• Neděle, 20. leden 2019
  • Svátek má Rukojmí Ilona

Trump sliboval, že odejde ze Sýrie… A odchází. Skvělé!
Počet návštěv: 396

Trump sliboval, že odejde ze Sýrie… A odchází. Skvělé!

Jiří Vyvadil Článek od Jiří Vyvadil

Opakovaně připomínám, že bych v USA volil Donalda Trumpa oproti krvelačné zenštině Hillary Clintonové, která podpořila jednu z nejamorálnějších válek, jež stála milióny mrtvých, milióny uprchlíků a vznik Islámského státu. Stejně tak osobně řídila likvidaci Libye Muamara Kadáfího, z níž se stalo rejdiště džihádistů a nástupní plošina pro migranty směr Evropa.

Počínaje válkou v Koreji, přes válku ve Vietnamu až dříve jmenované se američtí prezidenti bez ohledu na mezinárodní právo chovali jako váleční zločinci a chránilo je jen to, že USA byly tak silné a bohaté.

Donalda Trumpa nemusíte milovat a možná to ani nejde, ale je prvním americkým prezidentem, který opakovaně slíbil, že USA už nesmí být světovým policajtem, svrhávat vlády a zahajovat války.

Detailně pak v rámci předvolební kampaně uvedl, že hodlá odejít ze Sýrie a i z Afghánistánu.

Zcela otevřeně by nyní ze Sýrie odejít nemusel, jakkoliv je nepochybné, že tam jsou Američani nelegálně, stejně jako tam jsou Francouzi či Britové.

Je nesporné, že by se dostával do střetů s Tureckem, které hodlá likvidovat kurdské organizace, jejichž nárůstu vlivu se obává z hlediska svých vnitrotureckých zájmů.

Ale hlavně. Každý ví, že v Sýrii se od roku 2015 odvíjí geopolitický střet, kdo a co ve světě znamená, zda Západ a zejména USA mohou vše a nebo, zda Rusko a jeho spojenci převezmou řízení Blízkého východu do svých rukou.

A Trump s plným vědomím toho, že poklesne „politická váha USA“ v oblasti se rozhodl Sýrii opustit.

V tomto týdnu rovněž vydal příkaz ke snížení počtu amerických vojáků v Afganistánu ze 14 000 na 7 000 do několika týdnů… Mimochodem nevím, co budou naši jestřábové, včetně Miloše Zemana dělat, až to nastane. Zůstaneme tam jako kůl v plotě 2. No to by si nás místní brzy opekli na rožni.

Na Trumpa je jistě možné mít různé názory. Faktem je, že asi neexistoval žádný jiný prezident v dějinách, který byl předmětem takových útoků jako on.

Nuže odejde – li skutečně ze Sýrie a následně i Afganistánu, bude jistě mnohými jestřáby nenáviděn, ale zaslouží se o vyváženější svět.

Ať si Trump dělá v Americe co chce, ale ať už Američané nechají svět na pokoji.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Paul Kolman

Paul Kolman

23.12.2018 22:53

Ano pan Matejsky má pravdu v tom ze Americke vojsko se nevrati ze Syrie zpet do USA a má pravdu v tom ze jejich nové stanoviště bude v blízkosti Ruských hranic.
Důvod odchodu nevidím jako splnění Trampova slibu ale další přípravou na zákeřnou akci vedenou Pentagonem.
Jde o takzvaný rychlý úklid před další spoušti . Jak se ukazuje tak ten listopadový incident provedeny Ukrajinou byl jenom úvodní test jednak jak bude reagovat Rusko (i když z výsledkem co se stane jaksi počítali )ale hlavně jaká bude reakce světového názoru .A tam se ujistili ze ten názor ať už na Americkém nebo Evropském continentu je stejný a přiklání se Ukrajině .Z toho důvodu dnes Ukrajina nabádá jak Británii taki USA k dalším společným provokací s úmyslem vyprovokovat vážný vojensky konflikt .Proto Pentagon (i když pod hlavičkou Trampa) se snaží uklidit svoje vojska ze Sýrie protože tuší ze v případě konfliktu , Rusko by získalo a to velice rychle a lehce 2000 rukojmích . Takové množství rukojmích by se stalo velice silným vyjednavacim motorem a oni to dobře ví .


