• Středa, 24. duben 2019
  • Svátek má Rukojmí Jiří

Soudně prokázané vměšování do amerických voleb
Počet návštěv: 579

Soudně prokázané vměšování do amerických voleb

Jaroslav Bašta Článek od Jaroslav Bašta

Přestože již dlouho vím, že politika dvojích standardů je jedním ze základů ideologie „liberální“ „demokracie“ (uvozovky si zaslouží oba pojmy), přesto mě bezostyšnost, s jakou jí používají média hlavního proudu občas překvapí.

Prakticky od listopadu 2016 se vyšetřuje údajné ruské vměšování do prezidentských voleb ve Spojených státech, protože Demokratická strana tvrdí, že Donald Trump je vyhrál jen kvůli zásahu zvenčí, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.
   
Čas od času se objeví informace, které by toto tvrzení měly dokládat. Většina z nich přichází od Muellerovy komise, která toto možné porušení zákonů a pravidel vyšetřuje. Zatím s nevalným výsledkem, s jedinou výjimkou, kterou je obžaloba bývalého vedoucího republikánského volebního štábu Paula Manaforta. Ten je usvědčován z neplacení daní, praní špinavých peněz a ještě několika podobných zločinů.
   
Tento týden vyšlo najevo, že již 11. 12. 2018 Správní soud města Kyjeva označil počínání ředitele Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny Arťoma Sytnika a poslance parlamentu Serheje Leščenka za protiprávní a konstatoval, že zasáhli do prezidentských voleb v USA. A. Sytnik z moci svého úřadu šetřil v roce 2016 „černé účetnictví“ Strany regionů bývalého prezidenta Janukovyče a narazil přitom na jméno Paula Manaforta, který jako lobbista dříve pracoval ve prospěch Viktora Janukovyče.
  
Paul Manafort se v červnu 2016 stal vedoucím volebního štábu Donalda Trumpa, takže tato informace se stala doslova výbušnou. V té době prezident Petro Porošenko a celá ukrajinská vláda sázeli na výhru Hillary Clintonové, takže Sytnik s Leščenkem okamžitě předali kompromitující materiály volebnímu štábu Demokratické strany. To vedlo k tomu, že v srpnu 2016, tedy v „horké fázi“ prezidentských voleb musel Paul Manafort opustit svůj post vedoucího volební kampaně.
   
V červenci 2017 prezident Spojených států Donald Trump oznámil, že ví o snaze vedení Ukrajiny sabotovat jeho předvolební kampaň a žádal o důsledné vyšetření celé záležitosti. To skončilo výrokem soudu 11. prosince loňského roku výše uvedeným konstatováním, že oba jmenovaní porušili ukrajinské zákony o nakládání s materiály neuzavřeného vyšetřování, a že ohrozili průběh amerických prezidentských voleb, tedy způsobili újmu pověsti svého vlastního státu.

Měla to být bomba, ale nakonec to byl hoax vydaný New York Times
   
Jediný, kdo si oficiálně výroku soudu všiml, byl Viktor Medvědčuk z Opoziční platformy – Za život, který ho publikoval na své webové stránce. Jinak to nikoho nezajímá, což je logické – jde o rozsudek ve prospěch D. Trumpa. O něčem takovém se přece nesmí mluvit. Představil jsem si, co by se asi stalo, kdyby stejný výrok byl v jeho neprospěch a poškozena byla Hillary Clintonová. To by na Kyjev určitě dopadaly sankce, možná i střely s plochou dráhou letu.

Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta je český politik a diplomat, původním povoláním archeolog, za normalizace disident a signatář Charty 77, v 90. letech 20. století poslanec Poslanecké sněmovny za ČSSD, v letech 1998–2000 ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v letech 2000-2005 velvyslanec v Rusku, na Ukrajině a diplomat. Po sametové revoluci se zapojil do politického života. Brzy po revoluci vyhrál konkurs na ředitele Okresního muzea Plzeň-sever, ale pak nastoupil na Úřad na ochranu ústavy a demokracie na post ředitele odboru. V letech 1990–1991 byl náměstkem ředitele tajné služby a v letech 1991–1993 předsedou Nezávislé komise FMV (tzv. lustrační komise). Členem ČSSD se stal koncem roku 1994, od roku 1993 pro sociální demokracii působil v jejím odborném zázemí. Na FF UK v Praze studoval v letech 1967–1970 historickou archeologii. Zde se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 zatčen v roce 1971 a odseděl si 2,5 roku. V letech 2000–2005 působil coby velvyslanec v Ruské federaci a pak v období let 2005–2006 jako náměstek ministra zahraničních věcí. Následně byl v letech 2007–2010 velvyslancem na Ukrajině. Jaroslav Bašta je český politik a diplomat, původním povoláním archeolog, za normalizace disident a signatář Charty 77, v 90. letech 20. století poslanec Poslanecké sněmovny za ČSSD, v letech 1998–2000 ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, v letech 2000-2005 velvyslanec v Rusku, na Ukrajině a diplomat. Po sametové revoluci se zapojil do politického života. Brzy po revoluci vyhrál konkurs na ředitele Okresního muzea Plzeň-sever, ale pak nastoupil na Úřad na ochranu ústavy a demokracie na post ředitele odboru. V letech 1990–1991 byl náměstkem ředitele tajné služby a v letech 1991–1993 předsedou Nezávislé komise FMV (tzv. lustrační komise). Členem ČSSD se stal koncem roku 1994, od roku 1993 pro sociální demokracii působil v jejím odborném zázemí. Na FF UK v Praze studoval v letech 1967–1970 historickou archeologii. Zde se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 zatčen v roce 1971 a odseděl si 2,5 roku. V letech 2000–2005 působil coby velvyslanec v Ruské federaci a pak v období let 2005–2006 jako náměstek ministra zahraničních věcí. Následně byl v letech 2007–2010 velvyslancem na Ukrajině.

