• Středa, 26. leden 2022
  • Svátek má Rukojmí Zora

Americko-ruská angažovanost se prohlubuje
Počet návštěv: 1248

Americko-ruská angažovanost se prohlubuje

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

The New York Times včera zveřejnil článek pod názvem s českým překladem, který vidíte v úvodu. Kdo jen trochu sleduje americká média, zjistí, že Američané věnují Rusku stále velkou pozornost, možná že dokonce větší než svému úhlavnímu nepříteli Číně, se kterou se dostali do slepé uličky.

Ví, že Čína ekonomicky je hlavním soupeřem USA, ale svou zejména geopolitickou váhu může uplatnit jen ve spojení s Ruskem, neboť tento globální tandem je v podstatě dnes nepřekonatelný. Ví, že Rusko nezmění, ale v dílčích otázkách, které shledává Putin zajímavými a hlavně racionálními může nalézt v Rusku přijatelného partnera. To konec konců vidíme i na uplynuvším summitu G 20 a nynějším COP 16, kdy Rusko a Čína přetáhla na svou stranu Indii a Austrálii a nezavázaly k prohlášení o útlumu těžby a využití uhlí na výrobu elektřiny. A mimochodem možná hlavní chybu zřejmě na tom měl italský ministerský předseda…,který svolal mimořádnou konferenci G 20 k otázkám dalšího vývoje Afghánistánu a přes naléhání Ruska a Číny, tedy dvou nejvýznamnějších vnějších činitelů odmítl pozvat zástupce Talibanu. To se nedělá nevyhovět dvěma rozhodujícím světovým velmocem v otázce, kdy ostatní země G 20 jsou už jen spíše do počtu. I proto Putin a zřejmě i Xi Jiping se nezúčastnili nejen mimořádné, ale i plánovaného summitu G 20.(J.V.)

William Burns, ředitel CIA navštívil Moskvu a jde o přinejmenším čtvrtou takovou cestou od července vysokého amerického úředníka.

Jen stručně: Pan Burns je chápán jako nejzkušenější diplomat znající ruské prostředí, byl dvakrát jmenován na diplomatický post v Moskvě, z toho jednou dokonce jako velvyslanec. A jako třešnička na dortu z hlediska zájmů Ruska pro dokreslení jeho charakteristiky…Když před svou volbou prezidentem Joe Biden jmenoval pět svých nominantů, na ministra zahraničních věcí byl v ruském Kommersantu z hlediska ruských zahraničně politických kruhů ze všech kandidátů označen jako pro Rusko nejvýhodnějším kandidátem (J.V.).

Americká ambasáda v Moskvě oznámila, že pan Burns cestoval na žádost prezidenta Bidena, uvedla americká ambasáda v Moskvě. Překvapivá návštěva byla něco jako sloučení současné role pana Burnse jako šéfa zpravodajské služby a jeho minulých zaměstnání vysokého amerického diplomata a úředníka ministerstva zahraničí. Karen Donfried, náměstek ministra zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti, se připojil k panu Burnsovi na jeho setkání s poradcem pana Putina Nikolajem Patruševem, který je chápán jako hlava ruských tajných služeb .

"Scházejí se s členy ruské vlády, aby projednali řadu otázek v bilaterálních vztazích," řekl mluvčí ambasády o návštěvě americké delegace, která je naplánována na úterý a středu.

Tato čtvrtá cesta vysokého amerického představitele do Moskvy od července, představuje je prudký nárůst v kontaktu, ke kterému došlo po červnovém summitu mezi panem Bidenem a panem Putinem v Ženevě. Představitelé obou stran tvrdí, že rozhovory zatím nepřinesly žádný průlom a jsou zaměřeny především na stabilizaci vztahu mezi dvěma jaderně vyzbrojenými protivníky, kteří si stále více konkurují v kyberprostoru i v geopolitice.

Američtí představitelé také uvedli, že Moskva byla nápomocna v probíhajících rozhovorech s Íránem o jeho jaderném programu. Pan Burns byl jedním z diplomatů, kteří zahájili rozhovory s Teheránem, které nakonec vedly k mezinárodní dohodě v roce 2015 o omezení jeho jaderného programu. Bývalý prezident Donald J. Trump v roce 2018 odstoupil od dohody se Spojenými státy.

"Ačkoli počet problémů, na kterých jsme dosáhli dohody, není velký, jsme na správné cestě," řekl minulý měsíc pan Putin a chválil Bílý dům jako "zájemce o budování vazeb."

