• Pondělí, 22. červenec 2019
  • Svátek má Rukojmí Magdaléna

Úžasný český úspěch: Telička se stal jedním ze 14 místopředsedů Evropského parlamentu
Počet návštěv: 2073

Úžasný český úspěch: Telička se stal jedním ze 14 místopředsedů Evropského parlamentu

Josef Nožička Článek od Josef Nožička

Jak jste možná již zaregistrovali z dnešních zpráv, český europoslanec Pavel Telička byl dnes zvolen jedním ze 14 místopředsedů Evropského parlamentu.  

Když jsem dnes tuto zprávu v médiích zaregistroval, tak mě zarazila především jedna věc: na co vrcholný orgán Evropské unie potřebuje těch místopředsedů 14? Jak jsem se dočetl ve zprávě zde, místopředsedové řídí v případě nepřítomnosti předsedy EP plenární zasedání a předseda na ně může delegovat také jiné povinnosti, úkoly nebo pravomoci. To zní vcelku logicky, ale pořád nerozumím tomu, proč jich musí být tak moc? Nepřipadá mi totiž, že by parlament v Bruselu či Štrasburku zasedal až tak často, aby všech 14 přímých zástupců jeho předsedy (tím byl mimochodem včera zvolen Ital Antonio Tajani) mohlo být smysluplně využito.
Tento nesmyslně vysoký počet místopředsedů mě spíše utvrzuje v tom, že mají pravdu ti, kteří říkají, že vrcholné orgány Evropské unie jsou byrokraticky a neefektivně řízené molochy, jejichž hlavním smyslem zřejmě je poskytnout teplé a velmi dobře placené místečko co nejvyššímu počtu osob ze všech 28 členských zemí EU. Někteří čeští politici pravda okomentovali dnešní Teličkovo zvolení jakožto dobrou zprávu z hlediska prosazování českých zájmů v Bruselu. Je však zrovna v případě pana Teličky takový optimismus na místě?
Zkusím zde nyní stručně připomenout podstatné body z života Pavla Teličky. Pan Telička byl před rokem 1989 členem KSČ, ke konci 90. let se stal náměstkem ministra zahraničí a státním tajemníkem ČR pro evropské záležitosti. Díky tomu se v roce 2004 také stal prvním českým eurokomisařem. Tím byl sice jen krátkou dobu, zato však za Českou republiku vyjednával vstupní podmínky našeho členství v EU (v čemž zrovna dvakrát úspěšný nebyl). Po odchodu z křesla eurokomisaře na konci roku 2004 založil lobbistickou firmu, která nakonec skončila v likvidaci.
Politickou „recyklaci“ pak zažil v roce 2014, kdy se stal hlavním lídrem hnutí ANO pro volby do Evropského parlamentu. Babišovo ANO tyto volby tenkrát těsně vyhrálo a Telička, který byl lídrem jejich kandidátky, se stal europoslancem. Jeho politické ambice však byly nepochybně vyšší: ANO s tímto poněkud kontroverzním politikem původně počítalo na post eurokomisaře, kvůli odporu koaličních partnerů však nakonec, jak známo, dostala přednost bývalá ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová.
Pan Telička na mě proto působí především jako kariérista a „eurohujer“, který Evropskou unii obvykle srdnatě hájí a podivuje se nad tím, co ti Češi proti ní vlastně mají. Zvolení takového politika do předsednictva jednoho z vrcholných orgánů Evropské unie proto jako žádné vítězství pro Českou republiku nevidím...

 

Josef Nožička
Rád se podělím o své názory s ostatními. Dělám to i tehdy, kdy jdu vědomě "proti proudu".

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.01.2017 20:49

Telička byl vždy kariérista.Nikdy však nepřesvědčil o nějakých kvalitách své osoby.Jako vyjednavač přijetí do EU vyjednal ty nejhorší podmínky vstupu ze všech kandidátských zemí.To si slovenský podnikatel vybral toho pravého.On si vůbec dovede vybrat.Jako třeba Stropnického.


 
Německo debatuje o posílení bezpečnosti na koupalištích

Německo debatuje o posílení bezpečnosti na koupalištích

Německo kvůli častým násilným incidentům debatuje o posílení bezpečnosti či zavedení zvláštní policejní ochrany na koupalištích, uvedly České noviny. Člověk by na základě názorů politické a mediální elity přitom čekal, že obohacení přináší prakticky jen pozitiva. Navíc bych předpokládal, že „vděční uprchlíci“, kteří musí děkovat andělům strážným – politickým neziskovkám – že přežili plavbu přes moře, budou mít vody na pár let plné kecky. Vody možná ano, ale jisté výhledy na koupalištích se jen tak neomrzí, což? Nesmíme ani naznačovat.

 No to je výborný předsedo KDU-ČSL Marku Výborný. Vy snad ještě budete chtít abychom bývalým nacistům a jejich potomkům byli vděčni za jejich zvěrstva.

No to je výborný předsedo KDU-ČSL Marku Výborný. Vy snad ještě budete chtít abychom bývalým nacistům a jejich potomkům byli vděčni za jejich zvěrstva.

Je to skutečně výborný milí spoluobčané. Našel se další politik, jenž je nakloněn uspořádání sjezdu sudetoněmeckého landsmanšaftu v České republice a opět je to světe div se-lidovec. Není Vám tady už něco nápadného??? Nesmrdí to tady??? Nejprve se s nimi bratříčkoval Havel se Schwarzenbergem a v poslední době si s nimi potřásá rukou Herman, Bělobrádek a otevřeně je podporuje sám předseda lidovců Výborný. Vy jste snad schopni ve své drzosti navrhnout sjezd sudeťáků v Lidicích, Ležácích a dalších vypleněných vesnicích.

Poslední domácí zprávy

SMŮLA NA PATÁCH

SMŮLA NA PATÁCH

Web Česká justice přinesl dne 17. července 2019 zprávu o „spícím soudci“ u Městského soudu v Praze. Za postoj ke zmíněné nepřístojnosti...