• Středa, 26. leden 2022
  • Svátek má Rukojmí Zora

Biden Putinovi ustoupil. Palec vzhůru…
Počet návštěv: 1071

Biden Putinovi ustoupil. Palec vzhůru…

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Střet o Ukrajinu je zásadní geopolitický problém mezi USA a Ruskem v Evropě a v obecném slova smyslu posunul Rusko opět v jistém smyslu na soupeře Západu č.1. Nejde fakt jenom o tu trubku, jak ve čtivém a ekonomicky jako vždy vysoce fundovaném článku napsal kolega Zbyněk Fiala. Jde o to, zda nastane cosi jako návrat do doby před tokem 1989, kdy trvalá konfrontace mezi Západem vedeným USA a Východem, vedeným Sovětským svazem se ukázala již neudržitelná. I proto bychom měli tuto záležitost sledovat, nejenom z důvodu ekonomických(viz trubka),jak by ji preferoval Donald Trump, ale skutečně globálně geopolitických, jak ji preferuje Joe Biden.

Náš generál Pavel, kdysi věrný boji proti americkému imperialismu a dnes naopak jeho největší podporovatel poštěkává na prezidenta Zemana, že selhal, když nereagoval na provokace Ruska, a proto se rozhodl definitivně kandidovat na prezidenta. Nevylučuji přirozeně, že by nemohl zvítězit, ale pak by to dokládalo, že naše společnost přejala primitivní a zjednodušené vidění světa, jak ho produkují polské, pobaltské či ukrajinské nerealistické politické elity, které nechápou, že čas na konečné zúčtování s Ruskem ze strany Západu už prostě minul a nemá budoucnost.

Financial Times včera oznámil, že Joe Biden učinil Rusku významný diplomatický ústupek tím , že oznámil přípravu schůzky, na které by se prodiskutovaly obavy Ruska z rozšíření NATO . Z jiných zdrojů jsem zachytil, že chce dát dohromady rozhodující představitele zemí NATO, aby  - možná formou telemostu se pokusili tuto otázku řešit. 

A představte si, dovolil si tu jeho drzost, že tam nepřizve jako světové experty na Rusko našeho Pavla, Koláře či Fischera. Hrůza.

Ale vážně: Moskva, jak je uvedeno v článku, chce, aby se NATO zavázalo opustit expanzi na východ a zdržet se kontingentů v zemích sousedících s Ruskem, které by mohly být použity k útoku na něj.

Finacial Times realisticky konstatoval, že  Bidenova zmínka o hledání potenciálního ‚kompromisu‘ s Moskvou ve východní Evropě vyděsí mnoho východoevropských členů NATO a spojenců USA, kteří se obávají, že ruský prezident Vladimir Putin využije hrozbu vojenské síly k získání ústupků. Na rovinu. Mám radost z toho, že jsem se i já ve svém článku mýlil, když jsem skepticky napsal, že se pánové Biden a Putin o ničem nedohodnou a hodnotil jsem telemost pouze jako přiznání faktu nastolení geopolitické rovnováhy mezi Západem a Ruskem v Evropě.

Ten palec vzhůru v nadpisu, platí pro oba pány, Putina i Bidena. Pro Putina proto, že už se nemíní nechávat zatlačovat do kouta jen proto, že na Ukrajině vládnou šílenci, kteří v zoufalství rozvrácené země potřebují s Ruskem vyvolat konflikt, aby přitáhly pozornost.

A pro Bidena ten palec dávám ještě více nahoru.

Fakt  není v lehké situaci. Část jeho vlastní administrativy, ale i vlastních stranických demokratických zákonodárců  má podobné krvelačné touhy jako náš Pavel a chtěli by ukázat Rusku sílu, včetně nasazení amerických vojsk.

Biden však odolal a jak se ukázalo z onoho kratičkového úvodu před zahájením telemostu, doba, kdy nazýval Putina zabijákem je ta tam a dokonce tam byly vidět oboustranné téměř přátelské signály.

Buďme realisty a zase tento fakt nepřeceňujme. Přesto se zdá, že Biden z hlediska historické civilizační spřízněnosti, ale i potřeby nebojovat na dvou bojištích, tj. proti Rusku i Číně dohromady, vidí možnost kompromisu s Ruskem.

To je ovšem i realita. V Evropě bouří v podstatě jen staromilci protiruských historických stereotypů. Čína, která je již z hlediska HDP měřené dle parity kupní síly ekonomicky zjevně nejsilnější ekonomikou světa  a americký  dluh v obchodní výměně s ní dále jen narůstá je na tomto poli nepochybně soupeřem č. 1. A to nemluvím i tom, že v indopacifistické oblasti hrozí i reálné a daleko vážnější střety než v Evropě. Ale o tom možná někdy jindy.

