• Úterý, 18. leden 2022
  • Svátek má Rukojmí Vladislav

VLADIMÍR VALENTA PRO ROK 2020
Počet návštěv: 2690

VLADIMÍR VALENTA PRO ROK 2020

Během jedné otočky svět vstoupil do roku 2020. Družice dokumentovaly, jak se při tom Země zalykala světly.  Masivní iluminace staveb a ohňostroje zvýraznily světelné znečištění měst. Země zářila i v terénu. Plameny polykaly Amazonii a Austrálii. Světly zářila i Sahara.

Hvězdáři stěhují observatoře až na vrcholky hor, na kalderu El Teide nebo lépe až do 5tisícových výšek na andskou planinu Atacama. Teprve tam nezasahuje světelný smog. A k tomu se dozvídáme o fantastickém plánu Američanů vypustit na oběžnou dráhu kolem Země údajně 40 000 satelitů, které budou jako vedlejší efekt odrážet světlo na Zem. Problém není vyřešen, ani to, že vesmírný prostor kolem Země se stává skládkou materiálů. 

Spousta zbytečného svícení či jiné spotřeby elektřiny, potažmo uhlí, plynu a ropných výrobků bez jakékoliv potřeby a užitku vytváří hluchou uhlíkovou stopu. Světem letí slogan o snižování uhlíkové stopy, vesměs pomocí sofistikovaných, nákladných technologií a tvrdých fiskálních opatření. Při tom se tak nějak opomíjí dávná tradice šetrného hospodaření: nejsem-li v místnosti, nesvítím, nemám zbytečně spuštěné spotřebiče a/nebo motory a stroje, když nepracuji. To platí i na přesvětlená města s jejich procovskými monumenty. 

Určitě k tomu patří i lepší využití osobních automobilů. Snem je zajištěním lepší logistiky omezit nesmyslné vožení zboží tiráky sem a tam a zase zpátky a maximální využití železnice. Tu dopravu ale musí jednotně garantovat státní systém. 

Státem fedrovaná privatizace české železniční dopravy je kontraproduktivní. Toho si byl vědom již císař pán, jistě ne žádný socialista, když mezi lety 1882 až 1909 železniční dopravu i s kolejemi a nádražími zestátnil.  V tom duchu pokračovala i Československá republika. Fungovalo to až do současných násilných privatizačních experimentů s nasazováním doslova z muzeí a z historických dep vytažených vyřazených, zastaralých vlakových souprav z minulého století, jejichž lokomotivy či motory   nezdolají ani mírné terénní zvlnění tratě. A už vůbec nehledě na požadavky moderního cestovního komfortu. Nedivme se, že to byly opravdu ty nejlevnější nabídky pro výběrová řízení. 

Naši vysocí představitelé předvedli opravdu světovou taškařici!   Kromě toho, že ministr a ministerstvo ze sebe před veřejností doma i v zahraničí snad v zájmu kmotrů předstírají bezmocného hlupáka, také i to je zvyšování hluché uhlíkové stopy.  

S přáním té nejlepší zábavy v tomto roce

Vladimír 

P.S.

Někdo namítne: a co válečné konflikty?  Na ty jsi zapomněl? Ne. Ale ty patří již ke žhavé uhlíkové stopě

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

04.01.2020 18:55

Klausova teorie,že stát je špatný hospodář,se stále udržuje při životě.Jen si dotyčný pán neuvědomil,nebo spíše nechtěl uvědomit,že špatnými hospodáři jsou partajní kádry,dosazované do vedení podniků právě oním Václavem Klausem.Jenže stejný systém se provozuje po celém světě a tak jsou možnosti nápravy mizivé!Soukromník totiž prodělečné podnikání sám zlikviduje a je na státu,aby zachránil,co se dá.


 
Kdo se má bát božích mlýnů ?

Kdo se má bát božích mlýnů ?

Náhodou se mi dostal do rukou článek Markéty Chaloupské o obvinění 10 osob kvůli krácení daně se škodou 170 milionů Kč. Zaujala mě v něm dvě jména: uherskohradišťského multimilionáře Pavla Buráně, kterého jsem dosud považoval za nedotknutelného, ne-li přímo chráněného orgány státní moci, a jeho „pravé ruky“ Roberta Juřičky.

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Cenu energií mají v rukou politici! Proč jsou v ČR nejvyšší ceny energií?

Dopis ze dne 14. 1. 2022 zaslaný ministru průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi, premiéru Petru Fialovi, poslancům a senátorům – ti mají v rukou řešení. Občanskou veřejnost, neparlamentní strany a hnutí zveřejněním dopisu informujeme.

• Žádáme politiky, aby konali • Pracovní skupina „Energie není luxusní zboží“ zaslala politikům dopis • Navrhujeme řešení nastupující energetické krize

Poslední domácí zprávy