• Pondělí, 17. květen 2021
  • Svátek má Rukojmí Aneta

Novinky z italské migrační fronty
Počet návštěv: 1118

Novinky z italské migrační fronty

Lubomír Vylíčil Článek od Lubomír Vylíčil

Po povzbudivých zprávách z Řecka, zprostředkovaných nám europoslancem Ivanem Davidem, o vyšetřování a obvinění příslušníků tamějších proimigračních neziskovek, přichází další pozitivní signály, tentokrát z Itálie.

Přístavní úřady v Palermu tam zabránily vyplout „záchranné” lodi Sea-Watch 4.  Jedná se o jedno z několika plavidel německé nevládní organizace Sea Watch, pořízených k výlovu migrantů u Libyjského pobřeží a jejich následné dopravě do Evropy, na jehož provozu se podílí také německá protestantská církev (EKD) a Lékaři bez hranic (MSF).

Loď v přístavu Palermo kotvila od začátku září, kdy přivezla „zachráněné uprchlíky”, přeložila je na karanténní plavidlo a sama se též podrobila čtrnáctidenní karanténě, kvůli Covidu – 19. Po jejím ukončení se chystala zase do práce.

Čáru přes rozpočet jí však udělali úředníci z Palerma, kteří provedli na lodi důkladnou prohlídku. Podle údajů rozhořčených záchranářů trvala celých 11 hodin. A výsledek poctivého nasazení palermských odborníků se nakonec dostavil. Byly nalezeny takové závady, že vylučují opětné vyplutí Sea-Watch 4 na moře.

Pobouřená ředitelka Lékařů bez hranic pro pátrání a záchranu Ellen van der Velden to komentovala slovy, že: „Inspekce plavidel nevládních organizací se staly způsobem, jak zablokovat pátrací a záchranné úsilí. Jakmile záchranná loď vpluje do italského přístavu, je podrobena zdlouhavé a horlivé inspekci, dokud nejsou nalezeny alespoň nepatrné nesrovnalosti…”

Zajímavější, než tenhle vcelku očekávatelný nářek manažerky, které Italové kazí kšeft, je jedna její drobná, nenápadná poznámečka. Že se totiž Sea-Watch 4 stála už pátou lodí nevládních organizací zablokovanou italskými přístavními orgány za posledních pět měsíců… Zkrátka vypadá to, že italští úředníci se v poslední době vrhli do práce s vervou, odpovědností a (na Itálii) nevšedním nasazením.

Doufejme, že jim ten elán vydrží, protože je co nevidět čeká další šichta. Na moři u Palerma už totiž nějakou dobu stojí další „záchranná” loď, Open Arms, provozovaná stejnojmennou španělskou neziskovkou. Na palubě má 278 migrantů. Sto čtyřiceti z nich už daly italské úřady povolení, přestoupit na karanténní plavidlo GNV Allegra. O zbytku se jedná.

Ve čtvrtek z ní přes palubu skočilo cca 70 migrantů a pokusilo se do Palerma doplavat. Netradiční, ovšem na této lodi nikterak výjimečná událost. Spíše běžný folklor. O dva dny dříve se tam o totéž pokusilo 10 migrantů, kteří v záchranných vestách přeskočili zábradlí a snažili se doplavat na břeh. Ne, nebojte se, všichni byli zachráněni. Tihle, i ti čtvrteční. Lehké podezření, že se může jednat o další, obehraný pokus o citové vydírání skrze spřátelená média, ovšem může vzbuzovat fakt, že z této lodi už do moře u Sicilských břehů skočili nějací „zoufalí” uprchlíci loni.

Každopádně je takové plavidlo potřeba důkladně probrat. Hned, jakmile zakotví v Palermu. Jestli má odpovídající vybavení, jestli kapacita záchodů či umyvadel odpovídá počtu přepravovaných, jak je to s přípravou stravy…. Prostě rozjet tu drobnou, mravenčí šikanózní mašinerii, kterou úřednictvo jakékoli země tak skvěle ovládá. Když má zájem, nebo rozkaz. Protože není-li, po odstranění Salviniho politická vůle na nejvyšších místech, stejně dobře ji může nahradit úřední šiml na stupni nejnižším. Když se dobře použije. Nějaký vhodný předpis se vždycky najde…

Tak jen tak dál a nepolevujte v úsilí, stateční Palermané!

