• Čtvrtek, 13. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Alena

Chlapec 4
Počet návštěv: 892

Chlapec 4

Nad loukou se táhla velikánská, bachratá oblaka. Byla mléčně bílá a Chlapec se na ně díval vleže, ruce za hlavou, oči malinko přivřené. „Páni, to je krása,“ vydechl. Pak jednu ruku natáhl a prsty ponořil do chladné vody potůčku. „To je nádhera, viď?“ zeptal se ještě jednou.

   „Veliká nádhera,“ zašumělo v odpověď a jemné vlnky pohladily Chlapcovy prsty. „Dívej se, jak spolu oblaka laškují, hrají si, chvílemi zakrývají slunce, pak zase pootevřou nebeské okno a vyplní ho blankytnou modří. Víš, že to jsou vlastně vodní páry? Dlouho se sbíraly nad mořskou hladinou a pak se vydaly na dlouhou cestu až dorazily k nám.“

   „Vodní páry? To chceš říci, že nad hlavou mám vodu? Chlapec nevěřícně zakroutil hlavou a dlaní pleskl do hladiny. „Nedělej si legraci!“

   „Jen počkej, dočkáš se. Sluníčko už začíná promíchávat a muchlovat mračna, ta se začnou durdit, změní barvu, budou černá i fialová. Nakonec zaduní hrom a blesky budou svítit, až tě budou oči přecházet. To už mračna začnou vypouštět vodu na zem. Však je jí zapotřebí, země vysychá, i já se začínám tenčit, studánka už moc zásob nemá.“

   Přes potůček přeskočil zajíc. „Utíkej se schovat! Bude pršet!“ Zavolal na chlapce. 

   „Proč bys utíkal?“ pípl kos, který odněkud přiletěl. „Počkej tady se mnou a uvidíš, jak po dešti polezou žížaly z děr. Pochutnám si, to bude svačinka,“ těšil se černý ptáček a zamířil žlutý zobáček k nebi.

   Chlapec se posadil. Jeho tváře ovanul jemný větřík. Příjemně chladil, načechrával Chlapcovy vlasy a také čeřil vodu v potůčku. Pojednou zafoukalo silněji, stébla trávy se sklonila, z květů v louce rychle odlétávaly včely.  

   Chlapec natáhl ruce a cítil, jak na ně začínají dopadat kapky. Jedna, druhá, třetí. „To je příjemné,“ řekl Chlapec, ale to už kapky začaly smáčet i jeho vlasy. Déšť dopadal i na hladinu potůčku, co kapička, to bublinka. 

   Chlapec se podíval do dálky. Připadalo mu, jako kdyby se na zem snášela lehounká záclona. Najednou záclonu protrhly sluneční paprsky, zasvítily, až Chlapce zabolely oči. Na chvíli si je zakryl dlaněmi – a když po chvíli ruce spustil k bokům, spatřil, jak se nad loukou klene barevná duha. 

   „Není to zázrak?“ neslo se z potůčku. „Není to krása? 

   Chlapec neodpověděl. Pocítil touhu jít duze vstříc a dotknout se jí rukama, ale to už slunce zesílilo svit a duha začala slábnout, až se ztratila docela.

   „Neboj se, ještě duhu uvidíš mockrát,“ utěšil ho potůček. „Krása se zjevuje a mizí, proto je tak vzácná…“

   A Chlapec pochopil, že potůček má pravdu.

Štěpán Neuwirth

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

05.02.2020 19:13

Opět nádherný popis přírody a přírodních jevů.Zajímalo by mne,kam na to pan Neuwirth chodí?Já bych to takto popsat nesvedl!


 
Školní rok za dveřmi

Školní rok za dveřmi

Neučím již pět let, ale pořád mám prázdninovou učitelsko/ředitelskou fobii z 14. srpna. To jsem vždy jako říďa nastupoval „do procesu“.

 Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Je o mě všeobecně známo, že Václava Havla jsem si nikdy neoblíbil. Bude to asi tím, že žiji cca 20 Km od Hrádečku a od Trutnova, kde Havel takzvaně vykuloval a chlastal jako duha. Díky té blízkosti ledacos vím o osobě tohoto neřáda a jsem toho názoru, že měl dostat lopatou přes palici, jen co vylezl z basy. Nicméně vraťme se k filmu o tomto .........!  Celé toto dílko je velice tendenční a populistické ve snaze glorifikovat osobu Václava Havla. Dá se říci, že v tomto směru si nemá co vyčítat s Klementem Gottwaldem. Je to jen snaha o vytvoření kultu osobnosti a o obhajobě protistátní činnosti Havla.

Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…

Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…

Mnozí se jistě dohodneme, že barevné revoluce byly často přes čáru. Tou nejméně úspěšnou byl kyjevský euromajdan, do kterého se zapojil snad celý Západ, na čele s Barakem Obamou a Angelou Merkelovou a pochopitelně celou EU. Výsledek je dnes jasný. Na jedné straně je Ukrajina spolehlivě nenávidějící Rusko, což bylo cílem číslo 1 plánu. Ovšem zároveň je to Ukrajina zčásti se územně rozpadnuvší a ekonomicky soutěžící o členství mezi zhroucené státy světa či již tam náležící.

Poslední domácí zprávy