• Pondělí, 18. říjen 2021
  • Svátek má Rukojmí Lukáš

Cassius Clay - Muhammad Ali byl odpůrcem systematického vyvražďování Vietnamců, proto odmítl povolávací rozkaz do války pro nim...
Počet návštěv: 6667

Cassius Clay - Muhammad Ali byl odpůrcem systematického vyvražďování Vietnamců, proto odmítl povolávací rozkaz do války proti nim...

- Břetislav Olšer - Článek od - Břetislav Olšer -

Dnes chci fakta o této genocidě uvést jako pietní vzpomínku na člověka, který se odmítl na těchto masakrech podílet. V pátek bude v USA pohřben geniální boxer Cassius Clay-Mohamad Ali, který byl vězněn pro svůj odpor vůči nejšílenějšímu zločinu po 2. sv. válce - vietnamsko americkému vojenskému konfliktu, během jehož deseti let zničily USA zemi o rozloze jako dvě a půl Československa přes 12 miliony tun bomb včetně více než 72 miliony litrů jedovatého herbicidu Agent Orange……

Vietnam byla země, kterou jsem projel křížem krážem během několika let zcela programově. abych získal dostatek důkazů pro potvrzení první novodobé genocidy, záměrně spáchané USA na obyvatelích Vietnamu a Laosu. Není jiná možnost, jak toto nelidské likvidování jedné rasy nazvat; nacisté používali na hubení Židů plyn Cyklon-B, Američané na Vietnamce jedovatý defoliant Agent Orange... Co říct na Spojenými státy v Tonkinském zálivu vyprovokovanou válku...? Paragraf zločinného spolčení jak vyšitý...

V Saigonu jsem si najal rikšu s řidičem, jemuž jsem říkal Biu; mělo to svoji logiku - když jsem mu řekl, že mé jméno je Břetislav, zašklebil se, ukázal na mě a prohlásil: "Ty jsi Bi . ju bi..." a pak mě vozil a seznamoval s důležitými lidmi, co mě utvrzovali v mém přesvědčení. Od ženy, jež jako děcko přežila vypálení vesnice My-lai  s několika stovkami zabitým, až po fyzicky degenerované děti či invalidy bez nohou. To vše jsem postupně absolvoval ve jménu Cassiuse Claye alias Muhammada Aliho, známého odpůrce války ve Vietnamu.

Saigon... Snímek Břetislav Olšer

O Aliho povaze ostatně svědčí i historka ze 70. let. Když ho začal provokovat gang bílých motorkářů na mostu Jefferson County mladý boxer vypěnil. Nenechal si nadávat do negrů, pustil se do rvačky a bílé křiklouny vypráskal. Srdce se mu sevřelo, z kapsy vytáhl zlatou medaili z Říma a zahodil ji do řeky.

Bylo to pět roků poté, kdy Martin L. King, když byl také jako on vězněn v birminghamském vězení, odkud napsal svůj známý dopis Letter from Birmingham Jail a ve stejném roce se zúčastnil pochodu na Washngton, kde pronesl svůj slavný projev „ I Have a Dream“, v němž mj. žekl: "Sním o tom, že jednoho dne na cihlově červených svazích v Georgii budou moci potomci někdejších otroků usednout jako bratři u jednoho stolu s potomky někdejších otrokářů."

Ali byl velkou osobností i mimo boxerský ring. V roce 1964 konvertoval k islámu a změnil si své původní jméno Cassius Clay na Muhammad Ali; bral to, jak jinak, sportovně a vyprávěl: „Chci mít čtyři ženy. Jedna mi bude čistit boty, druhá mě bude krmit, třetí dělat masáže a čtvrtá bude kouzelná.“ Nakonec se opravdu čtyřikrát oženil, má sedm dcer a dva syny. Dcera Laila také boxuje. Za velkého jásotu ho obecenstvo zasypalo růžemi v roce 1999, když ji v New Yorku doprovázel k premiéře v ženském ringu.

Setkání s Beatles... Foto: Reuters...

Svoji změnu jména zdůvodnil lakonicky: „Cassius Clay je otrocké jméno. Nevybral jsem si ho a nechtěl jsem ho. Já jsem Muhammad Ali, svobodný člověk, to znamená člověk milovaný Bohem a trvám na tom, aby toto jméno lidé používali, mluví-li ke mně a o mně,“ okomentoval svoji následnou konverzi k této víře. později k tomu dodal: "Bůh mě postihl chorobou, abych věděl, že jedničkou je on a ne já..."

Když vypukla válka ve Vietnamu a on byl povolán do armády, odmítl. „Jsem muslim a má víra mi nedovoluje vzít zbraň do rukou,“ obhajoval se a Amerika to nechápala. Ten zbabělý negr nechce bojovat za svou vlast. „Proč bych měl jít bojovat? Nikdo z těch hochů z Viet-kongu mě nikdy nenazval negrem,“ říkal a složil píseň, která měla tahle slova. „O válce ve Vietnamu zpívám v tomhle songu, že nemám žádný spor s muži z vietkongu.“ Ali také veřejně prohlašoval, že si nemyslí, že je Amerika jeho vlast. „Moje pravá vlast je Afrika!“ Z celebrity byl najednou parchant, který dělá ostudu celé Americe. Hrozilo mu pětileté vězení. Trest na sebe nenechal dlouho čekat. Vzali mu licenci a zakázali boxovat.

