• Sobota, 19. září 2020
  • Svátek má Rukojmí Zita

Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…
Počet návštěv: 665

Hra s ohněm se nevyplácí, pane Lukašenko…

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Mnozí se jistě dohodneme, že barevné revoluce byly často přes čáru. Tou nejméně úspěšnou byl kyjevský euromajdan, do kterého se zapojil snad celý Západ, na čele s Barakem Obamou a Angelou Merkelovou a pochopitelně celou EU. Výsledek je dnes jasný. Na jedné straně je Ukrajina spolehlivě nenávidějící Rusko, což bylo cílem číslo 1 plánu. Ovšem zároveň je to Ukrajina zčásti se územně rozpadnuvší a ekonomicky soutěžící o členství mezi zhroucené státy světa či již tam náležící.

Zcela nesporně se cosi jako pokus o běloruský majdan odvíjí dnes i v Minsku, ale tahleta „barevka“ má více odstínů.

Především platí, že je namířena proti zřejmě znovu zvolenému prezidentovi Lukašenkovi, který ovšem je těžko hrdinou bez bázně a hany, kterého by mohli podporovatelé Putina a Ruska uznávat. Naopak. Po delší dobu se choval jako politický hoschštapler a vyděrač, který i ve svém posledním projevu před volbami nejvíce napadal Putina a Rusko a obviňoval ho z přípravy spiknutí proti jemu samému. Stejně tak vyhrožoval, že se může stát mostem k Západu. Jak známo, například neuznal referendum, kterým se obyvatelé Krymu připojili opětovně k Rusku.

Teď zase obrátil a obviňuje pro změnu Západ ze spiknutí. Dokonce komicky Česko. No mimochodem, Tomáš Petříček je samozřejmě rusofób jako udělaný, i proto nachází společnou řeč s jestřábem Pompeem. A nemusíme pochybovat, že se připojuje k těm zemím Západu, které by si přály eliminovat Rusko ze světové politiky.

Nicméně právě hochštaplerství Lukašenka člověku přirozeně brání se za něj jednoznačně postavit. I pro Rusko, by asi bylo vhodnější, aby na čele Běloruska stál někdo racionálnější, méně agresivní, který jen nevydírá.

Že ovšem Lukašenko, zdá se, bude tvrdě potlačovat protesty, je zřejmé a správné. Když Macron po několik měsíců vypouštěl co týden na Žluté vesty hordy policistů a když totéž v Katalánsku dělala „demokratická“ španělská vláda a navíc udělovala katalánským politikům drakonické tresty jen proto, že se dovolávali práva národů na sebeurčení, má stejnou logiku, že se tak a zřejmě zatím mnohem mírněji než Francouzi či Španělé chová i Lukašenko.

Přestaňme používat dvojího metru.

Čili barevka tam jakási je. Ale již zmíněný kolaps Ukrajiny zahájený tak nadšeně Západem po euromajdanu jistě pomohl Západu vystřízlivět z jeho představ, že by byl úspěšný. Jo sankce asi nastaví, liberální novináři se rozepíší. Ale stejně tak kriticky píší i ruští novináři.

Zkrátka a dobře: platí, před čím Lukašenka varoval nyní již předvídavě Putin - Hra s ohněm se nevyplácí a Lukašenko by měl zahájit mírový dialog.

A jestli Lukašenko zkrotne a pochopí, že se vlastní vinou stal jakýmsi kůlem v plotu, bude to pro klid v daném regiónu jen dobře.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

12.08.2020 19:49

Nejsem na Bílé Rusi a tedy nevím,co se tam děje.Zprávy,zprostředkované prolhanými medii,budou vždy na straně protestujících,jako na Ukrajině.Co mne zaráží,že že byla obviněna ČR ne z podněcování,ale podpory tamních protestů.Pokud tam byla zainteresovaná neziskovka Člověk v písni-pardon tísni,nelze se tomu obvinění divit.Tato neziskovka se angažovala i na Ukrajině ve prospěch kyjevské vlády.Dělá ČR ostudu všude,kam strčí čumák a ještě se tím chlubí.Než odsoudíme kteroukoliv stranu,je třeba znát skutečné události a ne popis ze strany presstitutů.A pokud si někdo představuje,že ruští novináři píší svobodně,tak se mýlí.Novinařina v původním smyslu slova už řadu let neexistuje.


 
          Když já vám kecám, jak někteří rádi říkají, tak zde máte vyjádření ke Covidu od dvou špičkových lékařů a ne nějakých upocených úředníků od stolu.

Když já vám kecám, jak někteří rádi říkají, tak zde máte vyjádření ke Covidu od dvou špičkových lékařů a ne nějakých upocených úředníků od stolu.

Elitní lékaři Pavel Pafko (80) a Jan Pirk (72). 


"Proč někdo například neřekne, že jsme otestovali pozitivně 1100 lidí, z nichž jen dva, tři nebo pět museli vyhledat nemocniční ošetření? Proč někdo neřekne, že u většiny lidí je to úplně bezpříznakové? Je to přesně tak, jak jsem říkal," konstatuje profesor Jan Pirk, přednosta kardiocentra IKEMu. "O opatřeních rozhodují doktoři, kteří „v životě neviděli pacienta. To jsou lékaři z laboratoří, lékaři z výzkumů, lékaři z hygienických stanic."

CO2 – démon nebo spasitel?

CO2 – démon nebo spasitel?

O kysličníku uhličitém toho bylo napsáno tolik, že to nikdo nespočítá. Svým způsobem se stal fenoménem a ikonou naší doby. Nebylo tomu tak ale vždy. CO2 se stal jedním z témat, kterým nás korporátně-oligarchický světový systém začal krmit v rámci odvádění pozornosti od reálného stavu světa, někdy na počátku 90. let minulého století. Předtím to byla lidská práva, dnes je to LGBT, povinné očkování proti koronaviru a řada dalších témat. CO2 však zůstává – New Green Deal je toho důkazem. Plně to zapadá do konceptu politizace jakéhokoliv tématu – vědy nevyjímaje – pokud se to světovým elitám hodí jako prostředek pro dosažení jejich cílů.

 

Poslední domácí zprávy

Otevřený dopis

Otevřený dopis

Praha dne 13. 9. 2020 Č.j. 24/2020/9

Vážený pane premiére, vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny, vážený pane předsedo Senátu,...