• Středa, 14. listopad 2018
  • Svátek má Rukojmí Sáva

Velikost textu:       A bude mela: Senát USA zakázal prodej F-35 Turecku kvůli nákup S-400
Počet návštěv: 559

Velikost textu: A bude mela: Senát USA zakázal prodej F-35 Turecku kvůli nákup S-400

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Americký Senát v pondělí přijal návrh obranného rozpočtu na rok 2019, který stanoví ukončení účasti Turecka na programu výroby amerického bitevniku páté generace F-35 kvůli záměru koupit ruský raketový systém S-400.

Je zřejmé, že se přechází od verbálních vyhrůžek k činům, pokud Spojené státy definitivně zakáží prodej F-35 Turecku nastane mela. A to nejen ve vztazích USA a Turecka, ale také v rámci NATO a vztahů s Ankarou.

„Ministr obrany představí příslušným výborům Kongresu plán na odstranění vládní účasti Turecka v programu F-35, včetně jejích průmyslových a vojenských aspektů,“ cituje RIA Novosti zprávu.

Navíc text obsahuje zákaz převodu práv Turecka na stíhačky F-35.

Důvodem je záměr Ankary koupit ruské protiletadlové raketové systémy S-400, stejně jako úsilí na rozšíření vztahů s Ruskem, což, podle amerických zákonodárců, ohrožuje bezpečnost NATO.

Turecko varuje USA: Jestli nedodáte F-35, přijmeme odvetná opatření!

Mezi důvody záměru odmítnout Turecko podílet se na rozvoji bitevniku se také uvádí zadržování amerického občana Andrewa Brunsona.

Tento návrh rozpočtu na obranu je jedním z dvou, který v současné době posuzují zákonodárci USA. Druhý projekt iniciovala dolní komora - sněmovna a již byl schválen. Dva zákony budou následně sloučeny do jednoho, který bude předložen k závěrečnému hlasování.

V návrhu dolní komory jsou dodávky F-35 a dalších zbraní Turecku svázány s úmyslem zakoupit S-400.

Turecko se podílí na projektu F-35 spolu s dalšími osmi zeměmi. Jeho příspěvek k rozvoji měl cinit asi 11 miliard dolarů. Ankara již investovala do projektu přibližně 800 milionů dolarů. Na oplátku měly Spojené státy dodat 100 stíhaček. Dodávky měly začít v roce 2018.


V prosinci 2017 podepsaly Turecko a Rusko dohodu o půjčce na S-400. Ankara si koupí dvě baterie systémů protivzdušné obrany, které budou obsluhovat turečtí občané. Strany se také dohodly na technologické spolupráci při vývoji výroby S-400 v Turecku. Zástupci USA a NATO opakovaně za tuto dohodu Ankaru tvrdě kritizovali. Například náměstek ministra zahraničí Wess Mitchell uvedl, že nákup S-400 by mohl negativně ovlivnit dodávku F-35 do Turecka. Turecké ministerstvo zahraničí odpovědělo, že Ankara přijme opatření proti Washingtonu, pokud by byly dodávky bitevniků zablokovány.

Je otázkou, kdo ustoupí. Skutečností je, že je Turecko jednou z klíčových zemí NATO na jeho jižním křídle. Navíc se Evropská unie děsí možnosti, že Ankara "pustí" miliony migrantů na Západ.

zdroj:prvnizpravy.cz

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.06.2018 20:11

Je to jen snaha přinutit Turky kupovat americké zbraně.USA vůbec nevadí skutečnost,že samy odmítli Turkům prodat jejich systém.Tak se oba dostali do situace téměř bezvýchodné.Kdo ustoupí,bude se muset smířit s porážkou.Když neustoupí ani jeden,dojde k rozpadávání teroristické organizace NATO.Turecko vyhodí Američany ze své základny a ti budou muset odejít do Saudské Arábie.Zároveň ztratí spojence na jihu.SA jim Turecko nenahradí.


