• Neděle, 17. únor 2019
  • Svátek má Rukojmí Miloslava

Velikost textu:       A bude mela: Senát USA zakázal prodej F-35 Turecku kvůli nákup S-400
Počet návštěv: 651

Velikost textu: A bude mela: Senát USA zakázal prodej F-35 Turecku kvůli nákup S-400

-  Rukojmí.cz - Článek od - Rukojmí.cz -

Americký Senát v pondělí přijal návrh obranného rozpočtu na rok 2019, který stanoví ukončení účasti Turecka na programu výroby amerického bitevniku páté generace F-35 kvůli záměru koupit ruský raketový systém S-400.

Je zřejmé, že se přechází od verbálních vyhrůžek k činům, pokud Spojené státy definitivně zakáží prodej F-35 Turecku nastane mela. A to nejen ve vztazích USA a Turecka, ale také v rámci NATO a vztahů s Ankarou.

„Ministr obrany představí příslušným výborům Kongresu plán na odstranění vládní účasti Turecka v programu F-35, včetně jejích průmyslových a vojenských aspektů,“ cituje RIA Novosti zprávu.

Navíc text obsahuje zákaz převodu práv Turecka na stíhačky F-35.

Důvodem je záměr Ankary koupit ruské protiletadlové raketové systémy S-400, stejně jako úsilí na rozšíření vztahů s Ruskem, což, podle amerických zákonodárců, ohrožuje bezpečnost NATO.

Turecko varuje USA: Jestli nedodáte F-35, přijmeme odvetná opatření!

Mezi důvody záměru odmítnout Turecko podílet se na rozvoji bitevniku se také uvádí zadržování amerického občana Andrewa Brunsona.

Tento návrh rozpočtu na obranu je jedním z dvou, který v současné době posuzují zákonodárci USA. Druhý projekt iniciovala dolní komora - sněmovna a již byl schválen. Dva zákony budou následně sloučeny do jednoho, který bude předložen k závěrečnému hlasování.

V návrhu dolní komory jsou dodávky F-35 a dalších zbraní Turecku svázány s úmyslem zakoupit S-400.

Turecko se podílí na projektu F-35 spolu s dalšími osmi zeměmi. Jeho příspěvek k rozvoji měl cinit asi 11 miliard dolarů. Ankara již investovala do projektu přibližně 800 milionů dolarů. Na oplátku měly Spojené státy dodat 100 stíhaček. Dodávky měly začít v roce 2018.


V prosinci 2017 podepsaly Turecko a Rusko dohodu o půjčce na S-400. Ankara si koupí dvě baterie systémů protivzdušné obrany, které budou obsluhovat turečtí občané. Strany se také dohodly na technologické spolupráci při vývoji výroby S-400 v Turecku. Zástupci USA a NATO opakovaně za tuto dohodu Ankaru tvrdě kritizovali. Například náměstek ministra zahraničí Wess Mitchell uvedl, že nákup S-400 by mohl negativně ovlivnit dodávku F-35 do Turecka. Turecké ministerstvo zahraničí odpovědělo, že Ankara přijme opatření proti Washingtonu, pokud by byly dodávky bitevniků zablokovány.

Je otázkou, kdo ustoupí. Skutečností je, že je Turecko jednou z klíčových zemí NATO na jeho jižním křídle. Navíc se Evropská unie děsí možnosti, že Ankara "pustí" miliony migrantů na Západ.

zdroj:prvnizpravy.cz

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

19.06.2018 20:11

Je to jen snaha přinutit Turky kupovat americké zbraně.USA vůbec nevadí skutečnost,že samy odmítli Turkům prodat jejich systém.Tak se oba dostali do situace téměř bezvýchodné.Kdo ustoupí,bude se muset smířit s porážkou.Když neustoupí ani jeden,dojde k rozpadávání teroristické organizace NATO.Turecko vyhodí Američany ze své základny a ti budou muset odejít do Saudské Arábie.Zároveň ztratí spojence na jihu.SA jim Turecko nenahradí.


 
Prošli od Buzuluku doslova peklem; nálety nepřátelských letadel, explozemi bomb, dělostřeleckou palbou, mrazy i blátem zákopů; Ludvík Svoboda, Alexander Ber či Heliodor Píka, jež spolu vytvořili 1. Československý. armádní sbor v SSSR

Prošli od Buzuluku doslova peklem; nálety nepřátelských letadel, explozemi bomb, dělostřeleckou palbou, mrazy i blátem zákopů; Ludvík Svoboda, Alexander Beer či Heliodor Píka, jež spolu vytvořili 1. Československý. armádní sbor v SSSR

Bude to deset let od chvil, kdy se 24. února 2009 uskutečnil v Domě knihy Kanzelsberger v Praze na Můstku křest knihy „Deník z doby válečné“ Ludvíka Svobody. Rukopis k vydání připravila jeho dcera Zoe Klusáková-Svobodová. Jde o první úplné vydání válečných zápisků významného československého důstojníka z období červen 1939 až leden 1943.

Kupujte zbraně od USA a ne od Ruska a Číny, je to bezpečnostní riziko; zvyšujete rozpočty na obranu, aby bylo NATO nejsilnější. Uvalte další sankce na Východ, odkud hrozí největší nebezpečí světu…

Kupujte zbraně od USA a ne od Ruska a Číny, je to bezpečnostní riziko; zvyšujete rozpočty na obranu, aby bylo NATO nejsilnější. Uvalte další sankce na Východ, odkud hrozí největší nebezpečí světu…

Během víkendové mnichovské bezpečnostní konferenci to však jiskřilo hlavně mezi USA a Německem, potažmo celou Evropskou unii. Proto americký viceprezident Mike Pence zastával ve svém projevu nepokrytě zcela jiné priority než německá kancléřka Angela Merkelová.

Asi by nás chtěli mít bezpohlavní!

Asi by nás chtěli mít bezpohlavní!

Bývalý velitel speciální protiteroristické jednotky Vojenské policie Lumír Němec poskytl rozhovor Parlamentním Listům.cz ve kterém říká, že jej vytáčí skutečnost, že chlapi přestávají být „chlapama, ženy ženama“. Velmi se mu nelíbí trendy, které k nám v poslední době ze světa přicházejí. Říká, že na módních přehlídkách se muži  ukazují v barevných legínách. na vysokých podpatcích, nebo muži, kteří mají vousy a nosí ženské šaty. Myslí si, že chlap by měl být chlap a ženská ženskou. Tyto módní trendy bourají po tisíciletí zavedené osvědčené vzory.

Poslední domácí zprávy