• Čtvrtek, 02. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Patricie

BAJKA – O VELKÉM SNĚMOVÁNÍ
Počet návštěv: 1721

BAJKA – O VELKÉM SNĚMOVÁNÍ

Všechno živé se sešlo na Velkém sněmu. Předsedal mu Vůl a po jeho stranách seděli jeho náměstci – Oslové. „Končí rok, který byl úrodný. Dohodněme se, jak úrodu rozdělit,“ pravil Vůl.  Ve shromáždění zahučelo. „Nás je nejvíce, bééé,“ bečely ovce.

   „Musíme dostat všechno, co vyrostlo na loukách.“ „Nééé,“ mečely kozy. „Nás je taky hodně, takže musíme dostat tolik, abychom netrpěly hlady.“ „Bůůůůů,“ bučely krávy. „My dáváme mléko, proto chceme alespoň polovinu sena.“

    Kolem shromáždění stály tlupy vlků, hordy medvědů a skupinky dalších šelem. „Jen ať si žerou, čím budou tlustější, tím více nám budou chutnat. Kdo z nás by stál o seno, kukuřici a obilí. My jsme masaři, tak ať se jim daří,“ šuškaly si šelmy a mlsně se olizovaly.

   Docela vzadu za shromážděním byly nepřehledné zástupy krys a potkanů. „Chacha,“ šklebily se. „Než se nadějí, tak jim úrodu rozkrademe, sežereme, oni pochcípají hlady, až je sežerou mrchožrouti, tak potom pochcípají hlady i oni a na jejich mrtvolách se vypaseme ještě více.“

   Docela vzadu na vysoké skále stál Lev a vedle něho malá Myška. „Vidíš,“ řekl Lev. „Tak do dopadá, kdy vládnou volové a osli. „Všichni chtějí hodně, a nakonec svou chtivost zaplatí životem.“

   A pro lidi z toho plyne poučení: Nenechte vládnout voly a osly. Jinak zvítězí krysy…

Štěpán Neuwirth 

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

05.04.2019 20:33

Však u nás již krysy zvítězily.Je to vidět na každém kroku.Říká se tomu politická koreknost.Takže krysy jsou u vesla na celém světě.A volové a oslové,kteří si hrají na pány,jsoujen figurky,které se samy přesvědčují o své výjimečnosti.A protože jsou to volové a oslové,tak sami sobě také věří!


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

05.04.2019 10:16

Velký a spravedlivý Všehomír vyřešil otázku, kdo komu leze do zelí, suchem. Pastviny vyschly. Není co přežvykovat. Nad vyprahlými loukami se tetelí vzduch. Voda, kde je ta životodárná voda..? A tak i ten největší vůl přišel na to, že se musí dovážet seno. Všichni tvorové si za dovoz připlatí. A to víte, voda musí být náležitě zdražená, a to tak, že ji máme dražší, nežli sousedé. Tím jsme zabránili tomu, aby k nám chodili pít a nakupovat. Fronty šetřílků z vedlejších ohradníků nikde. To je skvělé! Ovečky mohou být spokojené. Co jsme si dovezli, to si také sníme! K našemu krmelci se nikdo nežene. Odrazuje ho cenová politika. Máme ale celospolečenský bonus. Tím jsou banány. Domácích plodin se nám jaksi nedostává a nebude líp, i kdyby jsme se ubekali. Sucho svědčí pouze sušenkám. Alespoň nenavlhnou. A tak nezbývá, než mít nekvalitní melasu z dovozu. Ale aspoň něco. Všehomír nám dal výstrahu, varování. Pokud nechceme slyšet, vnímat, tak to nakonec porazí i toho největšího vola, který tohle všecko zpískal. .....Mějte se hezky.


 
Zlaté časy, kdy se mlaskalo…

Zlaté časy, kdy se mlaskalo…

„To se nám to hoduje, když to platí jiní…“, to je slavný výrok feldkuráta Katze, který si za cizí peníze užíval lahůdkami obložený stůl. Ten jeho bohatě prostřený stůl, se přímo hodí na imperiální dobu, kdy koloniální mocnosti žily v blahobytu na úkor svých kolonií. Ono to zase není tak dávno, co planeta Země byla spíše anglickou obchodní a realitní kanceláří.

Zeman: Black lives matter je rasismus

Zeman: Black lives matter je rasismus

Včera mnohý z nás, dokonce možná většina národa mohla souznít s prezidentem republiky, když heslo černošských aktivistů Black lives matter, provázené tisíci vyrabovaných obchodů, stržením a pomalováním možná stovek soch osob spojených i nespojených s otrokářskou minulostí, vynucovaným klekáním bílých spoluobčanů a prosbami o odpuštění, davovou psychózou při odmítání všeho bílého, počínaje vážnou hudbou, ruku na srdce neznám žádného černošského světového skladatele, přes rasistická jídla dokonce i u italské kuchyně a samozřejmě u módy, označil jako rasistické. A já bych dodal jako tupě rasistické.

Poslední domácí zprávy

Bratři v triku (ODS).

Bratři v triku (ODS).

Proti pietním vzpomínkám nelze nic namítat zvláště, jedná-li se o tak významnou osobnost, jakou byla Milada Horáková. Nabízí se řada...