• Čtvrtek, 13. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Alena

Chlapec 6
Počet návštěv: 954

Chlapec 6

Slunce pálilo, krajina byla vysušená, tráva povadlá, ba i listy na keřích, které sem tam rostly po okrajích louky, visely zvadle, pokroucené a odevzdaně se poddávající závanům větříku.

   Chlapcovy bosé nožky našlapovaly opatrně na tvrdou, popraskanou hlínu. Jaký to byl rozdíl, kdy ještě nedávno šel po dešti svěží trávou, opatrně se vyhýbal květům pampelišek, kopretin, zvonečků a kohoutků. Ta měkkost, ty vůně, spousta motýlů a brouků! Chlapec posmutněl při té vzpomínce a setřel pot z čela. Tak šel ještě chvíli, když tu se mu zdálo, že pod chodidly cítí vlhkost. A každým krokem byla hlína měkčí, tráva svěžejší, mizely praskliny v půdě. Zelený koberec houstl, sem tam se objevil nějaký kvítek, zabzučela včelka.

   Před Chlapcem se objevilo pár balvanů. Některé se vypínaly do výšky, jiné byly ploché. Zpod jednoho plocháče vyvěral pramínek vody. Byl dovádivý, jančil po drobných valounkách a někam spěchal. Chlapec přidal do kroku, aby mu stačil – a pojednou stál nad srázem, odkud voda padala do hloubky. V té hlubině se něco lesklo, bylo to obroubené zelení, a i na hladině se to zelenalo i bíle zářilo. 

   Chlapec seběhl dolů a zastavil se na samém břehu jezírka. 

   „Och!“ vydechl úžasem. „To je nádhera.“ Udělal krůček, aby vstoupil do vody. Byla chladivá, zbarvená do černa, protože byla hluboká, moc hluboká.

   Ty listy na hladině byly kulaté, velikánské a seděly na nich žabičky. Největší poskočila, až se list rozhoupal a po hladině se rozeběhly vlnky. „Pozor, Chlapče, pozor! To je tůň leknínů, tůň tajemství noci a krásy. Kdybys zatoužil po některém z květů, už by ses na břeh nevrátil.“

   „Já krásu neničím, postačí, když se mohu dívat. Vždyť ty lekníny jsou jakoby z jiného světa. Jejich bělost studí a můj svět patří slunci a teplu.“

   „To je dobře,“ řekla žabka. „Pod listy je spleť kořenů, z nichž každý květ přes den čerpá sílu, ale v noci se lekníny potopí a my se necháme houpat měsíčním světlem a po kraji se nese náš zpěv. Zůstaneš-li, můžeš si náš koncert poslechnout.“

   Chlapec cítil, jak od nohou mu stoupá nahoru chlad. Otřásl se a pak vystoupil na břeh. Jakmile ucítil pod chodidly trávu, vrátila se mu do tváří barva a v srdci měl pocit úlevy.

   „Jdi dál, Chlapče,“ ozval se tichý hlas. „Dnes jsi poprvé zažil pocit nebezpečí. Dobře si to zapamatuj, protože tvá cesta je dlouhá, a ne vždy bude bezpečná.“

   Ještě jednou se Chlapec obrátil, pohlédl na krásné květy leknínů a na nehybnou hladinu černé vody. Zamával na pozdrav žabičkám a vydal se loukou někam, kde nevěděl, co ho čeká, ale už znal pocit varování. „Jako bych dostal dárek,“ napadlo ho. „Zvláštní dárek, takový, který má cenu života.“

Štěpán Neuwirth

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

07.02.2020 19:16

Problémem spousty lidí je,že se snaží krásu urvat pouze pro sebe.Ti se žádného varování buď nedočkají,nebo si ho nevšímají.Krása přírody je všude kolem nás.Jen je třeba si ji také najít.A to se z auta,vlaku či letadla nemůže podařit.


 
Školní rok za dveřmi

Školní rok za dveřmi

Neučím již pět let, ale pořád mám prázdninovou učitelsko/ředitelskou fobii z 14. srpna. To jsem vždy jako říďa nastupoval „do procesu“.

 Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Je o mě všeobecně známo, že Václava Havla jsem si nikdy neoblíbil. Bude to asi tím, že žiji cca 20 Km od Hrádečku a od Trutnova, kde Havel takzvaně vykuloval a chlastal jako duha. Díky té blízkosti ledacos vím o osobě tohoto neřáda a jsem toho názoru, že měl dostat lopatou přes palici, jen co vylezl z basy. Nicméně vraťme se k filmu o tomto .........!  Celé toto dílko je velice tendenční a populistické ve snaze glorifikovat osobu Václava Havla. Dá se říci, že v tomto směru si nemá co vyčítat s Klementem Gottwaldem. Je to jen snaha o vytvoření kultu osobnosti a o obhajobě protistátní činnosti Havla.

Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…

Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…

Mnozí se jistě dohodneme, že barevné revoluce byly často přes čáru. Tou nejméně úspěšnou byl kyjevský euromajdan, do kterého se zapojil snad celý Západ, na čele s Barakem Obamou a Angelou Merkelovou a pochopitelně celou EU. Výsledek je dnes jasný. Na jedné straně je Ukrajina spolehlivě nenávidějící Rusko, což bylo cílem číslo 1 plánu. Ovšem zároveň je to Ukrajina zčásti se územně rozpadnuvší a ekonomicky soutěžící o členství mezi zhroucené státy světa či již tam náležící.

Poslední domácí zprávy