• Pondělí, 23. září 2019
  • Svátek má Rukojmí Berta

Aleppo je osvobozeno: Syrská armáda a její spojenci osvobodili průmyslové srdce Sýrie
Počet návštěv: 2134

Aleppo je osvobozeno: Syrská armáda a její spojenci osvobodili průmyslové srdce Sýrie

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Po čtyřech letech války bylo osvobozeno syrské Aleppo. Průmyslové srdce Sýrie. Dříve dvoumilionové prosperující město, bylo ihned na počátku protestů v Sýrii obsazeno proxy silami profesionálních džihádistů. Vyprovokované protesty placené monarchiemi Perského zálivu, Tureckem, Izraelem a západními státy se převrátili do plnohodnotné války s terorismem. Izrael si sliboval od oslabení Sýrie zajištění anexe Golanských výšin, arabští šejkové zase potřebovali protáhnout územím Sýrie plynovody a ropovody, aby se dostali na pobřeží Středozemního moře a mohli pokračovat v levnějším transportu do Evropy. Zvláště Katar a Saúdská Arábie, kteří jsou největšími sponzory teroristů v Sýrii.

Západní státy si od toho slibovali oslabení dodávek energií z Ruska, poškození ruské ekonomiky, aby se stalo jeho snadnější kořistí. Turecko v čele s AKP a Erdoganem si zase snilo svůj neoosmanský sen o vzkříšení sultanátu na úkor Sýrie a dalších zemí v okolí.

Islámský stát, kvazistát s patologickou ideologií se díky mocenskému vakuu, americkým zbraním a penězům obsadil obrovská území nejen v Iráku, ale i v Sýrii, včetně území na severu kolem Aleppa. Dodnes zde drží pozice a odolává Turkům, Kurdům i vládním jednotkám.

Zvláštní vztah existuje mezi Kurdy a syrskou vládou. Převládá spíše spojenectví, přestože se Kurdové zapojili do ozbrojeného boje proti vládě. Jejich cílem je vlastní stát. Náznaky nedořešeného konfliktu se vynořují ještě nyní, například při střetech obklíčených vládních jednotek v obklíčené enklávě Hasaka uvnitř kurdského území na severu země.

Přes všechny tyto zamotané vztahy je naděje na mír. Bylo osvobozeno Aleppo. Druhé hlavní město Sýrie. Porážka islamistů bude mít obrovský dopad na nové formování politiky zahraničních vlád, na morálku teroristů ve zbývajících oblastech Sýrie, a uvolní obrovské síly elitních vládních jednotek. Samotné město se rozkládá na ploše 190 km2 a na jeho osvobození se podílely desetitisíce vojáků syrské armády a jejích spojenců. Nastal skutečný zlom v syrské válce, který nezastíní ani dočasná ztráta Palmyry. A přestože lidé přežili obrovské utrpení a čeká je hrozná práce, dnes se v Aleppu slaví.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Bylo jich cca 300 000 tisíc pivařů a párkařů, co se se zadarmo tísnili na Dnech NATO, bez sebereflexe, jako národ, co byl zbrojnicí Hitlera, pak zase Stalina a dnes leze do zadku USA.

Bylo jich cca 220 000 tisíc pivařů a párkařů, co se se zadarmo tísnili na Dnech NATO, bez sebereflexe, jako národ, co byl zbrojnicí Hitlera, pak zase Stalina a dnes leze do zadku USA.

Bydlím nedaleko mošnovského letiště, takže mi v uších ještě doznívá hukot hlavně bombardéru B-52 a mně nezbývá si připomenout si, jak v jednom obskurním plátku se na hlavní straně tloukly dva titulky vedle sebe: „Myslivci skolili 230 tisíc kanců“ a signifikantní pro tento bulvár - „NATO v Ostravě a 220 000 diváků…“ Nechci nikoho urážet, ti divočáci za to nemohou, že onemocněli, byť geneticky jsou lidem blízké…

Jak to bylo s Čáslavskou nejen v roce 1968, ale i s jejími protisovětskými gesty, jak je v minulých dnech okázale prezentovala ČT, když pouze ukázala předávání medailí jí a sovětské gymnastce; Čáslavská odvrací svoji tvář od vlajky SSSR

Jak to bylo s Čáslavskou nejen v roce 1968, ale i s jejími protisovětskými gesty, jak je v minulých dnech okázale prezentovala ČT, když ukázala pouze předávání medailí jí a sovětské gymnastce; Čáslavská odvrací svoji tvář od vlajky SSSR

V České televizi před několika dny závěru srpna 2019 odezněla jen laciná propaganda roku 1968, když při předávání medailí jí a sovětské gymnastce Čáslavská okázale odvrací na protest svoji tvář od vlajky SSSR. Ani slovo o tom, jak přišel říjen 1968 a sedminásobná olympijská vítězka - gymnastka Věra Čáslavská a stříbrný olympijský medailista - běžec Josef Odložil si před více než půl stoletím řekli 26. října 1968 své “ano“ během letních olympijských hrách v Mexico City.

Bude se FAMU distancovat od svého nejznámějšího absolventa Emirá Nemanja Kusturici kvůli vyznamenání od prezidenta Zemana k 28. říjnu 2019?  Na FAMU, kterou proslavil, se prý proti němu chystá velká akce

Bude se FAMU distancovat od svého absolventa Emirá Kusturici kvůli vyznamenání od prezidenta Zemana k 28. říjnu 2019? Na FAMU, kterou proslavil, se prý proti němu chystá velká akce "vítačů" uprchlíků a odpůrců Zemana

„Je možné, že se FAMU bude chtít od Emira distancovat ještě dřív, než vyznamenání od prezidenta dostane. Teď se o tom začíná mluvit, ale nejvíc se to rozjede až v říjnu, kdy začíná výuka a fakulta bude naplno žít. Některé katedry jsou dost angažované a většinu tam tvoří lidi levicově-progresivistických názorů,“ sděluje redakci ParlamentníchListů.cz zdroj z fakulty pod podmínkou zachování anonymity. 

První premiér Ben Gurion vedl Izrael 13 roků, před 71 lety připomněl komuny zvané kibucy; řekl, že “socialismus byl pro židovský stát stejně důležitý jako hebrejská Bible”..

První premiér Ben Gurion vedl Izrael 13 roků, před 71 lety připomněl komuny zvané kibucy; řekl, že “socialismus byl pro židovský stát stejně důležitý jako hebrejská Bible”..

Chci širokou vládu národní jednoty“, prohlásil centrista Benny Ganc po úterních předčasných volbách v Izraeli. Vyjádřil radost nad výsledkem své koalice Modrá a bílá, hlavní soupeř stávajícího premiéra Benjamina Netanjahua se ale vítězem voleb neprohlásil. Volby pravděpodobně skončí patem.

Poslední domácí zprávy