• Čtvrtek, 13. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Alena

Chlapec 10
Počet návštěv: 1045

Chlapec 10

Chlapec se nemusel ani moc namáhat, voda ho poponášela za lyskou, která plavala před ním a sem tam něco sezobla z hladiny. 

   „Ještě kousíček, hned tam budeme,“ řekla lyska. 

   Chlapec roztáhl ruce a zůstal nehnutě ležet na hladině. Ponořil hlavu a v čisté vodě viděl, jak se nad písčitým dnem míhají hejnka malých rybek. Po písku lezly pomalinku škeble, odněkud se objevil rak a zamával mu na pozdrav velikými klepety. Pak mezi hejna rybek jako blesk vplula dlouhá ryba s otevřenou tlamou plnou ostrých zubů. Té se polekala i lyska. Vyskočila z vody a běžela po hladině, až to za ní prskalo na všechny strany. Vrátila se teprve po chvíli, stále ještě ustrašená, a přitulila se k Chlapci. „To byla štika, ta by mohla spolknout i mne.“

   Před Chlapcem se otevřelo v rákosí okrouhlé místo. Bylo prostorné a uprostřed se pohupovalo něco, co bylo spleteno ze suchých rákosových listů.

   „Tady si můžeme odpočinout, je to hrad, který si vybudovaly ondatry. Tak si dělají zásoby na zimu, ale teď se pasou někde na jetelině. Jen si vylez nahoru,“ pobídla lyska Chlapce a sama vyskočila z vody na rákosovou podušku.

   To zátiší klidu a míru konejšivě objalo Chlapce, slunce pohladilo jeho ramena a vysušilo kapičky vody. Seděl na kraji spletence, pohupoval ve vodě nohama a celou chlapeckou dušičkou vnímal pohodu uprostřed rybničních vod.

   „Za chvíli přiletí volavky, některé budou bílé, jiné zase šedivé. Uvidíš, jak se brodí vodou a lapají rybky.“

   „Na tu drobotinu má spadeno kdekdo,“ posteskl si Chlapec. „Ani nestačí vyrůst!“

   „Všechno má svůj řád, svůj smysl, své poslání. Znakoplavka a potápník loví drobný hmyz, štika rybky, ale strejda sumec – ten se pustí i do velikána kapra. Tak to matka Příroda zařídila a platí to od věků!“

   Lyska se přibatolila k Chlapci, roztáhla křídla, aby je slunce osušilo. „Jen se dívej na království vody. Bez ní by nebylo života. Rybník je hostitelem i ochráncem. My, vodní ptáci, si tady stavíme hnízda a vyvádíme svoje potomstvo. Žijeme tady tiše, pouze rackové křičí jako pominutí.“

   Nad rybníkem se začala míhat hejnka černých ptáčků. „Vidíš, to jsou vlaštovky a jiřičky. Někdy se mezi ně zamíchají rorýsové. Loví komáry ve dne, navečer přiletí zase netopýři. Jinak by ta pisklavá chamraď vypudila vše živé.“

   A Chlapec si pohodlně lehl na záda, naslouchal šepotu vody a díval se do modra oblohy. Pomalu přivíral oči, až nakonec usnul. Když se nad rybníkem objevily hvězdy, Chlapec spal. Mírný větřík rozkolébal hladinu a ta zase kolébala rákosovou postýlkou. Chlapci se zdál sen a v tom snu viděl, kam ráno zamíří jeho kroky. Usmíval se při té představě a jednou rukou hladil lysku po peří. Ta, s hlavou pod křídlem, spala také…

Štěpán Neuwirth

- Štěpán Neuwirth -
Publikuje od roku 1966; emeritní tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, později tiskový mluvčí Zdravotně sociální fakulty Ostravské univerzity (Dnes lékařské fakulty). Novinář, publicista, spisovatel. 18 vydaných knih; cena E.E.Kische za Tep nemocnice (literatura faktu).

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.02.2020 18:54

Voda,podstata života!A ke všemu má ohromnou samočistící schopnost,jak předvedli Němci s Kamenicí.Jen nepřipustili žádnou dopravy v národním parku a příroda si sama poradila.Jen to nelze aplikovat všude,protože je nutno dopravovat zboží i lidi z místa na místo!Silniční lobby má skvělé žně.


 
Fakt zme tak hlupi?

Fakt zme tak hlupi?

Přemyšlam o tym, jak hluboko pude tento test naroda. Jak daleko nas ponoři do te žumpy, aby nam ukazali, že zme nuly, neschopne myslet? Copak su lidi take ovce, že nevyhažu ty hajzly z oken?

 

Školní rok za dveřmi

Školní rok za dveřmi

Neučím již pět let, ale pořád mám prázdninovou učitelsko/ředitelskou fobii z 14. srpna. To jsem vždy jako říďa nastupoval „do procesu“.

 Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Líbí se Vám film Havel??? Pro mě je to natočené NIC za miliony korun z kapes daňových poplatníků.

Je o mě všeobecně známo, že Václava Havla jsem si nikdy neoblíbil. Bude to asi tím, že žiji cca 20 Km od Hrádečku a od Trutnova, kde Havel takzvaně vykuloval a chlastal jako duha. Díky té blízkosti ledacos vím o osobě tohoto neřáda a jsem toho názoru, že měl dostat lopatou přes palici, jen co vylezl z basy. Nicméně vraťme se k filmu o tomto .........!  Celé toto dílko je velice tendenční a populistické ve snaze glorifikovat osobu Václava Havla. Dá se říci, že v tomto směru si nemá co vyčítat s Klementem Gottwaldem. Je to jen snaha o vytvoření kultu osobnosti a o obhajobě protistátní činnosti Havla.

Poslední domácí zprávy

Fakt zme tak hlupi?

Fakt zme tak hlupi?

Přemyšlam o tym, jak hluboko pude tento test naroda. Jak daleko nas ponoři do te žumpy, aby nam ukazali, že zme nuly, neschopne myslet? Copak su lidi...