• Úterý, 26. leden 2021
  • Svátek má Rukojmí Zora

BAJKA – O VELKÉM SNĚMOVÁNÍ
Počet návštěv: 1999

BAJKA – O VELKÉM SNĚMOVÁNÍ

Všechno živé se sešlo na Velkém sněmu. Předsedal mu Vůl a po jeho stranách seděli jeho náměstci – Oslové. „Končí rok, který byl úrodný. Dohodněme se, jak úrodu rozdělit,“ pravil Vůl.  Ve shromáždění zahučelo. „Nás je nejvíce, bééé,“ bečely ovce.

   „Musíme dostat všechno, co vyrostlo na loukách.“ „Nééé,“ mečely kozy. „Nás je taky hodně, takže musíme dostat tolik, abychom netrpěly hlady.“ „Bůůůůů,“ bučely krávy. „My dáváme mléko, proto chceme alespoň polovinu sena.“

    Kolem shromáždění stály tlupy vlků, hordy medvědů a skupinky dalších šelem. „Jen ať si žerou, čím budou tlustější, tím více nám budou chutnat. Kdo z nás by stál o seno, kukuřici a obilí. My jsme masaři, tak ať se jim daří,“ šuškaly si šelmy a mlsně se olizovaly.

   Docela vzadu za shromážděním byly nepřehledné zástupy krys a potkanů. „Chacha,“ šklebily se. „Než se nadějí, tak jim úrodu rozkrademe, sežereme, oni pochcípají hlady, až je sežerou mrchožrouti, tak potom pochcípají hlady i oni a na jejich mrtvolách se vypaseme ještě více.“

   Docela vzadu na vysoké skále stál Lev a vedle něho malá Myška. „Vidíš,“ řekl Lev. „Tak do dopadá, kdy vládnou volové a osli. „Všichni chtějí hodně, a nakonec svou chtivost zaplatí životem.“

   A pro lidi z toho plyne poučení: Nenechte vládnout voly a osly. Jinak zvítězí krysy…

Štěpán Neuwirth 

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

05.04.2019 20:33

Však u nás již krysy zvítězily.Je to vidět na každém kroku.Říká se tomu politická koreknost.Takže krysy jsou u vesla na celém světě.A volové a oslové,kteří si hrají na pány,jsoujen figurky,které se samy přesvědčují o své výjimečnosti.A protože jsou to volové a oslové,tak sami sobě také věří!


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

05.04.2019 10:16

Velký a spravedlivý Všehomír vyřešil otázku, kdo komu leze do zelí, suchem. Pastviny vyschly. Není co přežvykovat. Nad vyprahlými loukami se tetelí vzduch. Voda, kde je ta životodárná voda..? A tak i ten největší vůl přišel na to, že se musí dovážet seno. Všichni tvorové si za dovoz připlatí. A to víte, voda musí být náležitě zdražená, a to tak, že ji máme dražší, nežli sousedé. Tím jsme zabránili tomu, aby k nám chodili pít a nakupovat. Fronty šetřílků z vedlejších ohradníků nikde. To je skvělé! Ovečky mohou být spokojené. Co jsme si dovezli, to si také sníme! K našemu krmelci se nikdo nežene. Odrazuje ho cenová politika. Máme ale celospolečenský bonus. Tím jsou banány. Domácích plodin se nám jaksi nedostává a nebude líp, i kdyby jsme se ubekali. Sucho svědčí pouze sušenkám. Alespoň nenavlhnou. A tak nezbývá, než mít nekvalitní melasu z dovozu. Ale aspoň něco. Všehomír nám dal výstrahu, varování. Pokud nechceme slyšet, vnímat, tak to nakonec porazí i toho největšího vola, který tohle všecko zpískal. .....Mějte se hezky.


 
Klausovo covidové protivenství

Klausovo covidové protivenství

Profesor Ing. Václav Klaus, svého času prezident ČR, se v souvislosti s koronavirovou pandemií jeví jako úchyl, který díky svému introvertismu a narcismu přes špičku svého nosu nevidí dál, jak do své bohémistické pracovny. V souvislosti s opatřeními stran Covidu-19 se pan profesor nechává svými výroky v médiích slyšet o Covidu-19 o jeho problematické existenci a léčbě, říká zcela provokativní absurdity které nemůže žádným věrohodným způsobem doložit. Dokonce se domnívám, že toto jeho vystupování na veřejnosti je svým způsobem trestné, nicméně protože žijeme v demokratickém (bohužel ne právním) státě, není takové jednání posuzováno jako trestné, nýbrž jako svobodný projev názoru, myšlenek, případně svobodomyslných úvah.

Poslední domácí zprávy

Už máte svou zemljanku?

Už máte svou zemljanku?

Je na čase připravit se na život v podzemí. Je to myšleno samozřejmě obrazně. Nicméně je jasné, že už nelze doufat v nějaký zvrat, který by...