• Čtvrtek, 13. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Alena

Chlapec 12
Počet návštěv: 930

Chlapec 12

Před Chlapcem se otevřel nádherný pohled: veliká rovina, jejímž středem protékal potůček. Potůček? Ne, už to byla poklidně tekoucí říčka...

   Voda se leskla pod slunečními paprsky, břehy byly lemovány pestrou zelení, všude polétávali ptáci a motýli, vzduch se tetelil, protože slunce hřálo a na obloze nebyly žádné mraky.

   Chlapec šel stezkou a rukama hladil vysoké stvoly travin. Louka byla bohatá, bělostí zářila kola kopretin, modraly se kalichy zvonků, které soupeřily s blankytnou modří chrp. Pak se před Chlapcem rozprostřelo obilné pole a v něm tisíce rudých květů divokého máku. Ladící směsice červené, bílé a modré v Chlapci vyvolaly touhu se za tu krásu odvděčit. V mysli mu zazněly prostinké verše. Kdepak je už slyšel?

Cestička známá vede mě poli,

 do kroků šumí klasů sbor,

 nad hlavou píseň jiskřivě teplá, 

lehounkým vánkem chvěje se stvol.

Kolem se valí zlatavá řeka

šumící písní života,

dražší než zlato, než rubínů lesky

domova něžná prostota.

   Na chvíli Chlapce ovanul lehounký závan smutku, jako když se tváře dotkne hedvábí pavučiny. Po něčem se mu zastesklo, ale to už jeho oči utkvěly na majestátní lípě rostoucí na mezi dělící políčka obilí, jetele a vlnící se stébla lnu. Vydal se ke stromu a po chvíli se stulil ke kmeni. 

   „Je čas zrání,“ zašumělo z koruny. „Zavři oči a poslouchej! Slyšíš, Chlapče, slyšíš?“

   Ten hukot včelích křídel už Chlapec znal. Ohromný sbor neúnavných včelích dělnic, které se činily na lipových květech. Do ladného hukotu včelích křídel se mísilo brum, brum čmeláků. Odněkud z pole přiletěla velká kobylka a usadila se na Chlapcově ruce. Slyšel, jak nožkama přejíždí přes blankytná křídla a vyluzuje zvuky, kterým rozuměl. „Jen si zdřímni, naber síly, pak tě zavedu k jedné stráni. Právě tam dozrávají maliny, sestřenky ostružin, ale čas těch sytých, černavých plodů nastane až malinko později. Maliny jsou slaďounké, ostružiny však soustředí do chuti svých bobulí předzvěst podzimu. Je v nich smíchaná vůně končícího léta, zralých švestek, jablek, hrušek a bohatých střapců hroznového vína ve vinohradech. Trošička melancholie, trošička vzpomínek a slib, že vše se bude opakovat.“

   Chlapec usínal, malinko se usmíval, protože ve snu se mu zdálo, že má plné hrstičky zralých malin a v ústech se mu rozplývá nepoznaná sladkost lahodné šťávy.

 

Štěpán Neuwirth

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

07.03.2020 18:59

Pokud se člověk stotožní s přírodou,tak si ticho příliš neužije,ale poklidný život bez stresu a křiku bude slyšet stále.Jen ten zvuk bude takový nějaký uklidňující,až se může dostavit i ozdravný spánek.Správně to popisuje pan Neuwirth a také příspěvek pana Přibyla!


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

07.03.2020 11:04

JAKÉ TICHO...? ...Ticho, mech, dech, vzdech... Jaké ticho? Ptačí zpěv a tvůj zjev! ...Ležíš na zádech, dech, vzdech, mech... Jaké ticho...? ...Větru šum, bzučení včel. ...Zrozenci do ticha pod klenbou stromů. ...Zrozenci do ticha šeptem a vzdechem, zrozenci hledající věčné světlo na cestě životem, cestou domů. ....Mějte se hezky.


 
Školní rok za dveřmi

Školní rok za dveřmi

Neučím již pět let, ale pořád mám prázdninovou učitelsko/ředitelskou fobii z 14. srpna. To jsem vždy jako říďa nastupoval „do procesu“.

 Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Je o mě všeobecně známo, že Václava Havla jsem si nikdy neoblíbil. Bude to asi tím, že žiji cca 20 Km od Hrádečku a od Trutnova, kde Havel takzvaně vykuloval a chlastal jako duha. Díky té blízkosti ledacos vím o osobě tohoto neřáda a jsem toho názoru, že měl dostat lopatou přes palici, jen co vylezl z basy. Nicméně vraťme se k filmu o tomto .........!  Celé toto dílko je velice tendenční a populistické ve snaze glorifikovat osobu Václava Havla. Dá se říci, že v tomto směru si nemá co vyčítat s Klementem Gottwaldem. Je to jen snaha o vytvoření kultu osobnosti a o obhajobě protistátní činnosti Havla.

Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…

Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…

Mnozí se jistě dohodneme, že barevné revoluce byly často přes čáru. Tou nejméně úspěšnou byl kyjevský euromajdan, do kterého se zapojil snad celý Západ, na čele s Barakem Obamou a Angelou Merkelovou a pochopitelně celou EU. Výsledek je dnes jasný. Na jedné straně je Ukrajina spolehlivě nenávidějící Rusko, což bylo cílem číslo 1 plánu. Ovšem zároveň je to Ukrajina zčásti se územně rozpadnuvší a ekonomicky soutěžící o členství mezi zhroucené státy světa či již tam náležící.

Poslední domácí zprávy