• Úterý, 07. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Bohuslava

Mnichov v Istanbulu
Počet návštěv: 1254

Mnichov v Istanbulu

Lubomír Vylíčil Článek od Lubomír Vylíčil

Všichni, kdo alespoň po očku sledují vývoj na Řecko Turecké migrační frontě vědí, že z nedávného jednání se špičkami EU, odešel Turek značně nespokojen. Dokonce natolik, že beze slova minul novináře a zrušil svou vlastní, plánovanou tiskovku. Málokdo však ví, jaké bylo pokračování.

Roztrpčený Turek si totiž prakticky vzápětí zavolal na koberec ty skutečné vládce Evropy. Slovy diplomatického protokolu: „oznámil, že 17. března uspořádá summit v Istanbulu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským presidentem Emmanuelem Macronem”. Prý aby „diskutovali o migrační krizi” (zde).

Co si pod tím máme představovat je nabíledni. Znechucen třetiřadými loutkami, vyhýbavě mlžícími, bez mandátu ke konkrétním krokům, si chce  turecký samovládce promluvit s „velkými kluky”, kteří tu drobotinu a ustrašené úřednictvo nějak umravní. Jak to udělají, už samozřejmě není Turkův problém.

Ale na blížícím se „vrcholném summitu” EU, který má být zahájen 26. března, chce vidět nějaké výsledky. Jak by si je představoval, naznačil v rozhovoru s novináři (zde). “Nezamýšlíme uzavřít hranice. Náš návrh Řecku je, aby taky otevřelo hranici. Tito lidé nezůstanou v Řecku. Nechte je přejít z Řecka do jiných evropských zemí, ” prohlásil Erdogan a následně vyzval Evropu k„ spravedlivému a humánnímu sdílení “břemene.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu pak k tomu dodal, že: „…k vyřešení problému migrantů musí být provedena liberalizace vízového režimu Evropské unie”.  Takže podle očekávání – máme pouštět, vítat a následně zavést kvóty, přerozdělování a volný pohyb migrantů po Schengenu…

Aby opravdu nikdo nebyl na pochybách, o čem se chce čím dál asertivnější Turek s Merklovou a Macronem bavit, zopakoval své požadavky i pro další media (zde).  Úředníci EU mu, podle jeho interpretace: „přiznali, že unie pomalu plní své závazky vyplývající z dohody o uprchlících”. Tím pravděpodobně naráží na skutečnost, že dostal jen 3 miliardy z původně navrhovaných šesti a také přebírání „běženců” z tureckých uprchlických táborů, které bylo součástí smlouvy, se jaksi zadrhlo.  Proto prý: „Společné úsilí bude vynaloženo na urychlení tohoto procesu…”

Takže si to shrňme. Bavit se s Eurokomisí a „vrcholnými představiteli” EU bylo opět veřejně a neskrývaně označeno za ztrátu času. Znovu bylo potvrzeno, že za relevantní představitele EU, se kterými má cenu se bavit,  je pokládána pouze Merkelová s fíkovým listem Macrona. Opět se v plné nahotě ukázala (důvodná) představa neevropských partnerů EU, že to, co si s těmito „velkými kluky” dohodnou, už oni v té Únii, kde jsme si všichni rovni, tak nějak silou protlačí. A jako třešnička na závěr se potvrdilo, co si Turek o celém to evropském spolku a jeho představitelích myslí. On dělá problémy, ale oni pojedou jednat na koberec k němu, do Istambulu…

Máme se na co těšit. Merkelová, šéfová (stále ještě většinově) vítacího Německa, které se tak čím dál víc odlišuje od ostatních zemí EU, procitajících z multikulturního snu, jede vyjednávat o migraci. Za nás všechny. A jako obvykle, aniž se předem poradila s Únií, jejímž jménem hodlá přijímat závazky….

Celé to působí dojmem mírně vykolejené dohody: Turek vytvoří problém. Neziskovky ruku v ruce s medii spustí křik o morálce, lidskosti a evropských hodnotách. Přinesou srdcervoucí záběry. Německo, s těžkým srdcem, otevře náruč. Protože humanita… a už to pojede. Zadrhnutý, invazní tok bude obnoven. 

Jenže chybička se vloudila. Ti zpropadení Řekové začali bránit hranici. Nejen armáda a policie, ale i místní lidé, domobrany, zemědělci s traktory a rozstřikovači hnojiva… V takové situaci se už holt nedá nic dělat, všechno mediální krytí a maskování musí stranou a „velcí” se jedou domluvit. Pro záchranu Evropy, humanity, hodnot…

Mnichove, tvé jméno může být od 17. března Istambul.

Lubomír Vylíčil
Farmaceut, ročník 1959, nekonvenčně uvažující amatérský pilot a přírodozpytec se silným vztahem k tradici. Miluje přírodu, létání, turistické i akrobatické; na úrovni zapáleného amatéra se věnuje terénní ornitologii a paleontologii na střední Moravě. Zajímá se o historii i současné dění. Patriot s pozitivním vztah ke katolicismu. Pocity, které mu už léta způsobuje politická scéna u nás i ve světě ho vedou k tomu, že občas něco napíše.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

11.03.2020 18:45

Vždy jsem tvrdil,že Německo je hlavní škůdce celé Evropy.Dnes je podporováno ještě vnoučkem Macronem.Podporu mají v belgických a holandských politicích.Belgičané vydělávají na tom,že jsou středem velkoněmecké říše a holanďané na tom,že od začátku jsou mezi těmi,co mají z toho všeho prospěch.Nic jiného je nezajímá a osud ostatních už vůbec ne.Havlošvábi a sluníčkářští vlastizrádci z opozičních partají to všechno také podporují.Nakonec by takové vynikající živobytí nikde jinde,než v EU,nemohli mít.Tak si svůj dementní nápad,stát se členem velkoněmecké říše,hezky užijte.Přeji příjemné pohrdání od těch jmenovaných.


 
Putin a náš svět…

Putin a náš svět…

Zatímco USA den po dni prohlubují svůj rozval, zatímco EU, kromě sankcí proti Rusku nezvládla ve své "vyspělé" západní části koronavirus a lidé umírali po desetitisících, Rusko ukázalo světu jak je semknuté, jak si drží tolik potřebné tradiční hodnoty.

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté

Cestou z Velehradu hlásili v rádiu, že se uvažuje zavést poplatek za to, že půjdete v Krkonoších na Sněžku. Ač obyvatel obce (Pec pod Sněžkou), chodím nahoru jen tak 2x za rok. Při Svatovavřinecké pouti 10. srpna jdeme většinou celá rodina a pak obvykle ještě jednou nějací známí, co na Sněžce ještě nebyli, nebo tak něco. Takže by mne to finančně nezruinovalo. Ale věc má širší rozměr než peněžní.

Poslední domácí zprávy