• Pátek, 20. červenec 2018
  • Svátek má Rukojmí Ilja

Něco, co prostě tak být „musí“, aneb zázraky britského léčení
Počet návštěv: 419

Něco, co prostě tak být „musí“, aneb zázraky britského léčení

Jiří Baťa Článek od Jiří Baťa

Záhada „novičoku“ trvá, lépe řečeno, nebyla dosud zcela uspokojivě potvrzena. Redaktorka „Reflexu“ Nicole Martincová ve svém článku „Lékaři poprvé promluvili: nevěřili jsme, že Skripalovi přežijí“ (respekt.cz/denni-menu/lekari-poprve-promluvili) možno říct, že na první pohled relativně věrohodně popsala průběh léčení a událostí kolem případu otravy agenta Skripala a jeho dcery Julije, ale pořád je to jen relativní a značně nekonformní popis. Dovolím si poukázat na několik problematických pasáží.

Předně je to fakt, že britský ošetřující personál, podle vyjádření ošetřovatelky Lorny Wilkinson, vůbec netušil, čím byli otec a dcera Skripalovi otráveni. Na samém začátku předpokládali, že jde o otravu opioidy a o změně diagnózy začali uvažovat poté, co byl do nemocnice přivezen policista s podobnými příznaky. Jakkoli měl být i zmíněný policista postižen stejnou látkou, o jeho osudu nejsou dále již žádné informace. Jenom se ví, že údajně krátce po vyšetření opustil nemocnici, zatímco oba postižení Skripalovi byli v péči nemocnice ponecháni (zřejmě proto, že policista musel do služby, zatímco Skripal byl svým způsobem VIP).  Nicméně z této skutečnosti vyplývá otázka, že pokud se skutečně jednalo o látku tzv. „novičok“, jak se oficiálně tvrdí, jak to, že při známých  vlastnostech této látky (smrt do 2 minut apod.), nebyl postižen žádný člen ošetřujícího personálu přesto, že neměli ani nejmenší tušení, že se jedná o tak prudce jedovatý, resp. smrtelný chemický prostředek. Zatímco na oba Skripalovi „novičok“ zapůsobil okamžitě (za velmi problematických, či spíše nevěrohodných okolností), na ošetřující personál ani po delší době nezanechal žádné následky. Takže otázka: byl či nebyl to „novičok“? Odpověď: sice nebyl, nicméně oficiálně být „musel“!
     Kromě politických aspektů má tato událost i jiný význam z pohledu ošetřujícího personálu nemocnice. Jak píše N. Martincová, „pro záchranu jejich životů byl klíčový rychlý příjem na jednotce intenzivní péče a vysoká dávka léků k eliminaci případné poruchy mozku. Lékaři zároveň vyzdvihli důležitost spolupráce s experty z výzkumného ústavu Porton Down, kteří také později určili, že Skripalovi byli otráveni „novičokem!“ 
     Zůstaneme-li u mimořádných schopností britského ošetřujícího personálu, který ač nevěděl, o jaký druh otravy se jedná, tím méně, že se jedná o otravu „novičokem“, přesto veleúspěšně zasáhli léčbou  formou intenzivní péče a vysoké dávce léků. Otázka: je možné, aby při neznalosti diagnózy, lékaři použili (blíže nejmenované) vysoké dávky léků? Jaké to byla léky, když přesto, že jim nebylo známo, co vlastně léčí, tyto léky nasadili? Byla to snad nějaká intuice, vnuknutí, riskování?
     Další pozoruhodností je, že když byli Skripalovi ve stabilizovaném stavu, hlavním úkolem prý bylo zajistit do budoucna normální chod jejich tělesných funkcí. Zde se stále motáme v kruhu pochybností, neboť zatímco údajně „novičokem“ také postižený policista (byť asi v menším rozsahu nicméně) byl po vyšetření bez jakýchkoliv následků propuštěn z nemocnice, Skripalovi podstupovali další náročnou léčbu.
     Zvláště pozoruhodnou skutečností je, že tým lékařů ze Salisbury District Hospital až poté, co bylo ve spolupráci s institutem Porton Down zjištěno, že se jedná o otravnou látku „novičok“, stanovil kombinaci léků a pokračování léčby dokonce  ve spolupráci s mezinárodními experty a s kolegy ze zmiňovaného institutu Porton Down. Jak se později vyjádřila Julija Skripalová, klinická léčba prý byla invazivní a značně deprimující.

    A nakonec je to samotné a velmi pozoruhodné vyjádření  doktorky Blanshardové, která přiznává: „Na celém světě je s léčbou následků otravy novičokem zkušenost u tří lidí - stále se máme co učit.“  Z humánního hlediska můžeme říct, zaplať pánbůh. Jinak jsou ale slova, kterými zřejmě chtěla zdůraznit význam tohoto případu, vyzdvihnout mimořádný úspěch britských lékařů v souvislosti s léčbou, se kterou jsou, resp. oni mají jen minimální zkušenosti. Slova, která mají hlavně mezinárodní politicko-publicistický význam, než pravdivé konstatování skutečností, neboť tento typ bojové chemické látky ale i další jsou ve světě dostatečně známy a bezpochyby jsou také známy způsoby ochrany a léčby následků této látky. O tom také svědčí skutečnost, že i u nás ve Vojenském výzkumném ústavu (jehož ředitel byl bez udání důvodu z postu odvolán) se provádělo testování chemické látky A-230, která se na Západě také nazývá "novičokem". Toto konstatování však nic neubírá na potřebě dr. Blanshardové, že se má (mají) stále čemu učit. Ostatně to říkal i Lenin: učit, se, učit se a to třetí jsem už zapomněl! 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

31.05.2018 20:15

Není se čemu divit.U Britů se jedná o pozvolnou degeneraci z důvodů křížení stejné skupiny lidí.O čem se jedná v případě českých politiků,je naprostou záhadou.Po vyloučení šlechty se tady křížili lidé všech možných skupin,ale výsledný efekt je stejný,jako v Britanii.Kdo za to může?