 
Petr Majevský

Petr Majevský

22.12.2018 20:22

Já bych nad tím zase nejásal.Oni odejdou ze Syrie,ale kam?Do USA to v žádném případě nebude.Zase se utáboří někde jinde a já mám podezření,že zamíří do zemí,sousedících s Ukrajinou.Přeci si nenechají padnout režim,který je stál 5 miliard a to jen prvotní akce Majdan.Kde jsou další na Ukrajinu poslané peníze?To všechno jsou výdaje a je třeba se také postarat o jejich správné využití.Jinak je to pro USA v Syrii blamáž,ale jejich zdegenerovaným občanům stačí říci "vyhráli jsme".Dokud nepoznají válku na vlastní kůži,budou pořád agresivní.


 
Jak se gauneři umí vyhnout trestu za své zločiny; Bakala nakradl cca 10 miliard a je vysmátý ve Švýcarsku, prezident Kosova Thaci je miláčkem Albrightové a šéfa EU, byť srbská hlava státu musela v Paříži do kouta

Jak se gauneři umí vyhnout trestu za své zločiny; Bakala nakradl cca 10 miliard a je vysmátý ve Švýcarsku, prezident Kosova Thaci je miláčkem Albrightové a šéfa EU, byť srbská hlava státu musela v Paříži do kouta

A je tu alespoň oživení v nekonečné kauze kosovských vražd z let 2008. Veřejnost se nyní ptá, jakou roli hrál haagský žalobce Geoffrey Nice při zničení důkazů souvisejících s obchodováním s lidskými orgány v kauze „Žlutého domu“? Podle médií v Prištině by mohl Nice také působit jako obhájce kosovského prezidenta Hashima Thaciho a předsedy kosovského parlamentu Kadri Veseliho, pokud se u speciálního soudu ocitnou v dubnu 2019 jako obvinění.

O narozeninách Josefa Škvoreckého, které se nesly v duchu  bonmotu: Chlapi pili, baby kuřily, fajně bylo; oslavenci se moc líbil, jen ho bystře zkrátil na polovinu: Chlapi pili a fajně bylo…

O narozeninách Josefa Škvoreckého, které se nesly v duchu bonmotu: Chlapi pili, baby kuřily, fajně bylo; oslavenci se moc líbil, jen ho bystře zkrátil na polovinu: Chlapi pili a fajně bylo…

Znovu si s laskavou nostalgií v těchto dnech vybavuji to naše torontské setkání zpřed dvaadvaceti roky... Pořád vidím Josefa Škvoreckého, jak celý růžolící s úsměvem popíjí whisku; byla to tak trochu před oslava v duchu pánské jízdy, jíž byl přítomen i domácí pán Lumír Salivar, literátův švagr, v jehož bytě se oslava konala.

Jak mocnou Ruskou říši i s Aljaškou během 150 roků prošustrovali za 5 centů za hektar a notnou dávku politické blbosti postupně ruský car Alexandr II., kukuřicový Nikita Chruščov, perestrojkový Michail Gorbačov a opilec Boris Jelcin

Jak mocnou Ruskou říši i s Aljaškou během 150 roků prošustrovali za 5 centů za hektar a notnou dávku politické blbosti postupně ruský car Alexandr II., kukuřicový Nikita Chruščov, perestrojkový Michail Gorbačov a opilec Boris Jelcin

Jak to bylo aljašská pohádko, když za působení prezidenta USA Eisenhowera byla Aljaška přijata za stát USA. Ve čtvrtek 3. ledna 2019 tomu bylo přesně 60 let, co se Aljaška stala 49. státem USA. Od doby jejího prodeje uplynulo více jak 200 let; podle oficiální historie se jakutskému kozáku Simonu Děžněvovi podařilo jako prvnímu dostat na Aljašku a zmapovat tamní břehy.

Poslední domácí zprávy