• Pátek, 23. duben 2021
  • Svátek má Rukojmí Vojtěch

Jak funguje liberální demokracie
Počet návštěv: 750

Jak funguje liberální demokracie

Lubomír Vylíčil Článek od Lubomír Vylíčil

Vláda sousedního Slovenska se tento týden otřásá v základech. Média bouří proti premierovi a presidentka země se včera setkala se dvěma stranami vládní koalice, aby s nimi projednala „rekonstrukci vlády”. A to vše kvůli zdánlivé banalitě. Nebo spíš samozřejmosti. Kvůli nákupu 1 milionu dávek proticovidové vakcíny pro pandemií těžce zkoušené Slovensko. Ovšem…. z nesprávné země.

Právě na tomto příkladu jsou „mechanismy liberální demokracie” odhaleny až na kost. Málokdy se nám naskytne tak otevřený, učebnicový pohled na metody, jakými se demokracie, tedy vůle lidu, v naší oblasti Evropy provozuje. Podívejme se na causu Sputnik na Slovensku chronologicky:

V pondělí, 1. března, přilétá do Košic vojenský speciál s dodávkou ruské vakcíny. Premier Matovič se osobně na letišti účastní předání materiálu. Vzápětí vystupuje nezařazený slovenský poslanec Tomáš Taraba s velice zajímavým vyjádřením. V průběhu úterý se prý setkal s jedním nejmenovaným západním diplomatem. A ten panu poslanci sdělil, že  „ v pondělí premiér Matovič ztratil důvěru Západu.”

Ve středu se už cirkus rozjíždí plnou silou. Richard Sulík, předseda koaliční vládní strany SaS, svolává tiskovou konferenci a žádá rekonstrukci vlády. Vláda je prý v současném složení „již neudržitelná”. Předčasné volby ale odmítá. Ví proč. liberálům, mezi které SaS patří, padají preference až do kanálu. O něco později se v Grasalkovičově paláci, kde sídlí presidentka SR, setkávají hlavní pučisté osobně: Richard Sulík (předseda strany Sloboda a Solidarita), Veronika Remišová předsedkyně politické strany Za ľudí, bývalého presidenta Kisky ) a  slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (původně z Progresivního Slovenska). Po skončení schůzky sděluje presidentka médiím, že: „..verí, že v koalícii sa nájde zhoda na potrebných změnách.”

Ani občanská společnost nezahálí. Médii i sociálními sítěmi se ve středu „spontánně” (a bleskově) šíří výzva „Stačilo.už”. S nekompromisním požadavkem na odstoupení premiéra. Autory jsou lidé z Progresivního Slovenska. Drobnou nedomyšleností a takovou malou pihou na kráse jejich iniciativy je počitadlo, kolik lidí souhlasí. K dnešnímu dni je to 22 739 občanů, což ani na malém Slovensku není žádná sláva… Ale to nevadí. Spolu s jednotným, mediálním řevem je to jakž-takž dostačující kulisa, která má doma i v zahraničí ukázat, že lid si přeje změnu.  Spontánně a demokraticky. Jak je teď v Evropě zvykem.

Ne, tohle není obhajoba premiéra Matoviče. Klauna, chaoty, polosluníčkáře a mistra slepých uliček, který vždy více pošilhával k Bruselu, nežli k Tatrám. To rozhodně ne. Ale učebnicový příklad fungování současné liberální demokracie.

Nějaká drzá, nebo jen zmatená ovce, na jedné z východních salaší, si dovolí prostrčit čumák skrze ostnaté dráty ideologie a vyhlédnout ven. Pověřený bača, nebo, chcete-li protektor, hlasitě zahromuje a hvízdne na ovčácké psy. Kteří ihned, disciplinovaně, vyrazí do akce. Tak, jak byli cvičeni. Vyrazí z nejrůznějších míst salaše, kde právě polehávali a čekali na povel. Z politických stran, neziskovek, občanské společnosti, z médií…

Všichni tu mají své úkoly. Ovce stříhání a časem porážku, psi udržení stáda v salaši nebo na stanoveném místě louky a bačové organizaci toho všeho. V jim přidělené oblasti, za kterou páníčkovi odpovídají. Přesně podle pokynů shora.  Ale jen málokdy je ten mechanismus vidět. Tak, jako na současném Slovensku.

