• Čtvrtek, 13. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Alena

Chlapec 3
Počet návštěv: 997

Chlapec 3

„Dávej pozor,“ ozvalo se zpod šípkového keře zoufalé pípnutí. Chlapec se polekal a podíval se dolů. U prstů nohou spatřil něco kropenatého, jen černá očka prozradila, že to něco je živé.

  „Copak jsi zač?“ zeptal se chlapec. „A co tady děláš?“

   „Sedím na hnízdě, každou chvilku se mají vylíhnout moje kuřátka – koroptví kuřátka,“ píplo hnědé stvořeníčko.

   „Proč máš takový hnědý šat, vůbec tě není vidět?“ divil se Chlapec. „Kdybys měla, koroptvičko, třeba červené peří, tak bych tě viděl už z dálky.“

   Koroptvička si zakryla křídly očka. „Jenže by mě také vidělo káně nebo jestřáb. Lehce by mě našla liška, kuna, lasička. Dlouho bych nežila…“

   „Ale vždyť máš hnízdo po šípkovým keřem, jeho růžové květy jsem viděl zdaleka. Lépe by ses ukryla ve veliké louce,“ radil Chlapec a poklekl k hnízdu. 

   „Já se tak stydím,“ odpověděla koroptvička a skryla hlavičku pod křídlo.

   „Stydíš se? A proč se stydíš?“ zeptal se chlapec.

   „Víš,“ ozvalo se zpod křídla. „Já se lehce ztratím, v louce nebo v jeteli bych nikdy nenašla svoje hnízdo. Ale ten keříček planých růží na mezi vidím zdaleka, je jediný široko daleko, takže se nemohu splést a vždy trefím domů.“

   „Aha,“ řekl Chlapec. „To jsem nevěděl, ale budu si to pamatovat.“

   Koroptvička se pojednou zavrtěla. „Už se líhnou,“ pípla. „Dávej pozor, moje kuřátka jsou drobounká, ať jim neublížíš.“

   Chlapec si lehl, aby lépe viděl, co se děje pod křídly koroptví maminky. Po chvíli vykoukla první droboulinká hlavička, pak druhá a další a další, až se jich kolem hnízda hemžilo jedenáct.

   „To je nadělení, to je rodinka,“ rozesmál se Chlapec. „Jak tu drobotinu uživíš?“

   „Jen se neboj, jsme na jejich výchovu dva. Támhle mají tatínka, vidíš! To je koroptví kohoutek, ten s tou velikánskou podkovičkou na prsou. Krasavec, viď? Musíme malé naučit, která semínka mohou zobat, které housenky jsou k snědku, které jsou naopak jedovaté. Starostí budeme mít až nad hlavu.“

   Koroptvička něco pípla a malé kuličky se seřadily do řady. Chlapec se za nimi díval, jak se batolí za mámou k tátovi. „Šťastnou cestu,“ popřál koroptví rodince a sám se vydal dolů loukou, jejímž středem se vinul jeho potůček.

Štěpán Neuwirth

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

04.02.2020 19:16

Docela by mne zajímalo,zda takové znalosti mají i ti ekoteroristé.Myslím,že žádný z nich živou koroptev ještě neviděl,ale žvanit dovedou perfektně.


 
Školní rok za dveřmi

Školní rok za dveřmi

Neučím již pět let, ale pořád mám prázdninovou učitelsko/ředitelskou fobii z 14. srpna. To jsem vždy jako říďa nastupoval „do procesu“.

 Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Je o mě všeobecně známo, že Václava Havla jsem si nikdy neoblíbil. Bude to asi tím, že žiji cca 20 Km od Hrádečku a od Trutnova, kde Havel takzvaně vykuloval a chlastal jako duha. Díky té blízkosti ledacos vím o osobě tohoto neřáda a jsem toho názoru, že měl dostat lopatou přes palici, jen co vylezl z basy. Nicméně vraťme se k filmu o tomto .........!  Celé toto dílko je velice tendenční a populistické ve snaze glorifikovat osobu Václava Havla. Dá se říci, že v tomto směru si nemá co vyčítat s Klementem Gottwaldem. Je to jen snaha o vytvoření kultu osobnosti a o obhajobě protistátní činnosti Havla.

Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…

Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…

Mnozí se jistě dohodneme, že barevné revoluce byly často přes čáru. Tou nejméně úspěšnou byl kyjevský euromajdan, do kterého se zapojil snad celý Západ, na čele s Barakem Obamou a Angelou Merkelovou a pochopitelně celou EU. Výsledek je dnes jasný. Na jedné straně je Ukrajina spolehlivě nenávidějící Rusko, což bylo cílem číslo 1 plánu. Ovšem zároveň je to Ukrajina zčásti se územně rozpadnuvší a ekonomicky soutěžící o členství mezi zhroucené státy světa či již tam náležící.

Poslední domácí zprávy