Lubomír Vylíčil
Farmaceut, ročník 1959, nekonvenčně uvažující amatérský pilot a přírodozpytec se silným vztahem k tradici. Miluje přírodu, létání, turistické i akrobatické; na úrovni zapáleného amatéra se věnuje terénní ornitologii a paleontologii na střední Moravě. Zajímá se o historii i současné dění. Patriot s pozitivním vztah ke katolicismu. Pocity, které mu už léta způsobuje politická scéna u nás i ve světě ho vedou k tomu, že občas něco napíše.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

25.09.2020 20:55

Při vší skromnosti zapomínáme na sebe. Neboť co se týče imigrantů, jsme na světové špičce. Sžili jsme se se statisíci Ukrajinci, statisíci Slováky, desetitisíci Vietnamci i Číňany. Není snad oboru, kde by nepracovali Ukrajinci. Denně otevřené obchody Vietnamců co nedrží polední pauzu jsou samozřejmostí. Je obrovská chyba tímto faktem neargumentovat. Vždyť každý sedmý pracovník v našem státě není Čech. I já žiju se Slovenkou. Nějak zaomínáme na to, tuto skutečnost EU vpálit přímo mezi oči. Vždyť jsme nejvstřícnější zemí na evropském kontinentu! Jenom tento fakt nedovedeme prodat. Je přece naprosto mimo mísu, když argumentujeme tím, že jsme hranice uprchlíkům uzavřeli, když přesně pravý opak je pravdou. To skutečně nikdo nedokáže říct v EU, že máme pracovní místa obsazena statisíci běženci, co u nás hledají a našli lepší bytí? V čem je problém? To jsme tak stydliví nebo nám realita nic neříká. Nebo jsme si těch všech cizinců, jež potkáváme na každém kroku pro svou nevšímavost nezaregistrovali? Že by se právě s fakty nedalo v Bruselu argumentovat? Ale, ale....Mějte se hezky. ....PS: Napsal Jiří Přibyl.


 
Maličký Kamínek

Maličký Kamínek

25.09.2020 18:50

Naděje, že se svět nezbláznil úplně? Po demostracích pro přijetí uprchlíků zní tohle jako rajská hudba! :-)


 
Petr Majevský

Petr Majevský

25.09.2020 18:33

Tak je to správné a tak to má být.Němci se považují za vládce Evropy,díky různým podporovatelům německých plánů,kteří si neuvědomují následky svého jednání.A německá vláda i EK o této situaci musí vědět.Přesto se snaží dovézt co nejvíc "inženýrů a doktorů" z řad afrických analfabetů.A všichni mlčí a radují se,když někdo proti tomu vede boj a nepodpoří ho.Kde asi operuje ochránce evropských hranic,zvaný Frontex?Zřejmě u ruských hranic a na ochranu Evropy před zničením s--e!Hlavně že dostávají penízky od občanů evropských států.


 
Hamáčkovo vyjádření v Právu je nevěrohodné a značně nadhodnocené.

Hamáčkovo vyjádření v Právu je nevěrohodné a značně nadhodnocené.

Vicepremér, ministr vnitra a krátce (zcela účelově pro potřebu řešení kauzy Vrbětice a potřebou vyhoštění ruských diplomatů) bývalý ministr zahraničí Jan Hamáček, se v rozhovoru pro Právo (sobota 15.5.2021) naprosto nevěrohodně vyjádřil ke kauze Vrbětice, neboť v obsáhlém rozhovoru pro deník neřekl jediné slovo o důkazech, které by opravňovaly vládu obviňovat Ruskou federaci, resp. GRU z teroristické akce ve skladě munice ve Vrběticích. Jeho nadsazené, přehnané a hodně sebevědomé tvrzení, že akce Vrbětice byla „fenomenálním úspěchem vlády!“ je nejen směšné, ale také odsouzení hodné, protože toto vyjádření není hodno člověka, který zastává vysoké funkce, mj. silové ministerstvo vnitra. Je zcela nepochopitelné, proč v kauze Vrbětice, kontra agenti GRU připisuje takové zásluhy vládě, když vláda, kromě dramatického prohlášení v TV, žádnou zásluhu na vyřešení Vrbětic nemá! Tedy pokud nepočítáme bleskové a zcela nestandardní vyhoštění ruských diplomatů!

ČR je mistrem světa za cenu toho, že se Hamáčkovi údajně zhroutil svět.

ČR je mistrem světa za cenu toho, že se Hamáčkovi údajně zhroutil svět.

 Proč jsme mistři světa?? Inu stát po boku Spojených států a tím v první řadě mezi nepřáteli Ruské federace chce skutečně mistrovství v daném oboru. Nelze pominout, že hlavními tahouny týmu byli Andrej Babiš s Janem Hamáčkem a velmi zdatně jim sekundovali na křídlech příslušníci ODS a Pirátů. Nicméně každý takovýto souboj má i své oběti anebo bude mít. To ukáže čas, či zase nějaký jiný mistr světa.

Putin má pravdu, ne Zeman…

Putin má pravdu, ne Zeman…

V poslední době jsme si na Vrběticích uvědomili, že v podstatě můžeme plácnout cokoliv, protože v mezinárodním styku v krajním případě nás jen blahosklonně berou na vědomí.

Poslední domácí zprávy

Triumf

Triumf

Na českou zahraniční politiku se snad konečně usmálo štěstí. Dnes už je více méně jisté, že se žádná z klíčových postav západní...