• Středa, 19. září 2018
  • Svátek má Rukojmí Zita

Velikost textu:       A bude mela: Senát USA zakázal prodej F-35 Turecku kvůli nákup S-400
Počet návštěv: 502

Velikost textu: A bude mela: Senát USA zakázal prodej F-35 Turecku kvůli nákup S-400

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Americký Senát v pondělí přijal návrh obranného rozpočtu na rok 2019, který stanoví ukončení účasti Turecka na programu výroby amerického bitevniku páté generace F-35 kvůli záměru koupit ruský raketový systém S-400.

Je zřejmé, že se přechází od verbálních vyhrůžek k činům, pokud Spojené státy definitivně zakáží prodej F-35 Turecku nastane mela. A to nejen ve vztazích USA a Turecka, ale také v rámci NATO a vztahů s Ankarou.

„Ministr obrany představí příslušným výborům Kongresu plán na odstranění vládní účasti Turecka v programu F-35, včetně jejích průmyslových a vojenských aspektů,“ cituje RIA Novosti zprávu.

Navíc text obsahuje zákaz převodu práv Turecka na stíhačky F-35.

Důvodem je záměr Ankary koupit ruské protiletadlové raketové systémy S-400, stejně jako úsilí na rozšíření vztahů s Ruskem, což, podle amerických zákonodárců, ohrožuje bezpečnost NATO.

Turecko varuje USA: Jestli nedodáte F-35, přijmeme odvetná opatření!

Mezi důvody záměru odmítnout Turecko podílet se na rozvoji bitevniku se také uvádí zadržování amerického občana Andrewa Brunsona.

Tento návrh rozpočtu na obranu je jedním z dvou, který v současné době posuzují zákonodárci USA. Druhý projekt iniciovala dolní komora - sněmovna a již byl schválen. Dva zákony budou následně sloučeny do jednoho, který bude předložen k závěrečnému hlasování.

V návrhu dolní komory jsou dodávky F-35 a dalších zbraní Turecku svázány s úmyslem zakoupit S-400.

Turecko se podílí na projektu F-35 spolu s dalšími osmi zeměmi. Jeho příspěvek k rozvoji měl cinit asi 11 miliard dolarů. Ankara již investovala do projektu přibližně 800 milionů dolarů. Na oplátku měly Spojené státy dodat 100 stíhaček. Dodávky měly začít v roce 2018.


V prosinci 2017 podepsaly Turecko a Rusko dohodu o půjčce na S-400. Ankara si koupí dvě baterie systémů protivzdušné obrany, které budou obsluhovat turečtí občané. Strany se také dohodly na technologické spolupráci při vývoji výroby S-400 v Turecku. Zástupci USA a NATO opakovaně za tuto dohodu Ankaru tvrdě kritizovali. Například náměstek ministra zahraničí Wess Mitchell uvedl, že nákup S-400 by mohl negativně ovlivnit dodávku F-35 do Turecka. Turecké ministerstvo zahraničí odpovědělo, že Ankara přijme opatření proti Washingtonu, pokud by byly dodávky bitevniků zablokovány.

Je otázkou, kdo ustoupí. Skutečností je, že je Turecko jednou z klíčových zemí NATO na jeho jižním křídle. Navíc se Evropská unie děsí možnosti, že Ankara "pustí" miliony migrantů na Západ.

zdroj:prvnizpravy.cz

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.06.2018 20:11

Je to jen snaha přinutit Turky kupovat americké zbraně.USA vůbec nevadí skutečnost,že samy odmítli Turkům prodat jejich systém.Tak se oba dostali do situace téměř bezvýchodné.Kdo ustoupí,bude se muset smířit s porážkou.Když neustoupí ani jeden,dojde k rozpadávání teroristické organizace NATO.Turecko vyhodí Američany ze své základny a ti budou muset odejít do Saudské Arábie.Zároveň ztratí spojence na jihu.SA jim Turecko nenahradí.


 
Paul McCartney je i v 76 letech hvězdou, byť mu islamisté hrozili smrtí, když vystoupí v Izraeli; a dnes je v čele amerického žebříčku Billboard 200 za své album Egypt Station

Paul McCartney je i v 76 letech hvězda, byť mu islamisté hrozili smrtí, když vystoupí v Izraeli; a dnes je v čele amerického žebříčku Billboard 200 za své album Egypt Station

Neohrožený britský hudebník Paul McCartney, člen nejlepší beatové skupiny všech dob Beatles, právě ovládl po více než třiceti letech týdenní žebříček nejprodávanějších alb ve Spojených státech. McCartneyho nové album Egypt Station se dostalo do čela žebříčku Billboard 200, který tento týden září 2018 zveřejnil stejnojmenný magazín.

Ve Zprávičkách: D na dětském kanále ČT slyšíme lži: Pásmo Gazy okupují „zlí Izraelci“; zatímco pořad “Průkopníci zítřka”, oficiální palestinské televize Hamásu, učí pravdu o “světové vládě islámu”

Ve Zprávičkách: D na dětském kanále ČT slyšíme lži: Pásmo Gazy okupují „zlí Izraelci“; zatímco pořad “Průkopníci zítřka”, oficiální palestinské televize Hamásu, učí pravdu o “světové vládě islámu”

O co ve lživé reportáži přesně šlo? „Teď se podíváme do dnešních škol na Izraelem okupovaném území Palestiny. Jejich žáci se obávají, že je nebude mít kdo učit. Peníze na školství dosud darovaly bohatší západní země a rozdělovala je OSN. Spojené státy americké ale letos žádné peníze neposlaly a ty teď palestinskému školství chybějí,“ říká moderátor - presstitut.

Na 220 000 bezpáteřních ovcí na Dnech NATO; členové národa, co byl zbrojnicí Hitlera, pak zase Stalina a teď leze do zadku USA, byť bez 5hvězdičkového hotelu pro 4hvězdičkovitého generála USA...

Na 220 000 bezpáteřních ovcí na Dnech NATO; členové národa, co byl zbrojnicí Hitlera, pak zase Stalina a teď leze do zadku USA, byť bez 5hvězdičkového hotelu pro 4hvězdičkovitého generála USA...

V jednom obskurním plátku byly na titulní straně dva nadpisy vedle sebe: „Myslivci skolili 230 tisíc kanců“ a hned „NATO v Ostravě a 220 000 diváků…“ Nechci nikoho urážet, ti divočáci za to nemohou, že onemocněli, byť geneticky jsou blízké člověku.

Svoboda slova. Se vším všudy, nebo s výjimkami?

Svoboda slova. Se vším všudy, nebo s výjimkami?

Václav Klaus ml. přišel s pozoruhodným názorem, resp. s návrhem zákona, který by měl chránit svobodu slova (míněno ve veřejném prostoru), jinými slovy, aby Facebook a další sociální sítě nemohly mazat a cenzurovat příspěvky, ale mohly blokovat (mazat) pouze výzvy ke genocidě a „podobně“.

Poslední domácí zprávy