Diskuze

Váš komentář

Přihlásit se

Přihlásit se nebo registrujte pro přídávání příspěvků

 
Petr Majevský

Petr Majevský

13.01.2019 20:06

Já jsem přesvědčen,že se pan Bašta mýlí.Tohle všechno,co popisuje,je dlouhodobou součástí prezidentských voleb v USA.Obě partaje jsou stejné,jen mají trochu jiné formy vedení volebního galimatyáše v USA.


 
Že za válku v Libyi v roce 2019 může armáda maršála Chalífa Haftara? Omyl; zodpovědnost mají USA, resp. NATO a miliony běženců přes Libyi do Evropy, resp. tzv. bezletová zóna z roku 2011, kdy byl slavnostně otevřen libyjský veletrh zbraní páté generace

Že za válku v Libyi v roce 2019 může armáda maršála Chalífa Haftara? Omyl; zodpovědnost mají USA, resp. NATO a miliony běženců přes Libyi do Evropy, resp. tzv. bezletová zóna z roku 2011, kdy byl slavnostně otevřen libyjský veletrh zbraní páté generace

Uběhlo již osm tragických let a přibyly desítky mrtvých, které si v dubnu 2019 už vyžádaly boje o libyjské hlavní město Tripolis. Jednotky maršála Chalífy Haftara se snaží město, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda, už týden dobýt. Rezoluci Rady bezpečnosti OSN vyzývající Haftara k ukončení ofenzivy zablokovalo Rusko.

Omluva Merkelové satirikovi za kritiku jeho veršů: „Vocas, srab a delikvent je Erdogan, turecký prezident. Po kebabu tolik smrdí, že i prase lépe prdí, …nejradši však kozí mívá, menšinám však volnost nedá…“

Omluva Merkelové satirikovi za kritiku jeho veršů: „Vocas, srab a delikvent je Erdogan, turecký prezident. Po kebabu tolik smrdí, že i prase lépe prdí, …nejradši však kozí mívá, menšinám však volnost nedá…“

A aby toho v současném boomu „lidských práv a svobody slova ï projevu“ nebylo málo, vysloužil si německý satirik Jan Böhmermann žalobu od tureckého prezidenta Erdogana, za jehož urážku čeká básníka možná trest odnětí svobody na tři roky. Urážku tureckého majestátu žene Merkelová před soud; tedy spíš ještě předloni hnala..…

Ministerstvo financí Řecka už v roce 2015 odhadlo škody způsobené nacisty na částku 278,7 miliard eur; spolu s úrokem to dnes bude násobně víc. Co na to NATO a SRN...?

Ministerstvo financí Řecka už v roce 2015 odhadlo škody způsobené nacisty na částku 278,7 miliard eur; spolu s úrokem to dnes bude násobně víc. Co na to NATO a SRN...?

Řecký parlament v polovině dubna 2019 schválil návrh, který se týká předložení požadavků vůči Německu, aby zaplatilo náhrady škod způsobených během druhé světové války.  Odpovídající výzva bude zaslána vládě, aby orgány země podnikly nezbytné diplomatické a právní kroky.

Kandidát za ANO naministra dopravy Kremlík se má vrátit na ministerstvo, kde kdysi podepsal pro stát nevýhodnou smlouvu za půl miliardy korun za právní služby, kterou tehdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček dlouho tajil

Kandidát za ANO na ministra dopravy Kremlík se má vrátit na ministerstvo, kde kdysi podepsal pro stát nevýhodnou smlouvu za půl miliardy korun za právní služby, kterou tehdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček dlouho tajil

Nynější kandidát za ANO na pozici ministra dopravy Vladimír Kremlík, který mám být jmenován na tento post 30. dubna 2019, má prý škraloup; jakmile totiž přišel v roce 2007 na ministerstvo dopravy pod vedením Řebíčka, byl ihned jmenován ředitelem nově vytvořeného právního a IT úseku. Právě díky tomu smlouvu podepisoval on sám.

Poslední domácí zprávy

VZKAZ POLITIKŮM

VZKAZ POLITIKŮM

Je však otázka – kterým? Podle toho, jak přibývá kritických vzkazů mnoha autorů, jimž není lhostejný osud této země, osud národa Čechů,...