• Pátek, 23. duben 2021
  • Svátek má Rukojmí Vojtěch

Bidenovi hrošíci
Počet návštěv: 827

Bidenovi hrošíci

Jan Schneider Článek od Jan Schneider

V nedávném projevu se nový americký prezident Joe Biden vášnivě vyslovil proti ruským agresivním krokům, jak to nazval.

Těžko říci, co – kromě ideologie – mohl mít věcně na mysli. Neodbytně tak připomíná výrok Bertolta Brechta z jeho hry „Matka Kuráž“, jejíž děj se sice odehrává v době třicetileté války, ale vznikla v roce 1939 v souřadnicích německo-polských. Popisuje způsob jednání, který je bohužel snad věčný:

„Poláci tady v Polsku se do toho neměli míchat ... Pravda, náš král k nim vtrhl s vojskem. Ale Poláci se začali plíst do svých vlastních záležitostí a napadli krále, zrovna když poklidně vtáhl do jejich země. Tím porušili mír oni, a všechna krev padá proto na jejich hlavy.“

A tak v zemích, kam poklidně vtrhli, cítí se být Bidenovi vojáci ohroženi chováním lidí, kteří se agresivně míchají do svých vlastních věcí, porušují tak mír a krev padá na jejich hlavy.

Toto historické poučení by si zřejmě podle Bidena měl vzít k srdci zejména ruský prezident Vladimír Putin. A neměl by svá historická studia omezovat jen na minulé století, ba ani na třicetiletou válku. Měl by jít mnohem dále! Až do 16. století před naším letopočtem by měl jít! Proč?

V té době totiž vládl – a na bojišti zemřel – statečný egyptský faraon Sekenenre Tao II. Podle archeologů nově získané poznatky svědčí o tom, že stál v první linii a položil život za svobodu Horního Egypta.

Střetl se tehdy s Apopim, hyksóským vládcem Jižního Egypta, který válku vyprovokoval tím, že Sekenenrovi poslal stížnost, že hluk hrochů v posvátné nádrži hornoegyptských Théb ruší jeho spánek.

Proto jihoegyptský král Apopi spravedlivě žádal, aby Sekenre zanechal tohoto agresivního jednání a posvátné nádrže zničil.

Sekenenre však jeho návrhu těžko mohl vyhovět, protože by porušil své zásady, čímž by nejen rozhněval bohy, ale též by se zesměšnil, protože Théby byly vzdáleny více než 600 kilometrů od Apopiho ložnice v městě Avaris.

Bidenovi možná někdo trochu znalý historie něco podobného poradil, s tím, že jak král Sekenenre, tak i jeho nástupce padli na bojišti, když se agresivně začali míchat do svých vlastních věcí a nic nedbali oprávněných geopolitických požadavků krále Apopiho, ani jeho poklidné výpravy do Horního Egypta, aby jeho spánek mohl být už definitivně klidný.

Jenže možná z netrpělivosti, možná vytrženi od četby okamžitým pocitem, že přišli na dobrý nápad, příběh nedočetli do konce. Další z Sekenenrových synů totiž Hyksósy porazil, Egypt sjednotil a založil novou dynastii.

Jan Schneider
Stálý spolupracovník ČESKÉ POZICE. V prosinci 1976 připojil svůj podpis pod Chartu 77. Spolupracoval se skupinou The Plastic People of the Universe. V roce 1993 získal Cambridge Certificate in Religious Studies. Od roku 1990 působil ve službách zpravodajských, policejních a vládních, mimo jiné byl ředitelem Kanceláře Rady vlády ČR pro zpravodajskou činnost. Od roku 2005 pracuje jako publicista a bezpečnostní analytik.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

