• Středa, 19. červen 2019
  • Svátek má Rukojmí Leoš

Jiří Just: Ruští fanoušci přelstili partyzánskou symbolikou olympijské bafuňáře
Počet návštěv: 2490

Jiří Just: Ruští fanoušci přelstili partyzánskou symbolikou olympijské bafuňáře

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Na olympiádu jako partyzáni. Ruští sportovci ani jejich fanoušci nesmějí používat na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu národní barvy. Kreativní Rusové ale vymysleli, jak zákaz obejít.

Rusko zažívá snad největší sportovní ponížení v dějinách. Tak to alespoň vnímají fanoušci uznávané sportovní velmoci. Po mnohaměsíčních peripetiích bylo nakonec rozhodnuto, že v jihokorejském Pchjongčchangu ruští sportovci budou soutěžit. Ale nesmějí být oficiálně ruští.

Začátkem loňského prosince výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru rozhodl o vyloučení Ruska ze zimních her. Důvod byl prostý: dopingový skandál. Rusko se stále nemůže zbavit cejchu země, kde doping zobají všichni a organizovaně, včetně vrabců na střechách sportovních hal.

Mezinárodní olympijský výbor vycházel ze závěrů dvou komisí, které prověřovaly podezření ze státem řízeného dopingu v Rusku a individuální případy podvodů při olympijských hrách v Soči. Olympijští bafuňáři rozhodli, že do Jižní Koreje mohou jet tak zvaní čistí ruští sportovci, kteří nikdy nebyli spojeni s dopingovými kauzami. Podle posledních informací do Pchjongčchangu pojede 168 ruských reprezentantů.

Ruská šeď

A protože Rusko oficiálně nebude na olympijských hrách, ruští sportovci budou startovat pod neutrální vlajkou. To znamená, že nebudou nastupovat v národních barvách a po případných triumfech jim nebude hrát ruská hymna.Ruští sportovci na slavnostním zahájení zimních olympijských her v Pchjongčchangu

Místo fešáckého olympijského oblečení z nové kolekce budou muset ruští reprezentanti na hrách nosit oděv s označením "olympijský sportovec z Ruska" (OAR). Pod tímto označením budou muset hrát i hokejové výběry a týmy v curlingu. Některá dílčí omezení ohledně státních symbolů se podle Mezinárodního olympijského výboru vztahují také na ruské fanoušky a členy delegace.

Rozhodnutí olympijských úředníků vyvolalo v Rusku mimořádně ostrou reakci. Někteří politici považují neutrální status ruských sportovců za ponížení a vyzvali je, aby hry bojkotovali. Ruský prezident Vladimir Putin se dokonce koncem letošního ledna ruským reprezentantům omluvil, že je vláda lépe neochránila. Sportovci, nastoupeni v šedých teplákových soupravách bez ruských symbolů, Putinovo gesto přijali.

Všichni jsme OAR

Ne všichni Rusové se však smířili s neutrální šedí. Kreativní nadšenci vytvořili designový projekt, který si hraje s označením olympijský sportovec z Ruska a zkratkou OAR. Všem zájemcům nabízí zdarma šablony na trička, placky a samolepky se zašifrovanou podporou ruských sportovců.

Každý Rus si tak může vytisknout například slogan Truth is OAR doping (Pravda je náš doping), Sport is OAR doping (Sport je náš doping) nebo Red OARmy (Rudá OARmáda).

Untitled 2

"Diskvalifikace naší olympijské reprezentace ruskou společnost znejistila a dokonce rozštěpila. Mnozí si mysleli, že je nutné hry bojkotovat. Sportovci se ale rozhodli jet, a v této situaci potřebovali naši podporu. Zakázaná národní symbolika si žádala alternativu, která by současně jasně dávala najevo náš vztah k celé situaci. Dmitrij Peryškov, šéf reklamní agentury DDVB, mi navrhl o tom popřemýšlet, protože věděl, že mě takový úkol inspiruje,“ popsal pro Tiscali.cz copywriter Alexej Alexejev, jak se zrodil celý projekt.

