• Čtvrtek, 25. únor 2021
  • Svátek má Rukojmí Liliana

Odešel nejvýznamnější prezident od časů F.D. Roosewelta…
Počet návštěv: 733

Odešel nejvýznamnější prezident od časů F.D. Roosewelta…

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Ukazuje se, že v amerických dějinách (a nejen v nich) je úspěšný ten prezident, který překračuje úzké omezení stranického vidění a má odvážný protimainstreamový vhled do celé škály problémů týkající se vlastní země a (protože v Amerika nesporně byla a stále je supervelmocí) hlavně světa.

Ve 20. a 21. století jimi v USA byli F.D. Roosewelt a končící Donald Trump. Ano, zdánlivě tak nesourodé osobnosti bez ohledu na to, že ten první byl demokratem a ten druhý kandidoval za republikány (to neznamená, že byl republikánem) měnili svět v rámci omezenosti, že byli prezidenty nesporně imperialistické světové supervelmoci, což nebylo vždy vykládáno jen v tom negativním slova smyslu, jeden každý z nich byl hlavně politickým rebelem, který obracel Ameriku k míru.

F.D. Roosewelt kromě svého velmi originálního New Dealu na vyřešení důsledků Velké hospodářské krize, především musel zlomit odpor izolacionistů a nabídnout přátelskou ruku J.V. Stalinovi, který ať byl jaký byl, byl rozhodující politickou osobností, která porazila nejodpudivější režim v historii lidstva – německý nacismus. Zatímco dnes je Stalin západními liberálními demokraty pokládán vedle Hitlera za spolupodílníka na vzniku 2. světové války, bez spojenectví Roosewelta a Stalina by se svět nacismu i fašismu nezbavil. Hned nástupce Roosewelta, taky demokrat, v podstatě otočil a byl hlavním architektem vypuklé studené války mezi Západem a Východem, která s krátkým smírem kolem roku 1990, následně vypukla s neztenčenou silou a nadržený Západ se s velkou radostí i silou pustil do nového krveprolití.

Snad nikdy v tak krátké době nezuřilo tolik agresivních konfliktů které američtí prezidenti bez ohledu na stranickou příslušnost pořádali jako upevnění dominance Západu. Ať to byli oba Bushové s Irákem, a ten mladší s Afghánistánem, Clinton se svým skvělým nápadem humanitárního bombardování Jugoslávie, Obama v pokračování ve válkách v Afghánistánu a Iráku a ozbrojené likvidace Libye a agresivní válce v Sýrii a vyvolání protiruské proxyválky na Ukrajině…

Mimochodem John Biden, velký lidumil a bojovník za lidská práva, který (zatím nevím v okamžiku psaní tohoto příspěvku, zda tam nevypuklo 2. povstání) se dnes ujme funkce dalšího prezidenta, byl nadšeně fanatickým podporovatelem jak humanitárního bombardování v Jugoslávii, tak té skvělé války v Iráku i války v Libyi. Když jde o to prolévat cizí krev na cizím území, jsou američtí politici, nerozhodno, zda demokraté či republikáni nadšeně zajedno

A potom přišel ten chlapík, často nerudný, který sice nakládal, kde mohl idiotské sankce. Ale nikdy nezahájil nový vojenský konflikt a naopak chtěl stáhnout americké vojáky ze všech bojišť.

Zatímco Obama ve válkách pokračoval a další, která vedla v přeměnu Libye ve zhroucený stát, zahájil dostal ihned Nobelovu cenu míru, návrh na tutéž cenu pro Trumpa byl vysmíván a pochopitelně neudělen.

To, že měl vášnivou řeč pro své stoupence namířené proti uznání Joe Bidena prezidentem, se asi mnohým zdá pochopitelné. Čtyři roky vedli demokraté a zejména šílená Pelosiová doslova hon na Trumpa. Nejdřív vyšetřování „ruské stopy“ v předchozích volbách a později impeachment kvůli naprosto titěrné záležitosti s údajným zneužitím pravomoci, kdy Trump měl údajně lámat Zelenského, aby dodali materiály na Bidena.

Nevím, asi mnohý na Trumpově místě by jednal stejně.

Liberálové ho odsuzují, trumpovská část republikánů má pochopení.

I proto šílenka odstartovala nový impeachment.

Roztomilé.

Štvavou kampaní proti Trumpovi budou Trumpa jedině posilovat. Možná nebude budoucím prezidentem, ale politika jde ve vlnách. Co je dnes zatracováno, může být za dva roky vynášeno vzhůru.

Ať tak či onak.

Odešel po F.D. Rooseweltovi nejzajímavější prezident 20. a počátku 21. století.

Je dobré, že tam byl.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

21.01.2021 19:51

Pane Kavane,Truman byl skutečně původcem studené války.Jeho nástupcem byl Dwigh Eisehower,který uznával dohody dříve uzavřené.Že nechtěli západní spojenci mír se Stalinem docela chápu.Jejich myšlení bylo velice rozdílné.Jenže NATO bylo založeno v roce 1949,zatímco VS až v roce 1955.Možná bylo NATO původně obranným společenstvím,ale to se změnilo a stalo se agresorem,právě kvůli pozdějším prezidentům USA.Co si ovšem v USA udělají,je jenom jejich věc.Porovnávat prezidenty z různých dob asi není nejvhodnější.Každá doba je jiná,jen se některé situace opakují.


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

21.01.2021 01:42

Autor zrejme nechape rozdil mezi studenou valkou prvni a druhou. Trpi binarnim myslenim zapad - vychod, kapitalismus - socialismus. Trumana v podstate lici jako puvodce soucasne situace. Stalina povazuje za jakehosi hrdinu. Ale to, ze Stalin usurpoval moc v SSSR neznamena, ze on sam nese zasluhu za vitezstvi ve valce. Autor nechape, ze hlavnimi puvodci dnesni rusofobie jsou americti neoconi, zakukleni trockiste, tj. ta sama sorta lidi, ktere bolsevickou revoluci v carskem imperiu provedla.

https://www.keepandshare.com/doc9/22901/neoconi-trockij-pdf-40k?da=y


 
Francie se začíná bránit islámu

Francie se začíná bránit islámu

Pozdě, řeknete. Ovšem. Ale ještě tak dva roky zpátky bych nevěřila, že Frantíci někdy prohlédnou. Že fakticky najdou koule na to se aspoň krapítek ohradit vůči pomalé, nicméně už poměrně pokročilé islamizaci, která v zemi Galského kohouta probíhá.

 Nechceme aktivistický Ústavní soud

Nechceme aktivistický Ústavní soud

Ústavní soud České republiky začíná přitahovat stále větší pozornost. Už to je podivná okolnost, příliš nesvědčící konzervativní pověsti, kterou by měla být nejvyšší ústavní instituce proslulá.

Poslední domácí zprávy