• Neděle, 13. červen 2021
  • Svátek má Rukojmí Antonín

 Moje poselství
Počet návštěv: 2312

Moje poselství

 Převzal jsem z jednoho seriálu rčení: "Můj čas je pouhopouhé prozatím!" V tomto pojetí už nic neřeším a beru život takový, jaký je. Nějak jsem zpokorněl, věnuji se rodině, zejména vnoučatům. Na posed dojdu, k vodě taky, těším se na jaro, protože tahleta zima stojí za mnoho nestojí, spíše ji chápu jako zdvižený prst Přírody.

   Celý bývalý život jsem prožíval dost hekticky, takže mám nárok sjíždět z kopce zvolna, opatrně, abych se ještě stačil kochat tím, co míjím... Politika a politici mají pro mne cenu bublifuku, nafouknuté bublinky – prsk! – a všechna zářivost je ta tam.

   Mám kolem sebe pár přátel, chutná mi víno bílé suché, k tomu mnou vyrobená klobáska ze zvěřiny (tak jednou týdně), kousek dobrého sýra, zelenina a ovoce, rybí masíčko... 

   Když jsem pozván k lékaři, jdu tam jako se chodí k příteli, protože už přistoupili na mou verzi, že se toho v mém věku už moc nedá ani napravit, ani pokazit. Sem tam ještě napíši nějakou povídku, úvahu, dopis. Na ten náš národ se dívám asi tak, jak bych se díval na rytíře z Blaníku; pořád čekám, že se probudí, ale když setrvá v podřimování, budiž. Ve stádu je bezpečně, sem tam si z něho nějaký kus vezme "řezník", ale v té záplavě masy se to nepozná.

  Takže shrnuto a podtrženo: To, k čemu jsem byl neviditelnými, nehmatatelnými a nepochopitelnými silami veden, jsem v mnoha ohledech naplnil. Dovolte mi – a věřím ve vaši shovívavost – abych uzavřel tento text citací posledního čtyřverší z motta, kterým uvádím svou knihu ZELENÉ DĚDICTVÍ:

… Pak naplním řádek osudu, ten z mnoha, jenž napsán byl, a díky němuž i já budu částečkou drobnou, protože jsem ŽIL...

 Štěpán Neuwirth

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

28.12.2019 18:17

Mám svoji budoucnost už za sebou a jsem rád za všechny ty maličkosti,jež mi zpříjemňují zbytek života.Rád se ráno probudím a nedělám si iluze,že dnešní den bude něčím výjimečným.A v mém věku už nic napravit ani nelze.Prostě mne dohnaly hříchy mého mládí!


 

28.12.2019 15:10

Motto: ...Se stářím směřujeme k moudrosti, jíž jsme se jako mladí neřídili a pokud k ní věkem dospějeme, zbaví nás jí naše zapomnětlivost. ...Jiří Suchý odpověděl redaktoru na otázku "Co byste si v životě nejvíc přál?" slovy..."Nejvíc bych si přál dožít se devadesáti let". …"Z jakého důvodu?" zněla otázka. …"Z osobní zkušenosti vím, že po devadesátce umírá strašně málo lidí". A navíc je zbytečné brát život příliš vážně, když se stejně nedá přežít. A tak přeji všem esprit, nadhled a zdravou mysl do každého dne. To, co z nás dělá člověka, je lidství. Poznáním naplňujeme svou sudbu o níž kdesi v neznámu rozhodoval náš nejvyšší. Ten, jenž dal smysl našemu životnímu příběhu a směřoval naše kroky k nám daným dovednostem. Mějme na mysli, že ani ta sebevýznamnější filozofie nás od hladu nezachrání, ale pouze ten, kdo obdělává pole a daruje nám ze svého část své úrody vzešlé z usilovné práce. Buď dík všem těm, kteří umožnili naše poznání. Jim primárně vděčíme za svou existenci. Každý z nás se obklopí tím spektrem světa, v němž touží žít. Proto přeju Vám i všem, aby se dožili věku, v němž už málokdo umírá. …..Mějte se hezky.


 
 Policie jako hybatel v politice

Policie jako hybatel v politice

Politikům a novinářům dělá hodně starostí nezávislost policie a státního zastupitelství na politických vlivech. Některým to ale vydrží jen tak dlouho, než policie sáhne na jejich lidi, neboť považují za nepatřičné, aby je vůbec obtěžovala prověřováním podezření, že se dopustili nezákonného jednání. Takže když se dostal do potíží místopředseda vlády Jiří Čunek, KDU-ČSL hrozila opuštěním vlády, pokud se její představitel dostane před soud. Vynucená opatření připravila Jiřího Čunka o možnost odnést si z veřejného soudního řízení zprošťující rozsudek. Jeho trestní stíhání bylo zastaveno. Ale vypukla „válka žalobců“, kterou uhasila až ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová zbytečnou, leč úspěšnou stížností pro porušení zákona, na jejímž základě Nejvyšší soud ČR rozhodl, že trestní stíhání Jiřího Čunka bylo od počátku nezákonné. Trestní stíhání bylo tehdy již dávno  nevratně zastaveno. 

Putin dává Bidenovi a Západu lekci za lekcí, ale to světu prospívá

Putin dává Bidenovi a Západu lekci za lekcí, ale to světu prospívá

Ještě nikdy v minulosti se nekonalo setkání představitelů Ruska a USA v tak schizofreničtější situaci než dnes. Zatímco Trump doslova toužil po setkání s Putinem, Joe Biden měl vždy k němu negativní vztah. Kdysi v pozici viceprezidenta Putinovi vyčetl, že nemá duši, jako prezident postoupil o level výš a označil jej za zabijáka. Putin byl v reakcích usměvavý a popřál mu mnoho zdraví a ironicky řekl, že to myslí vážně, když krátce předtím měl Biden výpadky paměti a pády na schůdkách svého letadla.

Odmítala jsem odebírat licence fotovoltaickým elektrárnám „na objednávku“

Odmítala jsem odebírat licence fotovoltaickým elektrárnám „na objednávku“

Institut Aleny Vitáskové z.s. (IAV) ochrana lidských práv a svobod se mimo
jiné zabývá vymahatelnosti práva a spravedlnosti. Ve dnech nedávno
minulých oznámil rezignaci NSZ Pavel Zeman, hlava všech soudních
procesů. Zní to nadneseně, ale skutečným pánem procesu je státní
zástupce. Je to on, kdo bez odpovědnosti obžaluje, nebo neobžaluje. Je
to on, státní zástupce, kdo může občany zastrašovat až psychicky vydírat,
aniž by se mu cokoliv stalo. 

Poslední domácí zprávy

Lidice

Lidice

Je to 79let od lidické tragédie. České Lidice, hornická vesnice nedaleko Kladna, se stala 10. června 1942 výkladní skříní německého...

A znovu do Protektorátu?

A znovu do Protektorátu?

Toto pondělí se německý ministr zahraničí Heiko Maas opravdu odvázal. Sundal si pomyslné rukavičky a otevřeně vyzval Evropskou unii ke zrušení...