• Pondělí, 13. červenec 2020
  • Svátek má Rukojmí Markéta

Čínská autorita roste a americká padá!
Počet návštěv: 631

Čínská autorita roste a americká padá!

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Americká média soustavně prohlašovala, že pandemie koronaviru „otevřela oči světu ohledně skutečné povahy čínského režimu“.

Statistiky však ukazují, že Evropané se nyní mnohem méně znepokojují pekingskou politikou, ale více ohledně chování USA v době krize. A to by mělo Washingtonu přimět k zamýšlení, protože Amerika, která se snaží aktivně postavit každého proti Číně, riskuje, že nakonec ztratí i Evropu, varuje Foreign Policy.

Během karantény americká média mnohokrát zdůrazňovala, že pandemie koronaviru „otevřela oči světa ohledně skutečné povahy čínského režimu“, píše Foreign Policy. Statistiky však ukazují, že v Evropě se politici a obyčejní občané mnohem více znepokojuje ne chováním Číny, ale reakcí USA na mezinárodní krizi vyvolanou vypuknutím koronaviru. A to by mělo donutit vážně zamyslet všechny lidi ve Washingtonu, kteří věří, že Spojené státy budou brzy schopny vytvořit a vést „frontu proti Číně“ v nové studené válce, zdůrazňuje článek, protože současná realita ukazuje, že zatímco Amerika pravděpodobně prohrává a ztrácí Evropu.
 
V pondělí byly zveřejněny výsledky studie provedené nadací Kerber Foundation a ukazují, že názory Němců na to, kdo je nejdůležitějším partnerem, Washington nebo Peking, byly rozděleny téměř stejně: 37% respondentů se rozhodlo pro Spojené státy a 36% - ve prospěch Číny. Tyto údaje jsou pozoruhodné a naznačují významný posun ve srovnání s výsledky předchozího průzkumu v září 2019, zdůrazňuje článek. Spojené státy tehdy měly nad Čínou působivou převahu 26% hlasů.
 
To samozřejmě vůbec neznamená, že jsou Němci připraveni s Pekingem se vším souhlasit, vysvětluje autor. Například 71% Němců se domnívá, že otevřenější chování čínského vedení mohlo omezit dopad koronaviru nebo dokonce zastavit šíření pandemie. Pouze 6% respondentů však uvedlo, že se jejich názor na Čínu v pozadí krize zhoršil - zatímco 73% respondentů uvedlo, že jde o Spojené státy. A to by mělo sloužit jako varování Washingtonu, poznamenává Foreign Policy.
 
Faktem je, že mnoho Evropanů hodnotí Spojené státy podle „vyššího standardu“ než komunistická Čína, takže je snazší je zklamat, pokud jde o selhání Washingtonu, uvádí článek. Celkový německý názor na Spojené státy je navíc jedním z nejvíce negativních v celé Evropě. Tak tomu bylo nejen od příchodu Donalda Trumpa v Bílém domě, ale také pod vedením George W. Bushe. Pozitivní změny byly pozorovány pouze za vlády Baracka Obamy.
 
„Německý názor na Spojené státy byl ve „volném pádu“ ještě před krizí vyvolanou koronavirem. Pochybnosti o činech Trumpovy administrativy v souvislosti s pandemií koronaviru, jakož i údajný nedostatek globálního vůdcovství Spojených států zjevně prohloubily odcizení,“ uvedla Nora Mullerová, výkonná ředitelka Nadace Kerber, v rozhovoru s dopisovatelem Foreign Policy. Na druhou stranu by němečtí politici měli brát v úvahu širší souvislosti při vyvážení vztahů s Washingtonem a Pekingem. Svět se však mění a je zcela možné, že jsme svědky vzniku nové „asijské“ éry, uvádí článek.
 
