• Pátek, 20. červenec 2018
  • Svátek má Rukojmí Ilja

Velikost textu:       A bude mela: Senát USA zakázal prodej F-35 Turecku kvůli nákup S-400
Počet návštěv: 419

Velikost textu: A bude mela: Senát USA zakázal prodej F-35 Turecku kvůli nákup S-400

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Americký Senát v pondělí přijal návrh obranného rozpočtu na rok 2019, který stanoví ukončení účasti Turecka na programu výroby amerického bitevniku páté generace F-35 kvůli záměru koupit ruský raketový systém S-400.

Je zřejmé, že se přechází od verbálních vyhrůžek k činům, pokud Spojené státy definitivně zakáží prodej F-35 Turecku nastane mela. A to nejen ve vztazích USA a Turecka, ale také v rámci NATO a vztahů s Ankarou.

„Ministr obrany představí příslušným výborům Kongresu plán na odstranění vládní účasti Turecka v programu F-35, včetně jejích průmyslových a vojenských aspektů,“ cituje RIA Novosti zprávu.

Navíc text obsahuje zákaz převodu práv Turecka na stíhačky F-35.

Důvodem je záměr Ankary koupit ruské protiletadlové raketové systémy S-400, stejně jako úsilí na rozšíření vztahů s Ruskem, což, podle amerických zákonodárců, ohrožuje bezpečnost NATO.

Turecko varuje USA: Jestli nedodáte F-35, přijmeme odvetná opatření!

Mezi důvody záměru odmítnout Turecko podílet se na rozvoji bitevniku se také uvádí zadržování amerického občana Andrewa Brunsona.

Tento návrh rozpočtu na obranu je jedním z dvou, který v současné době posuzují zákonodárci USA. Druhý projekt iniciovala dolní komora - sněmovna a již byl schválen. Dva zákony budou následně sloučeny do jednoho, který bude předložen k závěrečnému hlasování.

V návrhu dolní komory jsou dodávky F-35 a dalších zbraní Turecku svázány s úmyslem zakoupit S-400.

Turecko se podílí na projektu F-35 spolu s dalšími osmi zeměmi. Jeho příspěvek k rozvoji měl cinit asi 11 miliard dolarů. Ankara již investovala do projektu přibližně 800 milionů dolarů. Na oplátku měly Spojené státy dodat 100 stíhaček. Dodávky měly začít v roce 2018.


V prosinci 2017 podepsaly Turecko a Rusko dohodu o půjčce na S-400. Ankara si koupí dvě baterie systémů protivzdušné obrany, které budou obsluhovat turečtí občané. Strany se také dohodly na technologické spolupráci při vývoji výroby S-400 v Turecku. Zástupci USA a NATO opakovaně za tuto dohodu Ankaru tvrdě kritizovali. Například náměstek ministra zahraničí Wess Mitchell uvedl, že nákup S-400 by mohl negativně ovlivnit dodávku F-35 do Turecka. Turecké ministerstvo zahraničí odpovědělo, že Ankara přijme opatření proti Washingtonu, pokud by byly dodávky bitevniků zablokovány.

Je otázkou, kdo ustoupí. Skutečností je, že je Turecko jednou z klíčových zemí NATO na jeho jižním křídle. Navíc se Evropská unie děsí možnosti, že Ankara "pustí" miliony migrantů na Západ.

zdroj:prvnizpravy.cz

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.06.2018 20:11

Je to jen snaha přinutit Turky kupovat americké zbraně.USA vůbec nevadí skutečnost,že samy odmítli Turkům prodat jejich systém.Tak se oba dostali do situace téměř bezvýchodné.Kdo ustoupí,bude se muset smířit s porážkou.Když neustoupí ani jeden,dojde k rozpadávání teroristické organizace NATO.Turecko vyhodí Američany ze své základny a ti budou muset odejít do Saudské Arábie.Zároveň ztratí spojence na jihu.SA jim Turecko nenahradí.


 
Nechci, aby z romských dětí vyrůstali profesionální pobírači sociálních dávek, řekl Vladimír Čermák, šéf nové neziskové organizace Hnutí romských studentů, která právě vznikla v Ostravě.

Nechci, aby z romských dětí vyrůstali profesionální pobírači sociálních dávek, řekl Vladimír Čermák, šéf nové neziskové organizace Hnutí romských studentů, která právě vznikla v Ostravě.

Je to dlouhá historie, sahající až do dob Marie Terezie. Současnost je stejně temná. Napřed v Ostravě měli od 1. února 2012 povinnost všichni se řídit heslem: „Lepší život s rodinou – lepší soužití s většinou“. Inkluze totiž znamená naplnění rovněž dalšího hesla: „Musíme je vzít mezi sebe“ a přitom si uvědomit, že každý člověk je jiný. (Inkluze (z lat. inclusio, zahrnutí) znamená zahrnutí nebo přijetí do nějakého celku.)

Fotofejeton: Trump nezapře český akcent skrze svoji první manželku Ivanku Zelníčkovou ze Zlína; jakoby si vzal k srdci českou pohádku Pyšná princezna, v níž starý král říká: Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil

Fotofejeton: Trump nezapře český akcent skrze svoji první manželku Ivanku Zelníčkovou ze Zlína; jakoby si vzal k srdci českou pohádku Pyšná princezna, v níž starý král říká: Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil

Fotofejeton na téma: Jak se uskutečnil v Helsinkách tolik očekávaný summit Donalda Trumpa s Vladimírem Putinem a mírumilovný svět jásá, bez ohledu na barvu pleti či náboženství. Však všeho do času... Zkrátka poprask v laguně, rozuměj – v Trumpově New Yorku, ve washingtonském Bílém domě a jeho okolí se všemi na válčení nadrženými vojenskými jestřáby...

Čtení na prázdniny: Pohádka o české zemi a zlých komunistech.

Čtení na prázdniny: Pohádka o české zemi a zlých komunistech.

Bylo – nebylo, uprostřed jednoho kontinentu se rozkládala malá, ale krásná země. Ze všech stran byla obklopena horami a jen na několika místech se do ní dalo projít údolím velkých řek. Žili zde přátelští a pohostinní lidé se všemi dobrými i špatnými lidskými vlastnostmi. Přišli sem před mnoha staletími pod vedením svého stařešiny, a protože se jim země zalíbila, nazvali ji jeho jménem.

Poslední domácí zprávy