• Sobota, 19. září 2020
  • Svátek má Rukojmí Zita

Oběti islámského fanatismu
Počet návštěv: 693

Oběti islámského fanatismu

Ivan David Článek od Ivan David

Celý svět je nyní otřesen tragédií v Bejrútu, kde při nejméně dvou obrovských explozích zahynulo podle posledních údajů už nejméně sto lidí a tisíce jsou zraněné. Podle libanonské agentury Al-Masdar oficiální orgány pracují s několika vyšetřovacími verzemi. Jednou z nich je, že do skladu hnojiv nastražili bombu teroristé z šíitského hnutí Hizballáh, které je napojené na režim ajatolláhů vládnoucích v Íránu. Tedy v zemi, která je momentálně spojencem Turecka v rozehrané válce o Libyi a střetu o středomořská naleziště ropy a plynu.

V těchto dnech je ale šesté výročí další strašné tragédie, která je už velmi málo zmiňovaná, neboť svět o ní nechce slyšet. Dne 3. srpna 2014 přepadli stoupenci tzv. „Islámského státu“ (ISIL) oblast Shengal, někdy také zvanou Sinjar či Sindžár v severozápadním Iráku, kde sídlily stovky tisíc Jezídů. Už mnohokrát v minulosti byli Jezídi, tento prastarý národ, který se většinou řadí ke stejnému původu jako Kurdové, vystaveni brutálnímu násilí a pronásledování, zejména ze strany sunnitských muslimů, kteří v jejich prastarém náboženství vidí uctívání Satana.

14. srpna 2007 teroristé al-Káidy provedli útok na město Shengal/Sinjar, při němž zahynulo téměř 800 lidí. Ničivá síla nesnášenlivého náboženského fanatismu byla strašná. V srpnu 2014 uprchly stovky tisíc Jezídů před náporem islamistických hord. Ne každý se dokázal zachránit. Ve vesnici Kodschu, severně od hory, která dala regionu název, teroristé zmasakrovali 600 mužů a chlapců a unesli 1000 žen a dětí. Celkově znamenala genocida Jezídů tisíce mrtvých a tisíce unesených žen a dětí, z nichž nejméně 3000 jsou stále pohřešovány.

Na hoře Shengal, na které se zachránily desítky tisíc, žíznily děti v náručí svých matek. Obětí žízně a hladu bylo mnoho. Vojenské jednotky Kurdistánské strany práce (PKK), kurdských Lidových obranných a ženských jednotek (YPG a YPJ) později dokázaly vybojovat koridor, přes který se lidé mohli zachránit do Sýrie, konkrétně do Západního Kurdistánu/Rojavy. Odtud přešli do kurdské autonomní oblasti v Iráku, tj. do Jižního Kurdistánu. Dnes zde stále žijí stovky tisíc lidí, šest let po genocidě, většinou v táborech pro tzv. vnitřně vysídlené osoby.

To jsou ti uprchlíci, které svět nevidí. Matky, jejichž malé holčičky jim byly vytrženy z náručí žoldáky ISIL, aby se staly sexuálními otrokyněmi či obětmi nucených sňatků. Živé vzpomínky na povražděné muže, syny a bratry. Lidé, kteří přežili, už se ze svých utrpení nikdy docela nevzpamatují. Jejich duše jsou hluboce zraněny. Ženy a dívky, které se dostaly ze zajetí ISIL, si nesou hluboké šrámy.

Hromadné hroby. Mrtví. Zničené vesnice a města. Město Sinjar, největší město provincie Ninive, kde Jezídi žili, je dodnes neobyvatelné, v troskách a zaminované. Nejhorší je, že většina pachatelů, kteří to způsobili, nikdy nebude odsouzena, přestože tzv. Islámský stát již územně neexistuje. Jen zlomky pachatelů se dostaly před soudy v Evropě, přestože mezi pachateli byli i Evropané, kteří se k ISIL přidali a mnohdy už jsou dnes zpět ve svých zemích. Ti, o kterých se ví, jsou „monitorováni“ a vyšetřováni. O většině z nich se ale neví a navíc – mrtví svědci svědčit nemohou.

Žádný mezinárodní soud se neujal žaloby pro genocidu a zřejmě ani neujme. Mohly by možná vylézt na světlo světa „nepříjemné“ okolnosti. Například podpora Turecka, člena NATO, tzv. Islámskému státu. Obchodování s ropou, logistická podpora, dodávky zbraní, léčení zraněných militantů ISIL v tureckých nemocnicích. Mnoho pachatelů genocidy Jezídů z roku 2014 dnes slouží v džihádistických jednotkách, které podporují tureckou armádu v Sýrii a Libyi. Turecko dnes oblast Shengal bombarduje pod záminkou, že jsou tam bojovníci PKK.

