• Pátek, 23. duben 2021
  • Svátek má Rukojmí Vojtěch

Debata Roberts-Martyanov o výbušné situaci na Ukrajině
Počet návštěv: 966

Debata Roberts-Martyanov o výbušné situaci na Ukrajině

- Lubomír Man - Článek od - Lubomír Man -

P.C.ROBERTS: Martyanov věří, že washingtonská garance Ukrajině je bouří ve sklenici vody, protože Washington nebude ochoten riskovat přímý vojenský střet s Ruskem. Mám obavu, jestli Martyanov na straně washingtonské vlády nepředpokládá větší stupeň rozvahy, než tam skutečně je.

Kdyby totiž Washington četl současnou situaci správně, dal by jeho ministr obrany Ukrajině garanci proti ruské intervenci? A to v situaci, kdy Ukrajina, nyní Washingtonem lépe vyzbrojena, své útoky na Donbas, obnovuje? Washington chce konflikt Ruska a Ukrajiny a cílem garance USA Ukrajině není nic jiného, než tento konflikt vyprovokovat. Možná má Martyanov pravdu v tom, že Ukrajina je příliš obezřetná na to, aby se na tuto garanci spoléhala, a též v tom, že Washington by za svou garancí skutkem nejspíš nestál. Jenže ona eskalace konfliktu může mít svůj vlastní hybný moment. Zveřejněná garance by totiž extrémistické síly na Ukrajině mohly ukrajinského prezidenta vehnat do bláznivého činu. A neokonzervativci a intervencionisté v USA by v zájmu americké reputace mohli trvat na dodržení washingtonského slova a žádat Bidena, aby přispěchal Ukrajině na pomoc.
Souhlasím s Martyanovem v tom, že by šlo o válku založenou na šíleném nesmyslu, ale takovéhle  věci se skutečně dějí. Saker a Martyanov jsou o situaci na Ukrajině lépe informováni, než já, já víceméně jen kladu otázky Nicméně mám za to, že riziko je vysoké a že američtí občané budou ještě moc a moc litovat toho, že dovolili vojenskobezpečnostnímu komplexu použít tupých demokratů k tomu, aby prezidentu Trumpovi znemožnili normalizovat vztahy s Ruskem.
ANDREJ MARTYANOV: Plně souhlasím s tím, že konfrontace se může velmi rychle proměnit ve válku se vším všudy, zvláště když do úvahy vezmeme ohromující nedostatek kompetence a mimořádnou aroganci a stupiditu současné americké administrativy. Ale Washington v posledních 20 letech, a možná ještě mnohem déle, Rusko špatně četl a špatně hodnotil. A právě v tom spočívá celý problém. Lavrov a Putin Ukrajinu už mnohokrát varovali, aby nepodléhala tlaku Washingtonu, který potřebuje válku, do které by bylo zataženo Rusko. Washington nemá vojenské zdroje, se kterými by na Ukrajině s Ruskem cokoli zmohl. Vojenské jednotky USA v Evropě, a to v jakékoli konfiguraci, nejsou pro Rusko, v případě, že je Washington „na podporu“ Ukrajiny použije, ničím jiným než cíli. To vše se může udát velmi rychle, což s sebou nese nebezpečí eskalace směrem k nukleární válce, protože válku konvenční nemohou Spojené státy vyhrát.
Ale opět je zde to, co říkám už roky: že si USA zoufají z toho, jak ekonomicky i vojensky upadá jejich vliv v celé Euroasií. A pokud si toto zoufání a tento bezútěšný duševní stav amerických „elit“ uvědomíme, nepřekvapí nás,  že USA jsou hotovy učinit i „nemyslitelné“, aby si udržely to, co z amerického impéria ještě zbývá.  Jediným, co v tom případě může rozbouřené americké hlavy uklidnit, je náš klidný ale pevný postoj. Lidé ve Washingtonu vědí, že ukrajinské ozbrojené síly  by byly v případném střetu vyhlazeny, ale počítají s tím, že právě tohle by jim poskytlo záminku k totálnímu oddělení Ruska od Evropy.
Co k tomu říct? Rusko již dokončilo svoje přeorientování na Asii, takže je na Evropě rozhodnout se, co chce dělat.
Rusko a Spojené státy se dnes nacházejí na nesmiřitelných pozicích a dialog se současnými „elitami“ USA není z geopolitických, ekonomických, historických a hlavně morálně etických důvodů možný.

