• Úterý, 27. říjen 2020
 • Svátek má Rukojmí Šarlota / Zoe

                   Jak Západ a EU šlapou na krk Chartě OSN?
Počet návštěv: 537

Jak Západ a EU šlapou na krk Chartě OSN?

- Lubomír Man - Článek od - Lubomír Man -

Tři hlavní závazky pro udržení světového míru vložilo padesát států zakládajících OSN (bylo mezi nimi i Československo), do Charty OSN v r. 1945.  Když si je přečtete, uznáte: Ano, kdyby se jen tyto tři zásady ve světě dodržovaly, nebylo by došlo k válce minulé a zmizelo by též nebezpečí války budoucí. 

Dnes jsou tyto závazky platné už pro 193 členských zemí OSN, ale přiznejme si, že jejich platnost je, bohužel, jen ryze formální. Západní svět, jehož jsme též členem, totiž nebere tyto závazky jaksi  v úvahu. Jistě mi v tom dáte za pravdu, když si jejich znění přečtete. Jde o tyto závazky:
-Zásada svrchované rovnosti států.
-Zákaz použití síly a hrozby silou vůči jinému státu.
-Zásada nevměšování se do vnitřních záležitostí států.
Tak co říkáte? Co z toho my, západní svět, dodržujeme? Jak šťastní bychom třeba byli, kdyby tento náš svět nějakému státu jen hrozil a nejen jej silou napadal, jak to až do vlády prezidenta Trumpa  běžně praktikoval? A kolikrát už se vměšoval do vnitřních záležitostí toho či onoho státu? Propánakrále, vždyť tohle vměšování je dnes jeho denní chléb, celá jeho zahraniční politika není doslova ničím jiným, než vměšováním se do vnitřních záležitostí jiných států. Cožpak nebylo vměšováním se do záležitostí jiného státu, když USA pod hlavičkou „Na pomoc ukrajinské demokracii“ strčily do ukrajinského Majdanu pět miliard dolarů? Nebo když na Majdan s nůšemi buchet docházela sama náměstkyně amerického ministra financí Victoria Nulandová, ze kterých protestanty za protesty odměňovala? Nebo když na Majdan jezdili štvát proti Janukovyčově vládě naši Schwarzenberg, Kocáb a další? Nebo když nás americký zahraniční ministr Pompeo varoval před ruskou dostavbou atomové elektrárny v Dukovanech?
A co EU? Nevměšovala se do ukrajinského puče i ona a nechystá se právě v těchto dnech vmísit se i do vntřních záležitostí Běloruska? A když tohle činí, co je pro ni asi celá OSN i s její protiválečnou Chartou? Jakou cenu má pro ni snaha udržt ve světě mír, když si takto nezdpovědně a proti znění Charty OSN počíná? Vždyť Charta OSN, kterou EU a USA jistě slovně uznávají, stanoví, že nejen tři uvedené závazky hlavní, ale též závazky další v Chartě OSN vyjmenované, mají přednost před jakýmikoli dalšimi povinnostmi, kterými jsou státy vázány na základě svých jiných mezinárodních smluv.
Nu a jak se toto asi dnes dodržuje, když se s takovým pohrdáním přehlížejí tři hlavní závazky   Charty OSN, si už už každý dokáže domyslit sám.
Že by se větší svědomitost lidstva dostavila teprve až po té válce třetí?

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

20.09.2020 19:19

Od té doby,co přenesli sídlo OSN ze Ženevy do USA,už neplní svou funkci a o její chartě je zbytečné se dohadovat.Mnohokrát OSN odsouhlasila vpád ozbrojených sil USA a to bez důkazů.Vždy přijala vysvětlení amerických představitelů-my máme důkazy,ale neukážeme je-a zaštítila vojenské akce USA proti jiným státům.Takže je OSN dnes naprosto zbytečná organizace a pokud by byla rozpuštěna,tak by se nic nezměnilo.Jen by se ušetřily příspěvky na nečinnost OSN.Je naprosto k ničemu!


 
Kolik stojí podjatost soudce ?

Kolik stojí podjatost soudce ?

Zlínské soudkyni Ivetě Šperlichové se kdysi přihodila nehoda: na poradě senátu si „pustila pusu na špacír“ a notně pohaněla účastníky řízení včetně obhájců. Někdo její  monolog nahrál a nahrávku doručil novináři Lubomíru Xaverovi Veselému, který ji zveřejnil na svém webu. Následně ještě proběhly úkony, potvrzující autentičnost zvukového záznamu. Příhoda vyvolala  poprask.

Bulvár jako strážce morálky

Bulvár jako strážce morálky

V širším pražském centru stěží najdeme odlehlejší a opuštěnejší místo než je Vyšehrad. Zároveň leží na dohled od budov ministerstva zdravotnictví, takže volba lokality pro neveřejnou schůzku ministra s dalšími lidmi by byla pochopitelná.

 

Poslední domácí zprávy

Nejsme jako oni…

Nejsme jako oni…

Za několik týdnu bude výročí, ze kterého si pamětníci vzpomínají na hesla: „NEJSME JAKO ONI“ a „MÁME HOLÉ RUCE“. Byli jsme to my, naše...