 
Nacistická svoloč zničila 1 200 synagog, 7500 židovských obchodů a podniků; při pogromu bylo zabito na 100 Židů a přes 30 tisíc jich bylo odvlečeno do koncentračních táborů Dachau, Buchenwald a Sachsenhausen

Nacistická svoloč zničila 1 200 synagog, 7500 židovských obchodů a podniků; při pogromu bylo zabito na 100 Židů a přes 30 tisíc jich bylo odvlečeno do koncentračních táborů Dachau, Buchenwald a Sachsenhausen

V noci z 9. na 10. listopadu 2018 uplynulo přesně 80 let od židovského pogromu známého jako Křišťálová noc. Nacisté pod záminkou odplaty za atentát na Ernsta von Ratha, který pracoval na německém velvyslanectví v Paříži, vyostřili protižidovská opatření.

17, listopad 1939 - 9 poopravených představitelů studentů, 1 200 jich bylo odvlečeno do koncentračních táborů, kde mučením zemřelo dalších několik desítek; 17. listopad 1989 - jeden údajný mrtvý student Šmídy

17. listopad 1939 - 9 poopravených představitelů studentů, 1 200 jich bylo odvlečeno do koncentračních táborů, kde mučením zemřelo dalších několik desítek; 17. listopad 1989 - jeden údajný mrtvý student Šmídy

Nemíním zaplétat do šarvátky na Národní třídě 17. listopadu 1989, kde byl jen jeden fingovaný mrtvý student Šmíd, alias rafinovaný agent Růžička, skutečnou tragédii, která se však neodehrála v devětaosmdesátém, ale o půl století před tím v Dělostřeleckých kasárnách v Praze-Ruzyni.

Na mé straně je zkušenost s romskými azylanty nejen v Kanadě, ale též ve Velké Británii, kam se Romové vydali po vypovězení z kanadských měst do Anglie; aneb Když si na cikány stěžuji muslimové…

Na mé straně je zkušenost s romskými uprchlíky nejen v Kanadě, ale též ve Velké Británii, kam se Romové vydali po vypovězení z kanadských měst; aneb Když si na cikány stěžuji britští muslimové…

Dnes začnu skoro hamletovskou otázkou; je lepší být Romem, nebo muslimem? Mnozí Romové, alias cikáni, jsou svým způsobem lidští, takže se nikdy neopásají dynamitem, neodpálí se v sebevražedném atentátu, aby zabili spoustu nevinných lidí; neprahnou totiž po muslimském ráji a černookých pannách. Nicméně je občas jedna menšina proti druhé; tak by se dala popsat současná situace ve městě Sheffield na severu Anglie.

Bulvár, dezinformace. Jan Schneider novinářce Slonkové totálně rozložil příběh s mladým Babišem

Bulvár, dezinformace. Jan Schneider novinářce Slonkové totálně rozložil příběh s mladým Babišem

Poté, co reportéři webu Seznamzpravy.cz Sabina Slonková a Jiří Kubík zveřejnili reportáž, ve které s nimi ve dveřích bytu hovořil zjevně vyděšený syn premiéra Andreje Babiše, se mezi některými novináři začala událost srovnávat s únosem syna slovenského prezidenta Michala Kováče v divokých devadesátých letech. Bezpečnostní expert Jan Schneider ale celou kauzu vidí výrazně jinak a svůj text nazval „Spíše Sarajevo, než Kováč, aneb politické ejaculatio praecox“ Sarajevo je kauza z roku 1997, kdy Jan Ruml s Ivanem Pilipem počkali, až premiér Václav Klaus odletí do Bosny, a pak jej vyzvali k odstoupení. Babiš byl ve chvíli zveřejnění článku v letadle z Francie do Itálie.

Poslední domácí zprávy

OBDOBÍ HONŮ ...

OBDOBÍ HONŮ ...

Je podzim, období honů. Lovit se dá kdejaká zvěř, od čtyřnohé havěti až po majestátní medvědy (i když ty jen do klece, nebo s uspávacím...

Zdeněk Jemelík, Úder na solár

Úder na solár

V posledních týdnech Andrej Babiš vychutnával plnými doušky svůj politický úspěch. Přecházel z jedné diplomatické akce na druhou, a když už...