• Středa, 26. leden 2022
  • Svátek má Rukojmí Zora

Putina bych se zeptal na jedinou věc…
Počet návštěv: 933

Putina bych se zeptal na jedinou věc…

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Uprostřed siláckých varování Bidena, Johnsona, Stoltenberga, Evropské unie, jaké hrůzné následky nastanou, když Rusko bude okupovat Ukrajinu či až komických pokusů Zelenského s prosazením preventivních sankcí, působila tiskovka Vladimira Putina, vyrovnaně až konejšivě. Otevřený tón jeho odpovědí byl přesvědčivý, i když se jistě ne každému bude líbit.

Kdybych to měl shrnout svými, méně „konejšivými“ slovy. Po třiceti letech budování „vojenské dominance Západu nastává zřejmě čas pro jasnou  odpověď. Západ, že si může dovolit všechno a Rusko si to nechá líbit a najednou musí padnout kosa na kámen. Západ po vojenských či vojenskopolitických porážkách v Iráku, Libyi, Sýrii, Jugoslávii, Gruzii a samozřejmě ostudné porážce NATO v Afghánistánu si už dál nemůže dovolit řeči typu, že Rusko rozumí jen síle a případně dříve neslyšené replice nové ministryně obrany SRN, že Putin bude muset zapomenout na nákupy na Champs-Elysée. Svět se dostal nerovnováhy a tu zkrátka a dobře bude třeba vyrovnat.

Západ se bude muset naučit, že skončila doba jeho vojenských převratů či barevných revolucí a že Rusko je schopno si svou bezpečnost zajistit. Protože se na straně Západu za třicet let navršilo tolik nepodložených představ o své vlastní síle a slabosti Ruska a tím i o snadnosti Rusko porazit, neskončí ovšem tento proces příští rok, ale bude se zřejmě protahovat až do konce tohoto Putinova prezidentství.

Rusko se samozřejmě, mimochodem podobně jako USA, zaměřuje na Asii, kde spolu s Čínou, ale i dalšími partnery, jako je Indie, hraje významnou roli. Přesto Evropa byla a nesporně bude jeho významným obchodním partnerem, minimálně na nejbližších deset let, ale spíše dvacet let svou vysokou závislostí na dodávkách plynu. Je tedy v zájmu Ruska i Evropy věci dostat do „normálu“

Rusko v zásadě nechce nic víc, než co by vyžadovaly USA či jiné evropské státy. Stejnou bezpečnost, žádné nebezpečí ze strany sousedů. To ovšem znamená, že se NATO, o kterém mimochodem Donald Trump, ať již ho musíme či nemusíme, vyjadřoval jako o reliktu studené války, se nesmí dále rozšiřovat na Východ. To, že by se na území sousedních států nemohly vyskytovat nepřátelské jednotky namířené proti Rusku, je přirozené. Pokud by se podařilo Rusku prosadit celý komplex návrhů, jež byly předloženy USA a NATO, zcela nesporně by to nastolilo novou atmosféru důvěry a spolupráce.

Nuže, kdybych mohl  Vladimíru Putinovi položit jedinou otázku, zněla by prostě:

Vaše návrhy USA i ostatním státům NATO v této fázi vypadají tak neuskutečnitelně, že může být obava, že je neprosadíte. Vydržíte ve svém úsilí a dotáhnete je do konce?

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

24.12.2021 18:54

Po debaklu v Iraku a Afganistanu ted USA asi utrpi dalsi debakl s Julianem Assange. Cela rada celebrit, osobnosti a mezinarodnich organizaci se postavila proti jeho pronasledovani. Dokonce i ti uzitecni idioti v lidskopravnich organizacich, ktere USA pouzivaly proti neposlusnym zemim, se vymkli z ruky a ted tvrdi, ze je to USA, kdo porusuje lidska prava Juliana Assange. Americti vazalove zaryte mlci.

Rudolf Kavan
https://voxpopuliblog.cz/author/rudolf_k/


 
Rudolf Kavan

Rudolf Kavan

24.12.2021 15:33

Po 20 ltech osocovani, vypadu, lzi a provokaci ze strany USA uz Rusko nema kam ustupovat. Jestli zapad nezmeni svuj postoj, tak neco bouchne.

Oni by sankce na Rusko uvalili stejne. Hledaji jenom nove zaminky.