Podle jeho slov je smysl zřejmý: Ukázat všem, že nehledě na rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru ruští reprezentanti nepřišli o svou státní příslušnost.

"Nahrazení ruské reprezentace zkratkou OAR nás neoslabilo. V určitém smyslu jsme zkratku OAR otočili proti těm, kteří nám ji vnutili. Je jasné, že ruský sport je víc než OAR. Je to zvyk vítězit navzdory všemu," říká autor projektu.

OAR nebo SSSR

Alexejev si myslí, že tlak mezinárodního olympijského společenství na Rusko je politicky motivovaný. Odvolává se přitom na nedávné rozhodnutí Arbitrážního soudu pro sport, který některým ruským sportovcům zrušil doživotní tresty za doping.

"Fanoušci, sportovci a novináři jsou projektem nadšeni. I když existovala další zajímavá řešení, třeba použít sovětskou symboliku. Celkově jsem viděl především pozitivní reakci. Na negativní reakci jsem narazil zejména u lidí, kteří navrhovali bojkotovat olympiádu. Ale je normální, že ve společnosti existují různé názory," dodává mladý ruský copywriter.

Sám do Pchjongčchangu nepojede, ruským reprezentantům bude fandit v Moskvě. "Z olympijských disciplín mám nejraději hokej. Třeba uvidíme hru ruských a českých hokejistů. Naše týmy patří mezi favority," usmívá se Alexej.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

11.02.2018 21:09

Mne,osobně,ruští sportovci docela zklamali svou účastí na politických hrách a hrátkách.Ale je to jejich rozhodnutí se nechat ponižovat.Jsem ale zvědav,zda najdou dostatek odvahy k podobnému činu,jako běloruská biatlonistka na juniorském ME,kdy odešla ze stupně vítězů kvůli tomu,že při ceremoniálu nehráli běloruskou hymnu.Ani hrozbou diskvalifikace ji nedokázali vrátit na stupně vítězů.Tak by měli postupovat i Rusové.Pro změnu by byl ponížen MOV v čele s Thomasem Bachem.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

11.02.2018 11:59

Válka proti Rusku dostala absurdní rozměr. ....Můžeme chápat, že mnoho ruských sportovců se provinilo a dopovalo nepovolená anabolika. 36 ruských sportovců se odvolalo k mezinárodní arbitráži, kdy komise znalců konstatovala, že se vůči ruským sportovcům nedajy použít jako ůkazy domněnky. Tito sportovci byli tak vyviněni z podezření z dopingu zakázanými anaboliky. Přesto nemohli nastoupit do olymijského klání. ...Rozšířím to, co jsem včera nenapsal. jedná se o to, že do jižní Koreje mají zakázný vstup i paraolympionici z Ruska. Čím se asi tak provinili, když ani ti vozíčkáři nesmí soutěžit se stejně pistiženými z jiných zemí? Nedivte se, že považuji sebranku, která paraolympionikům znemožnila účast ve hrách postižených mladých lidí, za něco řádově horšího, než to, jak se choval Hitler a jeho Říše roku 1936 v Berlíně .jesse Owens vybojoval, jako černý sportovec zlatou medaili, i když Hitler skřípěl zubama. Současní zločinci jdou tak daleko ve své schizofrenii, že nepřipustí nikoho, kdo by se jen vzdáleně podobal Owensovi současnosti. (Owens by byl okamžitě obviněn, že byl zdopovaný. Naivní Hitler na to nepřišel. Jo, Hitler byl panečku, oproti současným podplacených válečnickým sviním gentleman. Jessi Owens mohl vyhrát, ruští sportovci dnes ne. Kéž by mohli ruští sportovci v Koreji soutěžit tak, jako za Hitlera! Vítězství Owense nebylo nacistickou Říší, ani poté, až dodnes zpochybněno. Od té doby jsme učinili velký krok vpřed....Mějte se hezky.....Ps: Tenistka Šarapovová brala lék na předejití dědičné nemoci meldonium. Tato látka nebyla v průběhu let po dobu jejího působení ve vrcholném sportu zakázána. Teprve když vypukla hysterie vůči Rusku, byl lék, který nevede k lepším výkonům, zakázán, Tím, že byl dodatečně zakázán, byl úmyslný útok na její zdraví. I ro je válka proti ruským sportovcům. A tak jsem definitivně přestal fandit olympiádě, která nemá ve svých řadách Jessiho Owence, protože jeho nástupcům je sportovní klání znemožněno. ....Mějte se hezky.


