• Čtvrtek, 21. březen 2019
  • Svátek má Rukojmí Radek

Guevara probudil Latinskou Ameriku
Počet návštěv: 964

Guevara probudil Latinskou Ameriku

Přemysl  Votava Článek od Přemysl Votava

Ernesto Che Guevara - 14. 6. 1928 až 9. 10. 1967 Jeho jméno i dnes vyvolává u jedněch naději, u druhých strach, až hrůzu. Je dějinnou skutečností, že Che Guevara, se stal symbolem revolty národů třetího světa proti politice USA. Měl svůj sen, proto chtěl zásadně změnit svět. Na rozdíl od jiných viděl skutečný život v latinské Americe. Viděl bídu a nespravedlnost.  

V těchto dnech si připomínáme 90. výročí jeho narození. Narodil se v Argentině, tam vystudoval lékařství. Jeho životní cesta, však šla jiným směrem, svůj osud spojil s cestou revoluce. V roce 1959 stál u zrodu vítězné kubánské. Ta zásadně změnila politicky i sociálně celou Latinskou Ameriku. Příklad Kuby ukázal cestu k politické a ekonomické spravedlnosti i dalším státům Latinské Ameriky, Afriky, Asie.

Revoluční Kuba, byla prvním státem Latinské Ameriky, který se vzepřel Spojeným státům americkým. Latinská Amerika byla do té doby jen záhumenkem USA. Teprve s vítězstvím kubánské revoluce v roce 1959 přišla do latinské Ameriky zásadní změna. I přes mnohé pokusy, včetně intervence USA v roce 1961, si Kuba svou samostatnost uhájila. Che Guevara se stal představitelem revoluční Kuby. Několikrát navštívil i Československo.

Osudem Che Guevary bylo to, že chtěl ještě více změnit svět. Jeho tragická smrt v bolivijských horách v říjnu 1967 ukončila jeho vizi o revolučních změnách v celé Jižní a Latinské Americe. Přesto jeho odvaha budí úctu, vstoupila do dějin.

V roce 2016 na Kubu přiletěl tehdejší prezident USA B. Obama a prakticky svou cestou přiznal neúspěch politiky USA vůči Kubě. Sen Che Guevary se naplnil. Kuba zvítězila.


Trička s Che Guevarou jsou stále v kurzu. Che Guevara se stal vzorem pro mladou generaci. Dokázal je oslovit. Guevara i dnes dává mnohým naději a vizi o spravedlivém světě.

Kuba si svou samostatnost uhájila. Dala vzor i ostatním. U začátku této cesty stál Ernesto Che Guevara.

 

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Ladislav Matějka

Ladislav Matějka

21.06.2018 00:22

Petr Majevský - Žádnou propagandu nedělám, jen se snažím oponovat a argumentovat. Zvláštní propagandou je spíš tento web, který se orientuje na kopání do všeho západního, evropského či amerického, ale jakmile se někdo odváží poukázat na faux pas té "správné" strany, ať už ruské nebo zemanovské, je okamžitě zle. Vskutku objektivní vyváženost. Vaši stupidní poznámku o jakýchsi amerických pánech nechávám raději bez povšimnutí. Jinak - je mi rovných padesát let, v socialismu jsem prožil skoro půlku života, Hodně čtu, diskutuji s lidmi a občas i cestuji. Ale žádnému hloupému populismu se poddávat nebudu. Dokázal jsem hlasitě kritizovat prezidenta Havla za prodej Lucerny Chemapolu, nebo USA za My Lai a podobné exscesy, nevím, proč bych se neměl vyjádřit k stupidnímu chování současného prezidenta nebo vyjádřit svůj názor k tzv. osvobození naší vlasti Sovětským svazem..


 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.06.2018 20:23

Pane Matějko,Kuba se skutečně propadla do ještě větší bídy.Představte si skutečnost,že mají zdravotnictví zadarmo,bezplatné školství a jsou se svým režim vcelku spokojeni.Propagandu si běžte dělat jinam.Tady na ni není místo.Možná se pletu,ale mám dojem,že se vydáváte za blogera.Pokud je to pravda(osobně nevím),svou vizi můžete propagovat tam.Propaganda oficiálních médií stačí k oblbnutí inteligentních "študentíků",na starší,kteří prožili část života v sociku,to nezabírá.A čekat,až my,staří ,pomřem,jak si přeje agent CIA Pehe,se nesetká s úspěchem.Stejně budou vymírat i jeho opory,"pedagogové a kantoři".Hlavně se utěšujte tím,že Vy jste žádnou ropnou velmoc nezničil,Vám by jí nikdo ani nesvěřil.Běžte se na důvody zeptat svých amerických pánů.Ti Vám to milerádi vysvětlí.