India, Russia sign record deals during first Modi-Putin meet in 2 yrs
https://www.youtube.com/watch?v=4rcbHCjIyRY

Cina + Indie maji dohromady skoro 3 miliardy obyvatel. Jesttli 80 milionu potapanych Nemcu chce zmrznout, muze byt Rusum uplne jedno.


 
Mirja Mikkesh

Mirja Mikkesh

24.12.2021 14:32

Pro toho nosatého z poza oceánu je to k určitě k uzoufání. Už měl to obrovské bohatství na dosah. Gigantické stavby na vodních tocích, transkontinentální železnice, transkontinentální plynovody, ropovody, naleziště surovin, zlato, uhlí, dřevo, plyn, naftu, levnou pracovní sílu ... a, a najednou ho Ruský mužik ze dne na den vykopal. Sakra k nasrání ! A teď dokonce mu Ivan ještě vyhrožuje, že v případě napadení Ruska zaútočí na vedení a štáby všech zúčastněných. Strýček Sam si cvrnknul do trenek a vzal roha. Naneštěstí mu zbývají doblbnutí Ukrajinci. To je málo. Chtělo by to ještě Pobaltské fašouny. Jenže 30% jich hákuje v Evropě a to, co těm tygrům doma zbylo jsou z poloviny Rusové. Taky málo. Snad jestli se Rumuni budou chtít zbavit Cikánů ? Jenže ti to umí jenom s nožem. Mohl by se chytit ještě troubovitý Polák, když mu slíbí Lvov. Ten by zase chudáka Banderovce kopal do prdele až za Dněpr. Co s tím ! Zbývá už snad jen "náš" generál, pokud najde v torničce tu správnou přísahu. Pro sichr by se měl naučit ještě přísahu Ruskou. Nakonec tu Evropu bude muset zachránit bojovnice z nejstatečnějších - Božím dopuštěním ministryně Langšádlová. Ta prý má pro obranu demokracie ve strategických bombarďácích atomovku. Myslím, že až se tahle nešťastnice objeví na frontové linii, posere se pro změnu zase Šojgu.


 
Lahůdková Putinova pokerová hra 2.

Lahůdková Putinova pokerová hra 2.

Před týdnem tedy 19.1.2022 jsem napsal krátkou napůl odlehčenou glosu pod názvem Lahůdková pokerová hra, ve které jsem nadhodil, že k nadpisu mě přivedla americká agentura Bloomberg, která uvedla, že to co udělal Putin s rozložením sto tisíce svých vojáků u svých hranic s Ukrajinou je skvělým tahem a Putin nemůže nic pokazit, dokud je tam nechá, než mu Zápas splní jeho požadavky a nepohne se ani dopředu, ani do strany, ani vlevo, ani v pravo a nechá tím všechny zainteresované hráče v nejistotě.

Antiwaxeři v ulicích evropských měst a částí médií…

Antiwaxeři v ulicích evropských měst a částí médií…

Zatímco současná zahraničně politická publicistika zcela nepochybně žije úvahami západní mediálně politické propagandy o brzké okupaci Ukrajiny ze strany Ruska, druhá část se soustřeďuje na vývoj a realitu možného prosazování či neprosazování politiky Green Dealu, část publicistiky se věnuje sice menšinového, ale o to agresivnějšího menšinového hnutí antiwaxerů, jako průvodního znaku poněkud dlouhého období covidové pandemie. Pod hesly o svobodě je toto hnutí namířeno proti většině společnosti, která bere zdravotní opatření za potřebná a chce většině vnutit svůj úhel pohledu. U nás se tohoto úkolu ujala SPD, v Rakousku Svobodní či vedle v Německu AFD.

Fijalovy podfuk

Fijalovy podfuk

Mam par kamaradu, keři volili Bruselsku pětku. Tuž, nevadi mi to, bo su demograt. Někteři z nich su z Prahy. To se da pochopit, bo lidi v Praze často hlasuju pro ruzne pitomosti, to už je v Praze taky zvyk.

Poslední domácí zprávy

Fijalovy podfuk

Fijalovy podfuk

Mam par kamaradu, keři volili Bruselsku pětku. Tuž, nevadi mi to, bo su demograt. Někteři z nich su z Prahy. To se da pochopit, bo lidi v Praze často...

Vrána k vráně sedá…

Vrána k vráně sedá…

Je několik evropských vlád, charakteristických zběsilou protiruskou nenávistí a podobně zběsilým příklonem k německému fašismu či dokonce...