• Sobota, 19. září 2020
  • Svátek má Rukojmí Zita

Rusko a Čína uštědřily další ránu dolaru!
Počet návštěv: 694

Rusko a Čína uštědřily další ránu dolaru!

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

V prvním čtvrtletí roku 2020 klesl podíl dolarových transakcí v obchodních vztazích mezi Ruskem a Čínou na 46%, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Důvodem je zejména pokračující obchodní válka mezi Pekingem a Washingtonem, ale také důsledná dedolarizační politika Moskvy. Odborníci se domnívají, že éra dolaru se chýlí ke konci.

Čína a Rusko uštědily další ránu americké měně, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten. V prvním čtvrtletí roku 2020 klesl podíl dolarových transakcí v obchodních vztazích mezi oběma zeměmi pod 50% a dosáhl 46%. Zbývajících 54% představuje jüan (17%), euro (30%) a rubl (7%).

Pokles role americké měny je způsoben zejména pokračující obchodní válkou mezi Pekingem a Washingtonem, vysvětluje autor článku. Letos se vztahy mezi oběma zeměmi ještě zhoršily poté, co američtí politici obvinili Číňany, že v počáteční fázi svého vývoje skrývali epidemii.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na začátku letošního roku uvedl, že Moskva bude pokračovat v politice „dedolarizace“. Tento krok je „objektivní reakcí na nepředvídatelnost americké hospodářské politiky a na očividné zneužití Washingtonem postavení dolaru jako světové rezervní měny,“ uvedl šéf ministerstva zahraničí.

Odmítnutí dolaru se projevuje také v ruských obchodních vztazích s jinými státy, zejména s evropskými státy, pokračuje publikace. Od roku 2016 obchoduje Moskva s členskými státy EU hlavně v eurech. Podíl takových operací je v současné době 46%.

Americký ekonom z Yale University Stephen Roach věří, že éra dolaru jako hlavní rezervní měny končí. Téměř 60 let se občané USA těšili z „nepřiměřené životní úrovně“ na úkor zbytku světa. V současné krizi však státy, které si dříve pouze stěžovaly, již nejsou připraveny to tolerovat.

zdroj: prvnizpravy.cz

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

04.08.2020 19:57

Závislost na dolaru způsobila ekonomické problémy celému světu,tedy i těm USA,které ho zneužívaly ve svůj prospěch.Američané ve své povýšenosti neodhadli správně následky pro sebe samé.


 
          Když já vám kecám, jak někteří rádi říkají, tak zde máte vyjádření ke Covidu od dvou špičkových lékařů a ne nějakých upocených úředníků od stolu.

Když já vám kecám, jak někteří rádi říkají, tak zde máte vyjádření ke Covidu od dvou špičkových lékařů a ne nějakých upocených úředníků od stolu.

Elitní lékaři Pavel Pafko (80) a Jan Pirk (72). 


"Proč někdo například neřekne, že jsme otestovali pozitivně 1100 lidí, z nichž jen dva, tři nebo pět museli vyhledat nemocniční ošetření? Proč někdo neřekne, že u většiny lidí je to úplně bezpříznakové? Je to přesně tak, jak jsem říkal," konstatuje profesor Jan Pirk, přednosta kardiocentra IKEMu. "O opatřeních rozhodují doktoři, kteří „v životě neviděli pacienta. To jsou lékaři z laboratoří, lékaři z výzkumů, lékaři z hygienických stanic."

CO2 – démon nebo spasitel?

CO2 – démon nebo spasitel?

O kysličníku uhličitém toho bylo napsáno tolik, že to nikdo nespočítá. Svým způsobem se stal fenoménem a ikonou naší doby. Nebylo tomu tak ale vždy. CO2 se stal jedním z témat, kterým nás korporátně-oligarchický světový systém začal krmit v rámci odvádění pozornosti od reálného stavu světa, někdy na počátku 90. let minulého století. Předtím to byla lidská práva, dnes je to LGBT, povinné očkování proti koronaviru a řada dalších témat. CO2 však zůstává – New Green Deal je toho důkazem. Plně to zapadá do konceptu politizace jakéhokoliv tématu – vědy nevyjímaje – pokud se to světovým elitám hodí jako prostředek pro dosažení jejich cílů.

 

Poslední domácí zprávy

Otevřený dopis

Otevřený dopis

Praha dne 13. 9. 2020 Č.j. 24/2020/9

Vážený pane premiére, vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny, vážený pane předsedo Senátu,...