 
Je Británie výkladní skříní demokracie, či jen chaosem populismu?  Proč? Jelikož místo premiérky Mayové, co hlasovala proti brexitu, nastoupí do čela vlády asi šašek Boris Johnson, co veřejně lhal

Je Británie výkladní skříní demokracie, či jen chaosem populismu? Proč? Jelikož místo premiérky Mayové, co hlasovala proti brexitu, nastoupí do čela vlády asi šašek Boris Johnson, co veřejně lhal

Kdepak asi skončí Velká Británie, dnes varovný příklad světové demokracie? Podle  ankety z 12. června 2019 by konzervativci s ohledem na jednokolový volební systém, ve kterém vítěz „bere vše“, obsadili v parlamentu 395 mandátů. Labouristé by byli druzí se 151 poslanci. Liberálové by skončili až čtvrtí s 26 křesly a Faragova strana by jako v minulosti „ostrouhala“. Třetí by byla Skotská národní strana s 59 zástupci v dolní komoře britského parlamentu.

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. A co havárie reaktoru TMI-2 ? Dle Drábové se nelišila od rozsahu poškození reaktoru v Černobylu

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. A co havárie reaktoru TMI-2 ? Dle Drábové se nelišila od rozsahu poškození reaktoru v Černobylu

Toxicita radioaktivního mraku z Černobylu byla prý ekvivalentem 400 explozí, ke kterým došlo v Hirošimě. Jak to tedy bylo? Výbuch v Hirošimě byl rovnocenný asi 13 kilotunám TNT (54 TJ). Podle největších odhadů účinek výbuchu v Hirošimě okamžitě zabil asi 70 000 lidí.

Trump „honí několik zajíců“; na Floridě zahájil volební kampaň za své druhé zvolení, poslal tisíce vojáků na Blízký východ proti Íránu a souhlasil, že hranici s Mexikem bude chránit jen ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy USD ale trvá

Trump „honí několik zajíců“; na Floridě zahájil volební kampaň za své druhé zvolení, poslal tisíce vojáků na Blízký východ proti Íránu a souhlasil, že hranici s Mexikem bude chránit jen ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy USD ale trvá

Donald Trump si vzal velké sousto; „honí několik zajíců“ najednou; na Floridě zahájil kampaň za své druhé zvolení do Bílého domu. Navíc poslal tisíce vojáků na Blízký východ v kampani proti Íránu a „na žádost demokratů“ souhlasil v Kongresu, že hranici s Mexikem bude chránit jen ocelová bariéra. Na 5,7 miliardách USD (cca 127 miliard Kč) šéf Bílého domu trvá.

Místo epilogu - DOPIS MATCE VŠECH

Místo epilogu - DOPIS MATCE VŠECH

Milá Přírodo, už tomu bude třiasedmdesát let, co jsi dovolila, abych přišel na tento svět. V té době ještě zuřila druhá světová válka a moje rodička musela prchat se mnou v kočárku před nálety bombardérů do úkrytu na břehu řeky Odry. Tam jsem coby půldruha roku starý klučina spal při zurčení vody na brodech;, baldachýn hustých pobřežních houštin mě skrýval před pálícím sluncem, ale už jsem vnímal pískot komárů a trylky zpěvného ptactva. Když válka končila, louky voněly a kvetly kopretiny, zvonky, vlčí máky, pryskyřníky, kohoutci, chrpy, pomněnky, lilie zlatohlavé… Nejrannější mládí jsem doslova prožil v čase Tvého rozkvětu. 

Poslední domácí zprávy

Máme fašistický senát

Máme fašistický senát

Je to neuvěřitelné, ale je to tak. A já sám tomu uvěřil, lépe řečeno jsem si tuhle skutečnost poprvé uvědomil ve středu minulého týdne, kdy...