• Pátek, 04. prosinec 2020
  • Svátek má Rukojmí Barbora

Aleppo je osvobozeno: Syrská armáda a její spojenci osvobodili průmyslové srdce Sýrie
Počet návštěv: 2618

Aleppo je osvobozeno: Syrská armáda a její spojenci osvobodili průmyslové srdce Sýrie

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Po čtyřech letech války bylo osvobozeno syrské Aleppo. Průmyslové srdce Sýrie. Dříve dvoumilionové prosperující město, bylo ihned na počátku protestů v Sýrii obsazeno proxy silami profesionálních džihádistů. Vyprovokované protesty placené monarchiemi Perského zálivu, Tureckem, Izraelem a západními státy se převrátili do plnohodnotné války s terorismem. Izrael si sliboval od oslabení Sýrie zajištění anexe Golanských výšin, arabští šejkové zase potřebovali protáhnout územím Sýrie plynovody a ropovody, aby se dostali na pobřeží Středozemního moře a mohli pokračovat v levnějším transportu do Evropy. Zvláště Katar a Saúdská Arábie, kteří jsou největšími sponzory teroristů v Sýrii.

Západní státy si od toho slibovali oslabení dodávek energií z Ruska, poškození ruské ekonomiky, aby se stalo jeho snadnější kořistí. Turecko v čele s AKP a Erdoganem si zase snilo svůj neoosmanský sen o vzkříšení sultanátu na úkor Sýrie a dalších zemí v okolí.

Islámský stát, kvazistát s patologickou ideologií se díky mocenskému vakuu, americkým zbraním a penězům obsadil obrovská území nejen v Iráku, ale i v Sýrii, včetně území na severu kolem Aleppa. Dodnes zde drží pozice a odolává Turkům, Kurdům i vládním jednotkám.

Zvláštní vztah existuje mezi Kurdy a syrskou vládou. Převládá spíše spojenectví, přestože se Kurdové zapojili do ozbrojeného boje proti vládě. Jejich cílem je vlastní stát. Náznaky nedořešeného konfliktu se vynořují ještě nyní, například při střetech obklíčených vládních jednotek v obklíčené enklávě Hasaka uvnitř kurdského území na severu země.

Přes všechny tyto zamotané vztahy je naděje na mír. Bylo osvobozeno Aleppo. Druhé hlavní město Sýrie. Porážka islamistů bude mít obrovský dopad na nové formování politiky zahraničních vlád, na morálku teroristů ve zbývajících oblastech Sýrie, a uvolní obrovské síly elitních vládních jednotek. Samotné město se rozkládá na ploše 190 km2 a na jeho osvobození se podílely desetitisíce vojáků syrské armády a jejích spojenců. Nastal skutečný zlom v syrské válce, který nezastíní ani dočasná ztráta Palmyry. A přestože lidé přežili obrovské utrpení a čeká je hrozná práce, dnes se v Aleppu slaví.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 

Žadný rukojmí ještě nediskutoval

Frontex-za plnění povinnosti vyhazov?

Frontex-za plnění povinnosti vyhazov?

Šéf Frontexu, Fabrice Leggeri, má potíže. Na tom by nemuselo být nic zvláštního. Ovšem takovou specificky eurounijní pikantnost dodává jeho cause fakt, že agentura Frontex je právě popotahována za něco, k čemu byla ustanovena. Za aktivní ochranu evropské hranice.

  Jestlipak víte, co znamená výrok-cintat si pentli.

Jestlipak víte, co znamená výrok-cintat si pentli.

Tento výrok dozajista velmi dobře znají naši páni poslanci, ale i vláda. Na zasedáních poslanecké sněmovny si cintá pentli každý druhý. Vyjímkou nebylo ani nedávné jednání sněmovny, kde se probíral bod o potravinové soběstačnosti ČR ve smyslu návrhů k jejímu dosažení a ke zvýšení efektivity zemědělské prvovýroby. Musím uznat dámy a pánové, že hrajete na lidi komedii, ale režie je jaksi špatná. Místo cintání si pentle raději přiznejte, že jste v oblasti zemědělství zmrvili kde co, a už nevíte jak smysluplně dál.

Vykopnutí směrem nahoru

Vykopnutí směrem nahoru

Když jsem se dočetl v několika článcích, např. na České justici, že státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Radek  Mezlík uspěl v konkursu a odejde do Úřadu evropského veřejného žalobce, vybavily se mi vzpomínky na některé zvláštní postupy personální práce v době socialistického temna. Bylo-li třeba zbavit se někoho, s kým se muselo manipulovat opatrně, neb příliš mnoho věděl, použil se výkop směrem nahoru. Nevím, zda činitelé, kteří pomohli Radku Mezlíkovi v konkurzu na místo na evropské úrovni, si mysleli, že je skutečně tak dobrý, či zda usoudili, že už je ho dost. V každém případě mi nezbývá, než jejich rozhodnutí kritizovat jako neodpovědné: vždyť tento člověk má být vzorkem úrovně českých státních zástupců na evropské úrovni.

Poslední domácí zprávy

 Zvrat v kauze Zadeh

Zvrat v kauze Zadeh

V kauze s více obviněnými, s nepřehlednou důkazní situací a složitou právní problematikou se dají čekat různé zádrhele a překvapení. Platí...

Takže lapidárně

Takže lapidárně

Andrej Babiš skvělým způsoben rozložil politickou scénu. Jeho slevu na dani příjmu ocení 4,2 miliónů zaměstnanců, i tí, kteří na tom budou...