že po devadesátce umírá strašně málo lidí". A navíc je zbytečné brát život příliš vážně, když se stejně nedá přežít. A tak přeji všem esprit, nadhled a zdravou mysl do každého dne. To, co z nás dělá člověka, je lidství. Poznáním naplňujeme svou sudbu o níž kdesi v neznámu rozhodoval náš nejvyšší. Ten, jenž dal smysl našemu životnímu příběhu a směřoval naše kroky k nám daným dovednostem. Mějme na mysli, že ani ta sebevýznamnější filozofie nás od hladu nezachrání, ale pouze ten, kdo obdělává pole a daruje nám ze svého část své úrody vzešlé z usilovné práce. Buď dík všem těm, kteří umožnili naše poznání. Jim primárně vděčíme za svou existenci. Každý z nás se obklopí tím spektrem světa, v němž touží žít. Proto přeju Vám i všem, aby se dožili věku, v němž už málokdo umírá. …..Mějte se hezky.


 
Školní rok za dveřmi

Školní rok za dveřmi

Neučím již pět let, ale pořád mám prázdninovou učitelsko/ředitelskou fobii z 14. srpna. To jsem vždy jako říďa nastupoval „do procesu“.

 Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Je o mě všeobecně známo, že Václava Havla jsem si nikdy neoblíbil. Bude to asi tím, že žiji cca 20 Km od Hrádečku a od Trutnova, kde Havel takzvaně vykuloval a chlastal jako duha. Díky té blízkosti ledacos vím o osobě tohoto neřáda a jsem toho názoru, že měl dostat lopatou přes palici, jen co vylezl z basy. Nicméně vraťme se k filmu o tomto .........!  Celé toto dílko je velice tendenční a populistické ve snaze glorifikovat osobu Václava Havla. Dá se říci, že v tomto směru si nemá co vyčítat s Klementem Gottwaldem. Je to jen snaha o vytvoření kultu osobnosti a o obhajobě protistátní činnosti Havla.

Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…

Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…

Mnozí se jistě dohodneme, že barevné revoluce byly často přes čáru. Tou nejméně úspěšnou byl kyjevský euromajdan, do kterého se zapojil snad celý Západ, na čele s Barakem Obamou a Angelou Merkelovou a pochopitelně celou EU. Výsledek je dnes jasný. Na jedné straně je Ukrajina spolehlivě nenávidějící Rusko, což bylo cílem číslo 1 plánu. Ovšem zároveň je to Ukrajina zčásti se územně rozpadnuvší a ekonomicky soutěžící o členství mezi zhroucené státy světa či již tam náležící.

Poslední domácí zprávy