 
Ladislav Matějka

Ladislav Matějka

19.06.2018 19:32

Josef Andrle - "..výsledkem marxistických experimentů prezidenta Allendeho byl kolaps ekonomiky, vzrůst nezaměstnanosti, nedostatek zboží i potravin, zavedení přídělového systému, občanské nepokoje a růst násilí v zemi. V roce 1973 Allende vyhlásil výjimečný stav. Inflace v roce 1972 dosáhla 140 %, situace se rychle zhoršovala, meziroční inflace v srpnu 1973 přesáhla 300 %, v říjnu dosahovala 1000 %. V zemi se schylovalo k občanské válce. V bezvýchodné situaci, která nastala při obléhaní prezidentského paláce „La Moneda“ vojenskou juntou a leteckém útoku armády 11. září 1973, spáchal sebevraždu. Po skončení Pinochetovy diktatury mu byl uspořádán státní pohřeb." Co takhle venezuelský prezident Maduro, to je taky pokrokový člověk, že..? Dostat ropnou velmoc na kolena, to opravdu dokáží jen "pokrokoví" vůdcové...


 
Zničit v My - Lai „vše co chodí, plazí se anebo roste“; mise “Search and Destroy” (vyhledej a znič). Zabito 534 starců, žen a dětí; poručík Calley byl odsouzen na doživotí, poté ho Nixon omilostnil

Zničit v My - Lai „vše co chodí, plazí se anebo roste“; mise “Search and Destroy” (vyhledej a znič). Zabito 534 starců, žen a dětí; poručík Calley byl odsouzen na doživotí, poté ho Nixon omilostnil

Časně ráno 16. března 1968 vkročili američtí vojáci při běžné kontrolní hlídce do vesnice My -Lai. Jedním z důvodů tohoto krvavého řádění mělo být zabití seržanta US Army Georga Cocksa v okolí vesnice My – Lai, ležící v Jižním Vietnamu v provincii Son My. Vojáci pod velením poručíka Williama Calleyho, vstoupili do vesnice a začalo zabíjení.

V USA získal Tomáš Etzler Cenu Emmy, zatímco jeho matku s Alzheimerovu chorobou, jež bývala sboristkou Státní opery v Ostravě, museli hledat po celé Ostravě; napsal mě: „Prekrocil jste hranici Olsere. Jste dobytek. A snad Vas potkam…“

V USA získal Tomáš Etzler Cenu Emmy, zatímco jeho matku s Alzheimerovu chorobou, jež bývala sboristkou Státní opery v Ostravě, museli hledat po celém městě; napsal mě: „Prekrocil jste hranici Olsere. Jste dobytek. A snad Vas potkam…“

Přišel mi v prosinci 2011 pozdrav z Číny. Nic divného, právě jsme se z Číny vrátili, a abychom měli památku, poslali jsme si z Říše středu pohled sami sobě. Nepřišel však onen pohled s Bitvou od Lipan od Marolda, ale e-mail...

BAJKA O BOŽÍM SOUDU

BAJKA O BOŽÍM SOUDU

 Když hříchy Člověka dospěly k vrcholu, předstoupila před Boha Matka Země. Předala vládci Všehomíra soupis všech činů, kterými Člověk ohrozil její samotnou existenci. Jména vymizelých druhů rostlin, zvířat, ptáků byla zapsána černě. Stejně tak byla černí zamazána veškerá vodstva, pramínky počínaje a oceány konče.

Jan Padych: Nikomu to neříkej!

Jan Padych: Nikomu to neříkej!

Každý člověk, kterého jsme kdy znali, se nám s odstupem času jeví jako příběh, ať si to připouštíme, nebo ne. Vždy podle toho, co všechno o něm víme. Ten Zdeňkův příběh je pro mě spojený s vlaky. Jiný ani nemůže být. Zdeňka jsem znal od malička. Vyrůstali jsme spolu v Havířově, chodili jsme do stejné třídy základní školy a pak jsme se potkali na vojně a nakonec na chodníku v centru Ostravy. To naše poslední setkání proběhlo v roce, kdy jsme oba slavili padesátku, já o něco dřív, na konci zimy, on uprostřed léta. Ale raději začnu od samého začátku.

Poslední domácí zprávy