Asi tak.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

10.12.2021 14:59

Dobry clanek na Voxu Populi.
https://voxpopuliblog.cz/zit-na-krymu-a-v-donbasu-americane-tak-uz-ukrajina-sedm-let-neexistuje/


 
Petr Majevský

Petr Majevský

10.12.2021 12:01

Protože náš mainstream psal,jak Biden Putina zastrašil,jsem nakloněn věřit tomu,že se blýská na lepší časy.Taková konfrontace by k ničemu dobrému nebyla a mopslíci,štěkající z bezpečí domova,by asi byli velice mimo z překvapení,co by z ní nakonec vyšlo.Nechme být stranou vztahy USA Rusko a starejme se o problémy,které ohrožují nás.Výblitky ukrajinských politiků a vojáků(pokud pochází vůbec od nich) nemůžeme brát vážně.Jen snaží být středem pozornosti a slyšet chce ujišťování,jak je pro NATO a EU potřebná a nutně chráněná.Aspekty jsou dva.Těžko předpokládat,že by za Ukrajinu šli bojovat jiní!Rusko už Ukrajinu nepotřebuje,ta je na tom ještě hůř,než je naše rozkradená zem.Kdo by ji získal,tak by do její ekonomiky musel nalít ohromné množství financí a to si žádná strana nemůže dovolit.Rusko tak dosáhlo svého a o další eskalaci nemá zájem.Ten je pouze ze strany těch naivních Ukrajinců!Donbas už nikdy nebude součástí Ukrajiny,protože nenávist mezi nimi z obou stran je nepřekonatelný problém!Na Donbasu se prostě nechtěli nechat upálit,jako Ukrajinci protestující v Oděse.Jak je možné,že ti "zastánci lidských práv" se v této záležitosti vůbec neangažují a tytéž práva v Číně mají obrovský zájem?Zřejmě ani pro ně nejsou lidská práva všude lidskými právy!


 
Lahůdková Putinova pokerová hra 2.

Lahůdková Putinova pokerová hra 2.

Před týdnem tedy 19.1.2022 jsem napsal krátkou napůl odlehčenou glosu pod názvem Lahůdková pokerová hra, ve které jsem nadhodil, že k nadpisu mě přivedla americká agentura Bloomberg, která uvedla, že to co udělal Putin s rozložením sto tisíce svých vojáků u svých hranic s Ukrajinou je skvělým tahem a Putin nemůže nic pokazit, dokud je tam nechá, než mu Zápas splní jeho požadavky a nepohne se ani dopředu, ani do strany, ani vlevo, ani v pravo a nechá tím všechny zainteresované hráče v nejistotě.

Antiwaxeři v ulicích evropských měst a částí médií…

Antiwaxeři v ulicích evropských měst a částí médií…

Zatímco současná zahraničně politická publicistika zcela nepochybně žije úvahami západní mediálně politické propagandy o brzké okupaci Ukrajiny ze strany Ruska, druhá část se soustřeďuje na vývoj a realitu možného prosazování či neprosazování politiky Green Dealu, část publicistiky se věnuje sice menšinového, ale o to agresivnějšího menšinového hnutí antiwaxerů, jako průvodního znaku poněkud dlouhého období covidové pandemie. Pod hesly o svobodě je toto hnutí namířeno proti většině společnosti, která bere zdravotní opatření za potřebná a chce většině vnutit svůj úhel pohledu. U nás se tohoto úkolu ujala SPD, v Rakousku Svobodní či vedle v Německu AFD.

Fijalovy podfuk

Fijalovy podfuk

Mam par kamaradu, keři volili Bruselsku pětku. Tuž, nevadi mi to, bo su demograt. Někteři z nich su z Prahy. To se da pochopit, bo lidi v Praze často hlasuju pro ruzne pitomosti, to už je v Praze taky zvyk.

Poslední domácí zprávy

Fijalovy podfuk

Fijalovy podfuk

Mam par kamaradu, keři volili Bruselsku pětku. Tuž, nevadi mi to, bo su demograt. Někteři z nich su z Prahy. To se da pochopit, bo lidi v Praze často...

Vrána k vráně sedá…

Vrána k vráně sedá…

Je několik evropských vlád, charakteristických zběsilou protiruskou nenávistí a podobně zběsilým příklonem k německému fašismu či dokonce...