• Neděle, 09. srpen 2020
  • Svátek má Rukojmí Roman

Turecký prezident Erdogan začíná propadat panice
Počet návštěv: 2036

Turecký prezident Erdogan začíná propadat panice

Aleš Merta Článek od Aleš Merta

Turecký prezident v dnešním televizním projevu pohrozil Evropě, že pokud se evropským politikům nepodaří zastavit ofenzivu syrské armády, tak Turecko může otevřít své hranice pro vstup běženců do Evropy.

Tato hrozba je sice poněkud úsměvná, protože turecké hranice jsou již nyní průchodné jak cedník, ale v některých evropských zemích toto oznámení jistě vyvolá značné znepokojení. Oficiálním důvodem tureckého tlaku je obava Turecka z přílivu další uprchlické vlny ze Sýrie a obava o osud civilistů v téměř obklíčeném Allepu. Toto je však jen jedna strana mince. Hlavním důvodem tlaku na zastavení ofenzívy syrských vládních vojsk podporovaných Iránem a Ruskem je obava o ztrátu mocenských pozic v regionu, na jejíž získání Erdoganův režim vynaložil milióny dolarů. To, že turecké plány na ovládnutí regionu jdou takříkajíc do kytek, je z posledního vývoje na syrském bojišti zcela zřejmé. Aleppo je téměř obklíčené, jednotky syrské armády se přiblížili na vzdálenost 25 kilometrů od tureckých hranic a ještě ke všemu se do bojů proti tzv. umírněné opozici, podporované Tureckem, zapojují i Kurdové, kteří jsou pro Turky úhlavními nepřáteli. Agentury včera vydaly zprávu, že Kurdové dobyli bývalou leteckou základnu Minnah, kterou doposud držela v rukou Fronta an-Nusrá. Kurdové v poslední době navázali úzkou spolupráci s Ruskem a to nejen na syrském bojišti, ale i na diplomatické scéně. Rusko se zasazovalo o účast Kurdů na mírových rozhovorech v Ženevě, což Ankara striktně odmítala. Vrcholem sblížení je pak otevření zastupitelského úřadů Kurdů v Moskvě, kterou řídí příslušníci syrské Strany demokratické unie (PYD).

article_photo

Turecké snahy politicky zastavit ofenzivu vládních vojsk zatím zkrachovaly, protože je jasně nepodpořily Spojené státy. USA se nemíní vzdát podpory syrských kurdských milic YPG, které jsou ozbrojenou složkou strany PYD. Tyto milice jsou jedinou reálnou pozemní silou, která bojuje s Islámským státem, a pro Spojené státy jsou tedy nepostradatelným spojencem. Spojené státy se také nemíní nechat zatáhnout do přímé konfrontace s Ruskem, do které je Turecko tlačí. Roli západního jestřába v boji proti režimu v Damašku hrála doposud Francie, ale jak je zřejmé z rezignace francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse tak i tam už pochopili, že pád Asada se konat nebude. Zoufalství Turecka dostoupilo tak daleko, že podle některých indicií[1] Erdoganův režim, za pomocí Saudské Arábie a některých států Perského zálivu, plánoval přímou intervenci do Sýrie[2]. Je však pravděpodobné, že pokud plán nepodpoří USA, což se zdá z výše uvedeného jako málo pravděpodobné, tak se Turci k akci neodhodlají. Turecko bude nadále silným regionálním hráčem a jeho hlas při řešení syrského konfliktu bude jistě slyšet i nadále. Jeho prohra je však zcela jasná a jeho pozice je zřetelně oslabena. Nic na tom nezmění ani výhružky Evropě a pan Erdogan by si měl uvědomit, že nejen Evropa potřebuje Turecko, ale že i Turecko potřebuje Evropu.

 

[1] Mezi tyto indicie patří prohlášení Saudské Arábie a některých států zálivu, že jsou ochotny do Sýrie vyslat pozemní síly. Tvrzení Ruska, že Turecko na své jižní hranici soustřeďuje své vojenské síly. Nepovolení kontrolního přeletu ruského letadla nad Tureckem v rámci smlouvy Otevřené nebe.

[2] Více na: http://alesmerta.blog.idnes.cz/c/494176/bude-turecko-a-saudska-arabie-vojensky-intervenovat-v-syrii.html

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Svědci covidovi a šíření strachu

Svědci covidovi a šíření strachu

Proč státy považují roušky za nástroj ochrany? Chtějí ukázat, že dělají aspoň něco. Mnoho „epidemiologů“ podporuje nošení roušek, protože to udržuje lidi ve strachu a v pocitu, že se musí něco dělat a tím zůstává zachován jejich status „zachránců“.

Martina Navrátilová čelí mediální kampani ze nesouhlas se začleňováním transsexuálů do sportu

Martina Navrátilová čelí mediální kampani ze nesouhlas se začleňováním transsexuálů do sportu

Známá tenistka Martina Navrátilová čelí mediální kampani kvůli tomu, že podepsala dopis, ve kterém více než 300 sportovkyň vyjádřilo nesouhlas se začleňováním transsexuálů do sportu. Ten následně atletky poslaly Radě guvernérů National College Athletic Association. Přitom tento požadavek je naprosto racionální, neboť muži, kteří se nechají přeměnit na „ženu“, porážejí své ženské soupeřky, protože fyzická kondice a větší síla jim zůstala. Podobně se před časem vyjádřila i spisovatelka Jane Rowlingová. Ta upozornila na muže, kteří se deklarují jako ženy, ale na dámských záchodech mohou znásilnit ženy.

Poslední domácí zprávy

Agrese mocných

Agrese mocných

Srpnové události 1968 už mizí v historii. Před 52lety „soudruzi v SSSR“ udělali chybu, místo dialogu vsadili na agresi. Využili situace, v té...