• Čtvrtek, 22. říjen 2020
  • Svátek má Rukojmí Sabina

Přistoupit na výkupné a nechat vyděrači v ruce
Počet návštěv: 1401

Přistoupit na výkupné a nechat vyděrači v ruce "kompro" je sebevražda. Turci otvírají migrantům brány do EU

Tomáš Vyoral Článek od Tomáš Vyoral

V době rostoucí hysterie – nesoudím, nakolik adekvátní – spojené s čínským koronavirem otevřel turecký prezident Erdogan brány do Evropy migrantům z tureckého území. A to navzdory výkupnému ve výši několika miliard eur, které mělo dle dohody EU s Tureckem z roku 2016 přispět k zamezení nelegální migrace v daném regionu a navracení nelegálů do Turecka. Erdogan v pondělí pohrozil, že počty můžou jít do milionů. To je tak, když vyděrači přistoupíte na výkupné a necháte mu přitom v ruce „kompro“ materiály jako časovanou bombu.

Na řecko-turecké hranici se nyní shromažďují tisíce migrantů a uprchlíků z řad Afghánců, Syřanů či Iráčanů snažících se dostat za lepším do Evropy. Stalo se tak poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek oznámil, že Turecko jim déle nebude bránit v odchodu do Evropské unie. „Bude jich více. Brzy budou tyto počty vyjádřeny v milionech,“ sdělil Erdogan.

ČASOVANÁ BOMBA

„Poté, co jsme otevřeli dveře, zaznělo několik hlasů říkajících ‚zavřete dveře‘. Řekl jsem jim, že je hotovo. Je to dokončeno. Dveře jsou nyní otevřeny. Nyní budete muset převzít svůj díl břemene,“ uvedl v pondělí turecký prezident.

Jsem si vědom, že po bitvě je každý generálem, ale v tomto případě musel každý rozumný člověk od začátku „miliardové dohody“ s Tureckem tušit, že se jedná o časovanou bombu. Se vším respektem k Turecku, nejsem si vůbec jistý, nakolik ho brát za důvěryhodného partnera. I kdyby bylo Turecko nastokrát partnerskou zemí v alianci NATO, jeho zájmy a zájmy Evropy měly historicky, mají aktuálně a budou mít do budoucna nespočet třecích ploch a protichůdných tendencí. Eufemisticky řečeno.

 

Současný krok tureckého prezidenta hrozící další vlnou migrační invaze budiž toho dokladem – a v tomto konkrétním případě zcela bez ohledu na důvod – Erdoganova počínání. Vojenské operace (invaze) Turecka coby člena vojenského paktu NATO (jehož jedním z hlavních deklarovaných cílů je kolektivní obrana) na území svrchovaného syrského státu za odvracení zraku „západních demokracií“ budiž rovněž na pováženou.

POZDĚ BYCHA HONITI

„O hranice se nejedná, o hranice se střílí,“ řekl T. G. Masaryk, první československý prezident, k jehož až mýtickému odkazu, který má obecně (nejen v jeho případě) často tendenci přebíjet historické reálie, se ráda odvolává nemalá řádka liberálně progresivních intelektuálů. Jakkoliv tahle slova myslel v jiném kontextu, myslím, že stojí za to si je připomenout.

Migrantům mířícím za lepším životem a štědrými sociálními dávkami na území EU se nelze divit. Nelze se ale také donekonečna ohánět nedotknutelností lidských práv a humanitou v případě, kdy jsou nelegálně – nezřídka násilím – narušovány národní hranice (v tomto případě vnější hranice EU, které má zákonnou povinnost bránit Řecko) lidmi, o nichž nevíme vůbec nic.

BUDOU EVROPANÉ VZDOROVAT, NEBO SE PODVOLÍ?

Co lidská práva a bezpečnost našinců? Našinců, kteří svou činností tvoří po staletí hodnoty a financují chod evropských států. Je snad někdo natolik bláhový, že věří tomu, že Evropa může pojmout, uživit a zachránit celý svět, respektive Afriku a Blízkých východ?

Je to smutné, je to tragické, ale přenesení Masarykova citátu do reality je, dle mého názoru, bohužel, v budoucnu nevyhnutelné. Ještě jednou zdůrazňuji, že za to nejsem rád. Leč nezodpovědná politika, nebo spíše ideologická zaslepenost a diletantismus řady evropských politiků a bruselského politbyra vycházející z Kalergiho panevropských idejí, dostal Evropu do hraničního stavu.

Bude současná evropská civilizace schopna vzdorovat (respektive najdou se takoví Evropané?), nebo přijde podvolení a pád podobný pádu Římské říše?

Jako třešničku na dortu si dovolím ještě připomenout slova Angely Merkelové z roku 2016, kdy německá kancléřka tvrdila, že migrační krizi vyřešila dohoda s Tureckem, nikoliv uzavření balkánské trasy maďarským plotem. Budeme-li brát vážně slova paní Merkelové, pak jsme nyní zřejmě dost… v úzkých. Budu-li slušný. 