Účastníci debaty:
Paul C.Roberts je americký ekonom, který byl náměstkem ministra financí v někdejší Reaganově vládě.
Andrej Martyanov je ruský vojenský analytik a autor několika knih s vojenskou tématikou.
Z Martyanova blogu Reminiscence of the Future vybral a přeložil Lubomír Man

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Josef Andrle

Josef Andrle

09.04.2021 10:07

Pane Man,nepíší k tématu,nedávno jsem psal pod vas moment o zaclonenj slunce,dnes je příležitost to vidět,do dnes žádné letadla a čáry,az ráno ale jen před sluncem,jedna čára za druhou,nevím kde bydliště,ale melo by to byt viditelné,ted už je slunce jen Zaclonena velká stříbrná koule!to znamená zacloneni,aby prostě tak nehrálo,což také nehreje.každý to můžete vidět,ze to není výmysl,normální to není.tak se nezlobte.hezky den Andělé Domazlicko.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

09.04.2021 09:52

V případě výhrůžek válečným konfliktem a probíhajícím ostřelováním území DLR a LLR se stovkami mrtvých civilistů, jde veškerá diplomacie stranou. Ti, kteří konflikt vyvolávají musí pocítit, že strana, na níž chtějí útočit, nestrčí hlavu do písku. Je třeba bojovat. Každý svými prostředky, ale nesedět a nečekat zázrak. Kdo má dar vyjádřit se slovy, nechť tak učiní, kdo dovede zformovat domobranu a bránit naše národní zájmy, musí se tak zachovat. Pokud se chceme dostat z obklíčení zla, nesmíme mu ustupovat. Všichni víme, jak poraženectví končí. V továrnách na smrt se kupily hromady mrtvých těl určených ke spálení v pecích, když předtím byly na nich konány "lékařské" pokusy, byly jim vyrvány zlaté zuby a jejich ošacení se válelo na haldách. I dětské botičky vytvořily hromadu. Děti byly naházeny do pecí zaživa, aby se šetřilo olovem ze zbraní. Proboha, zabraňme tomu! Dnes by se jednalo o rychlou smrt z jaderného ozáření. Máme tu všichni závazky ke svým blízkým, ke své zemi, jíž jsme povinováni svou krví. Musíme zvednout hlavy a bojovat vůči krutému nepříteli, který opět obsadil naše území. USA nikdy nepřestaly s výboji, lokálními válkami. Nikdy bychom neměli dopustit, abychom byli v područí takové vraždící bandy. Dnes víme, že do světa zla nepatříme. Naše úsilí musí směřovat k míru a národní soběstatnosti. Jen tak budeme hrdým, nepokořeným národem. ....Mějte se hezky...A bojujme za sebe a za nás za všechny. Nepodléhejme našim zrádcům. Ti nás zradili a zrazují v každé době. Jednou na ně přijde řada. Jen nemějme strach! Hlavu vzhůru!


 
Petr Majevský

Petr Majevský

08.04.2021 20:15

Vedení Ukrajiny bude k té válce donuceno těmi banderovci a dalšími fašisty,kteří mají nyní velký vliv.Že s válkou a prohrou v ní počítá,je jasné s prohlášení,že občané se musí připravitna partyzánskou válku.Američané zůstanou bokem.Jinak je roura přes Kyjevskou Rus v dezolátním stavu a v tom případě se uzavře.A bude se kupovat mnohem dražší plyn od Big Brothera.Ten pak bude na tom vydělávat a hloupí občané Evropy budou platit na další americké válečné šílenství.Němci se svou vrozenou arogancí a povýšeností vůči druhým jim budou nadšeně pomáhat.


 
Negramotný nebo arogantní?

Negramotný nebo arogantní?

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR a bývalý předseda vojenského výboru NATO generál Petr Pavel publikoval v Právu článek „Důrazná odpověď na agresi, spolupráce doma i ve světě“. Napsal tam doslova toto: „To, že byl útok na sklad ve Vrběticích proveden příslušníky speciální jednotky zpravodajské služby, je fakticky vojenské napadení. ..... to, co se stalo, by mělo sloužit jako vystřízlivění pro řadu našich politiků i občanů.“

Poslední domácí zprávy