27.02.2021 20:11

Už i Jefim Fištejn bije na poplach, a to je co říct. I jemu se zajídá současná skvadra v americké politice. Bije na poplach a varuje před válkou, jež je na spadnutí. Nijak nešetří USA a jejich současnou politiku konfrontace. Přitom se sám podílel na rozpadu SSSR jako člen vedení RFE. Jako naivní mladý muž jsem se domníval, že tehdejší americký pohled na SSSR je naprosto objektivní, zásadní. Věřil jsem, že lidé usedající k mikrofonu Svobodné Evropy chtějí formovat nové poměry a zasazují se za změnu vedoucí k nenásilnému převratu v sovětské totalitě a budoucí prosperitě. Byl jsem všemi deseti pro. Změnila se doba, SSSR vrátil svou část Německa, jíž obdržel jako válečnou kořist na Jaltě. Němci jásali a bourali bok po boku berlínskou zeď. Vše je dnes zapomenuto. Gesta dobré vůle nových ruských představitelů, navrácení území ujařmeným státům, národům pod sovětskou nadvládou, jako by nebyly. Namísto vděku za tyto šlechetné činy Ruska přišla konfrontace. Na společnými silami Berlíňanů rozbouranou berlínskou zeď se zapomnělo. Ale to se nemělo stát. Tento čin je uložen v dějinné paměti a už nikdy nebude smazán. Západ tedy přistoupil na konfrontaci, když usoudil, že Rusko díky svým mírovým rozhodnutím je slabé a vzdá se bez boje. Všechno, co Rusko vykonalo pro mírové uspořádání v Evropě, je použito proti němu. A tak se karta otočila. Ten, kdo ohrožuje Evropu a světový mír jsou ti, kteří si vylhali ruskou hrozbu, rozpínavost a hrozí jí poté, co Rusko zcela opustilo územní prostor států, co byly Moskvě přiděleny, jako vítězné mocnosti. Jefim Fištejn byl jedním z těch, o nichž jsem se domníval, že mají s Ruskem čestné úmysly. Ale on sršel nenávistí k novému ruskému vedení. Nenávist diskredituje každého člověka, natož mezistátní vztahy. A tak se dostal Západ na pozici bývalého Východu. Na dobrovolné navrácení "východní Evropy" Ruskem se rychle zapomnělo, aby snad, nedej bože, někdo nepřikládal důležitost vstřícným gestům Ruska. A tak jsme vystaveni nové konfrontaci směřující k třetí světové válce. Absolutní debilové a idioti (v cizím žoldu) věří, že tu konfrontaci chce Rusko. Bože, jak hluboko jsme klesli! .....Mějte se hezky. PS:....Napsal Jiří Přibyl


 
Petr Majevský

Petr Majevský

27.02.2021 19:22

Z primitiva nic jiného než primitivní slova vypadnout nemohou.Nakonec se takovým jednáním lépe ospravedlňuje vlastní agrese vůči druhým.A to vlastně primitivním Američanů,(je jich většina) stačí ke štěstí.A Binden to dobře ví a správně používá.Na násilí primitivové slyší,ať jsou odkudkoliv.I pro naše primitivy takové prohlášení stačí k vědomí příslušnosti k agresivnímu jednání a následné okupace cozího státu.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

27.02.2021 19:22

Z primitiva nic jiného než primitivní slova vypadnout nemohou.Nakonec se takovým jednáním lépe ospravedlňuje vlastní agrese vůči druhým.A to vlastně primitivním Američanů,(je jich většina) stačí ke štěstí.A Binden to dobře ví a správně používá.Na násilí primitivové slyší,ať jsou odkudkoliv.I pro naše primitivy takové prohlášení stačí k vědomí příslušnosti k agresivnímu jednání a následné okupace cozího státu.


 
Daň z nemovitosti podle návrhu Pirátů

Daň z nemovitosti podle návrhu Pirátů

Pracovní skupina Pirátské strany přišla s návrhem OBROVSKÉHO zdražení daně z nemovitosti. V návrhu se píše: "Zdanění nemovitostí může přinést stovky miliard korun ročně a zlepšit dostupnost cen nemovitostí k bydlení. Efektivní zdanění nemovitostí v USA se pohybuje mezi 0,3- 2,21 % a v EU 0,05 – 1.93 % z ceny z nemovitosti.

Poslední domácí zprávy