• Pátek, 23. říjen 2020
  • Svátek má Rukojmí Teodor

10.000 zachráněných.a10.000 zachráněných....
Počet návštěv: 4144

10.000 zachráněných....

- Karel Stýblo - Článek od - Karel Stýblo -

Jen těžko si představuji plavbu loděk, jenž do Itálie během  třech dní přepravily, více než deset tisíc migrantů. Jsou vyloveni už na moři a přeloženi na méně vratká plavidla neziskovek. Itálie už nezvládá!

Podle šéfa neziskové agentury Frontex  Leggeriho je znepokojivé, že libyjští pašeráci lidí nasazují do člunů velké množství lidí najednou. Na této úrovni to prý ještě  Frontex dosud nezaregistroval a pašeráci stále více ohrožují životy migrantů. Dávají jim k dispozici stále méně pitné vody a pohonných hmot. Navíc odmontují z člunů motory, když se člun přiblíží k mezinárodním vodám. Ve zprávě agentury Frontex však chybí, jestli ti zachránění jsou vráceni, či usalašeni v EU.

Humanitární Frontex jako vzor.

(Ředitel agentury Frontex: Fabrice Leggeri Rok zřízení: 2004 Počet zaměstnanců: 315 Rozpočet: 250 milionů EUR Sídlo: Varšava) Podle slov samotných europoslanců dělá pravý opak. Kdy už konečně agentura začne dělat to k čemu byla Evropským parlamentem zřízena? Měla za úkol pomáhat členským státům v ochraně hranic a koordinovat vnější stranu hranice EU. Místo toho vysílá lodě ke břehům Libye, tam nabírá migranty z chatrných člunů na solidní lodě a vozí je do Itálie.

Europoslanec Petr Mach:„Když jsem viděl, že tato agentura dělá pravý opak, tak jsem jako europoslanec využil svého práva na interpelaci. Ptal jsem se, jak je možné, že úřad zřízený s nějakým záměrem a cílem dělá pravý opak. Jestli se nejedná o zneužití úřední pravomoci a peněz daňových poplatníků, a čekal jsem na odpověď. Podle podmínek mi musí komise odpovědět do šesti týdnů. Já jsem na odpověď čekal půl roku, a když konečně, asi před měsícem a půl přišla, tak mi napsali, že zachraňovat lidi patří k dobrému mravu a že na konci září bylo změněno nařízení Frontexu a že mu tam přibylo dělat záchranné operace. Tak jsem napsal interpelaci, jak mi vysvětlíte, že záchranné operace byly dělány předtím, než byly rozšířeny pravomoci Frontexu. Uběhlo několik měsíců a odpovědi jsem se stále nedočkal,“ posteskl si europoslanec.

Byznys.

Státní zástupce ze sicilského přístavu Catania Carmelo Zuccaro o minulém víkendu řekl italskému deníku La Stampa, že má důkazy o tom, že někteří záchranáři působící ve Středozemí jsou s libyjskými pašeráky v přímém kontaktu. Zuccaro od února vede útvar prošetřující podezření, že převaděči si nevládní organizace platí. Admirál Enrico Credendino, velitel operace EU zaměřené proti převaděčům před měsícem prohlásil, že nevládní organizace jsou pro migranty „zvacím” faktorem. Jejich lodě prý dnes čekají na uprchlíky plavící se na chatrných člunech jen těsně za hranicemi libyjských vod. Státní zástupce Zuccaro také hovořil o reflektorech, které navádějí uprchlická plavidla k záchranářským lodím nebo o náhlém vypínání radarů, které umožňují lokalizaci lodě.

