• Čtvrtek, 13. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Alena

VLADIMÍR VALENTA PRO ROK 2020
Počet návštěv: 1104

VLADIMÍR VALENTA PRO ROK 2020

Během jedné otočky svět vstoupil do roku 2020. Družice dokumentovaly, jak se při tom Země zalykala světly.  Masivní iluminace staveb a ohňostroje zvýraznily světelné znečištění měst. Země zářila i v terénu. Plameny polykaly Amazonii a Austrálii. Světly zářila i Sahara.

Hvězdáři stěhují observatoře až na vrcholky hor, na kalderu El Teide nebo lépe až do 5tisícových výšek na andskou planinu Atacama. Teprve tam nezasahuje světelný smog. A k tomu se dozvídáme o fantastickém plánu Američanů vypustit na oběžnou dráhu kolem Země údajně 40 000 satelitů, které budou jako vedlejší efekt odrážet světlo na Zem. Problém není vyřešen, ani to, že vesmírný prostor kolem Země se stává skládkou materiálů. 

Spousta zbytečného svícení či jiné spotřeby elektřiny, potažmo uhlí, plynu a ropných výrobků bez jakékoliv potřeby a užitku vytváří hluchou uhlíkovou stopu. Světem letí slogan o snižování uhlíkové stopy, vesměs pomocí sofistikovaných, nákladných technologií a tvrdých fiskálních opatření. Při tom se tak nějak opomíjí dávná tradice šetrného hospodaření: nejsem-li v místnosti, nesvítím, nemám zbytečně spuštěné spotřebiče a/nebo motory a stroje, když nepracuji. To platí i na přesvětlená města s jejich procovskými monumenty. 

Určitě k tomu patří i lepší využití osobních automobilů. Snem je zajištěním lepší logistiky omezit nesmyslné vožení zboží tiráky sem a tam a zase zpátky a maximální využití železnice. Tu dopravu ale musí jednotně garantovat státní systém. 

Státem fedrovaná privatizace české železniční dopravy je kontraproduktivní. Toho si byl vědom již císař pán, jistě ne žádný socialista, když mezi lety 1882 až 1909 železniční dopravu i s kolejemi a nádražími zestátnil.  V tom duchu pokračovala i Československá republika. Fungovalo to až do současných násilných privatizačních experimentů s nasazováním doslova z muzeí a z historických dep vytažených vyřazených, zastaralých vlakových souprav z minulého století, jejichž lokomotivy či motory   nezdolají ani mírné terénní zvlnění tratě. A už vůbec nehledě na požadavky moderního cestovního komfortu. Nedivme se, že to byly opravdu ty nejlevnější nabídky pro výběrová řízení. 

Naši vysocí představitelé předvedli opravdu světovou taškařici!   Kromě toho, že ministr a ministerstvo ze sebe před veřejností doma i v zahraničí snad v zájmu kmotrů předstírají bezmocného hlupáka, také i to je zvyšování hluché uhlíkové stopy.  

S přáním té nejlepší zábavy v tomto roce

Vladimír 

P.S.

Někdo namítne: a co válečné konflikty?  Na ty jsi zapomněl? Ne. Ale ty patří již ke žhavé uhlíkové stopě

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

04.01.2020 18:55

Klausova teorie,že stát je špatný hospodář,se stále udržuje při životě.Jen si dotyčný pán neuvědomil,nebo spíše nechtěl uvědomit,že špatnými hospodáři jsou partajní kádry,dosazované do vedení podniků právě oním Václavem Klausem.Jenže stejný systém se provozuje po celém světě a tak jsou možnosti nápravy mizivé!Soukromník totiž prodělečné podnikání sám zlikviduje a je na státu,aby zachránil,co se dá.


 
Školní rok za dveřmi

Školní rok za dveřmi

Neučím již pět let, ale pořád mám prázdninovou učitelsko/ředitelskou fobii z 14. srpna. To jsem vždy jako říďa nastupoval „do procesu“.

 Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Je o mě všeobecně známo, že Václava Havla jsem si nikdy neoblíbil. Bude to asi tím, že žiji cca 20 Km od Hrádečku a od Trutnova, kde Havel takzvaně vykuloval a chlastal jako duha. Díky té blízkosti ledacos vím o osobě tohoto neřáda a jsem toho názoru, že měl dostat lopatou přes palici, jen co vylezl z basy. Nicméně vraťme se k filmu o tomto .........!  Celé toto dílko je velice tendenční a populistické ve snaze glorifikovat osobu Václava Havla. Dá se říci, že v tomto směru si nemá co vyčítat s Klementem Gottwaldem. Je to jen snaha o vytvoření kultu osobnosti a o obhajobě protistátní činnosti Havla.

Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…

Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…

Mnozí se jistě dohodneme, že barevné revoluce byly často přes čáru. Tou nejméně úspěšnou byl kyjevský euromajdan, do kterého se zapojil snad celý Západ, na čele s Barakem Obamou a Angelou Merkelovou a pochopitelně celou EU. Výsledek je dnes jasný. Na jedné straně je Ukrajina spolehlivě nenávidějící Rusko, což bylo cílem číslo 1 plánu. Ovšem zároveň je to Ukrajina zčásti se územně rozpadnuvší a ekonomicky soutěžící o členství mezi zhroucené státy světa či již tam náležící.

Poslední domácí zprávy