Politici v Německu a dalších evropských zemích také vidí „posun v geopolitických liniích“ a přehodnocují své výpočty, píše Foreign Policy: „Vidí Čínskou komunistickou stranu, která v prvních týdnech skrývala údaje o viru a poté, co se tento virus rozšířil po celém světě svět, použila agresivní kampaň propagandy a dezinformací a pokusila se změnit příběh ve svůj prospěch. Vidí také, jak Čínská komunistická strana úspěšně omezila šíření koronaviru doma - ačkoli taktiky použité pro tento účel nejsou pro liberální demokracie přijatelné.“
 
Díky tomu se zdá, že se čínská ekonomika zotavuje mnohem rychleji, vysvětluje autor. Současně, když se Evropané dívají na Spojené státy, vidí „chaos“,  zdůrazňuje autor: „V této zemi, kde zemřelo více než 91 tisíc Američanů v důsledku pandemie koronaviru, politici nejsou schopni zrušit své rozpory a jednat společně. Vidí administrativu, která se vyhýbá kontaktům s vědou a spolupráci v době, kdy je to zvláště potřeba. A vidí, že prezident, který vypadá, že je připraven aplikovat „taktiku spálené země“ s ohledem na vztahy mezi USA a Čínou, je-li to nutné, aby zachránil své oslabující šance na znovuzvolení.“

Možná bude práce se Spojenými státy po Trumpově odchodu snazší. Je však důležité, aby byl Trump v Evropě vnímán nikoli jako důvod k narušení normálního fungování amerického systému, ale jako příznak tohoto procesu nebo jeho katalyzátorem. A i když zaujme místo Joe Biden, ochromující mezistranická roztržka nikam nezmizí. Totéž lze říci o ekonomických škodách způsobených krizí, na kterou se Američané po desetiletích stále méně schopných vlád zdají být zcela nepřipraveni, konstatuje Foreign Policy.
 
Nedostatečná reakce Spojených států na koronavirus takové pochybnosti v Německu a dalších evropských zemích pouze prohloubila. Podle průzkumu provedeného British Policy Foreign Group se pouze 28% Britů domnívá, že se Spojené státy ve světě chovají „odpovědně“. To je o 13% méně, než tomu bylo na začátku tohoto roku. Kromě toho konzervativní voliči, kteří dříve prokazovali velmi vysokou úroveň důvěry ve Spojené státy, ukázali nejvýznamnější ukazatele ztráty důvěry, uvádí článek.
 
V nedávné studii Ifop ve Francii byli Francouzi dotázáni, která země je v nejlepším postavení pro vyřešení hlavních problémů nadcházejících desetiletí. Spojené státy si vybraly pouze 3% respondentů, poznamenává autor. Průzkum provedený v Itálii výzkumným ústavem SWG také ukázal, že asi 36% Italů se domnívá, že by se jejich země měla zaměřit na vztahy s Čínou. Zatímco si Spojené státy vybralo 30% respondentů, poukazuje Foreign Policy.

To neznamená, že Evropa chce ve vztazích se Spojenými státy a Čínou udržovat „stejnou vzdálenost“, vysvětluje autor článku. Pekingské politiky vedené Si Ťin-pchingem, které znamenají „větší vládní kontrolu, větší dohled a zastrašování za jejich hranicemi“, také vyvolávají obavy Evropanů. 
To však také neznamená, že Evropa nebude nadále postupovat opatrně, bude-li nutné se postavit na stranu Washingtonu a postavit se proti Pekingu. Foreign Policy zdůrazňuje: „Souhlasíte, že budete klást odpor školnímu chuligánovi se starým přítelem, pokud je tento přítel nespolehlivý? Ale co když vás tento přítel začne šikanovat, jak to udělali USA s Evropou v otázce vytváření sítí 5G? Nyní se zdá, že Washington dělá totéž vůči Spojenému království a trvá na tom, že si musí vybrat mezi obchodní dohodou s Washingtonem a Pekingem.“