Návštěva pana Burnse – a rozhodnutí to okamžitě zveřejnit – podtrhly snahy obou stran telegraficky uvést, že pracují na zvládnutí nestabilního vztahu.

Pan Biden tvrdil, že i když Spojené státy a Rusko soutěží na světové scéně, měly by být schopny spolupracovat „tam, kde je to v našem společném zájmu“. Ale jeho postoj ho otevřel kritice, že je příliš ochotný angažovat se v zemi, která globálně podkopává americké zájmy a doma potlačuje disent. (No, Biden to nemá s americkými jestřáby jednoduché)

Po přistání v úterý se pan Burns posadil s panem Patrushevem, který je tajemníkem Rady bezpečnosti Kremlu a je široce považován za nejmocnější postavu mezi zpravodajskými úředníky v úzkém kruhu pana Putina. V krátkém videu ze začátku setkání, které zveřejnila ruská média online, pan Patrušev říká panu Burnsovi, který sedí naproti němu u konferenčního stolu: „Jsem rád, že Tě vítám v Moskvě.“

Nevím, jestli nastupující jestřábí koalice by byla vůbec schopna tyto úvahy pochopit. Rusko je zejména v dnešní době silný geopolitický činitel a zejména v Evropě ceny životodárného plynu určuje díky předchozím neschopnostem západních zem. Navíc se ukazuje, že Biden jasně chápe, že alespoň zčásti se bez spolupráce s Ruskem i na celosvětové úrovni bezvládne, protože by spojený tvrdý atak dvou tzv. autoritativních supervelmocí Číny a Ruska tzv. demokratický Západ nemusel úspěšně přežít. (J.V.)

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

03.11.2021 15:39

Vždy je lepší jednání,než chrastění šavličkami.Zřejmě si toho jsou vědomi na obou stranách,byť Američané jsou k tomu víceméně přinuceni nynější situací.Jde jen o to,co z těchto jednání vzejde pro celý svět,nejen pro USA a Rusko.A to by mělo zajímat všechny.


 
Lahůdková Putinova pokerová hra 2.

Lahůdková Putinova pokerová hra 2.

Před týdnem tedy 19.1.2022 jsem napsal krátkou napůl odlehčenou glosu pod názvem Lahůdková pokerová hra, ve které jsem nadhodil, že k nadpisu mě přivedla americká agentura Bloomberg, která uvedla, že to co udělal Putin s rozložením sto tisíce svých vojáků u svých hranic s Ukrajinou je skvělým tahem a Putin nemůže nic pokazit, dokud je tam nechá, než mu Zápas splní jeho požadavky a nepohne se ani dopředu, ani do strany, ani vlevo, ani v pravo a nechá tím všechny zainteresované hráče v nejistotě.

Antiwaxeři v ulicích evropských měst a částí médií…

Antiwaxeři v ulicích evropských měst a částí médií…

Zatímco současná zahraničně politická publicistika zcela nepochybně žije úvahami západní mediálně politické propagandy o brzké okupaci Ukrajiny ze strany Ruska, druhá část se soustřeďuje na vývoj a realitu možného prosazování či neprosazování politiky Green Dealu, část publicistiky se věnuje sice menšinového, ale o to agresivnějšího menšinového hnutí antiwaxerů, jako průvodního znaku poněkud dlouhého období covidové pandemie. Pod hesly o svobodě je toto hnutí namířeno proti většině společnosti, která bere zdravotní opatření za potřebná a chce většině vnutit svůj úhel pohledu. U nás se tohoto úkolu ujala SPD, v Rakousku Svobodní či vedle v Německu AFD.

Fijalovy podfuk

Fijalovy podfuk

Mam par kamaradu, keři volili Bruselsku pětku. Tuž, nevadi mi to, bo su demograt. Někteři z nich su z Prahy. To se da pochopit, bo lidi v Praze často hlasuju pro ruzne pitomosti, to už je v Praze taky zvyk.

Poslední domácí zprávy

Fijalovy podfuk

Fijalovy podfuk

Mam par kamaradu, keři volili Bruselsku pětku. Tuž, nevadi mi to, bo su demograt. Někteři z nich su z Prahy. To se da pochopit, bo lidi v Praze často...

Vrána k vráně sedá…

Vrána k vráně sedá…

Je několik evropských vlád, charakteristických zběsilou protiruskou nenávistí a podobně zběsilým příklonem k německému fašismu či dokonce...