Kdo si pamatuje oběti, musí pomoci živým. V Shengalu fanatici z celého světa vraždili, znásilňovali a zotročovali. Je povinností mezinárodního společenství postavit pachatele před soud, podporovat obnovu v Shengalu a umožnit Jezídům mít budoucnost. Vše ostatní je naprosté selhání civilizace.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

07.08.2020 20:05

Ve sdělovacích prostředcích Západu jsou lidé, kteří mají za úkol umlčet svědomí. O šikanování, pronásledování a smrti tisíců nevinných se nesmíme dozvědět, protože si to ti, kteří se považují za vládce světa, nepřejí. Sdělovací prostředky nás tedy manévrují k tomu, abychom ani nemohli (alespoň myšlenkou, modlitbou) být při obětech bestiálních přepadů a usmrcování, znásilňování ani mučení lidských bytostí, co se jaksi nehodí do světa těch, jimž jejich existence překáží. A tak ten, kdo nemlčí je ostrakizován, v podstatě vyloučen ze všech veřejných debat. Hledá se na něho kompro a bývá často označen za rasistu, rozvraceče naší společnosti a nezřídka je i policejně sledován, aby šířením pravdy "neškodil" obelhaným ubožákům, kteří díky mlčení novinářských jehňátek o tisících lidských tragédiích nemají ani tušení. V tomto stavu je třeba udržovat společnost! Lidé nesmí nic o zvěrstvech vědět. Je přesně okopírovaná propaganda Hitlerovy "Třetí říše". Obelhaní Němci také nic netušili o továrnách na smrt, kde jedinou náplní práce bylo masové vyvražďování Židů. Takže podobnost čistě náhodná. ...Právě na tomto příkladu lze demonstrovat stav společnosti, v níž žijeme. "Obranný" pakt NATO operuje tisíce kilometrů od svých teritoriálních hranic. Všichni, kdo se ve svých zemích agresi brání, jsou označeni za teroristy. Zde nesouhlasím s naším panem prezidentem Zemanem, který tvrdí, že rozhodnými vojenskými operacemi chráníme i naši vlast před terorismem. Myslím si, že je tomu naopak. Teroristi si pro svůj odboj vyberou i naši zemi. Terorismus, jako takový, si zjednodušujeme na ty, kteří jsou v zemích připraveni ke stálému boji a teroristickým útokům proti náhodným civilistům, co se nacházejí v místě činu. Zapomínáme na naše kobercové nálety vůči zemím, odkud k nám poté přicházejí mstitelé. Takže morální právo není tak zcela na naší straně. A právě proto přichází řízená propaganda, která má za úkol zamlčet podíl viny NATO na současné situaci s mezinárodním terorismem. Jejím přispěním nám připadá, že všechna zvěrstva páchají jenom ti, co k nám přišli a jako primitiové napadají náhodné občany v našich městech. Otázka zní: Kdo si začal...? Jsou to opravdu ti, co jsou dnes v našich zemích pro nás hrozbou...? Jistě jsme si vědomi, komu patří konečné vítězství. Dějinná spravedlost funguje tak, že vítězi se stávají napadení. Těm se nakonec podaří zničit agresora. Je to pro nás dobrá, či špatná zpráva...? .....Mějte se hezky. .....PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

07.08.2020 20:00

Snaha vzbudit lítost by tu byla,ale je třeba se obrátit jinam.Někdo jiný tu špinavou válku financoval a rozpoutával.Tím někdo je náš "spojenec nejvěrnější",dnes místo SSSR se jmenuje USA!Komu překážel Asád?USA!A dnes se tváří svatouškovsky ve stylu já nic,já muzikant.To kapelník!


 
Karel Čapek o chřipce

Karel Čapek o chřipce

Článek Karla Čapka o chřipce, která je všude kolem nás, vyšel v Lidových novinách 29. ledna 1931. Vzhledem k jeho univerzální platnosti a současnému boji s koronavirem,

          Když já vám kecám, jak někteří rádi říkají, tak zde máte vyjádření ke Covidu od dvou špičkových lékařů a ne nějakých upocených úředníků od stolu.

Když já vám kecám, jak někteří rádi říkají, tak zde máte vyjádření ke Covidu od dvou špičkových lékařů a ne nějakých upocených úředníků od stolu.

Elitní lékaři Pavel Pafko (80) a Jan Pirk (72). 


"Proč někdo například neřekne, že jsme otestovali pozitivně 1100 lidí, z nichž jen dva, tři nebo pět museli vyhledat nemocniční ošetření? Proč někdo neřekne, že u většiny lidí je to úplně bezpříznakové? Je to přesně tak, jak jsem říkal," konstatuje profesor Jan Pirk, přednosta kardiocentra IKEMu. "O opatřeních rozhodují doktoři, kteří „v životě neviděli pacienta. To jsou lékaři z laboratoří, lékaři z výzkumů, lékaři z hygienických stanic."

CO2 – démon nebo spasitel?

CO2 – démon nebo spasitel?

O kysličníku uhličitém toho bylo napsáno tolik, že to nikdo nespočítá. Svým způsobem se stal fenoménem a ikonou naší doby. Nebylo tomu tak ale vždy. CO2 se stal jedním z témat, kterým nás korporátně-oligarchický světový systém začal krmit v rámci odvádění pozornosti od reálného stavu světa, někdy na počátku 90. let minulého století. Předtím to byla lidská práva, dnes je to LGBT, povinné očkování proti koronaviru a řada dalších témat. CO2 však zůstává – New Green Deal je toho důkazem. Plně to zapadá do konceptu politizace jakéhokoliv tématu – vědy nevyjímaje – pokud se to světovým elitám hodí jako prostředek pro dosažení jejich cílů.

 

Poslední domácí zprávy

Karel Čapek o chřipce

Karel Čapek o chřipce

Článek Karla Čapka o chřipce, která je všude kolem nás, vyšel v Lidových novinách 29. ledna 1931. Vzhledem k jeho univerzální platnosti a...