Tomáš Vyoral
Divadelník, písničkář, básničkář, sportovec, čitatel, pisatel, cestovatel, degustovatel, PRista, nevěřící Tomáš, který tuší, že pravda se neleskne a netřpytí...

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

06.03.2020 09:54

S největší pravděpodobností je nám předložen falešný scénář, jemuž máme věřit. Hledáme řešení tam, kde by mělo své opodstatnění, ale, co kdyby. Co kdyby bylo všechno jinak? A my pouze odečítáme z falešně zadaného děje to, co si od nás, z našich reakcí, představuje protistrana...? Důležitou součástí propagandy je přenesení problému tam, kde ho každý na první pohled vidí. Protože tak reagujeme všichni, dopouštíme se tím chyby. S tou chybou počítá naše protistrana. Propagandisti nás dostali tedy tam, kam potřebují. Zatímco my se budeme radit, nabádat k podniknutí kroků k zamezení muslimské invaze, protistrana v propagandistickém stínu o to intenzivněji připravuje válku s RF. Proto ten nezájem NATO o obranu před vnitřním ohrožením zemí, jež jsou jeho členy. Vojenské útvary nezůstávají tam, kde je jich akutně zapotřebí, ale vše co má ruce a nohy se přesunuje k ruským hranicím. Zvýšená míra starosti původních obyvatel je pouze vodou na mlýn strategickým záměrům NATO. Vysoká míra strachu o budoucnost zajišťuje hladký průběh předválečných operací v příhraničních regionech s RF. Kdybychom tento strach neměli, věnovali bychom jistě značnou pozornost nebezpečí vypuknutí války. Takto ale není válka na pořadu dne. Jestřábi mohou být klidní a v klidu, ve stínu pozornosti, realizovat své plány. Nechají nás potýkat s milionovou "migrací", ale nemají v úmyslu hnout pro pro naši bezpečnost prstem. To už by se dnes projevilo. Naopak. V ohrožených oblastech ubývá bezpečnostních, vojenských kapacit. Ty jsou přesunuty k hranici RF. Tím se značně zvyšuje bezpečnostní riziko pro obyvatele ohrožených oblastí. Pokud se toto děje před očima nás všech, je to úmysl! Je to výsměch naší logice, která nám velí, jak by se mělo zabránit další milionové invazi z muslimských zemí. Předehra, kterou nám zařídilo NATO rozbombardováním zemí v Perském zálivu je zcela jasná. Tyto země byly záměrně zničeny proto, aby následně došlo k invazi milionů běženců z těchto námi, úmyslně zlikvidovaných zemí. Následky, jež přináší evropským zemím nezvádnutelná invaze, byly jistě analyzovány na stolech Pentagonu. Neoconi přišli na to, že budeme mít s běženci stoprocentní, neustálou "zábavu" a náš hlas volající po míru a hledání mírových cest a smluv tak téměř zanikne. Tím uvolníme jestřábům cestu vedoucí k válce s RF. .....Mějte se hezky. ......PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

05.03.2020 18:54

Zde je další důkaz,že Němci Evropě jenom škodí.Dohodu s Tureckem sjednala Merkel a EU platila.Na německý povel.Tito migranti neutíkají před válkou,jak se nám snaží namluvit neziskovky a sluníčkáři.Jdou za lepším a bezpracným životem na úkor druhých a evropští vládci je v tom ještě podporují.Ať se to komu líbí,nebo ne,schyluje se k násilí,což už předvádí obyvatelé řeckých ostrovů.A to se bude stupňovat až do ostré střelby.Je jednoduché nahnat je násilně zpět do Turecka.I to musí plnit dohody.A není správné vše svalovat na Kalgeriho plán.Od jeho vydání uplynula dost dlouhá doba na to,aby se této migraci dalo předejít.Jestliže se občané evropských států nevzchopí a neudělají si pořádek mezi svými politiky,bude to znamenat konec Evropy v nynější podobě.Němci raději řeší střet zájmů Babiše a střet zájmů té jejich šéfové nikým nevolené EK je absolutně nezajímá.Tak si totiž představují fungování EU!Němci rozkáží a ostatní srazí paty a poslechnou.


 
Jak Češi smýšlejí o

Jak Češi smýšlejí o "právním státě"?

Server Euractiv nám nedávno přinesl informaci o novém, celoevropském průzkumu, ve kterém Češi opět „propadli”. Vedení EU před časem pověřilo agenturu Kantar, aby prozkoumala míru souhlasu evropského občanstva s navázáním čerpání evropských fondů na dodržování principů právního státu. Tedy, stručně řečeno: „kdo nebude dodržovat, nic nedostane”.

Čína válí, Západ drhne…

Čína válí, Západ drhne…

Pandemie koronaviru se svými zdravotními, ekonomickými i politickými důsledky ukazuje sílu a schopnost politicko-ekonomického uspořádání geopolitických bloků i jednotlivých zemí.

Poslední domácí zprávy