• Sobota, 30. květen 2020
  • Svátek má Rukojmí Ferdinand

Aleppo je osvobozeno: Syrská armáda a její spojenci osvobodili průmyslové srdce Sýrie
Počet návštěv: 2434

Aleppo je osvobozeno: Syrská armáda a její spojenci osvobodili průmyslové srdce Sýrie

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Po čtyřech letech války bylo osvobozeno syrské Aleppo. Průmyslové srdce Sýrie. Dříve dvoumilionové prosperující město, bylo ihned na počátku protestů v Sýrii obsazeno proxy silami profesionálních džihádistů. Vyprovokované protesty placené monarchiemi Perského zálivu, Tureckem, Izraelem a západními státy se převrátili do plnohodnotné války s terorismem. Izrael si sliboval od oslabení Sýrie zajištění anexe Golanských výšin, arabští šejkové zase potřebovali protáhnout územím Sýrie plynovody a ropovody, aby se dostali na pobřeží Středozemního moře a mohli pokračovat v levnějším transportu do Evropy. Zvláště Katar a Saúdská Arábie, kteří jsou největšími sponzory teroristů v Sýrii.

Západní státy si od toho slibovali oslabení dodávek energií z Ruska, poškození ruské ekonomiky, aby se stalo jeho snadnější kořistí. Turecko v čele s AKP a Erdoganem si zase snilo svůj neoosmanský sen o vzkříšení sultanátu na úkor Sýrie a dalších zemí v okolí.

Islámský stát, kvazistát s patologickou ideologií se díky mocenskému vakuu, americkým zbraním a penězům obsadil obrovská území nejen v Iráku, ale i v Sýrii, včetně území na severu kolem Aleppa. Dodnes zde drží pozice a odolává Turkům, Kurdům i vládním jednotkám.

Zvláštní vztah existuje mezi Kurdy a syrskou vládou. Převládá spíše spojenectví, přestože se Kurdové zapojili do ozbrojeného boje proti vládě. Jejich cílem je vlastní stát. Náznaky nedořešeného konfliktu se vynořují ještě nyní, například při střetech obklíčených vládních jednotek v obklíčené enklávě Hasaka uvnitř kurdského území na severu země.

Přes všechny tyto zamotané vztahy je naděje na mír. Bylo osvobozeno Aleppo. Druhé hlavní město Sýrie. Porážka islamistů bude mít obrovský dopad na nové formování politiky zahraničních vlád, na morálku teroristů ve zbývajících oblastech Sýrie, a uvolní obrovské síly elitních vládních jednotek. Samotné město se rozkládá na ploše 190 km2 a na jeho osvobození se podílely desetitisíce vojáků syrské armády a jejích spojenců. Nastal skutečný zlom v syrské válce, který nezastíní ani dočasná ztráta Palmyry. A přestože lidé přežili obrovské utrpení a čeká je hrozná práce, dnes se v Aleppu slaví.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Nenávist patří k životu

Nenávist patří k životu

Vážené kolegyně, kolegové, jenom krátká reakce na pana místopředsedu Sněmovny Vojtěcha Pikala. Pane místopředsedo, já váš názor plně respektuji a přeji vám, aby vás za něj jednou nezavřeli. (Potlesk v sále.) Vážené – a teď vážně. Karla toho už hodně řekla, ale myslím si, že je velmi důležité celou tu věc pojmenovat a říct si, o co vlastně jde. Podle mého názoru – a mrzí mě, že tady není pan ministr vnitra Hamáček, který by to určitě měl slyšet – je Karla Maříková jenom střípkem celé té věci, která tady kolem nás jakoby letí.

 Značná část potravin prudce zdražuje a dále bude. Určitě za to může Babiš a Agrofert za přispění Putina.

Značná část potravin prudce zdražuje a dále bude. Určitě za to může Babiš a Agrofert za přispění Putina.

My všichni, kdož chodíme nakupovat, to vidíme. Ceny potravin rostou, brambory jsou už pomalu sváteční jídlo a nyní prosakují zprávy o tom, že v Evropě dochází maso. Už i viníci se hledají a v Česku za to jako obvykle může Babiš a jeho Agrofert. Už jen čekám, až vyskočí nějaký blbec a bude vyřvávat, že za tuto situaci může Rusko a Putin. Skutečně je to trapné takhle lidem lhát!!

Začněme přemýšlet o renesanci moderní Středoevropské konfederace

Začněme přemýšlet o renesanci moderní Středoevropské konfederace

Připouštím, že matematika není mou silnou stránkou, i proto jsem kdysi za tolerantního „komunistického“ režimu mohl absolvovat tzv. humanitní gymnázium. Nakonec jsem se stal doktorem práv, možná špatným, možná dobrým, ale ta matematika mi nikdy nechyběla. Ne, neumím vyhodnocovat ty miliardy, které by se měly rozházet v rámci EU. Ale nezdá se mi to.

Tři podmínky, bez jejichž splnění nelze schválit Macron-Merkelový Fond obnovy

Tři podmínky, bez jejichž splnění nelze schválit Macron-Merkelový Fond obnovy

Premiéři budou v červnu na Evropské radě projednávat způsob financování Fondu obnovy EU. Jeho zřízení schválili už v květnu, ale tehdy se nedohodli, jak by měl fungovat. S nápadem na jeho zřízení přišel v dubnu italský premiér Giussepe Conte. Podle jeho původního návrhu, který podpořili premiéři všech jižních zemí, Francie a zemí Beneluxu, měl mít fond něco mezi 1 až 2 biliony eur. Měl rozdávat dotace podnikům, kterým pandemie COVID-19 způsobila problémy a tím přispět k oživení ekonomiky.

Poslední domácí zprávy

Provokace nebo test ?

Provokace nebo test ?

Včera se na Pražském mezinárodním letišti v Ruzyni stala podivná, v civilizovaných zemích málo vídaná věc. Okolo deváté večer tam bez...