Lubomír Vylíčil
Farmaceut, ročník 1959, nekonvenčně uvažující amatérský pilot a přírodozpytec se silným vztahem k tradici. Miluje přírodu, létání, turistické i akrobatické; na úrovni zapáleného amatéra se věnuje terénní ornitologii a paleontologii na střední Moravě. Zajímá se o historii i současné dění. Patriot s pozitivním vztah ke katolicismu. Pocity, které mu už léta způsobuje politická scéna u nás i ve světě ho vedou k tomu, že občas něco napíše.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

05.03.2021 08:47

PS: ...Ještě musím k mému příspěvku níže doplnit, že také tisíce zaměstnanců dojíždějí za prací mimo svůj okres do spádových oblastí. I ti se musí počítat mezi ty, kteří svůj okres denně opuštějí. (To k dokreslení situace jak se to má ve skutečnosti s lockdownem). Mějte se hezky.


 

04.03.2021 22:21

Ruská diplomacie už dala Slovensku najevo, že vakciny "Sputnik V" nedodá. Zájemců o ně je ve světě fronta. Pokud se prokáže ruská vakcina jako jedna z nejlepších na světě, Slováci o ni přijdou. Důležitou roli hraje také, možná především, její cena. Tu nám meinstream nesdělí. Je prý řádově nižší, než u vakcin z USA. A tady máme první větší problém. Cena nám je z nepochopitelných důvodů utajena. (Zjevný úmysl). Druhý závažný problém vidím v tom, že jsou nám zcela neznámé alergické reakce části očkovaných pacientů. Je nám nabízen pouze pohled na naprosto bezproblémový průběh, neohrožující nikomu zdraví. Zkrátka Rajská zahrada. To je ovšem sci-fi. Vždy se najde určité procento alergiků, kteří látku nemusí snášet. Ti mohou mít odstupňované zdravotní problémy, až po fatální selhání. Jistě jsme postřehli, že zaměstnanci podniků se musí podrobit covidovému testu. Na statisícovou armádu úředníků se jaksi"zapomnělo". (Je to projev idiotství nebo úmysl?) Také uzamčení lidí v okresech i jednotlivých dědinách je iluze - fake news. Ve skutečnosti se pohybují denně desetitisíce aut dopravců zásobování po celé republice. Jedná se o zásobování veškerým tovarem do obchodů, na stavby atp. Také opraváři navštěvují domácnosti. Firmy, které mají smluvní práci, mají své zaměstnance ubytované v hotelích. Počty takto ubytovaných zaměstnanců jsou mnohdy vysoké. Jedná se především o montážníky účastnící se rekonstrukcí fabrik. Tito lidé (dodavatelé, speditéři, montéři, opraváři a pohotovostní pracovníci) se stýkají v rámci celé republiky dodnes ...A tak bych mohl pokračovat. Když jsem ve své práci, přijedou mi den co den dodavatelé z celé republiky. Jsem s nimi v osobním kontaktu, musím je odbavit. Iluzí, že jsme konečně v domácí karantně s minimem kontaktů tedy netrpím. Zásobování milionů lidí vyžaduje každodenní jízdy desítek tisíc dodávek, kamionů i cisteren, už proto, abychom dostali na stůl čerstvé pečivo. Smyslu zbavení vládní činitelé nemají o tom všem ani tušení. ....Mějte se hezky.


 
Petr Majevský

Petr Majevský

04.03.2021 19:11

Je to cizí státní útvar,tak ať si tam dělají,co se jim líbí.Jen mi vadí slovenská drzost při návštěvách ČR.Kdy se jako host chovat neumí a začne nám radit,co a jak máme dělat.Slovensko je nejslabší článek V4 a ČR zaostává jen o malinký kousíček.Nemáme politiky,ale vlezprdelníky!


 
Negramotný nebo arogantní?

Negramotný nebo arogantní?

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR a bývalý předseda vojenského výboru NATO generál Petr Pavel publikoval v Právu článek „Důrazná odpověď na agresi, spolupráce doma i ve světě“. Napsal tam doslova toto: „To, že byl útok na sklad ve Vrběticích proveden příslušníky speciální jednotky zpravodajské služby, je fakticky vojenské napadení. ..... to, co se stalo, by mělo sloužit jako vystřízlivění pro řadu našich politiků i občanů.“

Poslední domácí zprávy