Beatles na lopatkách - r.s.c....

Byl zbaven titulu mistra světa a nedostal licenci k boxerským kláním ve Spojených státech. Až soud v roce 1971 rozhodl o jeho propuštění a mohl se k boxu zase vrátit. Získal zpátky svou licenci a pokračoval ve své vítězné šňůře. Dojemný byl rok 1996; úžasný okamžik pro miliony Aliho fanoušků. Diváci XXVI. letních olympijských her v Atlantě v USA, co zapomněli na jeho “zradu”, ho nadšeně vítali… Na jedné straně bylo skvělé sledovat svého oblíbence, jak zápasí s Parkinsonovou chorobou, ale fakt, že právě Ali dostal příležitost zapálit olympijskou pochodeň, byl nepopsatelný... Právě tam dostal svoji římskou medaili zpět...

Nguyen byl mladík, který přišel při bombardování Vietnamu o obě nohy, prodával rituální bankovky, peníze určené ke spálení při obětních rituálech. Asiaté zapalují spolu s obětními penězi i vonné tyčinky, kterými vyvolávají duchy předků. Bankovky neshoří úplně. Jejich zbytky házejí cizinci do řeky či do potoka a posílají je tak na věčnost svým zesnulým.

Snímek... Břetislav Olšer

Jen zvedl palec jako znamení uznání, když jsem před ním vyslovil jméno Cassius Clay - Muhammad Ali. A dodal, že je dobře, že Ali žije... Mohl též dopadnout jako tisíce vojáků US Army, jak to popsal ve své knize “Chickenhawk” pilot vrtulníku Robert Mason, který prozradil i vyvraždění vesnice My Lai, kde bylo Američany zastřeleno a spáleno na pět set civilistů, mezi nimi i sto dětí, včetně nemluvňat.

Agent Orange...Foto: Reuters...

„Ti Američané, kteří se vrátili, trpí těžkými neduhy, vždyť jsme tam vypustili do ovzduší milióny litrů jedovatých defoliantů. Přes 42 000 vojáků US Army trpí poruchami zraku, téměř tři tisíce jich zcela osleplo, 4 662 vojáci US Army z Vietnamu měli amputovány obě nohy, 20 965 jich přišlo o nohu nebo ruku, další asi tři tisíce živoří do dnešních dnů v psychiatrických ústavech…” píše ve své knize Mason.

Inu, poslední rozloučení s boxerskou legendou proběhne v pátek 10. června ve sportovní aréně KFC YUM! v jeho rodném Louisville, jak si Ali sám přál; v pátek se nejen Amerika, ale celý svět rozloučí s fenomenálním boxerem, který „bodal jako včela a létal jako motýl“... Výročí; Casius Clay – Ali ve vězení a trpké vietnamské interrmezzo

Prohráli poslední ofenzivu, přesto v desetileté válce zvítězili…

Ani za půl tisíciletí své existence neměli Rusové šanci učinit tolik anexí, invazí a válek jako USA za dvě stě let

Jak John Kennedy, Lyndon Johnson a Richard Nixon lhali o Vietnamu?

Zemřel jestřáb, co chtěl rozbombardovat Vietnam do doby kamenné…

Tři patra tunelů-bojová stanoviště, lazarety, sklady zbraní, potravin, studny i porodnice

Izraelské osudy – Tisíc a jedna pravda ve Svaté zemi jako eKnihav elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osud

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Bůh s námi, přátelé...

Bůh s námi, přátelé...

Jsem na Floře v Olomouci a celý den mám možnost komunikovat s lidmi, kteří mají rádi přírodní léčbu nebo hledají alternativu k lékům, které jim už nezabírají. Deziluze z lékařského stavu je více než zřejmá. Bohužel si za to lékaři mohou sami svou arogancí, neochotou vyslechnout si pacienta a bagatelizovat jeho potíže. Lékaři se lidem vysmívají za jejich pokusy porozumět sami vlastnímu tělu. Apriori odmítají zabývat se stravou a zkoumat vliv vitamínů a živin na naše zdraví.

Stát jako hračka

Stát jako hračka

Parlamentní volby jsou za námi. Byly referendem o postavení Andreje Babiše. Hnutí ANO sice zvítězilo se 72 mandáty, ale je to nevýhra: nemají šanci postavit vládu s důvěrou Sněmovny. Vítězí slepenec pěti nesourodých stran, jejichž předáci se v povolebním opojení radují jako děti, jež dostaly novou hračku: těší se, že  si se státem pěkně pohrají. A opájejíce se vítězoslávou, dávají najevo, že jen na nich záleží, zda se vítěznému ANO dostane důstojného zastoupení ve vedení Sněmovny. Tradiční slušnost v zacházení vítězů s opozicí není zaručena.

         P.C.Roberts: Amerika je kráčejícím mrtvým mužem

P.C.Roberts: Amerika je kráčejícím mrtvým mužem

Bude Amerika existovat za dalších 10 či 20 let? Pravděpodobně nikoliv.

Pochopil jsem, že je s Amerikou konec, když blahosklonní a lhostejní hlupáci umožnili korupčnickému establishmentu ukrást prezidentské volby a za prvního muže pro agendu establishmentu nastolili nulu.

Poslední domácí zprávy