• Úterý, 07. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Bohuslava

 Neziskový pašerácký byznys jede dál
Počet návštěv: 869

Neziskový pašerácký byznys jede dál

Lubomír Vylíčil Článek od Lubomír Vylíčil

Sledováním našich veřejnoprávních medií byste mohli snadno sklouznout k názoru, že všichni Evropané žijí pouze pandemií. Že se všude řeší jen karanténa, nedostatek ochranných prostředků, krachy živnostníků a bádá se o hloubce krize, která přijde. Ale není tomu tak.

Včera jsme si například ukázali, že Evropská komise stále, i když jaksi ve stínu, „maká” na naší krásné, bezuhlíkové budoucnosti. Dnes se můžeme podívat na jiné, obětavé Evropany, kteří i v této složité době udržují migrační byznys v chodu. Na německou neziskovku Sea-Eye, provozující „záchranné” plavidlo Alan Kurdi.

Jejich skromná, tichá, po slávě a pozornosti medií nebažící (pašerácká) aktivita vyplula na povrch jen díky krátké diplomatické roztržce mezi Maltou a Německem . „Italská a maltská vláda sdělila německému ministerstvu zahraničí, že nebude souhlasit s vyloděním migrantů zachráněných německou záchrannou charitou Sea-Eye z důvodu vývoje situace způsobené pandemií coronavirus.”

Jde tu o zhruba 150 členů živého kontrabandu, který loď nabrala v minulých dnech u Libyjského pobřeží. Probíhalo to prý dramaticky. „Záchranáři” si stěžují, že během záchrany 68 lidí z chatrného dřevěného člunu (první várka) je ohrožovala loď Libyjské pohraniční stráže. Která se prý během kontaktu s „uprchlickou” bárkou přiřítila a spustila varovnou palbu. Vyděšení migranti vzápětí naskákali do moře a „záchranná” loď je pak musela lovit prostřednictvím speciálně vyvinutého vybavení, zvaného CentiFloat. Což je, pro zajímavost, jakýsi cca 16 metrů dlouhý nafukovací válec s úchyty pro 50 osob. (stránky výrobce). Asi nic levného, ale když se zachraňují životy, tak se holt na nějakou tu pětku nekouká…

Přeložme si tuto vyprávěnku německé NGO do hovorové češtiny. Pašeráci měli rande s komplici z Afriky na smluveném místě. Libyjští pohraničníci to sice zjistili, ale o chlup nestihli. Překládka už byla v běhu, a tak jediné, čeho varovnou střelbou dosáhli, byla mírná dezorganizace jindy hladkého přestupu z lodi na loď. Pohraničníci pak vcelku rozumně vyhodnotili, že riskovat konflikt s mocným Německem, vlajkovým státem lodi, je zbytečné a kontraproduktivní, a nad pár kousky tohoto kontrabandu mávli velkoryse rukou. Příště si přispíší…

„Záchranáře” z Alan Kurdi to ale nijak nezastrašilo. O pár dnů později „zachránili” další partu a teď s celkem 150 lidmi nejasného původu míří do Evropy. Když zjistili, že to v Itálii ani na Maltě nepůjde (koronavirus je neprůstřelná záminka), obrátili se přímo na Německé ministerstvo zahraničí. A to vcelku drzým, až bohorovným vyjádřením šéfa neziskovky Sea-Eye, V. Gordena Islera:

“Každý lidský život je cenný. Jsme si jisti, že německý federální ministr zahraničí uspěje v převzetí další odpovědnosti za 150 lidí. Koneckonců, Německo je náš vlajkový stát. V posledních několika dnech spolková vláda s obrovským úsilím úspěšně repatriovala 200 000 svých vlastních občanů ze zahraničí. Musí být proto představitelné a lidsky možné poslat letadlo pro 150 osob hledajících bezpečí do jižní Evropy, aby je bylo možné okamžitě evakuovat. V Německu existuje koalice tzv. bezpečných přístavů, přibližně 150 měst, která prohlásila, že jsou připravena přijímat lidi na cestách..”

Možná s tím ale bude mít trošku problém. Německá vláda totiž, prostřednictvím Spolkového ministerstva vnitra, již před časem požádala Sea-Eye (a další skupiny), aby během koronavirové krize neuskutečňovali žádné „záchranné operace” . Jiná „záchranná” plavidla, například Ocean Viking, provozovaný nevládní organizací SOS Mediterranee, stejně jako španělský Open Arms, poslechla a zůstala v přístavu. Jen Alan Kurdi drze prohlásil, že už „byl na cestě”… 

Ale ponechejme Baerbela Beuseho, současného německého kapitána Alana Kurdiho, jeho starostem. A užívejme si radost z příslušnosti k Evropské unii. Kde se tolik nenápadných, bezejmenných hrdinů stará o naši budoucnost. Bezuhlíkovou a multikulturní….

Lubomír Vylíčil
Farmaceut, ročník 1959, nekonvenčně uvažující amatérský pilot a přírodozpytec se silným vztahem k tradici. Miluje přírodu, létání, turistické i akrobatické; na úrovni zapáleného amatéra se věnuje terénní ornitologii a paleontologii na střední Moravě. Zajímá se o historii i současné dění. Patriot s pozitivním vztah ke katolicismu. Pocity, které mu už léta způsobuje politická scéna u nás i ve světě ho vedou k tomu, že občas něco napíše.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

08.04.2020 19:46

Dokud se nezačnou likvidovat lodě a v případě úpotřeby i pašeráci,tak se může dít cokoliv a pašování nepřestane.Proto je potřeba promořování,aby po mrtvých bylo dost místa pro líné a hloupé negry z Afriky.Nakonec proč ne,když si to občané nechají líbit.


 
Putin a náš svět…

Putin a náš svět…

Zatímco USA den po dni prohlubují svůj rozval, zatímco EU, kromě sankcí proti Rusku nezvládla ve své "vyspělé" západní části koronavirus a lidé umírali po desetitisících, Rusko ukázalo světu jak je semknuté, jak si drží tolik potřebné tradiční hodnoty.

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté

Nechci zpoplatnit Sněžku. Bude to pro bohaté

Cestou z Velehradu hlásili v rádiu, že se uvažuje zavést poplatek za to, že půjdete v Krkonoších na Sněžku. Ač obyvatel obce (Pec pod Sněžkou), chodím nahoru jen tak 2x za rok. Při Svatovavřinecké pouti 10. srpna jdeme většinou celá rodina a pak obvykle ještě jednou nějací známí, co na Sněžce ještě nebyli, nebo tak něco. Takže by mne to finančně nezruinovalo. Ale věc má širší rozměr než peněžní.

Poslední domácí zprávy