• Úterý, 17. červenec 2018
  • Svátek má Rukojmí Martina

Výsledky parlamentních voleb ve Francii a poučení i varování pro nás
Počet návštěv: 1134

Výsledky parlamentních voleb ve Francii a poučení i varování pro nás

Jaromír Bradávka Článek od Jaromír Bradávka

Je dobojováno. Emmanuel Macron a jeho hnutí dosáhli ve francouzských parlamentních volbách jasného vítězství a získali nadpoloviční většinu křesel v parlamentu. Tradiční pravicové i levicové strany úplně propadly a Fronte nationale Marine Le Pen získala mizivých osm křesel ze 119 kandidátů, kteří postoupili do 2. kola.

Nový, mladý a ambiciozní prezident tak může zahájit své reformy, které slíbil již před prezidentskými volbami. Na první pohled se může situace jevit jasnou a přímočarou – přijdou změny. V politice, ekonomice, bezpečnosti i státní správě.

Je tu ale jedno velké ALE a tím je volební účast, která činila pouhých 45%. Z tohoto pohledu je Macronovo vítězství sporné, nebo aspoň silně nepřesvědčivé, protože pro něj hlasovalo řádově 25% všech oprávněných francouzských voličů. Ostatní buď hlasovali pro někoho jiného, nebo (a to většina!) k volbám vůbec nepřišli a dali tak najevo, že je Macron, jeho strana a jeho politika nezajímá nebo s ním nechtějí mít nic společného. Současně s tím jim však nikdo nenabídl přijatelnou alternativu. (Varovná volání Marine Le Pen zůstala nevyslyšena.)

V čem je situace ve Francii a u nás podobná? V mnoha věcech.

1. Tradiční strany (včetně několika momentálně mimoparlamentních) se těší minimální oblibě, jejich skandály a programová a personální vyprázdněnost trvá už mnoho let a s tou francouzskou si nijak nezadá. Žádná z nich (s výjimkou KSČM) nemá šanci překročit hranici 10% hlasů.

2. „Odnikud“ se vynořilo hnutí vedené jedním mužem, který pod svá křídla shromáždil několik desítek lidí s názorovým rozsahem téměř celého politického spektra, s téměř neomezenými finančními možnostmi a ve velmi krátké době získal dost hlasů v regionálních i celostátních volbách kritikou politických protivníků a nabídl voličům alternativu v podobě vlády silné autority. Slíbil širokou škálu změn a některé dílčí se mu podařilo prosadit už za předchozího působení ve vládě.

3.Volební účast dlouhodobě klesá a k zisku vládních funkcí stačí řádově 20% hlasů všech voličů. Tím, že třetina až polovina jich k volbám vůbec nepřijde, se politikům cesta k vytouženým křeslům jen usnadňuje.

Výsledek a efekt takto redukovaných voleb je nakonec takový, že partu neschopných mluvků, slibotechen, slabochů i vychcánků a vyžírků vystřídá klika dobře organizovaných mafiánů, kteří pokračují v nastoupeném trendu ničení státu, vysávání státního rozpočtu a utužování všeho negativního, co předchozí vláda prosadila i toho, co nestihla dokončit. A to vše pod hlavičkou změn k lepším zítřkům, rozvoje demokracie, prohlubování spolupráce a integrace a dalších obecně známých hesel.

Co s tím? Postu p je jednoduchý. Přijít k volbám a nevolit okoukané tváře a partaje, ale toho, kdo má ve svém štítu skutečné systémové změny. Odchod z NATO a EU, vyvázání se se ze závislosti na dolaru jako světové měně a Německu jako koloniálním pánovi. Vypracování nové ústavy a na ni navazujících zákonů, které obnoví suverenitu České republiky. Ochranu státních hraníc a vracení nelegálních migrantů zpět za tuto hranici. Odvolání a potrestání politiků, kteří neslouží občanům a porušují zákony. Změnu ekonomiky ve prospěch pracujících a zastavení odchodu hodnot vytvořených jejich prací do kapes zahraničních majitelů firem. Zlepšení podmínek pro mladé rodiny, seniory, drobné podnikatele a živnostníky. Změna systému hodnot tak, aby na prvním místě byla slušnost, čestnost, morálka, plnění povinností a vzájemná pomoc lidí.

Chcete-li, aby se splnily vaše potřeby a požadavky na lepší život, volte stranu, která má vaše požadavky ve svém programu. Nenechte vládnout toho, kdo prosazuje opak.

Chcete-li, aby byl zvolena právě Vaše strana, přijďte k volbám. Nenechte za sebe rozhodovat jiné.

Chcete-li odstavit od moci tradiční strany a zabránit vládě mafie, přijďte k volbám. Čím vyšší účast, tím nižší jejich volební zisk. Nenechte o sobě rozhodovat menšinu.