Podnikatelé s pašováním lidí snad mají lepší výnosy než z drog, přitom byrokrati v Bruselu jsou stále slepí a hluší. Italové už nedokážou novým uprchlickým vlnám čelit a je potvrzené, že probíhají telefonní rozhovory mezi Libyjí a převaděči z některých nevládních organizací. Ti z běženců, kterým došly peníze, se už nikdo nezastane. Přestože si zaplatili „bezpečný“ přechod hranic. Pašeráci je opustí třeba i v poušti. Loni v červnu úřady objevily poblíž hranice s Alžírskem, těla 34 migrantů, včetně 20 dětí. Na konci května přišlo na Sahaře o život přes 40 migrantů, když se porouchal nákladní vůz, který je převážel. Mezi mrtvými bylo i pět dětí včetně tří novorozenců. Do nejbližší vesnice se dostalo šest lidí, zbytek zemřel žízní.

Díky plotům především v Maďarsku, převaděčský byznys alespoň přes Řecko ustal. Ale ještě na začátku minulého roku bylo na řeckém ostrově Lesbos přes 80 neziskových organizací, které tvrdily, že se starají o uprchlíky. Pouze 30 z nich však na ostrově působilo oficiálně. Podle svědků jejich falešní lékaři jen naoko běžence kontrolovali, vyfotografovali se s nimi a pak vybírali peníze.  Některé organizace jako Save the children, Proactiva open arms a SOS Mediterranée obvinění ze spolupráce s převaděči však odmítají, jejich jediným cílem je prý záchrana lidských životů.

Jací chceme být?

Máme být součástí EU jen díky geofyzické blízkosti a neomalenosti velkých evropských států?  Nebo my občané krásné české země se od nové diktatury chceme distancovat? Žádnou blízkovýchodní zemi jsme nenapadli, v Africe ani jinde jsme v koloniálním zájmu nekradli, ani se u nás žádní občané z „našich“ koloniálních zemí neusadili. Proto je naše svědomí čisté a na imigrační záplavu máme právo pohlížet jinak.

- Karel Stýblo -
Muzikant. Psaní a dopisování do novin a šuplíku. Sběratelství užitkových předmětů, pivní lahve apod. Laicky filosofie, k tomu nadprůměrně zvýšené sociální cítění.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

30.06.2017 20:33

Je mi úplně jedno,kolik jich zemře a kolik z toho je dětí.Nevím,proč se nám to pořád nadnáší.Když se nechají někým zlákat k"pochodu" přes Saharu, je to čistě jejich rozhodnutí a musí si za ně nést odpovědnost.Nemám ten nejmenší důvod je litovat.Argument o stárnutí Evropy neuznávám. Staré chtějí sedřít,aby brzo umřeli a mladé nechají flákat se od ničeho k ničemu a brát sociální dávky.Nažeňte mladé z ÚP do pracovního procesu a nebudete mít starost se stárnutím obyvatelstva,které chtějí nahradit dalšími pobírači sociálních dávek.Za sebe mohu říci jedinou věc.Kdyby migranta měla zachránit lžička vody,tak ode mne se jí nemůže dočkat.Já je tu nepotřebuji a pokud komediantka Kolářová vyzývá k pomoci migrantům ve formě přijetí,ať si je vezme domů.Může jim pomáhat až do roztrhání těla.Nepotřebuji tady žádné migranty a to ani ty z Ukrajiny.Vím, proč je tu nechci.


 
Šlo o pokus zlikvidovat nejen Prymulu, ale i vládu

Šlo o pokus zlikvidovat nejen Prymulu, ale i vládu

Cítil jsem to od první hodiny, kdy se o Prymulově „zločinu“ začalo na ČT v pátek ráno hovořit. Ta kampaň byla totiž až moc spontánní a jednosměrná. Ministr zdravotnictví Prymula si šel do hospody bez roušky, bez roušky v té hospodě s ředitelem ostravské Fakultní nemocnice Havrlantem a poslancem hnutí ANO Faltýnkem o čemsi debatoval -  a bez roušky také nastupoval do auta, což je zanamenáno na fotu parapazziho z Blesku.

Vláda šíří paniku a chaos

Vláda šíří paniku a chaos

Přijatá opatření situaci nijak nezklidňují a to potřebujeme nejvíce. Vystrašení lidé zbytečně zatěžují zdravotnický systém a ten pak nemá dost kapacit na skutečně nemocné.

Poslední domácí zprávy