• Úterý, 07. duben 2020
  • Svátek má Rukojmí Heřman / Hermína

VLADIMÍR VALENTA PRO ROK 2020
Počet návštěv: 721

VLADIMÍR VALENTA PRO ROK 2020

Během jedné otočky svět vstoupil do roku 2020. Družice dokumentovaly, jak se při tom Země zalykala světly.  Masivní iluminace staveb a ohňostroje zvýraznily světelné znečištění měst. Země zářila i v terénu. Plameny polykaly Amazonii a Austrálii. Světly zářila i Sahara.

Hvězdáři stěhují observatoře až na vrcholky hor, na kalderu El Teide nebo lépe až do 5tisícových výšek na andskou planinu Atacama. Teprve tam nezasahuje světelný smog. A k tomu se dozvídáme o fantastickém plánu Američanů vypustit na oběžnou dráhu kolem Země údajně 40 000 satelitů, které budou jako vedlejší efekt odrážet světlo na Zem. Problém není vyřešen, ani to, že vesmírný prostor kolem Země se stává skládkou materiálů. 

Spousta zbytečného svícení či jiné spotřeby elektřiny, potažmo uhlí, plynu a ropných výrobků bez jakékoliv potřeby a užitku vytváří hluchou uhlíkovou stopu. Světem letí slogan o snižování uhlíkové stopy, vesměs pomocí sofistikovaných, nákladných technologií a tvrdých fiskálních opatření. Při tom se tak nějak opomíjí dávná tradice šetrného hospodaření: nejsem-li v místnosti, nesvítím, nemám zbytečně spuštěné spotřebiče a/nebo motory a stroje, když nepracuji. To platí i na přesvětlená města s jejich procovskými monumenty. 

Určitě k tomu patří i lepší využití osobních automobilů. Snem je zajištěním lepší logistiky omezit nesmyslné vožení zboží tiráky sem a tam a zase zpátky a maximální využití železnice. Tu dopravu ale musí jednotně garantovat státní systém. 

Státem fedrovaná privatizace české železniční dopravy je kontraproduktivní. Toho si byl vědom již císař pán, jistě ne žádný socialista, když mezi lety 1882 až 1909 železniční dopravu i s kolejemi a nádražími zestátnil.  V tom duchu pokračovala i Československá republika. Fungovalo to až do současných násilných privatizačních experimentů s nasazováním doslova z muzeí a z historických dep vytažených vyřazených, zastaralých vlakových souprav z minulého století, jejichž lokomotivy či motory   nezdolají ani mírné terénní zvlnění tratě. A už vůbec nehledě na požadavky moderního cestovního komfortu. Nedivme se, že to byly opravdu ty nejlevnější nabídky pro výběrová řízení. 

Naši vysocí představitelé předvedli opravdu světovou taškařici!   Kromě toho, že ministr a ministerstvo ze sebe před veřejností doma i v zahraničí snad v zájmu kmotrů předstírají bezmocného hlupáka, také i to je zvyšování hluché uhlíkové stopy.  

S přáním té nejlepší zábavy v tomto roce

Vladimír 

P.S.

Někdo namítne: a co válečné konflikty?  Na ty jsi zapomněl? Ne. Ale ty patří již ke žhavé uhlíkové stopě

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

04.01.2020 18:55

Klausova teorie,že stát je špatný hospodář,se stále udržuje při životě.Jen si dotyčný pán neuvědomil,nebo spíše nechtěl uvědomit,že špatnými hospodáři jsou partajní kádry,dosazované do vedení podniků právě oním Václavem Klausem.Jenže stejný systém se provozuje po celém světě a tak jsou možnosti nápravy mizivé!Soukromník totiž prodělečné podnikání sám zlikviduje a je na státu,aby zachránil,co se dá.


 
        Do jisté doby jsem si Vás vážil pane Prymulo. Dnes bych Vás však nejraději přetáhl holí po zádech.

Do jisté doby jsem si Vás vážil pane Prymulo. Dnes bych Vás však nejraději přetáhl holí po zádech.

Proč tak ostře, ptáte se. Inu to je tak. Přijde mi poněkud hloupé a ubohé, když už člověk neví kudy kam, tak okolo sebe začne kopat a vymýšlet ničím nepodložené návody pro ostatní. Samozřejmě tím myslím záměrné a podotýkám v úvozovkách řízené promořování společnosti!!! Tato bohulibá formulka se velmi lehce může stát smrtící zbraní proti bezbranným lidem v rukách mocipánů. Proto se ptám pane Prymulo-co žerete, že jste tak blbej??? Kdo Vás platí za to, že by se skrze takzvané promořování dalo zbavovat starých a nemocných lidí?? To je Goebbelsovská propaganda a jistě by se to moc líbilo Himmlerovi.

Kdy napsal Martin  Shabu  pravdu ?

Kdy napsal Martin Shabu pravdu ?

V článku z 16. února 2020 „Justiční fakenews z Lidovek“ jsem znectil novináře Martina Shabu za způsob, jakým ve třech článcích z 10.,12. a 14.února 2020 referoval o zahájení trestního řízení proti podezřelým, kteří se pokoušeli z chráněnců spolku  Chamurappi vylákat 20 milionů Kč pod záminkou, že jim zařídí zprošťující rozsudek.

Tak to bychom měli!

Tak to bychom měli!

To si asi řekli na radnici městské části Prahy 6 v čele s panem starostou Ondřejem Kolářem. Odstranění sochy maršála Koněva byl pro ně nepochybně nepopsatelný zážitek, životní počin, kterým se jim zřejmě vryje hluboko do paměti. Ovšem v jejich nadšení jim může být velkým problémem fakt, že jejich čin nebyl přijat všemi občany se stejným nadšením a uspokojením.

Poslední domácí zprávy

Tak to bychom měli!

Tak to bychom měli!

To si asi řekli na radnici městské části Prahy 6 v čele s panem starostou Ondřejem Kolářem. Odstranění sochy maršála Koněva byl pro ně...

Předposlední zvonění

Předposlední zvonění

Pod rouškou noci, skoro ještě nezačalo svítat, přikázal jistý starosta jeřábníkům strhnout sochu maršála Koněva. Svině v prasečinci nemají...

Co se nezmění?

Co se nezmění?


Pár lidí možná bude víc naštvaných na EU, ale ta si pojede své bomby dál. Rozpočty jsou naplňovány, poslanci vypláceni, procedury...