Chcete-li změnu, zvolte ty, kteří mají program skutečných a nikoliv kosmetických změn. Nenechte vládnout neschopné ani ty všeho schopné

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Josh Ommi

Josh Ommi

20.06.2017 11:07

Samozrejme, ze ma Bradávka pravdu. Jenom se musime posunout o 100 let spatky. Jak to je s globalizaci jsem jiz psal. Kazdemu musi byt jasne, ze proti "globalizaci" existuje jenom jedna protisila a to jest "INTERNACIONALA" tedy internacionalizace. Tedy "nekapitalisti vsech zemi spojte se!!!" Jak se cinkalo pro kapitalizmus, tak se muze cinkat i pro Internacionalu. (Kdyz se bude chtit.)Tak jenom do toho a jenom si troufnout!!!


 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.06.2017 19:34

Pane Bradávko,v tomto článku působíte poněkud neohrabaně.Je jisté,že jste popsal situaci s partajemi vcelku pravdivě.Naivně se však domníváte, že se s tím dá něco udělat.Nedá!Neberete totiž v úvahu českého voliče, který je přeborníkem ve skoku na špek.Jim stačí vhodně zvolené sliby, stačí koblihy zadarmo a český volič už ví,koho volit.A tak volí stále stejný typ lidí,ovšem z různých partají.Výsledkem je slepenec,který není vůbec životaschopný.Není síla,která by spojila různé strany k práci pro národ. V poslaneckém slibu podepisují,že budou dle svého přesvědčení dělat pro národ.Skutečnost je jiná!Musí podepsat podporu svojí partaji,jinak by se nedostali v příštích volbách na partajní kandidátku.Takže je celý parlament na dvě věci,neboť rozhoduje partajní vedení.Proč má národ platit parazity v parlamentu,když rozhoduje 8-12 lidí partajního vedení? Tak zrušme parlament,ušetří se miliardy na jeho provoz a parazitické zlodějské platy.Jenže by bylo o 281 vyžírků míň a to je celé.Pokud není strana,která bude mít v programu vystoupení ze 4té říše a Nato,bude mít v programu zákaz islámu(není to náboženství,ale ideologie),likvidaci všech mešit a muslimských modliteben,potrestání podvodníků a zlodějů z předcházejících vlád,nemá cenu jít k volbám.Voliči budou volit ponejvíce Babiše v očekávání,že se zlepší celková situace(jen pro Babiše).Nikdo s ním nebude moci jít do koalice,po kauze proti němu.Najde se vůbec někdo, kdo bude schopen sestavit vládu?Při roztříštěnosti politické scény asi ne! Jedinou výjimkou z trestu mají privatizátoři z Klausovy éry,kterým zajistil beztrestnost svou amnestií při odchodu z funkce.Totéž zajistil i sobě.Oni se totiž v té doně učili být bohatí.Oni jsou a národ pro svou hloupost utřel hubu.Už jsme dohnali to Rakousko,jak sliboval Klaus?Nebo to platilo jen pro něho a jeho přátele?Jestliže ano,tak je všechno v tom nejlepším pořádku.


 
Předseda FIFA Gianni Infantino řekl o MS ve fotbale v Rusku: Už několik let tvrdím, že tohle bude nejlepší mistrovství světa v dějinách, a dnes jsem o tom přesvědčený ještě víc…

Předseda FIFA Gianni Infantino řekl o MS ve fotbale v Rusku: Už několik let tvrdím, že tohle bude nejlepší mistrovství světa v dějinách, a dnes jsem o tom přesvědčený ještě víc…

V Rusku tak skončilo 21. mistrovství světa ve fotbale. Na tradiční fotbalový svátek, který jednou za čtyři roky určuje, která země si vybojuje prestižní trofej pro nejlepší tým planety, přijely statisíce fanoušků a miliardy jej sledovaly prostřednictvím televizních obrazovek.

Vzpomene si Miroslava Němcová, jak protestovala proti trafice tří rebelů z ODS slovy: To bylo už přes čáru… A jak chtěla vládní 101 a pak prchla podruhé z Hradu…?

Vzpomene si Miroslava Němcová, jak protestovala proti trafice tří rebelů z ODS slovy: To bylo už přes čáru… A jak chtěla vládní 101 a pak prchla podruhé z Hradu…?

Připomeňme si tu vehementní ženu, pro začátek třeba jak vnímala jako už pouhá poslankyně nedávné demonstrace na Malostranském náměstí při hlasování o důvěře Babišově vládě….? Miroslava Němcová řekla, že se spíše zajímala o to, co se dělo uvnitř, tedy v jednacím sále Sněmovny....

Poslední domácí zprávy