S největší pravděpodobností málokdo bude chtít jít proti „školnímu chuligánovi“ s takovým pochybným přítelem. Evropa se místo toho snaží pojistit sama sebe. V současné době jedná s Pekingem, aby podepsala komplexní investiční dohodu a společné kroky v boji proti změně klimatu. Uzavření těchto transakcí bude samozřejmě vyžadovat značné množství času. „Pokud však budou uzavřeny a během prezidentských závodů ve Spojených státech, tak to bude další signál, že Amerika ztrácí Evropu a ustupuje svému hlavnímu soupeři v oblasti zahraniční politiky - Číně," varuje Foreign Policy.

zdroj: prvnizpravy.cz

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

25.05.2020 19:10

Článek je mírně tendenční.Nespokojenost západní Evropy s kroky USA je způsobena právě nižším zapojením USA do záležitostí Evropy.Proto je vyšší procento tamních občanů,kteří se odvrátili od USA.Nedostávají tolik,kolik by chtěli,protože jejich politici svádějí svou neschopnost na aktivity USA.U nás se to tolik nemění,protože jsme na USA nebyli tak závislí,jako západní Evropa.Pokud nebudou jiní kandidáti na prezidentský úřad,než jsou Trump a Biden,nelze očekávat změnu americké politiky.Proto to vypadá,že jsou USA na ústupu ze své slávy.Jsou pořád nejprvnější mocností světa a to je nemám rád kvůli primitivním způsobům,jakými prezentuje administrativa USA svou politiku.


 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

25.05.2020 07:50

Snad se oblíbenost Ameriky, po zvolení hochštaplera Bidena zvedne. Tomu se podařilo nevídané. Do nedávna jsem si myslel, že majstrštyk Míry Kalousků nikdo nepřekoná. Připomenu, že Mírovi se podařilo prodat kasárna v centru Prahy tak dobře, že stát (my) nedostal ani korunu a ještě přátelům našeho Míry, zaplatil rekonstrukci. Grázl Biden Mírka trumfnul. Za penízky MMF, né za svoje, ale za peníze této "ctihodné" instituce, nechal vyhodit ministra spravedlnosti Ukrajiny, který se chystal vyšetřovat podvody této povedené rodinky. Holt vyšší level. A tenhle lump kandiduje na amerického presidenta. To je panečku síla.


 
Podporujeme Viktora Orbána v kritice Evropské unie

Podporujeme Viktora Orbána v kritice Evropské unie

V poslední době sílí v řadě unijních zemí kritika Evropské unie převážně proto, jak přistoupila k řešení koronavirové pandemie, když tento problém z počátku vůbec neřešila, ba naopak kritizovala některé země za uzavření svých hranic.

 

 Smrt francouzského řidiče autobusu způsobili čtyři černoši, mluvit se o tom nesmí

Smrt francouzského řidiče autobusu způsobili čtyři černoši, mluvit se o tom nesmí

Poslední dny vzbuzují velké emoce zprávy o francouzském řidiči autobusu Philippe Monguillota, kterého k smrti ubili jacísi čtyři týpci. O původu, barvě kůže, jménech a tak dále dotyčných srabů se média úmyslně nezmiňují, natož aby zveřejnila fotku. Díky tomu naprostá většina normálně uvažujících má jasno, co asi tak byli ti hajzlíci zač. Pochopitelně se nemýlíme.

Demonstranti Black Lives Matters nějak zapomněli, kdo zrušil otroctví!

Demonstranti Black Lives Matters nějak zapomněli, kdo zrušil otroctví!

V posledních týdnech je evropsko-americká civilizace sužována demonstracemi proti údajnému rasismu, kdy radikální levicoví a protikřesťanští aktivisté prohlašují, že jsou mluvčími hnutí. Jejich výroky jsou často plné proti-bílého rasismu, nebo se otevřeně proměňují v útok na tradiční hodnoty evropsko-americké civilizace, jako je křesťanství.

Poslední domácí zprávy

Na levácích záleží

Na levácích záleží

Narodil jsem se jako levák. Nemohu za to. A přitom jsem za to celý život trestán. Zažívám diskriminaci na každém kroku. Jako všichni leváci....