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

31.05.2018 10:37

Kalousek, co nakoupil padáky pro armádu, zavinil smrt parašutisty, vymyslel z důvodú úspor nafukovací letadlovou loď. (Akce se jmenuje: Milujme své dočasné okupanty). Když se přefoukne, může létat v utajeném režimu, než praskne. (Nedej pánbů, aby nezačala zpívat pěnice Parkanová. To by potom posádka nafukovací letadlové lodě trpěla).....JP.


 
Jiří Přibyl

Jiří Přibyl

31.05.2018 09:37

Jaký je rozdíl mezi lží a Mayovou? Žádný. Obě mají krátké nohy....To by se to mordovalo, kdyby tomu někdo nezabránil! Jenom si představte toho šílence, který namatlá "novičok" Skripalovi na dveře. Než by domatlal, byl by po smrti. Leda, že by přišel v protichemickém skafandru. (Důvěřiví Britové, především MI6 jistě zapomněli nainstalovat kamery kol dokola Skripalova domu. Emeritní dvojí agent miloval domácí havěť, krmil ji a činil jí dobře. Ta hlady a žízní pošla. Že by novičok?...Nebyl první, komu se zadařilo zmrtvýchvstátí. (Určitě jsme četli o jeho předchůdci). Tuplovaně s jeho dcerou! Odhadované množství novičoku (100 a více gramů, jímž byl "otráven" by ve skutečnosti vyhubilo celé Salisbury. Jen potkan, co zapomněl vyběhnout z kanálu a pár škvorů by možná přežili. Kam se hrabe Sodoma a Gomora! ...A teď vážněji. Jeden ze strůjců novičoku utekl za "lepším příštím" do USA. Jsem po noční a jeho jméno si nevybavuji. Že by ten světec mlčel jako hrob, když byl uvítán vítacím výborem CIA? Nebo si vylepšil kádrový profil tím, že jim za jakýsi obulus vyzradil své sladké tajemství? Chci věřit, že roztržití pánové z CIA obdržený chemický vzorec zapomněli na stole. Odnesl ho průvan při otevřeném okně. A tak je to čistě jenom na Rusech. Průvan zavinil, že jsou jenom ti na vině. Ostatně všechny rozvědky světa zabíjí své oběti pouze tím, co dokáže vyrobit pouze jejich vlastní země, a to z propagandistických důvodů. Všem je potom jasné, že pachatelem je ten, kdo použije sajrajt vyrobený v jeho zemi. To, aby se identifikoval. Nikdo z tajných služeb přece není tak inteligentní, aby použil sajrajt vyráběný nepřítelem. Hloupý ruský špion vraždí ruským jedem. Nic jiného ho ani nenapadne. Alespoň v tom máme jistotu! ....Mějte se hezky.


 
Nechci, aby z romských dětí vyrůstali profesionální pobírači sociálních dávek, řekl Vladimír Čermák, šéf nové neziskové organizace Hnutí romských studentů, která právě vznikla v Ostravě.

Nechci, aby z romských dětí vyrůstali profesionální pobírači sociálních dávek, řekl Vladimír Čermák, šéf nové neziskové organizace Hnutí romských studentů, která právě vznikla v Ostravě.

Je to dlouhá historie, sahající až do dob Marie Terezie. Současnost je stejně temná. Napřed v Ostravě měli od 1. února 2012 povinnost všichni se řídit heslem: „Lepší život s rodinou – lepší soužití s většinou“. Inkluze totiž znamená naplnění rovněž dalšího hesla: „Musíme je vzít mezi sebe“ a přitom si uvědomit, že každý člověk je jiný. (Inkluze (z lat. inclusio, zahrnutí) znamená zahrnutí nebo přijetí do nějakého celku.)

Fotofejeton: Trump nezapře český akcent skrze svoji první manželku Ivanku Zelníčkovou ze Zlína; jakoby si vzal k srdci českou pohádku Pyšná princezna, v níž starý král říká: Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil

Fotofejeton: Trump nezapře český akcent skrze svoji první manželku Ivanku Zelníčkovou ze Zlína; jakoby si vzal k srdci českou pohádku Pyšná princezna, v níž starý král říká: Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil

Fotofejeton na téma: Jak se uskutečnil v Helsinkách tolik očekávaný summit Donalda Trumpa s Vladimírem Putinem a mírumilovný svět jásá, bez ohledu na barvu pleti či náboženství. Však všeho do času... Zkrátka poprask v laguně, rozuměj – v Trumpově New Yorku, ve washingtonském Bílém domě a jeho okolí se všemi na válčení nadrženými vojenskými jestřáby...

Čtení na prázdniny: Pohádka o české zemi a zlých komunistech.

Čtení na prázdniny: Pohádka o české zemi a zlých komunistech.

Bylo – nebylo, uprostřed jednoho kontinentu se rozkládala malá, ale krásná země. Ze všech stran byla obklopena horami a jen na několika místech se do ní dalo projít údolím velkých řek. Žili zde přátelští a pohostinní lidé se všemi dobrými i špatnými lidskými vlastnostmi. Přišli sem před mnoha staletími pod vedením svého stařešiny, a protože se jim země zalíbila, nazvali ji jeho jménem.

Poslední domácí zprávy